Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

din pacate azi s-a ajuns la o noua operatie;
s-a facut tot ce s-a putut;
acum depinde de cei de la reanimare si de cat rezista corpul
dc totul merge bine v-a urma o a treia operatie, spre sf saptamanii viitoare care sa elimine inclusiv partile necreozate din pancreas (pana acum s-a curatat doar infectia/pus tuburi de dren etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor, e oficial, avem dinte, a erupt, chiar daca nu am ajuns inca la dr., am pipait noi si se simte (l-am si vazut cu lanternuta). Bebe e marait si nu doarme de la 6 dimineata (acum e 4), i-am dat o fiola de Camilia. Sper sa-i treaca durerea de gingie mititelul acum daca a erupt.

Porumbita, sa ii dea Dumnezeu putere socrului tau sa reziste si sa fie de succes urmatoarea operatie.

Balanta, 3 testicule??? wow. E tare Ericul tau! Nu il deranjeaza cu ceva, nu? sunt toate functionale?

Carmen, si noi incercam acusi mar. Dupa aia il bag pe legume, sa vedem, am o "baterie" de borcanase pregatite (morcov, cartof dulce, mazare, fasole verde). Sa inteleg ca desrasfatatul functioneaza mai greu seara?

Va pup, ne pregatim si noi de baita ca parca vad ca, in halul de oboseala in care e, imi adoarme iar pe la 5-6 iar la 10-11 e "drepti", plin de energie exact cand eu vreau sa ma culc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

in alta ordine de idei:

- nu l-am sarbatorit pe victor gabriel ca nu ne a ars, dar sper sa ne scoatem parleala cat de curand...
azi a facut si el vaccinul de 4 luni; are 67 cm si 7.5 kg

- carmen nu merge linkul la cresa aia

-naty impresionanta poovestea!! balanta ne-am bucura sa o citim si pe a ta!

-michelle bine ca ai fost pe faza! de unde ai cumparat safe feeder -ul?

-roxypui corpul se regleaza dupa cererea bbului; adica sanii nu se mai intaresc asa usor (pot trece si 4-5 ore intre pana simti tensiune- nu inseamna ca nu mai e lapte ) oricum pitica ta e super tare cu asa program...

-aruba eu ii pic vigantolul direct in gura si dupa a doua picatura ii gadil sub babarbie sa il inghita

-iulichiar ca ai un mic voinic!

- maria multa sanatate fetitei si sotului

- danett poti incerca asa: o pui mai des la san, mai ales noaptea; ii dai laptele tau muls la biberon (de fapt ii da sotul ca pe tine te asiciaza cu sanul); ii dai seara lapte muls (sau le faci cu apa) cu cereale, cu lingurita

-balanta luna asta am dat si eu la amandoi calciu; lui victor i-l dau cu seringa,trag cat trebuie si ii dau incet, cam cum i-a dat asistenta rotarixul;

-ilenuta ce e ala tapotamentul toracic?

-fleur sa va fie de bine mutatul

- ref la tetine eu nu am de gand sa schimb prea curand numarul la tetina; tot 1 voi folosi cel putin pana la 6 luni ca sa fiu zigura ca nu o va prefera in defavoarea sanului mai ales ca acum cu atatea drumuri la spital primeste in medie un biberon pe zi cu lapte matern)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Bravo Eric pentru primul dintisor. Sa vina si ceilalti la fel de usor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Porumbita multa sanatate socrului sa treaca cu bine si de a doua operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

buna seara, buna seara!
Raportam prima portie de piure de legume care ne-a placut maxim! Am vrut initial sa-i dau o lingurita,doua fiind prima data, dar mi-a fost asa drag de el ca-i placea, incat i-am dat cam jumatate din cat ii facusem (un cartof mediu, un morcov, jumatate pastarnac mare, la fel patrunjel radacina si o bucata de telina cam cat cartoful). Deci se pare ca e bun, acum tre sa ma tin la el cu retete diferite, sa nu se plictiseasca copilul. Banana nu i-as da deocamdara sa nu se constipe ca de-abia si-a revenit, in schimb mai aproape de 5 luni o sa-i introduc iaurtul. Sper a ii placa mai mult decat branzica dulce la care se stramba ingrozitor. Nu stiu daca e bine sau nu, dar i-am dar cate un pufulete-doi pe zi :P. Morfoleste la ei, ii insira pe toata fata si prin cap si e tare incantat. Idei de la mamicile din parc. Si as vrea sa-i dau si cereale (cam tarziu) dar inca nu stiu de care, cand le vad asa multe in supermarket nu reusesc sa ma hotarasc.

S-a cam terminat cu cumintenia, are niste episoade de plans pe care nu le inteleg deloc si ma innebunesc. Presupun ca se cheama rasfar c alt motiv nu vad. Sper sa nu se obisnuiasca asa :(

Porumbita, sanatate multa si putere socrului!

Nu mai retin mare lucru din ce am citit, ca de obicei, stau tare prost cu memoria. Si eu tot Bucovina ii dau, fiarta si racita.

Bubitele i-au mai trecut, il spal de mai multe ori pe zi pe fata si maini cu apa calduta si il sterg cu ser fiziologic. Am evitat sa-i mai dau [pe fata cu lotiune de spalare si vad ca e mai bine. Ii mai dau cu galbenele cand iesim pe afara, ca i se usucarau obrajii.

va pup fetele ca v-am plictisit destul! Noapte buna!


mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Pentru cine intereseaza, schema de diversificare recomandata in Quebec:

http://www.inspq.qc.ca/tinytot/sections/Tab_Foods.pdf

(se da materialul asta sub forma de carte la toate gravidele)

Andreea, ai incercat sa ii dai inainte, separat, fiecare leguma? Pt ca, daca ii dai direct combinatii si Doamne fereste face vreo reactie alergica, nu stii de la ce anume. Asta e valabil pt fiecare aliment, unele-s mai alergene, dar oricum depinde de fiecare copil.

Despre banane e o intreaga discutie pe alte site-uri, este unul din primele fructe recomandate la diversificare aici pt ca e mai alcalina si mai putin alergena. Eu stiam ca regleaza tranzitul, deci poate fi si laxativa si poate constipa de la caz la caz. Dar ce stiu eu e doar folclor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Primiti cu cafeaua la 7 fara 10?

Bb fornait sculat la 5.30 sa ii pun ser ca se ineca in somn

Andreea, cum mai sa ii dai bebelusuluu pufuleti???? bataita la fundulet
Are timp toata viata de pufuleti, sistemul lui digestiv nu e dezvoltat, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Ile, primesc cafea la orice ora.
Porumbita, sanatate multa socrului.
Sanatate la toti bebei bolnaviori.
Vad ca ma confrunt si eu cu niste crize inexplicabile de plans in timpul meselor. Nu inteleg de ce mai ales ca Aurora nu plangea niciodata asa aiurea. Nu e de la aer ca ragaie, nu cred ca o doare nici gatul ca atunci cand papa in sfarsit nu mai face scandal. Sper sa treaca.
Citesc cu interes cum diversificati voi bebeii. A mea desi e pe lapte praf sper sa incep cu diversificarea doar pe la 5 luni jumate. Sa vad ce zice dr. dar mie asa mi se pare mai Ok.
Cele care dati LP, cum procedati?
Sper sa reusesc cu legume si apoi fructe, cerealele as vrea sa le tin la minim ca nu stiu de ce nu imi prea surad. In rest, nu sare si nu zahar pana la un an. Andreea, ai grija ca pufuletii sunt sarati si ii suprasolicita rinichii fara sa aduca vreun aport nutritiv. E tentant sa il vezi pe bebe mancand cat mai multe, dar nu e mereu si cel mai bine. Toate la timpul lor.
In cateva zile incep si eu lucrul la camera Aurorei. Mi-e groaza de mutat si aranjat prin dulapuri, dar scap eu si de asta.Kimmy, Fleur, asteptam poze
Revin cu o intrebare care poate a trecut neobservata: voi de la cat timp i-ati pus pe bebei in leagane si de la cat timp i-ati sprijint de perne?
Va pup, mai citesc din urma si mai revin daca pot. Dupa cum vad vremea azi e de stat in casa si asta mica are nevoie de companie si distractie. Deja nu mai stiu ce sa ii fac si povestesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Ilenutza multumim de cafea!
noi ne-am trezit azi cu chef,aseara a reusit sa faca singurel kk,de 2 ori.
apropo,imi spune si mie cineva cum funcioneaza picassa?
pup piersicutele dulci,revin mai tarziu

Mergi la inceput