Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Salutare fetelor!
Am revenit si eu pe baricade, am citit tot din urma.
Ada, impresionanta povestea lui Nectarel. Imi aduc aminte ca eram si eu speriata atunci si ii povesteam sotului de tine. Bine ca e totul ok acum.

Si eu il spal pe fata cu apa termala dupa mase.
Noi avem biberoane Dr Brown, sunt bune intr-adevar. SI eu am selectat din mai multe in primele 2 luni. Cu astea nu s-a innecat ca cu altele. Eu inca sunt pe tetine nr 1, insa trebuia sa trec la nr 2 la 3 luni. Mi-e frica sa nu fie gaura prea mare si sa se innece cu ele. Dar o sa-i cumpar saptamana asta sa vedem cum e.

Tudor s-a intors de la burta pe spate de 2 ori pana acum, insa la interval de cateva zile. Eu credeam ca odata intors, se va intoarce mai des si usor, dar nu e asa. Acum am vazut ca incearca sa se intoarca si de pe spate pe burta, dar inca nu a reusit. Gangureste, face galagie mare, suge degetul de ma dispera(ii mai pun manusi), da din picioare, se joaca cu manutele, loveste jucariile.

Sotul a racit, sper sa nu ia si Tudor. Am inceput sa-i dau si la bb Oscilococcinum dar nu-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Noi ieri am avut in meniu supa din pui de tara si fasole verde cu piept de pui.azi somon cu legume la pranz si gratar cu piure pentru seara.

Ieri am fost cateva ore la serviciu, m-a apucat tristetea cand am realizat ca peste 2 luni va trebui sa stau atatea ore fara sa-mi vad puii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Neata

Roxy ,nu exista sa nu ai lapte , sanii nu mai sunt pietroi ca la inceput , iti adunci aminte cand a spus Ali ca a alaptat pana la 3 ani si sanii erau moi . Productia de lapte s-a reglat . Si eu il alaptez exclusiv si nu se mai intaresc sanii, decat daca nu alaptez vre-o 6 ore . Eu va garantez si asta este valabil si pentru Carmen , nu mai luati nimic pt producerea laptelui , sunt 4 luni si ceva de cand bb-i papa tzatza , nu are cum sa se opreasca lactatia . Corpul tau stie de acum ce are de facut . Doamne fereste de vreun soc sau suparare , dar altfel nu ai cum sa ramai fara lapte . Voi asteptati sa fie sanul pietroi ? si doar atunci ai lapte ?
Eu si acum strang de sfarc si nu iese nimic , nu curge nici macar o picatura si Andrei papa de numai poate . Daca nu ar fi lapte iti dai seama ca urla de foame si nu lua in greutate , iar el este ditamai baiatul . Te , nu vreau sa te superi pe mine , dar am vrut sa te incurajez .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Lorena multumim de cafea!
Carmen,multumesc de raspuns.intrebam pt ca la noi nu se vede inca efectul..tot asa se chinuie,of.abia astept sa scapam si sa faca singurel
Iuli,La multe lunite lui Mihaita
Ana,ati facut si analize de i-a dat calciu?Stai linistita ca ai sa te descurci si singurica.si eu sunt tot fara ajutor,de cand l-am nascut..
Laura,Carmen,cum merge cu dezrasfateala?
Lorena si Mattia regurgiteaza de cateva zile,insa cred ca e din cauza ca mananca prea des..in plus e vesel si nu pare sa-l deranjeze deloc
Kimmy si noi tot la fel suntem cu mese haotice..doar ca peste noapte se trezeste mai rar
Aruba,m-am prapadit de ras,ochelari de protectie:)))cred ca nu e o idee rea pt cand incepem diversificarea
Ilenutza ce de bunatati ,de pe unde iei retetele?
Carmen hahah,daca ai vre-un gand sa-l trimiti la Roxy grabeste-te ca ma hotarasc eu inaintea ta
Maria,Ned sanatate multa!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Esti draguta Maria! Este prima mea cafea de aproape un an de zile!

Ioana, voi mai avezi probleme cu regurgitarea? Cum ati rezolvat?

Ilenuta, cand mai reusiti sa si gatiti? Ca eu cand ma apuc de ceva incepe si Onuta sa ceara atentie! Curatenie face sotul, eu mai sterg un praf din cand in cand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of, fetelor chiar m-ati facut sa plang cu raspunsurile voastre la povgeste. Aste, face parte din viata, bine ca putem sa ducem, m-am razvratit pe moment, dar, apoi am inteles ca viata nu este numai roz.
Va multumesc de mii de ori ptr. sustinere.
ASA, sa trecem la altceva.
ILENUTA, faci numai bunataturi. Eu, nu mai am timp si nici chedf, dar, incerc sa ma remontez. O sa ma inspir de pe la voi.IIULI , cred ca Mohaita este mai bine. LAURA ,o sa-i treaca si fornaiala lui andrei. ROXY, tu ai o cumintica.ARUBA, a inceput si NECTAREL sa scuipe intruna.Chiar se amuza, ca scoate si sunete ciudate. Vorba fetelor, ai fost tare cu ochelarii tai de protectie.Noi, joi mergem la vaccin ul ala de va spuneam eu ca se face 5 luni, ptr. prematuri contra bronsiolitelor si pneumoniilor. In rest, suntem Ok. Nectarel se trezeste tot de doua ori per noapte si urla de scoala tot blocul daca nu esti pregatit cu biberonul. Soacra-mea vad ca rezista eroic. Tudor, a facut ieri o gluma si i-a spus ca eu sunt din nou gravida. Mai, fetelor vreau sa va spun ca i-a picat fata cand a auzit. S-a amuzat Tudor copios pe chestia asta. i-a revenit inima la loc apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ile, semnul de aici: http://www.babysignlanguage.com/dictionary/m/milk/

Laura, ai perfecta dreptate cu alaptatul. Eu am avut increderea cea mai mare in copil, ca va regla lactatia. Ceai am baut ca sa nu beau numai apa, iar galafor am luat mai mult de frica, cand am avut o inmormantare in familia apropiata. Exceptie ar fi fost daca voiam sa pun la congelator. Pe de alta parte, daca ne uitam la numere (greutatea lui Vlad), nu sunt cel mai bun exemplu, chiar daca el nu plange de foame, e satul, etc.
Eu am mai fost singura, cel mai mult am stat 3 saptamani, stiu ca ma descurc dar mi-e mai urat.

Despre scuipat, daca e un fel de pufait "pfuuuuu" cum facea si Vlad, el s-a lasat de asta in maxim o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Salutare, salutare!

Ada, foarte impresionanta povestea nasterii! Desi am stat si zilele acelea cu sufletul la gura, la fel am citit si acum... O minune de la Dumnezeu si de la Sf Nectarie! Si pe mine m-au ajutat foarte mult rugaciunile catre Sf Nectarie si cred ca si faptul ca am reusit sa ajung la moaste (va amintiti spaimele prin care am trecut legate de inimoara fetei..).

Miha, cum a reusit Clara sa iasa din colac? Nu era inchis bine?

Roxana, tu ii dai lapte praf Antoniei inainte de somn de doamrme asa de bine?

Noi am fost ieri la doctorul de familie pentru vaccin.
Surpriza: se vad punctuletele albe de la ambii dintisori de jos. Saptamana viitoare ne asteptam sa erupa. Nu-i de mirare ca sta toata ziua cu degetele in gura si se tot "gadila" pe la gingie.

Partea nasoala e ca nu a mai luat deloc in greutate de acum 2 saptamani, defapt in ultima luna nu cred ca a luat 200g. Are 6,100kg la 4 luni si o saptamana. Trebuie sa fac ceva in privinta asta, chiar daca lapte mie mi se pare ca am (daca strang cu mana de san dupa ce mananca ea inca iese).
Ce ma sfatuiti? Lapte praf? Cereale? Cereale simple sau cu lapte praf inclus? Ce marca?
Doctorita asta de familie nu mi se pare foarte la curent si nu am incredere in ea. Spre sfarsitul saptamanii vreau si o programare la pediatru.

Va pup pe toate, fug sa ma uit si la poze si poate reusesc zilele astea sa mai adaug si eu ca am ramas in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Laura ar fi bine sa fie cum spui tu, insa pe testate la mine scade productia. Avand si sanii destul de mici, daca sunt moi, inseamna ca sunt goi. Eu dc nu beau lichide timp de o ora, in intervalul ala dintre alaptari nu mai fac lapte, dc nu mananc bine, scade productia, dc nu ma odihnesc, scade productia, dc sunt stresata sau preocupata, scade productia. La mine asta cu lactatia e o chestie foarte sensibila care atarna de un fir de ata. E un efort pt mine sa o sustin. Si noaptea beau ceai, nu mai stiu ce gust are apa. Dc nu golesc sanii 5-6 ore, la urmatoarea alaptare nu se mai umplu in 2-3 ore ci in 4.... Cum mai sunteti cu racelile?

Vera dc ai inceput sa-i dai, o sa faca. Numai sa fie morcov crud stors, nu fiert. Ieri a facut si a treia oara. Prima facuse ff putin. Zic eu ca-l ajuta si para data pe razatoare.

Cu dezrasfatul merge binisor. Ieri a avut 2 reprize de somn in patut si nu l-am luat in brate decat seara cand era si ff obosit si nu ne mai intelegeam. L-am lasat sa si planga putin, dar nu sa se invineteasca. Doar cat sa inceapa sa vada ca mami e langa el, dc il doare burtica, il ia, dar dc doar maraie a rasfat, ramane in patut/carut.

Maria, sanatate multa. Patrick a scapat fara sa ia raceala de la mine. Poate scapa si Silviu. Cu cine il lasi cand te duci la munca? Eu mai am de vazut 2 bone si o cresa dar nu apuc.

Ile sa-mi dai adresa si sa-mi zici cand e tortul gata .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Vera, fara analize, a zis ca preventiv. Doar o luna, apoi mai vedem.

Mergi la inceput