Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

fetele, am si eu o intrebare:

Chatonel mai e in ro? stiu cand a venit, dar nu am retinut cand pleaca.

****

roro

multumim de lista!!!

Sper anul asta sa ma ocup de mos mult mai din timp, abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Noi nu am facut nicodata aerosoli, dar din ce am auzit cica vreo 4 ore dupa aerosoli trebuie tinut copilu' in casa... astea-s barfe din cartier.

Ficateaua e tare de tot! de ce te mai duci la ea? Ti-o cam faci cu mana ta.


Pentru ca nu stiu la ce alt doctor sa-l duc. Pentru ca am mai fost la 3 -toti recomandati- si, tot la Ficatea am ajuns. Pentru ca un doctor ca si ea e mai bun decit NICI UN doctor. Io nu stiu -si n-am cu ce sa-l ascult la plamini si nu-l pot lasa...ne-ascultat. Ma cam apuca disperarea, recunosc. Poate e vina mea ca n-am incredere; daca n-as citi "diverse" as merge pe mina doctorului penru ca eu am fost rescuta sa cre ca ce spune doctorul e lege. Si n-am fost Toma Necredinciosul pina cind n-a buctat-o repetat cu Ian. Uite, de ex, Nasa lui Ian nu citeste nimic si nu dicuta cu nimeni probleme medicale decit cu doctorul. Copilul ei ia singulaire de 2 ani FARA INTRERUPERE pentru ca e alergic la seminte si are inceput de astm. Ea nu contesta utilitatea acestui medicament, din contra.

In fine, iar m-am lungit ca zi de post.
Azi am luat de la un prieten multumit de servicii medicale un alt numar de telefon de la un pediatru. Urma sa-l vizitam diseara. Dar, Providenta a facut ca, in sala de asteptare cit am stat la homeopat, m-am intilnit cu o...necunoscuta ce are un copil de 3 ani la acest pediatru; no, am aflat ca i-a prescris antibiotic de 3 ori la un copil de nici 3 luni (o data pentru ca are rosu in git si "nu-i bine sa riscam", o data pentru ca are "inceput de otita" si o data pentru ca "nu si-a facut efectul" precedentul). Copilasul era deja si in plina diversificare cu sucuri de fructe de la 2 luni jumate. Pe bune, acum, are rost sa mai merg diseara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Bebe la noi nu se poarta stransul de bani. Fiecre aduce ce vrea, daca vrea. Eu as lua cate ceva, dar nu am nici cea mai mica idee ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ina, imi pare rau ca asa sta treaba.

Nu stiu ce sa zic...daca are rost sa mai mergi si la cea de-a doua Ficatea. Habar n-am! pe de-o parte te inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae




Citat:
Incearca sa inlocuitesti pedepsele cu consecinte. Cand Bianca pleaca cu Vladimir din parc, e mai degraba o consecinta decat o pedeapsa, copilul a fost avertizat ca isi face rau si nu poate fi lasat sa continue; consecinta este parasirea locului respectiv.


Eu, anca, la 41 de ani, ori sunt tampitzica [ee, sigur sunt] ori, sunt inca foarte "tanara" , pentru ca iata, NU VAD [in adancul si sinceritatea sufletului meu] diferenta intre pedeapsa si consecinta, mai ales atunci cand pedeaspa este "legata si proportionala" cu fapta [nu ma refer la a bate copilul 10 ore ca a scapat un mar pe jos...]. Si pt ca tot ii cereati lui Floric un exemplu concret, de asta am ales si eu citatul de mai sus.

Mie, sincer, a scoate din parc un copil iubitor de parc mi se pare o pedeapsa, pt ca, in fond, o pedeapsa este o actiune exercitata asupra unui subiect, dar e o actiune NEDORITA de acel subiect. Asta este o pedeaspa.

Faptul ca o mama isi avertizeaza copilul ca daca nu tine cont de ceva, vor pleca din parc [mama stiind ca asta nu va fi pe placul copilului] nu micsoreaza cu nimic actiunea in sine de pedeapsa.

Cuvantul consecinta mi se pare doar o ALTA denumire a cuvantului pedeaspa, mai "blanda" si mai "elevata", mai "moderna", mai "stiintifica".

E cumva ca notiunea de "pila" inlocuita cu "recomandare".

Nu mi se pare acelasi lucru. Daca in parc copilul tine mortis sa manance nisipul din "litiera"in care se kk toate mitzele maidaneze, mama ii spune o data, de doua ori, de 3 ori sa inceteze. Ii mai spune si ca se imbolnaveste, si ca ea, ca mama, trebuie sa aiba grija de el. Ca in aceste conditii singurul lucru care ii ramane de facut este sa plece din parc - de langa groapa cu nisip - pt ca actiunea sa inceteze. Mie mi se pare destul de "consecinta". Pedeapsa ar fi ca incapatanarea de a hali nisip sa se soldeze cu refuzul de a-i cumpara pufuleti in dup-amiaza respectiva.
Similar, cred ca Anaan povestea ca umblatul la prize? al lui Andrei s-a soldat cu confiscarea unei jucarii. No, ce legatura are una cu alta? Asta mi se pare pedeapsa, nu consecinta.

Tot citind divere momente povestite de voi de-a lungul timpului, si coreland cu subiectul lui Floric, nutresc un sentiment de "aceeasi marie, cu alta palarie", sunt preocupari/enervari/intrebari destul de asemantoare ale mamelor, doar ca unele mame folosesc cuvinte mai "pretentioase" si mai "prelucrate", iar alte mame folosesc cuvinte mai putin prelucrate, mai spuse asa, din oful inimii.

Dar, in esenta, eu am observat la majoritatea mamelor [nu chiar la toate, totusi] momente destul de similare, si atunci, mi se par destul de NEVERIDICE niste sfaturi date parca din carti, nu din propria viata.

ce ti s-a parut neveridic? faptul ca nu consideram ca e ok sa ne urechim copiii atunci cand raman incuiati singuri in casa, cu mancarea pe foc? Faptul ca se gasesc solutii ca sa nu te mai incuie copilul in balcon? Ca din punctul multora de vedere e mai logic sa mutam locul cutitelor undeva unde copilul nu ajunge, decat sa trimitem copilul sa duca, tot el, cutitul inapoi si apoi sa ne plangem ca nu ne asculta?

Difera cauza enervarii, e adevarat, insa, MULTE mame dintre noi am avut/avem momente de enervare, chiar si acele mame ce scriu sfaturi fff "frumoase si intelepte, bune la lecturat", si deci, daca acele sfaturi ar fi date din PROPRIA FIINTA, atunci, MACAR acele mame nu ar experimenta momente de enervare. Totusi, ele experimenteaza... pentru ca, trebuie sa recunoastem, ASA este viata REALA, te mai si necajeste, cand si cand, cate o chestie facuta de copil, nu e totul roz... si nici nu e totul temporar, si nici nu e totul perfect acceptabil si normal, chiar daca au 3 ani...

Dar, cum am zis, difera cauza enervarii, pe unele mame le deranjeaza ca umbla copiii cu anumite obiecte, pe alte mame le enerveaza ca nu se culca odrasla la FIX ora 3 sau care o fi, de pranz, pe alte mame le deranejaza ca se arunca in balti, pe alte mame nu le deranjeaza asta, dar poate le deranjeaza altceva, ca nu voia nu stiu ce rochie rosie pt serbarea de la gradi, ci voia copilul blugi etc.

Deci, pana la urma, pe majoritatea ne deranjeaza cate ceva, ideea este, cum a zis novus, cum putem evita/micsora momentele generatoare de enervare.

ASTA era o parte a intrebarii lui Floric si eu cred ca nu e corect fata de Floric sa o punem la zid ca are momente de enervare si sa-i explicam noi ca vaii, nu ar trebui sa se enerveze niciodata, ci ar trebui sa fim SINCERE si sa-i spunem ca si ceilalti copii mai fac "prostiutze" si ca SI pe noi ne mai enerveaza una alta, ca doar asa dovedim ca ii suntem PRIETENE lui Floric si doar asa dovedim ca SI NOI avem acelasi curaj al ei de a scrie aici si chestii mai putin "roz"... Mie mi-a placut mult de monn cum ne-a relatat despre jucarie si perete, am "simtit-o aproape".

Deci Floric, e NORMAL sa te mai si supere copilul cand si cand.

nu a contestat nimeni ca te mai si supara copilul. Numai ca cea mai mare parte a discutiei a fost despre SIGURANTA copilului, nu despre enervarea mamei. Si mai depinde si din ce motive se enerveaza mama, ca daca se enerveaza ca cel mic ii imita gesturile, apoi se enerveaza degeaba. Si mai depinde si de felul in care reactioneaza mama, ca am recunoscut, unele am mai scapat o palma, altele am mai ridicat tonul...dar cred eu ca este o diferenta intre a face asta intr-un moment de maxima enervare si a regreta amarnic dupa, si a face asta pt ca ti se pare ok, asa am crescut si noi de am ajuns oameni, de ajunge sa ti se para foarte valida pedeapsa (corporala). Eu pot sa inteleg un moment izolat de enervare maxima, dar nu pot sa validez asta ca fiind un gest perfect normal....

Asta pe de o parte.

2. Pe de alta parte, legat de reactia de DUPA momentul x:

Unii au propus ignorarea, in unele chestii are ceva efect, in altele insa nu, ba din contra, intervine revolta copilului ca este ignorat si mai abitir face si alte traznai... si, poate, in timp, te mai si trezesti, ca parinte, ca iti reproseaza copilul vaiii, nici nu ma bagai in seama..., nu iti pasa..etc [cand el, parintele, abia isi tinea in frau enervarea si simula ignoranta, doar pentru a evita escaladarea conflictului]...

Altii au propus explicatia si iar explicatia. Asta sigur este utila, dar iarasi, nu "garanteaza succesul" in toate datile, aici cred ca depinde FFFFF mult de cantitatea de incredere a copilului in mama/adult versus increderea in sine insusi. Sunt copii ce se nasc cu o doza mai mare de independenta si atunci, pt acei copii, nu va conta prea mult parerea altuia, ci vor considera ca tot parerea lor e mai importanta si mai grav, ca e si singura corecta...

Pai fiecare testeaza ce merge mai bine pt propriul copil. Atata ne duce pe noi mintea, asa procedam noi...poate vreuna dintre idei e buna, poate nu. Ce variante am pierdut din vedere? Poate-s mai potrivite pentru Rares si Floric....poate ajuta si pe altii...

ASTA era o a doua parte a subiectului lui Floric, de aceea ea considera "util" ca un copil sa isi recunoasca fapta, in ideea/SPERANTA ca o greseala recunoscuta are mai mari sanse sa nu se repete decat o greseala nerecunocuta...

Mi s-a parut f dura intrebarea: "cu ce te ajuta pe tine daca recunoaste copilul greseala?" Sincer, eu cred ca daca privim, DETASAT, 2 copii din parc la nisip [nu copiii tai!] intr-un conflict in care amandoi si-au dat cu lopetile in cap, si unul din ei zice: scuza-ma, nu mai iti dau cu lopata in cap" iar celalat doar minte/"fabuleaza" ca eu nu am dat, doar tu ai dat... din acesti 2 copii, e greu sa nu "apreciezi" un pic mai mult pe cel care este mai "intelept", nu?


Si atunci, de ce sa nu fim SINCERI si sa spunem ca da, ne-ar place mai mult sa ne vedem copilul mai inclinat catre "corectitudine" [ca responsabilitate e mult spus la varsta de 3 ani, aici asa este] decat sa-l vedem cu tendinta de mic "tiran"...

Mie mi se pare FIREASCA dorinta lui Floric de a vedea o farama de corectitudine in actiunile copilului.

Rares nu minte din dorinta de a ascunde adevarul, cel putin eu asa inteleg din exemplele date de ea. Si celelalte exemple pledeaza tot pentru ïmaginatie"mai degraba decat pentru "minciuna", zic eu. Un copil care vrea sa minta apeleaza la o explicatie veridica, nu la una clar fantezista...ca nu-s tampiti copiii astia, sa creada ca mama ar putea crede ca peretele s-a repezit si a turtit jucaria...din nou, parerea mea!
Despre motivele pentru care mint copiii ar fi multe de spus, dar nu vreau sa merg pana acolo....

Ca sa raspund la intrebarea lui Floric, despre recunoasterea greselii [si utilitatea recunoasterii] am sa zic din PROPRIA mea derulare a vietii:
si noi tot din propriile experiente am scris, chit ca abia avem cate un copil, poate un al doilea pe drum....


Pentru ca, trebuie sa acceptam ca noi, ca parinti, pe de o parte, CRESTEM niste copii, si pe de alta parte, AVEM niste fiinte, asa cum sunt ele... cu plusuri si cu minusuri...

Daca spui ca ävem niste fiinte"referindu-te la copii nu, nu le avem. Daca te referi la propriile persoane, cu bune si cu rele, asa este, dar mereu este loc de mai bine, iar eu imi amintesc ca atunci cand cu caracterizarile, multa lume (daca nu toate fetele) au spus ca apreciaza faptul ca Floric mereu a incercat sa aplice idei bune (care i se potrivesc), e deschisa la nou, se "corecteaza" si asa mai departe. Cred ca daca rezultanta acestor discutii ar fi cu minsu pentru ea, nu ar mai deschide discutii de parinteala. Probabil ca ceva bun gaseste ea in toate prostiile pe care le spunem noi aici...zic eu.




Poze cu noi

Veronica-Elena 15 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori




IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ha, stati asa, ca io de maine-s pe adresa soacrei! Andiaroro, iti trimit maine PM cu adresa provizorie;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Am fost azi in Auchan si am vazut Minnie si MIckey Povestitori. Pretul era de 242 ron. Mi s-a parut cam mult, dar fata de 300 (nu stiu cine a zis) pare mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Mi s-a parut f dura intrebarea: "cu ce te ajuta pe tine daca recunoaste copilul greseala?" Sincer, eu cred ca daca privim, DETASAT, 2 copii din parc la nisip [nu copiii tai!] intr-un conflict in care amandoi si-au dat cu lopetile in cap, si unul din ei zice: scuza-ma, nu mai iti dau cu lopata in cap" iar celalat doar minte/"fabuleaza" ca eu nu am dat, doar tu ai dat... din acesti 2 copii, e greu sa nu "apreciezi" un pic mai mult pe cel care este mai "intelept", nu?



Anca, citind postarea ta mi-am adus aminte de o fosta colega, predecesoarea mea sa zic asa careia ii placea la nebunie sa gaseasca greselile altora si mai ales sa-i confrunte pe acestia cu ele
Pe bune,avea o placere nebuna , dupa ce descoperea o eroare, o suma depusa in plus/minus, etc, sa-l sune si in miez de noapte de era (ca la inchiderile de luna se statea nu gluma ) si sa-l ia la rost, de parca saracul om mai avea ce face , mai ales noaptea in pijama cu nevasta langa ii ardea lui de conturile noastre
No,atat ma critica si nu putea sa inteleaga de ce eu mai si glumesc cu ei cand gasesc cate ceva, in loc sa-i fac troaca de porci cum facea ea ; nu zic ca nu ma enervam cautand sa descopar eroarea, dar la final eram bucuroasa ca am gasit-o si in afara sa-mi descarc nervii nu ajut cu nimic luatul la rost, acum, nu ca eu n u le spuneam nimic, dar tonul si momentul ales erau diferite

Asadar ,revenind la oile noastre, raman la ideea MEA ca nu te ajuta cu mai nimic recunoasterea greselii, ci eliminarea cauzei e mai importanta
Adica, in exemplul initial dat de Floric cu spartul paharului, no ce conta cine l-a spart ?? poate chiar i-a scapat din mana doar nu l-a trantit intentionat
Rares are o imaginatie bogata ceea ce mi se pare super dar poate minte si de teama pedepselor , preferand sa nu fie el vinovatul ... nu stiu

In exemplul dat de tine cu bataia in parc, zau ca nu m-ar incanta sa recunoasca Ada ca a lovit alt copil si sa continue sa faca acest lucru, intrebarea mea ar fi : de ce ai lovit/muscat/etc? tie iti place sa fii lovit/muscat ?




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, ai fost la Ficateaua 2 ? ce ti-a zis?
Sper sa gasesti un medic bun si in care sa ai incredere


Tufetelor, povestitorii astia ce fac? ce spun? povesti?




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pentru ieri am intrat tot intr-un nerv aici si am raspuns cum am raspuns si cui, acum ma oftic pentru cel putin aseara am intrat cu gandul sa il ureaz pe Victor, dar evident am mai gasit la ceva de raspuns.

Deci, Gige cu regret te rog sa primesti si acum urarile mele de bine, sanatate si protectie spirituala din partea Sf. Victor.

Victorash, Pitonash, sa aiba parte de multe victorii in viata sa.

Mergi la inceput