Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Buna fetelor

Nu stiu cum a cazut din colac, dar cred ca nu a fost bine prins ca nu am verificat toate incheietorile, banuiesc ca a fost prins doar cea exterioara. Oricum am tras o spaima...

Laura - uite aici reteta de www.petitchef.ro/retete/sodou-de-ou-fid-837338" target="_blank">sodou de ou
Eu am pus oul intreg, am frecat cu miere si un pic de lapte, ca la ness, apoi am adaugat restul de lapte fierbine. Nu am pus si alte arome.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Si eu am sanii moi, nu prea se mai intaresc, dar se umplu cand bea Clara, simt cum mi se umplu efectiv, asa ca o intepatura

Si ea are iritatie in jurul guritei, dar ii trec bubitele a doua zi, nu ii fac nimic, in afara de infinite pupaturi

Mancare, saptamana trecuta am avut pizza, ciorba de cocos, ostropel cu carnea fiarta, chiftelute de curcan la cuptor, piure, orez de legume.. clasic.
Acum ma pregatesc sa fac mancare de praz cu masline si paste carbonara.

Eu nu sunt pro vaccinuri si deja imi pare rau pt cele pe care i le-am facut deja.
Oricum, merg mai departe asa, dar ROR tot nu i-l fac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmen am aceeasi bona care a avut grija de Ana timp de 3 ani si care e ok, dar am si mare noroc cu mama care sta foarte aproape de mine si vine si sta si ea cu cei mici. In timpul in care mama e cu ei bona face curat, calca rufele etc.(cel putin asa se intampla cand era numai Ana, acum cu doi nazdravani vom vedea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetele,

Ne-am mutat, in sfarsit, in dormitorul mai mare! Of ca groaza imi era sa mut toate trentele de colo colo dar am dovedit-o pana la urma. mai sunt maruntisuri de pus in oridne, atat. Bb doarme bine in patutul nou, are loc sa se roteasca in fel si chip.

Eric s-a trezit azi la 6 si pana pe la 8 n-a vrut sa pape si s-a scremut sa faca kk. L-am ajutat cu pernuta cu gel incalzita la microunde si pusa pe burtica, a scos repede de s-a umplut pana la gat.

De dimineata ne-am uitat cu o lanterna-stilou in gurita lui si am vazut radacina unui incisiv,asteptam joi confirmarea la pediatra.

Dannett, iti raspund (tot) eu ca se pare ca suntem singurii care papa cereale pana acum. De preferat sunt cele integrale (orez, orz, ovaz, nu inca grau, deci tot ce e fara gluten)fara lp in ele, se fac cu lm. Tu spuneai ca nu te poti mulge. Atunci le amesteci cu lp. Atentie la eticheta sa nu aiba zahar, sare, aditivi. Si sa fie simple la inceput, fara fructe in ele, ca e risc de alergii (tocmai povestea o fata de la mai-iunie ca a facut baiatul ei alergie de la o astfel de combinatie). La noi sunt Heinz, Nestle si altele pe care nu le-am studiat inca, fiecare firma are deobicei si varianta biologica (organica), un pic mai scumpe. Pofta buna Ecaterinei!

Maria, Laura, multumim pt aprecieri . Adevarul e ca nu sta in fundulet decat sprijinit inca, de-abia astept sa stea fara sprijin.

Lorena, si noi am avut si avem probl cu regurgitarea. Intreaba la dr. daca e cazul sa ii dai ceva gen ranitidina (pansament gastric).

Ma duc sa-i dau papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Multumesc Fleur de raspuns!
Zici ca e mai ok sa iau simple fara lp in ele si sa le combin eu separat decat sa iau varianta cu lp inclus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

michelle, mi-e groaza sa ma gandesc ce ai simtit cand s-a desfacut colacul clarei.
si eu sunt contra vaccine, iar scaunele dese ce le-a avut eric dupa infanrix penta imi confima antipatia pt vaccinuri. azi dimi n-am mai rezistat si i-am recoltat din caca si a mers sotul la bioclinica pt coprocultura si coproparazitologic. parazitologicul e negativ, sa vedem si coprocultura. ieri a avut 4 scaune - aseara am facut o criza de plans din cauza asta. m-am luat de sot ca daca era strict dupa mine, nu faceam infanrix nici la 2 luni, nici acum. in fine, azi, pana la ora asta, a facut doar un caca. sa vedem.
oricum, de vineri pana aseara luase doar 30 de grame in greutate... (vaccinul l-am facut vineri).
ned, noi de la 3 luni folosim tetinele level2 de la dr brown si fluxul este f ok, neinnecacios.
clayhanger, cum ii vei da gluconatul de calciu? si eu tre' sa le dau alor mei, dar nu stiu cum sa-i pacalesc ca sa il bea.
laura, retin gresit sau andrei e racit a doua oara?

multumesc tuturor pt felicitarile de la primul "mama" al lui eric.
aseara am fost la eco de sold si la control pt hernia inghino-scrotala(?) a lui eric. eco de sold este ok, dar acum hernia inghino-scrotala cica ar fi de fapt doar inghinala + 3 testicule in loc de doua . nu mai inteleg nimic, in urma cu 2 luni am fost la acelasi dr sa verifice hernia si nu a zis nimic de un al treilea testicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ile si alte fete care au chef si timp de ceva bun, uite reteta de tort. Pare complicata, dar in max o ora se face. 

Pt blat eu pun asa: o ciocolata cu lapte, 175 gr faina, 100 grpudra roscove sau cacao, 1 praf de copt, 1 lingurita bic de sodiu, 100 migdale sau nuci, un pachet unt gras, 300 grzahar, 3 fiole esenta migdale, 3 oua mari si 150 ml lapte batut. 
Topesti cioco un pic la microunde si o lasi la racit. Mixezi untul cu zaharul, apoi adaugi pe rand ouale, ciocolata topita racita un pic si laptele batut si incorporezi cu o spatila. In alt vas amesteci prafurile: faina, bic de sodiu, migdalele macinate sau zdrobite, pudra de roscove, praful de copt si un pic de sare. Toate astea le amesteci cu spatula in amestecul de ciocolata. Eu torn compozitia asta in doua forme de tort detasabile - potiturna si in una, ideea esa iasa minim doua blaturi, ideal ar fi patru. Acestea merg la cuptor 30 min la 180 de grade sau pana trectestul scobitorii.
 Pt crema: 750 gr mascarpone rece rece le amestec cu 250 gr zahar pudra, apoi adaug 2 linguri cu esenta de menta si un piure de zmeura (cam jum kg fructe date prin blender, merge si cu capsuni). Crema se da un picla rece, eu o pun 10 min in frigider.
Mai pregatesc pt ornat o crema ganache din 3 tablete de ciocolata neagra si 400 gr smantana grasa de gatit, un sirop din 300 ml apa, 200 zahar, 100 alcool - totul fiert si racit (dc e pt copii, se poate inlocui alcoolul cu 100 ml lapte) si rehidratez ceva cirese sau zmeura, daca mai ramane.

La asamblat e simplu si dupa imaginatie - eu il fac mititel si simplu si arat ca un tort obisnuit, dar de fapt e senzational. Eu pun o foaie de blat, insiropez, pun crema si apoi un strat generos de fructe rehidratate, peste fructe mai torn cate un pic de ganache, sa acopar golurile, apoi iar blat si tot asa. 

Sper ca am fost clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, am luat sirop, e indulcit. Nu e ideal, dar asta e... Ne-a dat Porumbita mai demult o alternativa pt vit d, nu mai stiu daca a zis si de calciu ceva.
Eu de vineri incep sa ii dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Danet aceeasi problema am avut-o si eu cu bubulina mea.Greutate mica la 3 luni, luase doar 500 de g.Acum la 4 luni fara o sapt are 6350.
Dr mi-a explicat ca e bine pt ca e exclusiv LM.Dar pentru a creste in greutate mi-a spus sa o
pun des la san, chiar daca nu cere, la 2 ore sau mai des daca se poate, sa ii ofer ambii sani , peste noapte sa o trezesc sa ii dau.Eu am fost contrariata pentru ca ea nu plangea de foameSi mi-a spus ca sunt copii care se multumesc cu putin si nu plang de foame.
Si dupa 2 saptamani de program spartan pentru mine pot sa spun ca a dat roade, a luat in greutate si am mai mult lapte.
In plus mananc musai o friptura pe zi , plus 3 mese si 2 gustari.In plus am luat si pastiele More Milk Plus care sunt f bune pentru lactatie.Si beau si ceai de lactatie.
De exemplu ea adoarme la 9 pm, la ora 11-12 cand ma culc si eu o iau din patut si ii dau sa manance.Si mananca , daca adoarme o trag de urechi, de manute, o gadil si functioneaza

mi-am adus aminte pentru mucosi - ca suntem si noi- este f eficient tapotamentul toracic, scrie si Capraru de el.Noi stim de la dr noastra.

Revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am revenit; bb a atipit un pic in timpul mesei - nu stiu cum sa fac sa ii dau 800 ml lichide pe zi. Asa a zis dr sa ii dam in per asta, pana se regleaza. Voua (celor care nu alapteaza) v-a zis dr de cant mnima pe care trebuie sa o manance bb pe zi? Ca eu eram bucuroasa cu varianta la cerere, dar daca el are nevoie doar de 500 ml si se deshidrateaza, cum sa fac?? E foarte greu sa ii dau lapte sau ceai cand nu vrea, imi arunca biberoanele prin toat casa . O sa incerc si cu apa - voi ce fel de apa le dati la bb? Ce marca? Fiarta si racita? Eu lp il fac cu hipp fiarta si racita.

Fleur, sa ii fie de bine mutarea Ericutului si felicitari pentru coltisor . Imi plac f tare pozele lui din poza de profil, e f vesel in toate.

Balanta, Michelle, si eu am un cui contra vaccinurilor si as f vrut sa nu i le fac deloc, dar m-a luat valul . Mai ales dupa ce urat a facut M dupa infanrix hexa.., nici nu stiu cum sa procedez in cont, cu ROR sau cu synflorixul..

Incec sa il trezesc sa ii mai dau sa manance.

Mergi la inceput