Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

tusferi, nu iei Medyn?
Eu combin Medyn cu Elevit si f rar Femibion fiindca am pb cu tiroida si iodul nu imi face bine de aceea Medyn a fost de mare ajutor.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Ufff... greu am dat de topic.

Ma grabeam sa vin si eu cu vesti bune de la eco: totul e in parametri normali, bebe 18 sapt si 3 zile, col, placenta super ok, bebe - fetitza!!!

Suntem bucurosi (avem nume pregatit, cu numele de baiat eram in negocieri) ca acum ne putem adresa altfel decat la genul "neutru".

Accesorii de bebe cumpar si eu de la anu', patut si accesorii am de la cumnata-mea. Tot ea imi mai trimite tot felul de chestii, asa ca astept sa vad ce voi avea nevoie in plus.

Vitamine nu iau (in afara de acid folic), saptamana asta imi fac analizele de trim II si vedem dupa.
la burtici!!


18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Nicole felicitari pt. fetita



Cosmi 19+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Emilia, mie dr mi-au recomandat femibion. Si gineco si hemato. Imi fac TSH si Free-T4 cam la 5 sapt si mi-au iesit f bine pana acum.
Fetelor, nici eu n-am cumparat absolut nimic pentru bebici. O sa merg la baby expo in weekend. Nu stiu daca fac achizitii, dar macar pt orientare. In ianuarie mi-am planuit si eu sa incep achizitiile. Pana atunci trebuie sa le eliberez camera
Pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Nicole, felicitari pt fetita si pt rezultatele bune!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaionascu

Neata buburuze,

M-am louat cu urgentele de birou de luni dimineata si vad ca neata-al meu e aproape de pranz :)

Arianna, eu una nu stiam nici ce e ala cerclaj, imi imaginam doar. Acum ca am citit despre el, ma bucur ca exista si ca poate sa asigure o mamica ca-l tine bine pe bebe. Cred ca trebuie sa fii grijulie cu tine, sa fii linistita, f f putin efort si o sa fie super bine. Doamne ajuta! Esti oricum o mama viteaza!
Eu mi-am dat seama ca oboses tot mai repede, ca daca stau putin aplecata ma cam doare burta...sambata am spalat eu prin baie, ca-s mai meticuloasa decat sotul si-mi place sa vad cum straluceste totul. Si uite asa, am dat cu Domestos toata cada si ma aplecam sa sterg si sa spuia o pauzasc si simteam cum burtica e mai grea si respir altfel...am facut pauza...e greu sa accept ca trebuie sa ma potolesc, mai ales cand ma consider f rezistenta.

Casandra, eu iau Elevit din saptamana 6 sau 7, la recomandarea medicului.Alte prietene de-ale mele au icneput sa ia multivitamine din astea incepand cu trimestrul 2 si continua sa ia si acum, cat alapteaza bebeii. Zilnic, eu iau Acifol de 5mg si Elevit. AM incredere sa le iau pt ca stiu ca acum e bine sa ma incarc cu vitamine, fie ele si in pastila, pe langa fructe si legume...Spre exemplu, cand am dat semne de raceala, medicul mi-a recomandat Vit C efervescenta de 1 g. I-am zis ca eu de obicei mananc suc de lamaie cu miere, si mi-a zis "f bine.Organismul poate absorbi 1 g de vit c pe zi, si pt asta ar insemna sa mananci vreo 3kg de lamaie pe zi" si cum legumele nu le mananc la kg, ma astept ca suplimentele sa-mi fie de folos :)

My baby boy a inceput sa dea semne tot mai des, mai ales dimineata sau seara cand stau cu burta in sus...o fi incomoda pozitia pt el? oricum, ii zic Bravo si vorbesc cu el si mi-e atat de drag!

O saptamana grozava sa aveti, cu sanatate si bebei veseli!


Da, asa e, ar trebui sa mananci 3 kg de lamai ca sa ajungi la asa zisa doza optima . ce uita sa-ti spuna dl dr este ca la fel de bine organismul tau poate sa nu asimilieze vitamina prelucrata industrial, chimic, si sa o asimileze pe cea naturala astfel incat mancand in fiecare zi 1 lamaie tu de fapt sa fii cu nivelul de vit C mai ridicat decat o persoana care se indoapa cu aceasi vit procesata chimic.
Suplimentele sunt de folos nu te contrazic dar depinde foarte mult de gradul de absorbtie in organismul fiecaruia. Acidul folic de exemplu, in sarcina se absoarbe pana pe la 14 saptamani dupa care este eliminat .....
Cat despre Domestos...eu una sunt scutita de curatenie in cada sau baie pe perioada asta. Sotul meu nici nu vrea sa auda sa ma lase sa ma ating de substante chimice...asa ca freaca ca eroul si cada si chiuvetele...


25 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu am patut din lemn si saltea clasica cu arcuri pe care cred ca o voi schimba daca nu o sa gasesc o curatatorie. Carucior n-am dar tati vrea unul nou pentru print asa ca ....ma conformez. am tot felul de promisiuni de pe la prieteni si rude dar mai sunt ceva luni si am timp sa cumpar strictul necesar.

25 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!

Casandralin asa e cu acidul folic,eu de la 15 sapt. nu-l mai iau

Fetelor voi aveti arsuri?De doua zile ma apuca seara si nu stiu ce sa fac cu ele.Biscuiti ajuta oare?

Pup burticile si buburuzele acrobate

O zi frumoasa!!!



Cosmi 19+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu arsurile le calmez cu lapte, miez de paine, apa si ignore
Noroc ca n-am intotdeauna dar si cand am ma cam indoaie...
Am intrat acum pe site bebedesign si nu mai e disponibila oferta de care am beneficiat eu adica patut cu sertar, saltea si lenjerie de pat la 425 ron insa mai au ceva oferte similare dar la patut fara sertar. Vroia o colega sa-i ia si ea cum mi-am luat eu dar acum a zis ca mai asteapta poate gaseste vreo oferta la baby expo in week-end...


19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Casandra, imi place raspunsul tau si chiar sunt adepta metodelor naturiste :)

Nici noi n-am luat nimic, abia am eliberat viitoarea camera a bebelului si am pus o canapea, sa putem dormi cu el :) ca sa fie din start in camera lui si nu in dormitorul nostru.
patut de lemn as vrea, sa se poata monta pe 3 nivele, daca se poate sa aibe si sertar jos, daca nu, sa fie macar frumos si vesel, cu saltea si protectii. Si am vazut un patut f cool, smecherie la baby expo din toamna, patut transformer...ne-a cucerit, insa, camera este cam mica, prin urmare, trebuie sa ma limitez la un patut de 120x60cm. Am remarcat insa la alte mamici, ca e f util sa ai lucruri de bebel la indemana, prin urmare, un raft/sertar ar fi binevenit.

felicitari noilor ecografii, sa fie bebeii sanatosi!

Mergi la inceput