Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Cafea? Nu doriti? Sau inca nu v-ati trezit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

eu, eu vin la cafea

asta noapte am bifat si noi tusea seaca de laringita
am facut aerosoli, am inghitit siropuri si ceaiuri si dimineata parea ok; acum stau cu sufletul la gura sa vedem cum va fi la gradi (mai ales la somn)

din tot ce am facut asta noapte cel mai de efect mi s-a parut ceaiul de cimbrisor asa ca-l recomand din toata inima

pupacesc si eu victorasu'-pitonasu' si-i urez La multi ani!

si acum spun frumos buna dimineata, ca-s o doamna, ce naiba

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Neatza!

Pentru cine cu are FB, anunt si aici atelierul meu de duminica - atelier de creatie florala pentru copii. Detalii aici: http: // www . magia-florilor.ro/ateliere-florale/.

Am niste emotiiiiiii, sper sa iasa bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Acum sa zic si eu buna dimineata ca oamenii.

GIANINA, imi pare rau ca sunteti iarasi cu probleme, si eu sunt cu ochii ca pe butelie pe Ana, cum tuseste putin, cum bag artileria grea, tot de frica sa nu faca iarasi crize din alea de tuse, ca nu le mai suport .

Sanatate multa lui Micsu

LA MULTI Ani cu intarziere lui Victoras

Cica azi e Sf Ioan Gura de aur ,deci dau de baut

Va pup si va doresc o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Sa fii protejata si fericita, Pisik!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

pisikule drag te pupacesc din toata inima

legat de atelier, vrei sa-mi spui ora si locatia?

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Ora 10 (pana la 11:30) centrul CROS, il gasesti asa pe net cu www si ro. Este zona Romana, are harta.

Sa imi confirmi cum vrei tu daca veniti, am nevoie pana vineri de nr final de copii

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Stie cineva despre Chatonel, mai este in ro sau a plecat deja?

****

novusel, eu cand am scris ca recunoasterea greselii are totusi o utilitate, nu am eliminat deloc gestionarea cauzei, asa cum s-ar deduce de aici:

Citat:

"In exemplul dat de tine cu bataia in parc, zau ca nu m-ar incanta sa recunoasca Ada ca a lovit alt copil si sa continue sa faca acest lucru, intrebarea mea ar fi : de ce ai lovit/muscat/etc? tie iti place sa fii lovit/muscat ?"


eu cred ca cele 2 abordari ar trebui sa se completeze, nu sunt antagonice, asa ca ar fi minunat sa reusim sa le realizam pe amandoua, copilul ar iesi mai castigat. Si, in plus, sunt situatii in care mai multi au "participat", nedorit, la o boacana, si atunci, toti ar fi bine sa realizeze picul de greseala a fiecaruia.

E o chestie de armonie cu tine insuti si cu restul lumii, si cu viata in general, altfel, cine refuza constant sa-si recunoasca vreo greseala va cadea mai de sus, pe parcursul vietii, va avea dezamagiri mai mari. [poate daca citeste simplisor, ne-ar ajuta sa definim cuvantul SMERENIE, ca are legatura...]

In schimb, o atitudine relxata si CORECTA, in care, sa zicem exemplul cu paharul, fiecare ar spune: uite, parintii au gresit ca au pus paharul asa, dar nici tu nu ai fost prea atent, desi ai putea, produce o stare de "acceptare" a faptului ca e "normal" sa mai gresim din cand in cand, ca e ok sa discutam despre asta, ca sa putem evita [daca vrem] pe viitor, si deci, omului/copilului, pe de o parte, nici nu-i va fi teama, pe viitor, sa-si recunoasca o alta greseala, si nici nu va fi "socat" sa constate ca deh, a mai gresit si el, nu doar restul lumii... Iar un astfel de om armonios va fi mai mult preferat de restul copiilor/oamenilor, decat unul "incorect".

***

De Floric stiu ca este ff deschisa la dialog, si de aceea reuseste sa citeasca "tot" ce primeste, intr-un mod sugubat, cu talc si simpatic.

***

pt pisigri, in raspunsul "rosietic" eu am vazut, in mare, doar argumente pt necesitatea "plecarii din parc", lucru pe care nima nu cred ca l-a contestat, orice parinte nu-si lasa copilul la litiera etc, bineinteles ca trebuia plecat de acolo, eu insa scrisesem despre ETICHETA de pedeaspa versus eticheta de consecinta.

Mie, in continuare mi se pare ca plecatul din parc este o pedeapsa [utila, in multe cazuri] si ca trebuie sa admitem ca, din cand in cand, paritnii sunt nevoiti sa mai aplice si pedepse. Sigur, pedepse legate direct de eveniment si proportionale ca "severitate", nu exagerari.

Ce am vrut sa zic ieri, si mai zic inca 1 data acum, este ca sunt oameni ce sar f mult in sus cand aud de "pedepse", ca vai, parintele ce le aplica nu e AP etc, dar, de fapt, chiar si ei aplica pedepse, doar ca le spun consecinte, ca sa sune mai bland fata de copil, si deci, mai AP. Si asta se intampla pentru ca acei oameni pun egal intre cuvantul pedeapsa si notiunea de "baiate fara mila, chinuit copilul, lasat nemancat etc" si mai ales cu amintirea propriei copilarii cand au mai fost si ei altoiti de parintii lor.

De aici deriva aceasta inversunare impotriva cuvantului pedeapsa, pt ca este confundat cu exagerarea ei... E ca si cum am confunda ajutorul solicitat unui copil cu sclavagirea lui... de ex, noi cand eram mici mai faceam si cumparaturi, iar altii, de pe margine, ar comenta: ia uite domne cum sunt "folositi" bietii copii... ce parinti fara suflet, au trantit copii ca sa aiba cine sa le aduca mancarea la bot...

Atata timp cat o pedeapsa reprezinta strict o actiune nedorita de copil [evident, nevatamatoare, nechinuitoare etc] si a fost anuntata, si survine in urma unui moment de incapatanare prosteasca a copilului, poate coroborat si cu risc mare asupra sanatatii etc, pedeapsa nu mai este chiar asa un bau-bau.

De asta am zis ca notiunea consecinta folosita de unii parinti este doar o cosmetizare a cuvantului pedeapsa.

Mai mult, alti parinti, cand nu stau sa cosmetizeze si se exprima mai direct, ca uite, l-am pedepsit pe x, gata, sunt pusi la zid, cand, in fond, ei au aplicat tot o consecinta... [din nou, nu vorbim de exagerari]

Viata asa este facuta, din consecinte/pedepse, iar copiii, in timp, trebuie sa vada si asta, nu doar si doar ca altii sunt de vina, ei niciodata. Daca eu chiulesc de la serv, pac, s-ar reduce salariul, o sa ziceti pai da, e o consecinta, eu va zic ca e chiar pedeapsa, pt ca e identic cu confiscatul jucariei [ca tot veni vorba de ex anaan], nu merg undeva/refuz sa fac ceva, pac, mi se confisca din bani/jucarii, deci e fix acelasi lucru. Daca eu ma apuc sa mancanc din decorul unui magazin/litiera din parc, pac, sunt scoasa din magazin/parc, deci iarasi, fix acelasi lucru.

E adevarat insa ca Floric nu a dat niste exemple potrivite [pt ca nu rares era principalul vinovat], asa este, dar intrebarea ei INITIALA era legata de constatarea REPETATA a faptului ca rares nu doreste sa isi recunoasca vreodata o greseala, nu era legata de strict niste eventimente punctuale.

De asta mi s-a parut nedrept sa o criticam pe floric ca isi doreste acea farama de corectitudine, iar eu i-am spus ieri, si si azi, ca poate ar trebui sa "lucreze" ea, Floric, la stimularea recunoasterii. Poate Floric il intreaba prea arprig/incruntat pe Rarres cine a facut asta??? si el, din dorinta de a scapa nevatamat, alege diversiunea...

Daca l-ar intreba, cu zambetul pe buze [ca in suflet e mai greu :)] cine/cum s-a intamplat, si eventual chiar sa-i sugereze raspunsul, poate rares s-ar simti mai in siguranta sa raspunda, macar cateodata, si adevarul...

Sigur, asta nu inseamna ca daca rares/un copil va recunoaste o greseala, noi gata, ne declaram multumiti si nu mai discutam nimic despre cauze etc... nu, trebuie si-si.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

pisik - este perfect

daca ramanem in parametri buni cu sanatatea, venim negresit
ne auzim vineri

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Chatonel e de 2 zile in Franta. Nu mai este in Romania

Mergi la inceput