Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

am revenit
balanta - ce emotionant!!! felicitari
aruba - sa stii k la tine ma gandeam azi cd mi-a facut crizele piticele astea sunt surori clar!
andreea - vezi k din cate stiu (si cred k pot confirma si celelalte mamici k s-a mai discutat aici) nu e ok sa-l dai cu ulei pe fata mai ales dk e iritat. nici macar cu ulei de masline. fiind atat de gras obstructioneaza porii si nu mai lasa pielea sa respire, ceea ce duce la agravarea iritatiei. aceasta apare f frecvent la bebei mai ales in jurul guritei, asta din cauza laptelui si a salivei care stagneaza pe piele. il poti sterge dupa fiecare masa cu compresa sterila cu apa termala si eventual si intre mese dk mai regurgiteaza sau face balute

mamici care ati depus deja dosarul de indemnizatie - aveti idee daca se elibereaza pe loc de la adm fin certif fiscal? am tt actele pregatite, insa acum am vaz k pe lista data de la primarie apare si certif fiscal voi ati depus si fiscalul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

LMA Victoriilor !!!!

Balanta ft emotionant momentul , deja astept sa mi se intample si mie

Andrei a inceput sa se rasuceasca de pe spate pe burta , e tare haios
Avem si o problema , nu mai vrea culcat pe spate , urlaaaa ca din gura de sarpe si partea cea mai proasta este ca vrea in brate , avem o sapt de cand o tragem cu raceala , a fost plimbat din mana in mana ca a tot tusit , si iata ce a dat de gustul bratelor
Cred ca nu am incotro decat sa-l las sa planga , dar si aici exista o problema plange pana ramane fara aer .

Iuli , ce face Mihaita ?

Aruba , daca se trezeste noaptea nu ii dai sa suga ?!?

Si noi facem 2 vaccinuri joi , dar 3 mi se pare muuult

Fetelor eu nu am decat un bieron in casa , cred ca trebuie sa mai cumpar , vad ca voi aveti mai multe .

Noapte buna !!!



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

mamici care ati depus deja dosarul de indemnizatie - aveti idee daca se elibereaza pe loc de la adm fin certif fiscal? am tt actele pregatite, insa acum am vaz k pe lista data de la primarie apare si certif fiscal voi ati depus si fiscalul?

Roxy
mami fericita de Antonia


L-am depus Roxana , se elibereaza pe loc

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare fetele!

La multi ani si de la noi pt toti Victorasii si Victoritele! Si mai terminati cu atatea torturi ca ma faceti sa ma opresc in prima cofetarie, sa-mi iau un tort si sa bag capul in el.

Ioana bine ai revenit. Ne vizitezi cam rar si cand ne vizitezi nici macar nu ne povestesti despre voi. Ce mai faceti? Cum e piticuta? Tot pe la cluj stati?

Roxy eu am trecut la tetine nr 3, desi am mers pe 1 pana acum 3 sapt, apoi 2, iar de ieri 3 pt ca lp pe care i-l dau seara e putin mai consistent si se chinuia f mult sa traga. Inghitea mult aer si apoi il apuca plansul si durerea de burtica. Cred totusi ca ar trebui sa las 2 pt lm si 3 pt lp...

Dana sa va traiasca micul crestin.

Kimmy spor la despachetat si aranjat. Dar cine are casuta noua? :)

Fleur foarte tare Ericutul. Am vazut eu bine in poza? I-ati dat sa morfoleasca o gogoasa? Bv lui ca e asa cumintel si vioi.

Balanta ce draguuut. Sa fie primul mama de la odiseea noastra? Piticul meu exerseaza buu si mai scoate cate un bubuu...dar nu se compara cu mama. Asteptam cu sufletul la gura si povestea voastra. Ref la vaccin totusi mi se pare ciudat ca ti-a zis sa le pui supozitor preventiv. Noua ne-a zis sa-i punem dc face 38. Kk mai des poate fi reactie de la vaccin.

Aruba stiu ca nu te consoleaza cu nimic dar si al meu a inceput sa se trezeasca noaptea destul de des. Azi noapte a mancat de 2 ori ( prima data a cerut la juma de ora dupa ce golisem sanii la pompa), apoi la 8 era cu ochii mari. Sa ne zica Roxy reteta magica pe care o aplica la Antonik.

Noi am fugit si azi o tura pana la tara la o gura de aer curat. Fetelor eu am impresia ca piticul meu s-a cam rasfatat si intentionez sal dezrasfat. Indiferent cat mi se rupe mie sufletul, cred ca e timpul sa-l mai las si sa planga. Asa cum ziceam, in leagan se plictiseste repede si plange, in marsupiu plange, in scoica plange, in carut plange si de f multe ori plange si in patut, asa ca iata cum am ajuns sa stau mai mult cu el in brate. Aaa si n-am voie sa stau jos, tre sa-l plimb prin casa ca dc m-am asezat...ati ghicit din prima, plange... Ziua dc adoarme, de obicei la san, imediat ce-l pun in patut se trezeste, asa ca dc vreau sa doarma si el o ora, tre sa-l tin in brate. So..a inceput dezrasfatul. Azi nu l-am mai luat din scoica desi a inceput sa maraie, pana la urma a adormit. Iar in seara asta pt prima data l-am lasat sa planga pana a adormit (5 min). Ca de vreo 2 seri incoa, face fitze si cand il punem in pat, nu prea mai adoarme singur si de asta chiar nu vreau sa-l dezvat. Adica radem, glumim, ne iubim, dar peste o luna va merge la cresa dc nu rezolv cu bona si nu cred ca acolo il va tine cineva in brate sa doarma...

Hai ca m-am intins cat o zi de post.

Noapte usoara va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Mie nu mi-a cerut nimeni niciun certif fiscal...

Andrreea sau ser fiziologic.

Ref la servetele umede, eu am luat un pachet de la seba med si e ff ok. Al meu a inceput sa se cam irite pe scrot de vreo 2 sapt incoa. Am incercat cu crema de galbenele, dar mi se pare mai slaba decat bepanthenul, asa ca ii schimb scutecul mai des si il sterg cu servetele de la seba + crema si e mult mai bine. Si pretul pe masura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Salutare fetele!

Fetelor eu am impresia ca piticul meu s-a cam rasfatat si intentionez sal dezrasfat. Indiferent cat mi se rupe mie sufletul, cred ca e timpul sa-l mai las si sa planga. Asa cum ziceam, in leagan se plictiseste repede si plange, in marsupiu plange, in scoica plange, in carut plange si de f multe ori plange si in patut, asa ca iata cum am ajuns sa stau mai mult cu el in brate. Aaa si n-am voie sa stau jos, tre sa-l plimb prin casa ca dc m-am asezat...ati ghicit din prima, plange... Ziua dc adoarme, de obicei la san, imediat ce-l pun in patut se trezeste, asa ca dc vreau sa doarma si el o ora, tre sa-l tin in brate. So..a inceput dezrasfatul.


Noapte usoara va doresc

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


Acelasi lucru este si la mine , dar de marti schimbam foaie , chiar vreau sa vad cat o sa poata sa planga .

Pai eu nu mai pot sa fac nimic , dupa el ar vrea in fund , sa-i faci gimnastica , sa-i dai jucarii , se plictiseste ft repede de orice .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Buna dimineata mamici! Felicitari tuturor pentru bebelusi, multa sanatate tuturor si rabdare cat cuprinde sa va vedeti puiutii mari!

Eu sunt o mamica de ian-feb 2013 si va propun acest subiect nou, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175565&nm=Nasterea-la-Regina-Maria, care ar putea ajuta viitoarele mamici ce urmeaza sa nasca in aceasta clinica! Cu speranta ca nu v-am deranjat, va multumesc anticipat pentru particiare! Bineinteles, atunci cand puiutzii va vor da ragazul necesar!


Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey (17.04.2008) si 25+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata!

A trecut usor noaptea mea, a scartait la 1.30, i-am dat suzeta si a adormit instant, la 4 am pus-o la san si in 5 min a adormit si de trezit s-a trezit la 7, a papat si acum a atipit. Problema mea e ca in timpul zilei nu doarme in patut, doarme doar pe canapea langa mine/sot si are un somn iepuresc, daca te misti sau faci 2 pasi se trezeste. Deci eu trebuie sa stau sa o pazesc, ca oricum mi-e frica sa o las pe canapea de cand am gasit-o pe jos, va amintiti. In brate nu prea adoarme, Slava Domnului, dar va inteleg perfect pe cele care ziceti ca nu mai puteti face nimic de bebe. Asa sunt si eu. Oriunde o las in max 15 min incepe sa scartaie, o iau si o mut de la carusel in balansoar, de 100 de ori pe zi. Noroc ca ii place sa stea in balansoar langa noi si putem manca si noi linistiti, amandoi in acelasi timp. In marsupiu are zile cand sta si cate o ora, dar si zile cand nu vrea nici 10 min. In parc o plimbam doar in carucior si cand plange o mai luam in brate. Dar in marsupiu nu vrea, bine ca la ce haine groase are acum nici nu ar incapea ca lumea.
Apropo, ma enerveaza teribil ca orice haina mai groasa ii iau nu ii vine bine, din cauza pozitiei la orizontala, o strange la gat, si trebuie sa i le desfac, ca se aduna la gat si incearca sa le linga La fel si manecile, in incercarea ei de a baga mana in gura, ajunge sa suga manecile... Urata e iarna si nici nu a inceput bine. Sper macar costumul de fas sa ii vina, pe ala inca nu l-am incercat.
Mai are o achizitie noua, dar de data asta una nasoala. De 3 zile scuipa intr-una, ma dispera. Aduna saliva si scuipa din 5 in 5 minute, mai ales in timp ce e pe masa de infasat. Prima data a scuipat dupa baita de seara de am crezut ca a luat apa, dar apoi a continuat si ziua urmatoare. Acum face asa cu ultima gura de lapte dupa fiecare masa, ma scuipa pe mine. Ma gandesc cu groaza cand o manca la lingurita ce o sa imi faca. Ai vostri fac asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetele,
eu m-am trezit sa pompez,nu am mai facut-o demult, dar aseara E. a sarit peste o masa si a adormit mai devreme (6) acum e 1 30 si doarme tun. sanii au luat-o razna, bluza leoarca, cand am scos-o din unul curgeau picaturi mari pe jos, din celalalt arteziana.
chiar ma gandeam ce am mancat/baut, nimic deosebit, la cina jumatate de bere,apoi gogosi, fructe, ciocolata, prostii...In schimb am citit chiar inainte de culcare o carticica despre alaptare, vreau sa o dau unei prietene care va naste zilele astea si am zis sa o mai citesc o data, iata efectul...
am scos 150 ml, cred ca las putin pt cereale si restul congelez, ca E. nu prea mai vrea biberon. va fi prima cantitate congelata, asta ca sa subliniez ca e o situatie neobisnuita pt mine.

pe noi Eric ne lasa sa mancam, trebaluim, desi in ultimul timp se plictiseste si el destul de repede, cam 30 min e limita.

Aruba, aceeasi probl o avem si noi cu hainele de iarna, deja le urasc si nici nu a inceput bine sezonul. va ziceam ca am deja fobie cu iesitul afara, din cauza hainelor.in schimb i-am luat un set caciulita-manusi f haios, tricotate si cu polar inauntru, in culori vii, o sa-l pozez infofolit.

Balanta, felicitari pentru Ericutul tau, cel mai preoce mamos al generatiei! Bravo! Astept cu speranta sa zica mama si Ericul meu, dar deocamdata nu e interesat de lit.m, el e la faza rrrrrrrrrrrrrrrr (galgait si graseiat).

Laura, felicitari pt rostogoliri, de-acuma sa te tii (dupa el).

Carmen, Laura, succes la desrasfatat, sa ne tineti la curent.

Noi achizitii la noi: sutele de dati cand eu si ta-su am jucat cu el cucu-bau au dat roade. Acum, cand il invelim cu o paturica o apuca cu ambele maini, o trage pe fata, o tine un pic asa apoi o da jos uitandu-se la noi cu interes. Noi trebuie sa zicem, individual sau in cor: baaaauuu!

achizitie naspa: a inceput sa tipe si ii place sunetul, il repeta cu incantare.

Va pupicesc, ma mai invart pe aici sa vad daca se trezeste, ca mie mi-a sarit somnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Va las si o cafea cubaneza cu multa spuma de lapte!

Carmen: gogoasa din manutza lui E. era asa, pt efect artistic. I-am dat insa ieri sa morfoleasca (din mana mea) ananas si piersica. A tras de felia de piersica de voia s-o inghita cu totul.

Mergi la inceput