Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Chato- Si la Alex in fiecare an a fost "surpriza" cantecul de la corul de sf de an...Unii tin secretul, altii nu. Asa ca......pregateste artileria.

Tragerea la sorti s-a intamplat. Deocamdata am doar niste combinatii de numere (pe hartie) si sunt nevoita sa fug la vioara, asa ca pana diseara, cand sper sa va trimit adresele, vizualizez doar vag ce-a iesit din palarie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ia hai sa ma ofer eu subiect de disectie :) ca poate-mi vine si mie o idee si mai schimbam subiectul

La gradi se pregateste serbarea de Craciun. Mai in dulcele stil clasic, ca sa spun asa.
Inainte de vacanta (noi am primit acum, ca in saptamana aia am lipsit) parintii au primit 2 foi cu poezioarele invatate de copii pana acum. Pe unele le vazusem si eu lipite pe panou, Ilinca nu mi le-a spus acasa si nici eu nu am insistat. Stiu ca are memorie buna, stie poezii de le-a invatat cu bona...ma rog.
Ieri am primit un biletel cu poezioara Ilincai pt serbare. I-am citit-o, e f draguta, iarna, fulgi, chestii, vioaie si jucausa, vreo 8 versuri, nu aiureli romanticoase...
Bai frate, nu vrea si nu vrea. sa o invete cu mine, sa o repete cu mine, sa o spunem, sa o cantam, sa o spuna la serbare, sa vorbesc macar de poezii. Nu si nu si nu.
Acu si eu si ta-su am informat toata familia ca pe noi nu ne deranjeaza daca nu o sa vrea sa recite sau sa cante la serbare, si ca nu vrem sa se puna nici un fel de presiune pe ea, ca si-asa mi se pare ca ii streseaza prea mult la gradi. Desigur ca lumea - asa-i in familiile astea mari.... - nu ne baga in seama decat cand arunc eu sageti si priviri amenintatoare si fioroase.

Deci da, pot sa inteleg sa nu vrea sa participe in fata publicului. Daaaaaaar de ce nu vrea sa discutam depsre derbare acasa? Nu vrea sa invete poezia? Nuva spun ca ea canta prin casa cand o apuca, dar daca sesizeaza ca am sesizat :D imediat se stramba, se rusineaza, se opreste.

Adica nu ma incurca decat refuzul de a colabora (si) cu mine/noi. Ce sa-i fac??


Noua nu ne da poeziile acasa, le invata la gradi... dar nici Adela nu ne spune niciodata poezii, cantece - da. Am incercat sa o intreb ce poezie va spune Craiasa Zapezilor, dar "nu-si aminteste" Inskimb ne-o spune pe cea a postasului si a "fetitei". Ei, o sa o aflam noi la serbare si pe-aia a Craiesei.

Pisik, si Adela mi-a zis ca a fost intr-o zi cu Alessia la bebelusi "pentru ca nu au fost cuminti", dar nu parea deranjata... nu l-am pus pe ta'su sa cerceteze aspectul...

Eu am inceput sa iau din nou in considerare varianta mutarii la o gradinita mai aproape de casa, dar Costin nu vrea sa skimbam nimic pana nu nasc... (si cam are dreptate) Stand acasa, kiar nu are rost sa o las toata ziua la gradinita si as fi vrut sa o las la program scurt... dar au renuntat la transportul de la pranz, ceea ce pe mine ma blokeaza complet.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 26+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Chatonel, welcome back !!
Aoleu, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca nu o vedea nenea ala pe Izia
Eu pana acum nu am lasat-o pe Ada singura la locul de joaca din mallul nostru , asta si pt ca nu am ce sa fac in asa zis-ul mall, doar sa beau o cafea (ceea ce si fac dar o beau la locul de joaca) ca altfel probabil ca o lasam si eu


Kea, fa grupul si nu uita sa ma adaugi si pe mine
Chiar asa ,noi suntem prietene pe FB?


Eu am dat o tura pe la Orsay, au adus chestii frumusele de iarna






Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna!

Legat de serbare sdi poezii, imi amintesc asa:

- vero a fost cooperanta, DESI, caracterul ei nu este cooperant, dar la gradi era mai cuminte, dna educatoare fiind pt ea, totusi, "o straina, nu mama", si o asculta, chiar o placea.

- cand s-a dus si tudor la gradi, el fiind, DEJA, cu un caracter infinit mai intelegator, pozitiv si cooperant, am stat "linistita", si, pac, surpriza: la prima serbare A REFUZAT sa spuna poezia. El stia poezia la repetitii, zicea educatoarea, insa uite ca nu a agreat notiunea de serbare, poate si public, nu stiu

TOTUSI, in timp, acest refuz nu a fost deloc reprezentativ, pt ca in continuare, vero este mai refractara si mult mai lenoasa [desi ea a zis poezia], in timp ce tudor este maleabil si mult mai harnic [desi el nu a zis poezia] :)))

Deci, pe de o parte, nu cred ca e o problema prea mare daca un copil vrea sau nu vrea sa se implice in serbarile de la gradi. Pt mine gradi = doar loc de joaca supravegheat, cand sunt eu la serv, atat.

Dar, poate sa fie si cum a zis bebe, sa stie ca "e secret/surpriza" si sa nu vrea sa se dea de gol...

In concluzie, eu zic sa o lasi in pace cu poezia, in timpul vostru de acasa, ca timpul ala este IN AFARA orelor "de studiu" de la gradi. Cat invata la gardi din poezie bine, cat nu, nu-i nici un bai.

Mai bine pictezi [ca ziceai ca-i plac culorile Ilincai] sau faci "amenajari interioare", ca nu mai e mult pana la schimbari...

:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Hello!

Chatonel, welcome back! Mama, cum naiba sa iasa copilul singur de la locul de joaca si alea sa nu vada? Cred ca ma crizam rau de tot! Eu o las acolo la joaca (cand are chef sa stea fara mine adica)dar au o usita securizata care nu se deschide decat apasand pe un buton care se afla sub tejgheaua unde sta mereu cineva sa supervizeze treaba si sa incaseze banutii, asa ca nici eu n-as putea pleca de acolo fara sa anunt

Kea, daa, si eu vreau grup de hainute si cochetareala

Pana acum Amalia n-a fost pedepsita la gradi in nimciun fel, bine, se pare ca acolo e si foarte cumintica spre deosebire de acasa, dar nici nu mi-ar pica bine sa aud ca o da afara sau cine stie ce-i mai face. La grupa mai mare se practica purtarea papmersului de catre copii asa zis "neascultatori" sau nazdravani cum le zice fii-mea

La o scoala din Bc se poregatesc apele sa fie data afara o invatatoare pe motiv ca a plimbat nu stiu cati copii "mai slabi la invatatura" prin curtea scolii fiecare purtand placute la gat pe care scria "sunt neascultator" sau "nu invat" etc, iar copii terorizati nici macar nu au spus acasa, au aflat parintii din alte surse si au inceput investigatiile si reclamatiile. Foc luam sa aud asa ceva... si invatatoare cu mari pretentii si foarte cautata

Nici a mea nu spune poezia acasa, pe motiv ca e surpriza pt mami la serbare Stiu doar ca va fi fulg de nea, acum incropim costumasul

Novus, pe ce ti-au fugit ochisorii la Orsay? N-am mai intrat demult acolo. Ieri mi-am achizitionat si eu un paltonas de la Zara de care sunt foarte incantata
Si da, m-as muta si maine in Buc daca s-ar putea, dar ca sa fac in Buc ce fac eu aici e aproape imposibil Or asociat nu are sens sa ma duc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

si legat de jucarii, fii-mea vrea papusa Alice in tara minunilor si papusa Pocahontas
Evident ca nu le gasesc pe nicaieri

Asa ca, daca vedeti pe undeva minunatele paspusi, let me know, pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexAndra_81

si legat de jucarii, fii-mea vrea papusa Alice in tara minunilor si papusa Pocahontas
Evident ca nu le gasesc pe nicaieri

Asa ca, daca vedeti pe undeva minunatele paspusi, let me know, pls



Mie-mi trebuie Aurora!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 26+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Kea, si mie mi-ar placea un astfel de grup de "hainute si cochetareala" macar sa privesc daca nu deranjez ...logic..



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Puneti niste poze cu celebrele papusi ca poate le vad si nu stiu ca ele sunt




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Alexandra, am vazut la Orsay ceva rochite dragute, fuste si niste geci in culori vesele si puternice, una din aia tot imi iau, astept doar sa le mi reduca putin
Si eu mi-am luat un palton tare fain de la furnizoare, e Desigual, imi vine ff bine si imi place la nebunie, e inflorat !



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput