Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna dimineata si de la mine mulumim fleur de cafea

Aruba si Ana mea a scuipat cateva zile, s-a obisnuit sapt. trecuta cand ii dadeam tratamentul pt diaree, acum vad ca nu mai face, in schimb suge manecile la hainute, iar cand ii pun caciulita se supara foc si sta tot timpul bosumflata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Fleur suna bine cafeaua aia...yam yam.

Aruba pt Patrick e o adevarata distractie sa scuipe. Zice buuu si scuipa, apoi rade, si face asta minute intregi.

Isi iubeste maxim si picioarele. Si la achizitii naspa ( vb lui Fleur) si-a gasit degetul mare de la mana. Stau cu ochii pe el ca pe butelie.

A fost o noapte ok. Eu pompa la 2, el o maraiala la 4, papa la 6, trezire la 8.30. Am luat micul dejun, 3 lingurite de piure de pere, ff simpatic a fost ca nu intelegea ce tre sa faca cu ce are in gura :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Am absentat multisor dar v-am citit. Cu raceala mea nu am prea avut pofta de scris. Aurora vad ca pana acum nu a luat de la mine. Sper sa scape desi mie vad ca nu imi mai trece.
Urez si eu la multi ani tuturor sarbatoritilor fara sa nominalizez din motive de memorie inselatoare.
Fleur, suna super cafeaua aia cu spuma de lapte.
Ada, povestea nasterii e foarte impresionanta. Am retrait si eu, ca si celelate fete, socul resimtit cand am vazut mesajul Laurei si am inteles ce ti se intampla si zilele in care mereu dadeam refresh sa aflu vesti de la voi. Asteptam mai multe povesti de la nastere. Poate daca imi fac timp scriu si eu, desi nu e nici pe departe ceva atat de impresionant.
Ioana, te asteptam mai des. Mi-ai adus aminte de Cluj, orasul meu de suflet.
A descoperit si Aurora degetul mare si il suge cu pofta pana o prind si il scot din gurita. Atunci plange si se necajeste, dar ii distrag atentia si uita. Abia astept sa ajungem si noi la ce povestiti voi pe acolo cu rostogoliri si picioruse in gurita. In schimb diversificarea nu prea o astept cu nerabdare.
Voi de la ce varsta ati inceput sa ii puneti in leagane? Am si eu unul simpatic, dar ma gandeam ca nu inainte de 3 luni....Si presupun ca spirijinirea de perne si statul in fundulet sprijinit vin dupa 4 luni. Sau ma insel eu?
Va pup si mai revin ca s-a trezit Aurora si vrea companie. Deloc nu ii mai sufera sa se intretina singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Laura, acum am vz intrebarea ta. Nu ii dau sa suga noaptea decat o singura data, cam pe la 3-4-5, depinde. Daca se trezeste de mai multe ori ii dau ori suzeta ori o tinem putin in brate. Ma gandesc ca daca atatea saptamani a rezistat sa doarma cate 11 ore legate, nu se trezeste de foame, asa ca o pun la san ca ultima solutie, daca altfel nu adoarme. N-am niciun interes sa o invat cu tzatza in gura la fiecare scartait, eu inca sper ca e doar o etapa si ca va reveni la bunul ei obicei de a dormi toata noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata si de la noi!
Fleur,multumim de cafea
va salut si ma duc sa mai citesc o data ca parca mi-au trecut toate pe langa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Ada draga, desi imi amintesc si acum cu emotie zilele acelea de mai, cand Nectarel s-a grabit sa vina pe lume, cand ne rugam pt. voi, am citit acum, cu lacrimi in ochi, povestea voastra. Nectarel este un voinicel,a trecut cu bine acele momente, si uite-l acum, la 6 luni distanta cat de mare si de frumos s-a facut.


Roxypuy, si noi am patit-o cu reprizele de urlat, aparent fara motiv. Desi ora mesei, s-a intamplat de cateva ori sa urle, sa refuze mancarea, pret de cateva minute...dupa care s-a linistit si a papat.
Ref la dosarul pt. indemnizatie, certificatul fisca se libereaza pe loc (cel putin la noi, la Cj).

Balanta, ce moment!!!! Oare la noi cand o veni ziua sa o auzim rostind "mama"? Asteptam cu mare drag si povestea voastra, pt. ca cu toate stim cat de greu ai dus sarcina la bun sfarsit.


Referitor la iritatia pe barbie, Sara nu a avut; dupa fiecare masa eu o curat cu o discheta umeda.

Laura
, nici Sara nu mai vrea pe spate deloc. Ii mai spun sotului meu ca o inteleg pe micuta ca de aproape 4 luni s-a saturat si ea sa vada lumea din poztitia culact pe spate. In timpul zilei doarme f. putin, asa ca trebuie sa ne gasim tot felul de activitati: plimbat in brate in toata casa (urmareste cu mare atenitie tot ce vede in jur: flori, tablouri,carti, cosmeticele mele din baie, etc.., ne jucam pe salteluta de activitati, mai stam pe burtica, mai facem gimnastica, povestim, ne prostim, iesim la plimbare afara...si uite asa trec zilele noastre.


Aruba, si Sara isi aduna saliva in gurita, apoi o scuipa afara. de multe ori nu inghite ultimele picaturi de lapte, le tine in gurita, si dupa un timp le scuipa afara. Ii mai pun cate-o esarfa in jurul gatului, larguta, pe care poate saliva cat doreste,si o schimb cu usurinta. Nu-mi place sa-i vad bluzitele mereu umede, mai ales cand suntem in deplasare. Cine stie ce-o mai urma mai incolo?
Referitor la hainitele de iarna, nici eu nu pot sa o inchei pana sus, dar ii pun un fular grosut care acopera partea neicheiata de la geaca.

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chmihaela spune:

Buna fetelor,
Revin si eu dupa o absenta destul de lunga.De citit va citesc mereu pe fuga dar nu prea reusesc sa scriu ca nu ma lasa piciul.Sper ca de acum sa devin si eu mai activa ca avem ajutor, a iesit soacra la pensie si ma mai ajuta cu cei mici ca pana acum mi-a fost foarte greu singura cu amandoi pana la ora 17-18 cand venea sotul de la munca.
Mirunica este bine, a crescut, are 6800 si 62 cm la 3 luni.Colici nu prea am vut decat cateva episoade trecatoare, papa doar lapte praf.Ziua mananca la 2 ore iar noaptea se mai trezeste ft rar sa pape.Mananca ultima masa la 22-23 iar apoi mai papa dimineata la 6-7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor, in dimineata asta Onuta mi-a facut creierul prastie, nu a dormit delocsi m-a frecat de m-a zapacit si este dupa o noapte in care s-a trezit pe la 2.30, iar de la 4.40 nu a vrut sa se mai culce pana la 6.00, la 7.00 trezirea finala.
Ma bucuram si eu ca isi face un program si un ritm de masa-somn si cand colo.... acum iar trebuie sa fug la ea, s-a trezit si urla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

s-a scris destul,se vede ca vine iarna,de acum o sa stam in casa mai tot timpul ,lipite de calculatoare
Iuli,Laura sanatate multa bebeilor!cum se mai simt azi?
Ada,ciorba de fasole,era preferata mea si inainte sa fie interzisa,hahah.Eu il sterg tot timpul pe Mattia ca baleste rau si nu s-a iritat inca.daca il pun in fundulet in 5 minute face bluza leoarca
Daconst,sa va traiasca micul crestin!
Kimmy spor la treaba!
Ilenutza,La multi ani cu intarziere!
Balanta,felicitari,cred ca am sa vars lacrimi de crocodil cand imi va spune, Mattia ,prima oara mama
Aruba si Mattia scuipa si plescaie cu sonor in ultima perioada,cred ca il amuza zgomotul.Si eu tot asa,il mut de colo colo ca sa pot face cate ceva..De iarna si imbracat nu mai zic..uraste sa-l imbrac,iesim zilnic in urlete afara.cand e de dezbracat e tot numai un zambet
Carmen sa ne zici si noua cum merge cu dezrasfatul sa incercam si noi.si daca nu merge m-am gandit sa il duc pe Mattia lui Roxypuy pt cateva zile ca poate se ia cumintenia de la Antonia
Muraturica,sanatate multa!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Hai ca se tot freaca, dar a luat-o somnul singura ...

Dupa botez (3 noiembrie), in fiecare seara mi-a vomitat vreo 3 zile la rand pana i-am schimbat programul si i-am dus baita mai devreme, de la 21.30 la 20.00 si vad ca nu s-a mai intamplat, cred ca era foarte obosita. In schimb, sambata asta mi-a regurgitat toata ziua, manca foarte agitat si regutgita.... nu stiu ce sa mai cred. Voua vi se intampla asa ceva?
Ea asa e cumintica, in general, dar mai are si zile de frecangeala maxima. Si mai vine si dupa o noapte obositoare, nu isi alege o zi agitata dupa o noapte odihnitoare.

Dana, sa va fie de bine! Acum sunteti crestini!

Balanta, felicitari! Sti ce se zice cand copilul zice prima oara „mama”? ca urmatorul/urmatorii vor fi fetite ....

Ada, eu ii dau pe fata cu Bepanthen crema, nu unguent, asta daca e prea iritata si seara dupa baita, in rest o curatam cu apa termala de la Uriage.

Kimy, ce ai facut cu cacata?

Roxy, noi folosim tetine numarul 3 pentru 3-6 luni. Pediatra ne-a recomandat sa-i schimbam tetinele ca sa nu traga greu ca daca ii curge usor laptele inghite mai putin aer. Acum nu stiu cum e cu alaptatul, ca eu ii dau lapte muls. Biberoanele de la dr. brown recomandate de Ioana, am auzit ca sunt foarte bune, mi le recomandase si pediatra mea, dar inca nu le-am incercat.

Carmen, si Onuta e cam rasfatata, insa nu-mi vine sa o las sa planga. Incerc sa-i fac de lucru cu jucariile ei, insa nu sta singura mai mult de jumatate de ora.

Ma duc sa ma pregatesc de iesirea afara, cel putin afara de cand a dat un pic frigul doarme si fata mea.

Va pup

Mergi la inceput