Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ca_Mila, daca papa mai bine, si productia de lapte se va ajusta dupa nevoile ei, deci nu ar trebui sa ramai fara lapte. Despre nume, o iau ca pe un compliment daca si voi ati fi ales la fel, multumesc!

Vera, wow, cata rabdare iti trebuie pt tortano, bravo.

Carmen, in brate sta? Daca sta numai in brate, totusi tot cu un carrier as insista.

Porumbita, cate ai pe cap. Iar daca doctorii au fost optimisti, e ceva. Sa speram ca rezista.

Roxypuy, povestea cu nunta e ca-n filme, nu crezi ca chiar se intampla vreodata asa ceva.
Iesim si noi tot in manduca, mi se pare cel mai simplu sa il imbrac cand ies cu ea. Se uita cuminte in jur, si mi-e tare drag cand oboseste si isi aseaza frumos capul si se culca.
Multumim pt discutiile cu cei de la bebe tei, bravo pt spiritul de initiativa.

Mygirl, fix de oboseala a plans asa, cred eu. Si.. fix situatia asta o gestionez eu cel mai greu, asa ca nu pot pt tine decat sa repet sfatul din teorie: nu mai trebuie stimulat deloc, trebuie ajutat cat mai repede sa adoarma. Eu stiu si cam cat suporta sa fie treaz in timpul zilei, si daca trece intervalul ala (la noi e 1.5-2h), ne linistim si il culc, caci probabil i-am ratat semnele de somn si daca il mai las, dam in plansul de care zici.

Laura, un ceai cald pt tine! Apropo, n-am fost atenta, tu cu ce te tratezi?

Noi azi am avut o zi foarte buna, am mers la plimbare la Mogosoaia, si apoi la IKEA. In manduca la tati, a adormit frumos de a putut pana si sa manance sotul. Ma mir asa, pt ca avem manduca de doar o saptamana-doua. Am facut si poze mai multe cu mine si el, caci de obicei eu sunt in spatele camerei, si aveam prea putine poze cu mine si bebe. Iar cu toti 3, le numaram pe o mana. Fleur sau oricine ar putea, dati-mi un pm cu detalii, ca as pune si eu pe picasa vreo 2 poze cu noi.

In zilele in care suntem mai mult iesiti (deci in weekenduri), mananca la intervale mai mari, si mai mult. Deci clar, "problema" e la mine, cand suntem acasa cred ca e tentatia mai mare sa ii ofer sanul mai des, el mananca putin, si tot asa.

Ma retrag, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ada foarte emotionanta povestea nectarelului nostru.luptatorul odiseei.ne bucuram ca ATI trecut cu bine peste acea perioada dificila.
Vera si Denis se mai sperie asa.
Laura insanatosire rapida tie si Lui andrei
Porumbita ne rugam incontinuare ptr socrul tau
Mygirl bine ai revenit acasa.si EU cred ca a plans de oboseala.invelitiva bine sa nu raciti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ada: am intepenit cand am citit povestea, desi stiam mare parte, mi-am adus aminte exact momentul cand a scris Laura pe forum ca ti s-au rupt membranele si sa ne rugam pt voi... Tin minte ca si atunci am plans si am stat cu inima cat un purice in noaptea aia, ma gandeam ca tu ai 28 sapt si eu aveam 29 sapt, si ca putea fi oricare in locul tau. Bine ca ati trecut peste, imi dau seama ce emotii ai avut, ce nelinisti, tu si toata familia, nu realizasem ca pt al tau sot Nectarel este primul copil, imi dau seama ce o fi simtit si el atunci. Dar stii cum e, bine ca s-a terminat asa, iar Nectarel este de mic un luptator!

Ar fi interesant sa aflam si povestea Deliei si a Laylei precum si a Balantei si a Ioanei, pt ca astea au fost nasterile cu emotii.

Clay: ai PM

Am pus si eu poze noi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
dau cafeaua si o bucata de tort.a iesit super gustos.
piticul meu s-a trezit cu chef de vorba,ma bag la dragalit
pup fetele si piersicutele
zi frumoasa sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ada Nectarelul tau este luptatorul odiseei, nu vreau sa ma gandesc ce a fost in inima voastra, am fost impresionata profund de toata povestea nasterii!!
Laila la fel,asteptam si povestea ta !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Roxi ti-am scris pm

Fetele daca tot mi-am intrat in mana cu cioco, daca vreti va fac eu si veniti sa o luati cand e gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata, fetelor,
Am lipsit cateva zile, dar motivat. Bb a vut niste zile mai proaste - de joi am vazut mucus in kk, alterna perioade f agitate cu perioade f somnolente, manca din ce in ce mai putin. Ieri, cand a facut 3 lunite si ii favusem tort si asteptam musafiri sa sarbatorim, am anulat pt ca bb nu mancase mai nimic de dimineata si era f moale. Dupa amiaza o asteptam pe dr, care ar fi trebuit sa ii faca rotarixul (programasem de marti). A venit dr, nicu vorba de facut vaccin, copilul deshidratat, ne-a pus sa ii bagam cu forta lapte si ceai altfel ne ia l spital. A spus ca este o enteroviroza si azi sa mergem oricum la analize sa vd exact ce e. Am pompat in bb lapte si ceai toata noaptea, si-a mai revenit, dar tot molicel este. Mancam acum la 11 si fugim la dr. Sa ne tineti pumnii. Nu stiu cine intreba de Rotarix, eu ma pregateam oricum sa il facem, dar acum sunt convinsa.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi.multumim de cafea si tort.
Fetele care Dati cereale la bebei...scuze nu stiu daca mai e cineva inafata de fleur...cum ATI procedat?se incepe tot treptat cu cate 1 linguritA 2 3 4 etc...se poate da seara?si de care le dati?vreau sa incep sa ii dau si EU in special inainte de somn ptr ca ma dispera.noaptea clar sunt suzeta Lui.daca incerc sa ii dau bibi direct incepe sa planga.bine ca nu stau treaza dar oricum stau cu mare mare grija si ma trezrsc de cel putin 10 ori pe noapte.nu mai vreau.vreau si EU macar 4 ore legate de somn.si cand va aud ca altele se plang ca au 2 treziri pe noapte.ok hai ca am deviat putin de la subject.deci am vazut ca sunt ceva cereale ptr somn bun sau asa ceva dar nu stiu daca e ok sa incep direct cu ele.direct seara?si direct o sticlutA?
va doresc o duminica placuta si insorita!!!
Dana tu pe unde esti?te ai dus pe la soare pe undeva?ai fugit de ploaia asta zilnica
ada aseara dupa ce ti am citit povestea si m am pus in pat mi am amintit de acele momente cand asteptam cu sufletu la gura sa primim vesti bune din partea ta si ma bucuram de fiecare data cand vedeam mesaje de la tine si trecea zi dupa zi si speranta era din ce in ce mai mare.am trait aceste emotii ,frici,si bucurii alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

Ada , impresionanta povestea ta , am retrait momentele

Iuli , sanatate multa lui Mihaita , iti tin pumnii , ca este groaznic sa ai copilul bolnav .

Medicamente eu iau oscillococcinum , paracetamol si inca ceva homeopat pt raceala . Sper sa-mi treaca mai repede dar nu se vad imbunatatiri deloc , mai nou ma doare si in gat , sug trachisept

Ce mai gatiti voi fetelor ! Vera si al meu tot radar este , nici nu ma apropii bine de usa si ma si simte

Pe unde umblati azi ? Eu nu vreau sa stau in casa , chiar m-am plictisit

Multi la pitici si mamici !

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele mele. Ma bucur ca v-a placut povestea. Daca nu as fi scris-o acum, poate nu ma adunam niciodata, sa astern pe hartie. Nu am cuvinte sa va multumesc pentru tot.
Asaa, VERA, si Nectarel se sperie tare rau. Noi, am crezut ca este vreo trauma din incubator.ILENUTA, numai bucate bune gatesti.IIULI, imi pare rau ptr. Mihaita. Are dreptate Laura, e tare greu sa fie bolnav bebicul.LAURA, lui Andrei i-a trecut raceala?Noi, azi avem ciorba de fasole la meniu.Si, bineinteles o plasa de dulciuri.Va pup pe toate.

Mergi la inceput