Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Io nu vreau sa fiu scrofuloasa, ca mie nu-mi place Peppa pig



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Io nu vreau sa fiu scrofuloasa, ca mie nu-mi place Peppa pig



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+


ce am mai gresit? p'aia cu sarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ia hai sa ma ofer eu subiect de disectie :) ca poate-mi vine si mie o idee si mai schimbam subiectul

La gradi se pregateste serbarea de Craciun. Mai in dulcele stil clasic, ca sa spun asa.
Inainte de vacanta (noi am primit acum, ca in saptamana aia am lipsit) parintii au primit 2 foi cu poezioarele invatate de copii pana acum. Pe unele le vazusem si eu lipite pe panou, Ilinca nu mi le-a spus acasa si nici eu nu am insistat. Stiu ca are memorie buna, stie poezii de le-a invatat cu bona...ma rog.
Ieri am primit un biletel cu poezioara Ilincai pt serbare. I-am citit-o, e f draguta, iarna, fulgi, chestii, vioaie si jucausa, vreo 8 versuri, nu aiureli romanticoase...
Bai frate, nu vrea si nu vrea. sa o invete cu mine, sa o repete cu mine, sa o spunem, sa o cantam, sa o spuna la serbare, sa vorbesc macar de poezii. Nu si nu si nu.
Acu si eu si ta-su am informat toata familia ca pe noi nu ne deranjeaza daca nu o sa vrea sa recite sau sa cante la serbare, si ca nu vrem sa se puna nici un fel de presiune pe ea, ca si-asa mi se pare ca ii streseaza prea mult la gradi. Desigur ca lumea - asa-i in familiile astea mari.... - nu ne baga in seama decat cand arunc eu sageti si priviri amenintatoare si fioroase.

Deci da, pot sa inteleg sa nu vrea sa participe in fata publicului. Daaaaaaar de ce nu vrea sa discutam depsre derbare acasa? Nu vrea sa invete poezia? Nuva spun ca ea canta prin casa cand o apuca, dar daca sesizeaza ca am sesizat :D imediat se stramba, se rusineaza, se opreste.

Adica nu ma incurca decat refuzul de a colabora (si) cu mine/noi. Ce sa-i fac??



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Pisigri, nu ii faci nimic.

lasa copila in pace. Eu nu am primit niciodata poeziile pentru serbari...ei mai mult fac petreceri decat serbari, scenete...chestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Hola,

Pisigri, le-o fi zis doamna ca o sa fie surpriza pt parinti, si d-aia se ascunde, si Ari are apucaturi d-astea, de ex dc stie vreun cantec de la radio eu treb sa tac, ba chiar imi pune mana la gura.
Cred ca vor sa ne anunte ca pot si singuri. sau face parte din rusinarea cea de toate zilele.

Bun, pe ce culori se merge anul asta la impodobirea brazilor? Olga sau care e in trend cu decoratiunile, ce se poarta pe la big stores?


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 22
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Trasaturile pot fi si fizionomice si de caracter si or mai fi si de alt fel. Eu zic sa nu invartim fiecare fraza pe toate fetele, fiecare are alta pregatire, exista termeni/expresii care au intelesuri diferite in discipline diferite. Tin minte ca invatam in facultate cate 10 definitii pt economie (si nu numai), cum e ea definita de celelalte discipline.

Acum ca am povestit fiecare pe unde isi tine cutitele, eu sunt convinsa ca Floric a retinut cate ceva din ce am spus noi, poate si aplica deja, dar se simte jignita de tonul unor postari si na, cand te ia cineva tare, ti-e mai greu sa recunosti, reactia fireasca e sa te aperi.

As avea si o propunere, dar nu mai apuc s-o scriu acum.
Noi tot muciosi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisigri, sa stii ca nici Ada nu ne prezinta poeziile, cantecele invatate la gradinita cand o rugam sa ni le spuna si noua, le reproduce doat atunci cand are ea chef si dispozitie, la serbare chiar am fost super mirata ca nu a avut emotii
Nu stiu care-i cauza




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Neatza!

PISIGRI, si eu zic sa o lasi in pace. E posibil ca la serbare sa zica pana la urma.
Eu sunt cam ofticata pe faza cu serbarea, cu gradinita, cu tot. Ma cam remusc ca nu am bagat-o la stat, ca in afara meniului si a unor conditii extra de siguranta cam tot aia e. Ma enerveaza ca nu ii pot face sa priceapa, oricate discutii am, si educatoarele si "capii" sunt in sistemul clasic si aia e, nu poti sa ii schimbi. Ei sunt ok, deschisi, dar mie mi-e clar ca nu pot mai mult. Acum vreo 2 saptamani am avut meciuri, ca pe Ana si inca vreo 3 ne-conformati i-au dus la bebelusi pt ca nu au spus nu stiu ce in engleza si vai Doamne statea doamna sa planga de ce mult au suparat-o si alta solutie decat amenintarea cu bebelusii nu exista. Acu ieri cand s-a dus ta-su dupa ea, era la time out si dna f suparata ca nu a vrut sa repete pt serbare. M-am convins ca nu se pot schimba. eu tot vorbesc, tot zic, ei zic ca da da, dar e clar, mai mult nu pot. Mi-am zis si eu oful, daca tot e vorba de serbari si invatat ca la carte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Kea, citind ce ai scris, imi cer scuze pentru ceea ce ar fi putut sa deranjeze in tonul postarilor mele. Chiar nu am vrut sa supar pe nimeni, dar stiu - mi s-a spus - ca in scris pot sa par destul de rece si de "duamna profisoara" de-aia naspa si constipata. Asa ca maizic o data, intentiile mele au fost bune, implicarea f activa pt ca am si muuult timp de stat pe net si pe forum acum.... imi cer scuze pt ce a sunat rautacios !



Da, mai fetelor, da pe mine ma enerveaza lipsa asta de colaborare :)))). Plus ca educatoarele astea ale ilincai pe cat sunt de prietenoase cu copiii, pe atat de ...neprietenoase uneori :)))) sunt cu noi. Hai ca-s nedreapta acum, dar mi-e rusine sincer sa trimit copilul cu poezia neinvatata, ca le cred ca nu au timp sa ii invete pe fiecare. Le ajung cantecelele....
Sa vad, poate o prind zilele astea intre 4 ochi pe doamna care ii place ilincai mai mult si care mi se pare mie ca o simte pe ilinca mai bine, sa vb si cu ea....ca are idei bune, imi place cum pune problema!



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Neatza!

PISIGRI, si eu zic sa o lasi in pace. E posibil ca la serbare sa zica pana la urma.
Eu sunt cam ofticata pe faza cu serbarea, cu gradinita, cu tot. Ma cam remusc ca nu am bagat-o la stat, ca in afara meniului si a unor conditii extra de siguranta cam tot aia e. Ma enerveaza ca nu ii pot face sa priceapa, oricate discutii am, si educatoarele si "capii" sunt in sistemul clasic si aia e, nu poti sa ii schimbi. Ei sunt ok, deschisi, dar mie mi-e clar ca nu pot mai mult. Acum vreo 2 saptamani am avut meciuri, ca pe Ana si inca vreo 3 ne-conformati i-au dus la bebelusi pt ca nu au spus nu stiu ce in engleza si vai Doamne statea doamna sa planga de ce mult au suparat-o si alta solutie decat amenintarea cu bebelusii nu exista. Acu ieri cand s-a dus ta-su dupa ea, era la time out si dna f suparata ca nu a vrut sa repete pt serbare. M-am convins ca nu se pot schimba. eu tot vorbesc, tot zic, ei zic ca da da, dar e clar, mai mult nu pot. Mi-am zis si eu oful, daca tot e vorba de serbari si invatat ca la carte

Mami de minune mica

IULIA va invinge CANCERUL!





Asta chiar e urat....noi (cred ca) inca nu am testat time out-ul, ca cica e f saritoare si dornica sa faca chestii acolo (nu ca acasa :))))). Cred ca am mai zis, la noi time-out e pe cea mai comoda canapea din sala :))) de unde copilul vede tot dar nu poate participa pana la sf activitatii, cand copiii schimba atelierele intre ei.

Oricum, Ilinca are azi o zi grea . Cand a ajuns educatoarea a intampinat-o direct cu "hai ilinca sa-mi spui poezia" (bine, s-a dus la ea alergand ) si mai au si teatru de papusi (care nu ii place, o inteleg, nici eu nu suportam papusile alea urate, prefera actorii deghizati)



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput