Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
[
laura, retin gresit sau andrei e racit a doua oara?




de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




nu , este la prima raceala , nu a avut rosu in gat , nimic la plamani , dar a fost fornait si agitat . voi face tot posibilul sa nu mai raceasca , mi-a ajuns

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli
O sa incerc si cu apa - voi ce fel de apa le dati la bb? Ce marca? Fiarta si racita? Eu lp il fac cu hipp fiarta si racita.


Mami din 10.08.2012



eu ii dau bucovina , nu o fierb

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

A papat 2 lingurite de cereale de ovaz cu lm cu 1 lingurita de banana (zdrobita cu furculita). Ei, asta a fost un succes, deschidea gurita larg, a bagat si nasul in ele, si-a dat si in ochi, vb lui Carmen, a mancat cu toata fatza.
Stiu ca am spus ca vom continua cu legumele, dar stiam sigur ca ii plac fructele si cred ca vreau mult ca experienta asta cu introducerea primelor alimente sa fie pozitiva de la inceput. Se spune ca, de fapt ordinea legume-fructe nu prea conteaza, dar daca ii dai fructele primele risca sa nu ii mai placa legumele. Peste 3 zile ii dau mar din borcanel, amestecat cu cereale.

Il dor in continurae gingiutele, baleste si le freaca, cu ce apuca, degete, lingurita etc. Acum macar stim de ce. Radacina e a incisivului din dreapta jos.

Iiuli, mersi de reteta, crema e dementiala! O sa fac si eu la o ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

A papat 2 lingurite de cereale de ovaz cu lm cu 1 lingurita de banana (zdrobita cu furculita). Ei, asta a fost un succes, deschidea gurita larg, a bagat si nasul in ele, si-a dat si in ochi, vb lui Carmen, a mancat cu toata fatza.
Stiu ca am spus ca vom continua cu legumele, dar stiam sigur ca ii plac fructele si cred ca vreau mult ca experienta asta cu introducerea primelor alimente sa fie pozitiva de la inceput. Se spune ca, de fapt ordinea legume-fructe nu prea conteaza, dar daca ii dai fructele primele risca sa nu ii mai placa legumele. Peste 3 zile ii dau mar din borcanel, amestecat cu cereale.

Il dor in continurae gingiutele, baleste si le freaca, cu ce apuca, degete, lingurita etc. Acum macar stim de ce. Radacina e a incisivului din dreapta jos.

Iiuli, mersi de reteta, crema e dementiala! O sa fac si eu la o ocazie.

**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!



Ma bucur ca ia placut lui Ericutu banana . Sunt inaintasii diversificarii !

Multi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura32

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

A papat 2 lingurite de cereale de ovaz cu lm cu 1 lingurita de banana (zdrobita cu furculita). Ei, asta a fost un succes, deschidea gurita larg, a bagat si nasul in ele, si-a dat si in ochi, vb lui Carmen, a mancat cu toata fatza.
Stiu ca am spus ca vom continua cu legumele, dar stiam sigur ca ii plac fructele si cred ca vreau mult ca experienta asta cu introducerea primelor alimente sa fie pozitiva de la inceput. Se spune ca, de fapt ordinea legume-fructe nu prea conteaza, dar daca ii dai fructele primele risca sa nu ii mai placa legumele. Peste 3 zile ii dau mar din borcanel, amestecat cu cereale.

Il dor in continurae gingiutele, baleste si le freaca, cu ce apuca, degete, lingurita etc. Acum macar stim de ce. Radacina e a incisivului din dreapta jos.

Iiuli, mersi de reteta, crema e dementiala! O sa fac si eu la o ocazie.

**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!



Ma bucur ca ia placut lui Ericutu banana . Sunteti inaintasii diversificarii ! Sa vedem daca o sa-i placa si marul .

Multi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)







Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Balanta, eu calciul il dau asa: trag in seringa cantitatea pentru ziua respectiva (5ml) si ii dau cate putin de mai multe ori pe zi.
Asta e singurul mod care merge. Daca i-l dau pe tot odata simte gustu si il scuipa pe tot. Am incercat si combinat cu ceai de colici (dulce), dar degeaba.
Ilenuta, in a 3-a luna si mie mi-a luat 500g si nu m-am alarmat, dar acu mult mai putin. Ea ar vrea mereu la san, si o pun, dar suge putin si gata, se plictiseste. Si noaptea in ultimul timp chiar ma plangeam ca se trezeste foarte des si readoarme cu sanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Miha si eu simt cum vine lapticul in san cand papa el, insa nu se intampla la fiecare alaptat.

Balanta cum adica 3...? Serios? Se simt la palpat? Era si Patrick suspectat de hernie ombilicala insa de cand s-a marit si face abdomene s-a retras bine.

Fleur ce misto ca voi papati banana. Daca stati bine cu kk.. Eu nu cred ca vom ajunge la banana prea curand. Urmatorul e marul.

Maria n-o share-uiesti? :)))

Din filmul dezrasfatul: azi a dormit o ora in patut si a stat 2 ore in carut. Cand a inceput sa maraie i-am dat niste laptic, s-a linistit, ne-am mai plimbat un pic si a adormit pt vreo juma de ora. In brate nu a stat decat vreo juma de ora adunata azi. Acum a adormit in brate de 10 min, dar il mai las putin ca deja e obosit si nu ne mai intelegem. Cand se trezeste vreau sa-l bag in cada mare la baitza si tre sa fie odihnit ca sa o savureze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, eu folosesc dorna - izvorul alb fiarta si racita, insa nu mai vor sa bea apa/ceai. doar lapte doresc. de obicei marc mananca tot: 150 ml/ per masa. eric ar lasa 20-25 ml in biberon, dar ma rog de el, il pup, il mangai, ii spun povesti si pana la urma mananca tot (el are relfux, asa ca oricum pierde din laptele ce il mananca).
aminteste-mi, te rog, ce reactii naspa a avut bb la infanrixul de 2 luni.
ana, te rog, spune-mi cum se numeste calciul ala sirop si cat ii dai, ca sa am varianta de backup. merci.
dannett, merci de ideea de a-l da fractionat.
fetelor, mai este cineva care da vigantolul cu cateva picaturi de lapte?
carmen, marc a avut hernie ombilicala, dar dupa fiecare baie, sotul i-a facut un pliu pe care l-a prins cu leucoplast si asa i s-a retras.
se pare ca eric are 2 testicule pe partea stanga. in afara de pipaiala, dr a pus si sonda ecografica pe scrot si a zis ca par a fi doua pe stanga si unul pe dreapta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, este calciu de la Pharco sirop. Tot 5 ml pe zi a zis sa ii dau, in ideea ca 3.5 ml macar inghite. Insa acum cand vad ca scrie ca are 0.75g zahar / 5 ml sirop, nu stiu daca e ok varianta asta, pare cam mult zahar?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Balanta, ce bine ca bbii tai reusesc sa manance tot, al meu nu mai vrea si pace. Of, si manca asa bine. Acum a mancat 60 si a adormit . La fel a facut si la masa anterioara, dar la trezire am bagat si restul. Eu ii dau vigantolul cu lapte - pun pe o lingurita cateva picaturi de lp si vigantolul pluteste deasupra. La fel ii dau si protectis. Am incercat sa i le picur in gurita, dar da cu limba si nu imi dau seama cat a curs.

la infanrixul de doua luni, bb a fost ok prima si a doua zi (a facut doar 37,8, dar temperatura lui normala e 37,5-6); problema a fost a treia zi, cand dmineata n se mai trezea, l-am trezit noi pana la urma, patru mese a refuzat mancare, ceai orice, nici nu deschidea ochii si gemea incetisor. Pe la 4 dupa masa, dupa ce am sunat toti dr pe care ii stiam si care au zis c se poate intampla de la vaccin, am iesit cu el afara, era f frig si ploua, iar la intoarcere si-a revenit cat de cat. A fost ORIBIL.

Mergi la inceput