Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui adarev

Nectarel s-a iritat pe barbie de la saliva cred si de la mainile pe care le baga in gura si de la laptele care-i curge. Voi ati patit asa ceva?Cu ce-i ungeti?

Ada ,mama de Nectarel


si antonik face la fel si o sterg cu apa termala de 2 ori pe zi plus spalat bine pe fata la baitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kimmy

Intrebare.Oare as putea sa recoltez la fata mare proba de kk in punguta de stocare a laptelui?Maine trebuie sa ii fac un coproparazitologic si un exudat pentru gradinita si am uitat sa cumpar recipient




eu zic sa nu risti pt k se poate contamina proba si iese rezultatul aiurea...eu am intrebat la mai multe laboratoare cd i-am facut antoniei si mi-au spus ca se pastreaza cel mai bine in coprocultor cu gel (datorita gelului care retine "recolta" e si mult mai usor de prelevat din cele 4 locuri diferite). in varianta fara gel se preleveaza doar dk duci proba imediat la lab.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

La multi ani de Sf. Victor tuturor sarbatoritilor!

Noi am facut gogosile si stam cu burtile umflate.
bb doarme, a facut mai devreme o repriza de plans, ba ca e burtica, ba nu stiu ce, cand colo el nu voia sanul drept pe care i-l oferisem primul, ci stangul.Cum l-a prins pe asta a supt linistit si apoi a adormit.
Acum il astept sa se trezeasca sa iesim la plimbare.

Ioana, bine ai revenit, ma bucur ca am vazut-o pe micuta ta.

Balanta, nu ti-a dat o hartiuta ceva cu efectele posibile ale vaccinului? Eu nu cred ca e ceva grav, totusi. Eric face asa dupa fiecare masa (in afara de cea de noapte) dar el e pe lm.

Iiuli, ma gandesc la voi, sper sa se insanatoseasca repede Fat-Frumos. Daca a facut deja viroza mai e necesar vaccinul?

O seara fumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello fete
iuli - sanatate multa lui mihaitza
ilenutza - ms de pm LMA lui Victorash
LMA si celorlalti sarbatoriti Victor/Victoria
ada - super emotionanta povestea mi-au dat lacrimile aseara si am retrait momentele acelea de tensiune, rugile pt micutzul Nectarel Dragonel e un adevarat luptator si tu esti o mamica super puternica
am mai intrebat si eu in cap anterior de schimbarea nr de tetina...la cei hraniti cu LP ma gandesc k e ok sa se ia cu debit mai mare, insa la cei pe LM nu cred k e ok pt k ma gandesc k o sa fie mai nemultumiti la san k vine mai incet voi ce zicei mamicilor care alaptati? ati trecut la nr 2 la tetine?
ioana, dana - welcome back! v-am dus dorul mai fetelor

pitik mea nu stiu ce a avut azi in prima parte a zilei k mi-a facut un show la san de numa n-am mai patit asa din primele zile de alaptat la primele 2 mese am pus-o la san, a tras vreo 10 minute dupa care s-a pus pe urlat am ridicat-o sa ragaie, am mutat-o la celalat san...nimik! urlat k din gura de sarpe lapte era k am strans si a tasnit...nu stiu ce a avut...la a treia masa a fost ok, a supt cuminte k de obicei
eram panicata k ieri a facut kk doar o data si f putin, dar a facut azi pe la pranz si a recuperat traiasca scutecele libero k nu a iesit nimicutza
azi am papat nuggets de pui cu crochete de cartofi, praji cu lamaie si tort diplomat cu fructe facut de buni maine vreau sa fac o tocanitza de cartofi k n-am mai mancat demult mi s-a facut pofta
ma duc sa mai fac ceva entertainment si apoi la baitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, am inima pana la cer! eric tocmai a legat 2 silabe de "ma" si a iesit un "mama" printre alte sunete de-ale lui (el zice des "mam", dar "mama" nu i-a iesit pana azi). si eu si sotul am incremenit; apoi eu am inceput sa plang .

citesc din urma si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

buna!
Ada, impresionanta povestea ta, ai redat totul cu asa multa emotie!
Si al meu a facut kk mai des in ziua in care i-am facut vaccinurile, dupa care vsi-a revenit.
Cu iritatia de pe fata mi-a zis dr sa-l ung cu ulei din ala fiert pt masaj de mai multe ori, mai ales cand iese pe afara. Ma gandesc serios sa merg la un alt pediatru, unele sfaturi ale ei sunt prea babesti si fara rezultate. Eu ii souneam ca isi intinde saliva pe toata fata si se freaca cu ea, ea imi spunea ca e de la frig. E iritat dinainte sa fie frig afara. In fine...va tin la curent.
Vaccinul d 4 lun (infanrix) n-a venit gratuit pana la urma, am mai si astepotat atat. Am platit 500 lei cu tot cu rotarix si synflorix, dar asta e :)
Saptamana asta trecem la supa!

Va pup noapte usoara!

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ada, m-a rascolit povestea ta si mi-am amintit ca atunci cand ti s-au rupt membranele aveam inima cat un purice si nu imi venea sa cred ca ai patit asa ceva.
oricum, nectarel e un invingator, iar tu o femeie f puternica.
iuli, cum sunteti?
clayhanger, gemenii mei sunt nascuti pe 2 iulie.
andreea, se considera ca prematurii fac achizitiile la varsta corectata (de ex, daca ai nascut la 35 de sapt si sa zicem ca bb-le tau are acum 17 saptamani, este firesc ca achizitiile lui sa fie ca ale unui bb de 12 sapt nascut la termen; varsta corectata se calculeaza astfel: (probabil ca stii, dar eu scriu totusi) din 17 sapt se scad 5 sapt (astea rezulta scazand din 40 (termen complet), cele 35 la care s-a nscut bb) => 12 sapt).
fleur, dr nu mi-a dat o lista cu reactii de dupa vaccin. mi-a zis doar ca imediat ce ajungem acasa, sa le pun cate jumate de supozitor antitermic, sa prevenim febra.
ile, la multi ani pt victor!
aruba, din nou ai un fler extraordinar in privinta mea. asa e, la nasterea gemenilor au fost niste peripetii despre care inca nu am vorbit aici .
o sa scriu si eu in curand povestea nasterii.

fetelor, ce bunatati faceti voi!!! eu am lasat-o moale de tot cu gatitul din lipsa de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Iuli: groaznic ce povestesti tu acolo, de unde ar fi putut sa ia virus?

Roxy: daca iti aduci aminte am povestit si eu de 2-3 ori aceeasi criza de racnete la san, doar ca a mea o facea inainte macar sa se mufeze de parca nu stia ce tb sa faca... Trece cu rabdare, si eu m-am panicat prima data. Nu i-am schimbat inca tetinele pt ca ea mananca la bibe cam o data la 3-4 zile, o singura masa si nu cred ca sunt inca asa uzate. Dar cat alaptez o voi tine pe nr 1, clar.

Balanta Crede-ma ca abia astept sa aflu detaliile nasterii, sarcina ta a fost cea mai grea din grupul nostru si toate te-am admirat pt psihicultau tare si daruinta cu care ai indurat atatea luni la pat, si inclinat pe deasupra. Dar iata, ca in zile ca cea de azi cand puii tai iti fac asa bucurie, cred ca nici nu iti mai aduci aminte momentele grele.

Andreea: 3 vaccinuri intr-o zi??? Am inteles eu bine? Mi se pare ft riscant, ma mir sincer ca ai gasit un medic sa le administreze asa.

Ana: frumoase pozele, se vede o mana priceputa acolo!

Dana: sa va fie cu folos botezul , asteptam poze

Kimmy: spor la treaba in continuare

Ioana: chiar te rugam sa fii mai activa

Fleur: ce jucaus e Ericutul, bravo! A mea n-are atata chef de tumbe, tre sa ma cam rog de ea

Noi am iesit azi in parc, ce sa zic, urasc weekendurile, devine asa aglomerat parcul, galagie, parca nu are niciun farmec, desi vremea a fost frumoasa. Mie imi plac plimbarile in timpul saptamanii cand suntem aproape singuri pe cate o alee, e liniste, stam pe banca si admiram veveritele, nu ca azi cand erau zeci de oameni pe metrul patrat. Abia am gasit o banca mai ferita sa luam si noi pranzul in timp ce pitica sforaia in carucior.
Cred ca ma bag la somn deja, sotul e cu baietii la restaurantul nasului, cine stie cat stau, iar mie deja imi e somn, si noaptea asta e "tura" mea de treziri la bebe, ca azi noapte a calmat-o el de vreo 2 ori. Vrea sa simta companie mai nou, daca o luam putin in brate si ii dam suzeta adoarme la loc. Se face o saptamana de cand nu mai doarme toata noaptea, ce dor imi e de un somn luuuung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, mersi, deci 2. Nu stiu de ce m-am incurcat, nu erau la rand datele sau ceva de genul asta. F emotionant primul mama, s-a citit bucuria in randurile tale. Si eu cred ca-si va reveni cu scaunele la normal, mai vezi intr-o zi doua cum e.

Noi am avut musafiri, o prietena pe care cand a vazut-o, a pus botic si a inceput sa planga. A mai facut asa cu cineva, la noi acasa, in deplasare e ok. Altfel, se sperie de zgomote puternice, bruste (aspirator de ex). Cred ca e normal.

La multi ani sarbatoritilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of, m-am saturat sa fac franceza cu Tudor. Ce te-as mai imprumuta Fleur si pentru Tudor. Am reusit sa pun povestea la subiect nou. ILENUTA, LMA ptr. Victoras. LMA ptr. toti Victorii si Victoriile.BALANTA; ce frumos.Asa, zice si Nectarel, dar, eu nu i-am crezut pe ai mei, am zis ca zice asa inconstient.Daca te-am auzit si pe tine, atunci inseamna ca asa este.
Roxy, i-am cumparat tetine nr.3 de la Avent si vad ca e ok.

Mergi la inceput