Piersicute de iulie august (9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ada, nu m-am culcat pana nu am citit post-ul cu nasterea lui Nectarel. Imi amintesc ca numai tu m-ai tinut in fire cand am nascut. Am avut mare noroc cu tine si cu Nectarel ca inca erati acolo si la sfarsitul lui Iulie. Pare ciudat ca norocul meu a fost de fapt chinul tau!. Asa ca profit de ocazia asta sa iti multumesc de 1000 de ori pentru tot ajutorul pe care mi l-ai dat acolo - si mai ales pentru cel spiritual!
Trebuie musai sa ii imprietenim pe copii ca deh...au fost colegi de ATi in fond :-)!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello! am aparut la raport antonik are chef de joaca si chiuieli la ora asta, ii pune tac'su muzik pe noul lui telefon, asa k eu bantui pe aici
sunt un pik necajita pt k cred k se cam apropie de final la mine era alaptarii de vreo 2 zile a scazut drastic productia, pe timpul zilei nu prea se mai umplu sanii nici daca las pauza o masa noaptea vad k inca mai reusesc sa scot 150-180 ml dar ziua trebuie sa recurg la supliment. n-am mai facut proba suptului demult dar imi dau seama k e putin lapte dp cat de repede termina ea de supt, cat de grei sunt sanii inainte de alaptat, respectiv cat ia ea ulterior supliment din bibi am suplimentat cantitatea de ceai, bag galafor, bere, ma odihnesc, mananc bine dar deocamdata...nimik remarcabil sper sa fie doar ceva trecator si sa-mi revin...

la capitolul achizitii - deja avem jucarii preferate, le tragem catre/peste noi, tigrishorul ei preferat canta dk il strangi de labutza si deja a inceput si ea sa puna mana pe labutza lui cand se opreste din cantat, rade in hohote cand ne uitam la poze, e fascinata de TV (which is not that good ), a descoperit de cateva zile k sunt mai gustoase si mai usor de manevrat 2 degetele in gurita decat pumnishorul intreg

azi a inceput foiala pe la 8.30 dp ce a plecat sotzulache, am lasat-o in speranta k va adormi la loc insa dintre gratiile de la bat ma priveau niste ochishori maaaarrriii si zambitori asa k am luat-o cu mine in pat, ne-am iubarit, apoi dk am vazut k nu o ia somnul am pus-o la san k aseara papase mai devreme ultima masa. a adormit la san dp ce a papat si apoi am tras un pui de somn amandoua tinandu-ne de mana pana la 12 puturoase ce sa mai am stat afara la soare vreo 2 ore, dp masa a stat cuminte in leganutz cu mine la bucatarie si am facut tocanitza de cartofi cu pulpe la gratar si l-am asteptat pe tati cu masa calda n-am mai reusit demult performanta asta!
ultimele 2 sapt a luat f bine in greutate (210, respectiv 230 g) si vineri avea 6.350 g.
vera - eu i-am zis si lui carmen sa mi-l aduca pe BB Patrick ca sa stea cu Antonik
iuli, laura - ma bucur k sunt mai bine piticii
porumbita - te asteptam cu vesti
michelle - cum naiba a reusit pitik sa iasa din colac??? aveti alt model decat restul fetelor? la mine sta fix, il reglez din curele si din arici. ai mare grija!

ms de raspunsuri cu dosarul si tetinele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Ada, Nectarel este un luptator! Foarte emotionanta povestea voastra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Cafeluta?

In noaptea asta am dormit bine si s-a culcat si de dimineata. Totusi copilul are ceva. I-am dat sa manance la ora 5 dimineata - prima trezire de la 22.00 aseara, iar la 7.00 bazaia facuse si un pic de caca singurica si sa o schimb si imi regurgiteaza, dar de vreo 2 ori. Dupa ce la ora 5 imi dadea sa vomite dar nu avea ce....Cred ca patesc ca tine Iluli! Iar acum in fac o mie de procese de constiinta ca nu am avut mai multa grija de copil la botez. Toata lumea ii punea mana pe manutele ei micute si chiar o si pupau pe manute, iar eu am curatat-o doar cand imi aduceam aminte....mai rarut si citind mesajul tau Iluli mi-am dat seama ca poate fi o cauza si enteroviroza...

Roxy, cred ca e normal sa fluctueze productia de lapte si in functie de starea noastra fizica si psihica.... eu in mod curent iau galafor, iar cand observ ca scade bag si galactogil care accelereaza un pic procesul.
Iar in alta ordine de idei, ai copilul ideal, e clar ca are tot ce ii trebuie (papa, confort) si e si un copil vesel!

Va pup, fug la fata ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Multumesc de cafea
Emma s-a trezit la 8,ca de obicei,si acum iar doarme.A avut o noapte cam agitata,cu dureri de burtica.Ieri am mancat cam multa ciocolata,si iar m-am prostit cu rosiile .
In rest se cam tine de program,desi nu are 2 zile la fel.E mult mai cumintica decat acum 2-3 saptamani,parca nu o mai tin asa de mult in brate.A devenit foarte curioasa,scaeaza totul in jurul ei.La cat a fost de serioasa,pe atat de zambareata a devenit.A inceput de ieri sa ma prinda de fata,sa ma mangaie.Se ridica si ea,daca ii dau mana sa se tina.Intoarceri inca nu,dar nu cred ca mai dureaza mult.
Partea proasta e ca tot asa de des o pun la san .Adica treaba sta cam asa,se trezeste pe la 8.Ii dau sa mance,stam la povesti,plimbari,etc.Pe la 9 i se face somn.Incerc s-o adorm si nu reusesc pana nu ii dau sanul.Il molfaie 2-3 minute si o ia somnul,sau o apuca joaca ,adica trage de 2 ori,lasa sanul si se uita la mine cu gura pana la urechi sa vada daca am observat ce face.Ma distreaza pentru ca mi se pare foarte constienta ca e o joaca.Si face treaba asta vreo 5 minute,cand ma satur eu si nu-i mai dau sanul.Deci pe timpul zilei o pun la san cam din ora-n ora,uneori la 2,foooarte rar la 3,daca suntem la plimbari si reusesc s-o pacalesc.Noaptea uneori are pauza de 4-5 ore intre 2 mese.Aseara a adormit tarziu,pe la 11,s-a trezit doar la 5,apoi din ora-n ora,ca sa recupereze.

Ma duc la sacii mei ca imediat se trezeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Cu copro am rezolvat pana la urma,am sunat laboratorul sa vad daca e okrecoltat in punguta sterila,mi-au spus ca da,si ca va trebui sa transfer in recipient de la ei cand ajung acolo.Am recoltat din 4 puncte si am si primit ieri dupa-masa rezultatul,negativ desigur .La exsudat mai dureaza putin.

Roxy,sa stii ca si la mine s-a schimbat ceva la sani,nu prea se mai umpla,decat dimineata devreme.In schimb eu m-am relaxat total,nici nu mai iau multe suplimente,beau maxim cate-un ceai de lactatie si mai iau cate 2 de galafor daca vad ca sunt pleoscaia si fata sta atarnata de san.Nu are rost sa ma stresez,mai ales ca ea are vreo 7300 acuma la 3 luni jumate.Sunt sigura ca o sa am lapte destul pentru ea el putin pana la 6 luni.In schimb imi fac griji cum va fi cand o intarc-nu a m-as grabi-,ca am o vencina care a intarcat fetita la 1,5 ani si nu mai bea deloc lapte.Ma tem ca la fel patesc si eu,ca nu bea din bibic.

Gata s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neataaa! ce frumoasa este viata dupa ce noaptea asta a fost randul lui tati sa potoleasca pe bebe! Culcata ca de obicei la 20.30 s-a agitat pe la 1.30, a tinut-o 3 min in brate apoi a adormit instant cu suzeta, apoi s-a trezit la 5 jumate, am alaptat-o si a adormit la loc pana la 8 jumate. Bine, pe la 7 iar a scartait, dar a venit sotul la ea si a adormit-o cu suzeta. Eu am reusit sa imi fac somnul de pe la 9 jumate aseara, deci sunt fresh.

Am in schimb mari probleme cu scuipatul, pt ca tot vigantolul ajunge pe fatza mea! Poate va mai amintiti ca eu eram cea anti pus lapte in ochiul copilului, ei bine, mi-l transfera ea in ochii mei la sfarsitul fiecarui supt In curand o alaptez cu ochelari de protectie!! iar cu vigantolul sincer nu stiu cum sa fac ca sa si inghita din el.

Michelle: groaznica faza cu colacul, fix de-asta am ezitat eu pana acum sa ii cumpar... nu cred ca voi incerca pana la urma ca mi-e ca fac infarct daca as pati asa ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Iuli baga rpd reteta de tort ca vreau de sf andrei sa fac unul

clayhanger ce semn fol pt lapte?

Michelle am vazut si eu babyseeder de la primi pasi si mi s-a parut folositor dar era din material cam penal, poate vad unul k lumea pe net.Tu ce marca ai?

M-am bucatarisit ieri pt toata saptamana, scriu pentru cine nu are idei: quiche cu praz si ciuperci, budinca de carne, pollo italiano ( adica rulada de piept de pui cu cascavla, ciup. si patrunjel), piure.
Azi poate fac o gingerata ca nu am mai baut de cand eram insarcinata.

pup y all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatzaaa

Cand ma pregateam sa-i fac bagajele si sa-l deportez la Roxy, ce sa vedeti... adormit la 10, ..prima trezire la 7, papa rpd, nani pana la 10.30. S-a infipt in lingurita cu pere, a infulecat vreo 5 lingurite, evident pe toata fatza, iar acu papa tzitzi.

Roxy eu cand imi scade productia mai suplimentez cu un litru de ceai. Am ajuns la 4 si multe pastile de galafor. Vad ca stau binisor. Lp ii dau un sg biberon seara, in rest vad ca reusim sa ne descurcam cu sanul. (am ascultat-o si pe porumbita si l-am pus mai des la san )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Lorena tare buna cafeaua.

De cateva nopti Silviu doarme super bine , culcat la 22,30 cu prima trezire la 5, mancat si apoi somn pana la 8,30.
Din pacate fetita iar este racita, a luat-o si sotul iar acum vad ca si mie imi curge nasul , sper sa nu o ia si Silviu. Prin urmare iar am dormit doar trei ore.

Iuli ce voinic cumintel ai tu acolo, sper ca se simte ceva mai bine.

Eu am inceput sa caut cadourile de mos Nicolae pentru pitici, voi la ce v-ati gandit?


Mergi la inceput