Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna,

Mersi, Aruba, am pus cateva poze si m-am uitat vreo jumatate de ora la aproape toate piersicutele, foarte simpatice toate.

IIuli, bine ca ati reusit sa il hidratati acasa.

Laura, pe kellymom am citit ca menta ar diminua lactatia? Iti spun ca nu mai stiu cum e trachisept, dar in ideea asta as evita pastilele f mentolate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am vazut pozele, Ana. Foarte frumoase. M-am uitat si la celelalte piersicute. Ce mari si frumosi s-au facut.
Of, eu nu stiu ce sa fac. I-am schimbat ieri tetinele, biberoanele toate ca se uzasera si acum, peste pe care le am, au gaura prea mica si se enerveaza rau.Ce fac? Le fac gaura cu acul incins ca pe vremuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Nectarel s-a iritat pe barbie de la saliva cred si de la mainile pe care le baga in gura si de la laptele care-i curge. Voi ati patit asa ceva?Cu ce-i ungeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare,salutare!

V-am ajuns si eu din urma,in sfarsit...ca mult ati mai scris.
Am avut si noi botezul,casa plina e musafiri...abia acum m-am mai linistit si revenit si eu.
A fost frumos si la ce vreme e deja la noi pot spune ca Leon e un norocos...a fost soare si frumos ca am putut face pe terasa apero.
Apoi am avut un separeu doar pentru noi unde copii invitati au putut sa se joace frumos ca era covor pe jos si a fost lumea lor.Apo am continuat acasa cu party...muzica si dansuri.M-am culcat la 3 jumate rupta e somn.

Am avut noroc ca a fost mama la mine si m-a ajutat cu pregatirile si curatenia,altfel era jale.
O sa pun si poze cin reusesc.
La Leon cred ca-i ies ceva dinti ca e tare nelinistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Salutare!
Profit ca doarme gasca,sa mai intru si eu sa nu ma uitati de tot .
Am terminat lucrarile prin apartament,mai avem cateva finisari,dar am scapat de praf si capcane sub picioare.De ieri m-am apucat de bagat hainele in dulapuri,pe care trebuie sa le suplinesc ca am observat cu stupoare ca desi le-am scos pe toate din astea,nu le mai pot indesa la loc.Asa ca ne trebuie inca un dulap si un pantofar,ca mai am o cutie intreaga de papuci.Mai trebuie sa caut ceva cutii de depozitare in care sa bag plusurile,ca nu mai stiu ce sa fac cu ele.

Ada,te pup si te imbratisez!Impresionanta povestea nasterii!Tin minte perfect zilele acelea.Si la noi e problema mare suptul degetelor si salivarea.Eu o spal pe fata de vreo 2-3 ori pe zi,cu apa calduta ca sa evit sa se irite.Plus ca schimb cearsaful cam la 2-3 zile ca si pe ala il mozoleste cu spor de fiecare data cand se trezeste,de face balta.
Cu crema nu o dau niciodata pe fata.Si pe corp o dau tare rar,deloc in ultima vreme pentru ca plange tare dupa ce o scot din apa,si ma grabesc sa o imbrac .O dau doar cu bepanthene daca observ ca se inroseste vre-un pliu sau fundicul,ceea ce se intampla iar rar.Inca nu am terminat tubul ce-l am de la nastere.Asa ca la mine stau cosmeticele frumos pe raft.Bine ca le-am cumparat
Apropo,asa stau si ale mele ,mai ales in ultimele 3 saptamani.

Intrebare.Oare as putea sa recoltez la fata mare proba de kk in punguta de stocare a laptelui?Maine trebuie sa ii fac un coproparazitologic si un exudat pentru gradinita si am uitat sa cumpar recipient

Laura insanatosire grabnica!

Porumbita,sunt cu gandul la tine si la socrul tau

Clay,exact asa patesc si eu cu Emma daca cumva nu o culc la timp.Ea nu da semne ca i-ar fi somn.Dar daca e treaza de 1,5-2 ore,e mancata,schimbata si incepe sa se agite,o pun sa doarma,ca altfel e jale.

Inca nu-si ridica picioarele,nu tine jucariile,nu se intoarce.Toate astea pentru ca doarme pe burta,si dupa ce se trezeste sta mai mult in brate si nu are cum sa exerseze acrobatiile prea mult.Acuma e la perioada manutele mele fermecate.Ma distreaza de ma prapadesc cat poate sa le studieze.

Va pup,duminica placuta in continuare,ma duc sa mai golesc un sac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Dupa o noapte ok, Eric s-a trezit cu dureri de burtica inainte de primul kk. L-am linistit cu Infacol 2 pipete si o punguta cu gel incalzita la microunde, pusa pe burtica. A facut kk imediat si a adormit, l-am schimbat asa adormit.

Aseara a fost frumos, stateam toti 3 pe canapeaua mare, bb intre noi cu loc mult de desfasurare, a facut o multime de intoarceri spate-burta si burta-spate. L-am lasat in voia lui, noi cica ne uitam la tv . daca vede ca ne uitam la el nu mai face nimic si se intoarce spre noi.

Ada, impresionanta povestea, am retrait momentele de emotie, sa stii ca merita sa faci subiect separat sa o citeasca mai multa lume.
Pt barbita iritata nu cred ca este alt leac decat spalarea frecventa pe fatza, de ex. dupa fiecare masa.
Tetinele sunt pe varste, deci trebuie sa ii iei pt nr lui de luni, nu la fel cum a avut. Eu folosesc acum -in rarele ocazii cand ia bibe, pt apa de ex. - tetine pt 4+ luni, scrie pe cutie, au debit ceva mai mare iar pe tetina propriu zisa (e din silicon) e marcat "M" de la (debit) mediu, inainte a avut "S".

Ali, dar de ce te trezesti tu mai des decat el? Mai lasa-l sa se fatzaie in patut, nu intotdeauna vrea laptic cand se trezeste noaptea, poate doar a amortit il deranjeaza pozitia etc. Eu cereale ii dau ca aliment "solid" adica i le fac un pic mai grosute si le dau cu lingurita. Nu am reusit pana acum sa i le dau seara sa-ti zic daca au avut efect la somn. El seara adoarme mereu la san iar cerealele se dau 30 minute dupa san. Aici pe cutie scrie ca nu se dau cu biberonul dar cred ca e ok daca le faci mai subtiri sa i le dai cu bibe direct ca masa de seara. Insa inainte de asta trebuie sa le introduci gradat de la o lingurita (de cereale uscate)la o lingura pe zi.
La noi nu prea au avut succes cerealele de orz, azi introducem cele de ovaz (oatmeal) timp de de 3 zile, dupa care incepem legumele, cred ca morcovul primul.

Dana, sa va fie de bine botezul, sa va traiasca micul crestin! Asteptam bineinteles pozele.

Ile, imi pare rau ca nu se pot exepdia alimente in Canada, ca iti comandam vreo 10 cutii de cioco de casa!

Kimmy, spor la despachetat in continuare.
Si noi, dupa lupte seculare, ne apucam de permutarea mobilelor ca sa ma mut odata cu bb in camera mai mare, tot am amanat dar nu se mai poate. Nu mai incape in patutul mic! Mi-e o lene si ma doare spatele rau, si sunt multe de mutat....of.

Azi vreau sa mai fac o tura de gogosi si sa iesim si la plimbare, sper sa nu ploua.


Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Salutare fete dragi! Eu din pacate m-am pierdut pe drum si nu mai sunt la curent cu ce ati mai facut. Poate mai incolo sa incerc sa recuperez, ca merg la mama la CLuj si ma mai ajuta ea. Asa poate sa gasesc timp.
Va pup si va imbratisez cu drag!
Ada, eu am niste tetine si biberoane de la Dr Brown. Sunt nemtesti si ffff bune doar ca in biberon poti pune o data maxim 60 ml lapte ca altfel curge. Sunt cu un sistem smecher inauntru ca sa nu inghita bebe aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, a patit vreuna din voi ca dupa vreun vaccin bb sa aibe scaun dupa fiecare masa?
ai mei au facut vineri infanrix penta si eric a avut azi scaun dupa fiecare masa. nu cred ca este firesc ca un sugar de 4 luni hranit cu lp sa aibe scaun dupa fiecare masa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Balanta nu te ingrijora, burtica de bb e imprevizibila. Dl Capraru ce spune

Fleur priceputa cum esti o sa iti iasa din prima

Azi am sarbatorit sf Mucenic Victor si am facut un tort delicios pt sarbatorit, cu glazura de cioco si decorat cu petale de martipan.Asa ma oftic ca nu am facut o poza!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Kimmy spor la munca. Dana te a#537;tept#259;m cu poze. Fleur, Ioana multumesc de sfaturi.am fost la farmacie si am cump#259;rat alte numere. Ioana am si de la dr Brown dar pe cele mici. Am vrut sa iau mai mari dar nu vede soacra-mea gradatiile.Balanta , poate nu e grav. E clar ca e de la vaccin.

Mergi la inceput