Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

mianna, pe tubul meu de apa termala scrie cum se foloseste:
After spraying, leave it to work for a few moments then gently dry.
Explicatia ar fi (daca imi aduc aminte bine) ca daca lasi apa sa se usuce pe fata, in procesul de evaporare va atrage si apa din straturile superficiale ale pielii, si nu ne dorim asta.

Am cautat pe net si vad ca si la alte firme se recomanda similar:
How to use:
Spray then leave to penetrate 2-3 minutes. Gently pat off excess spray.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Eleni, nu sunt de acord ca barbatii nu se lasa pe tanjala, multi dintre ei nu fac niciodata nimic sa arate mai ok, deci tanjala e... innascuta, ca sa zic asa (a propos de ce ziceai si tu, ca nu li se cere decat sa fie curati; multi nici cerinta asta minima n-o indeplinesc). Dupa o anumita varsta cati nu au un mic (sau mare) inceput de chelie si burtica nelipsita (de bere, cum o numesc ei plini de duiosie)? Ca sa nu mai vorbim de haine urate sau nepotrivite (bine, asta la unii e o chestie permanenta, nu tine de varsta).

Chelia si burta sunt semne de prestanta.

Cand vedti un barbat de varsta a doua sfrijit, nici nu va uitati la el. Il considerati un suferind, nevrotic sau alcoolic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

mianna, pe tubul meu de apa termala scrie cum se foloseste:
After spraying, leave it to work for a few moments then gently dry.
Explicatia ar fi (daca imi aduc aminte bine) ca daca lasi apa sa se usuce pe fata, in procesul de evaporare va atrage si apa din straturile superficiale ale pielii, si nu ne dorim asta.

Am cautat pe net si vad ca si la alte firme se recomanda similar:
How to use:
Spray then leave to penetrate 2-3 minutes. Gently pat off excess spray.


dap, asta citisem si eu (partea cu "a se sterge", nu si restul explicatiilor), dar la mine nu vad nicio diferenta. na, nu stiu vreo metoda de a-mi masura nivelul apei in straturile superficiale, dar tenul meu pare rezonabil hidratat. ce-i drept, nu folosesc decat rar apa termala peste machiaj, daaar... foarte rar ma sterg pe fata dupa ce ma spal, de obicei prefer sa raman uda. ok, de cele mai multe ori aplic crema (sau mai nou uleiul, ca am inceput sa folosesc asa ceva in loc de crema) inainte de a se usca, dar uneori apuca sa se mai si usuce. comparativ cu asta, cei cativa stropi de apa termala lasati 2-3 minute chiar nu se mai simt in procesul de evaporare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Eleni, nu sunt de acord ca barbatii nu se lasa pe tanjala, multi dintre ei nu fac niciodata nimic sa arate mai ok, deci tanjala e... innascuta, ca sa zic asa (a propos de ce ziceai si tu, ca nu li se cere decat sa fie curati; multi nici cerinta asta minima n-o indeplinesc). Dupa o anumita varsta cati nu au un mic (sau mare) inceput de chelie si burtica nelipsita (de bere, cum o numesc ei plini de duiosie)? Ca sa nu mai vorbim de haine urate sau nepotrivite (bine, asta la unii e o chestie permanenta, nu tine de varsta).

Chelia si burta sunt semne de prestanta.

Cand vedti un barbat de varsta a doua sfrijit, nici nu va uitati la el. Il considerati un suferind, nevrotic sau alcoolic.



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


dar ce, in afara de burta si sfrijeala nu mai exista si altceva?
"prestanta" aia se cheama altfel in dictionarul meu dar ma abtin

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Chelia n-are a face cu a fi sau nu ingrijit! Burta intra intr-o cu totul alta categorie, insa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Eu zic ca cea mai importanta forma de hidratare a pielii e bautul unei cantitati suficiente de apa.Apa termala fizeaza machiajul cred ,nu e neaparat pt hidratare .Vara, pulverizarea ei pe fata aduce o senzatie placuta,dar cam atat.Apa e continuta si in creme dar degeaba ma dau cu cele mai laudate /scumpe chestii daca nu fac gestul simplu de a bea cata apa are nevoie organismul.Si revenind la ce s-a scris anterior-burta la barbati e semn de prestantadar femeile trebuie neaparat sa fie sub 50 de kg ,ca asta ni se tot prezinta ca fiind ideal de frumusete?!Hai sa masuram cu aceeasi masura,daca tot o facem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Io...vin c-o-ntrebare...de ghitza!

Eu am sarit de 40 de ani,insa n-am folosit niciodata fond de ten!Mi-as dori sa folosesc uneori,insa mi-e frica ,eu transpir destul d emult si ma gindesc8mai ales vara)daca-mi curge transpiratzia pe fatza si ramin dire.

Iarna ,ma gindesc,daca-mi suflu nasul si ramine fondul de ten pe servetzel...deci pe fatza o culoare si pe virful nasului...o alta.

Acum ,intzeleg ca o femeie matura sa foloseasca fond de ten,insa ce nu intzeleg eu(si rog ca tinerele sa n-o ia personal)este de ce duduitzele tinere au nevoie de asa ceva?

Mie aspectul ala de portzelan mi se pare ne-natural!Vad si aici tinere cu aspect de papusi,ireale,ne-naturale.Si vorbesc d efete la 16-17.-18 ani cel mult.

Ma gindesc ca seara la o iesire undeva,la lumina artificiala,nu s ecunoaste asa tare,ins ala lumina naturala,nu ai cum s ate ascunzi de aspectul d eportzelan.

Deci intrebarea mea,chiar toate tinerele au probleme de ten,de ce foloseste o tinara fondul d eten?
Rall,tu de ce folosesti fondul d eten?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Mi-as dori sa folosesc uneori,insa mi-e frica ,eu transpir destul d emult si ma gindesc8mai ales vara)daca-mi curge transpiratzia pe fatza si ramin dire.

Iarna ,ma gindesc,daca-mi suflu nasul si ramine fondul de ten pe servetzel...deci pe fatza o culoare si pe virful nasului...o alta.


Apa iese fara probleme prin fondul de ten, fara a-l afecta. Cu Colorstayul (care are putere mare de rezistenta) poti chiar sa te stergi (recomandabil prin tamponare usoara) de transpiratie, ca el ramane acolo Sigur mai sunt si altele la fel de rezistente (de obicei scrie pe ele: "cu rezistenta la transfer")

La stersul nasului la fel, daca ai putina grija sa nu freci f puternic, e ok. Si oricum, daca freci atat de tare incat ai nasu rosu... nu mai conteaza ca nu are fond de ten

Citat:
citat din mesajul lui andacos

de ce duduitzele tinere au nevoie de asa ceva?


Eu folosesc fond de ten de pe la 14 ani. Nu stiam eu atunci beneficiile, il foloseam pt. a acoperi acneea.
Insa de ce l-as recomanda si acum cuiva de 14 ani, cu tenul perfect? Pt ca protejeaza. Vara impotriva soarelui si vantului, iarna impotriva vantului, frigului, uscaciunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dana, zic si eu ca Rall. Fondul de ten nu este ceva care dauneaza tenului, dimpotriva! Stiu ca au circulat multe mituri urbane, cel putin cand eram eu tanara , cum ca iti strici fatza daca folosesti machiaj si faci riduri urate.
Eu cred ca ridurile si tenul imbacsit le capeti din alte cauze, nu din cauza de machiaj. Sigur, daca nu te stii deloc machia si folosesti produse care nu ti se potrivesc deloc, vei capata un aspect imbatranit. De asemenea, daca te machiezi dar nu iti ingrijesti tenul cum se cuvinte, prin demachiere, curatare,hidratare, samd, atunci risti sa iti arate fata ca o maslina deshidratata.

Unele fonduri de ten arata pe fata ca o masca si dezavantajeaza cumplit. Altele sunt absolut nepotrivite tipului de ten, fie ca vorbim de culoare fie ca vorbim de structura.

Un fond de ten bun pentru tine e acel fond de ten care nu se vede. Adica care are nuanta tenului tau. Te vei intreba probabil care e sensul, de ce l-ai folosi daca tot nu se vede.
Il folosim pentru ca uniformizeaza, protejeaza tenul de praf,vant, frig, poate ascunde micile imperfectiuni, poate da o stralucire sanatoasa. Pur si simplu tenul tau arata mai bine.

Domnisoarele tinere folosesc fond de ten fie pentru ca vor sa isi ascunda acneea, fie ...pur si simplu.
Unele arata ca niste papusi de portelan pentru ca exagereaza , nu folosesc produsele potrivite lor sau folosesc produse potrivite altor tipuri de machiaj (de exemplu machiajul de seara folosit ziua arata exagerat. Machiajul pentru filmari folosit aiurea arata fooaaarte exagerat.)

Machiajul de zi ne-natural e un machiaj prost facut. Defapt e o adevarata arta sa te stii machia ca si cum nu ai fi deloc machiata. E cel mai greu machiaj, spun cei care se pricep.
Ziua folosim anumite produse, seara altele. Seara poti purta un machiaj mai dramatic, dar ziua la birou vei arata caraghios cu un astfel de machiaj.

Ia-ti o BB cream pentru inceput, daca nu ai curaj sa incerci un fond de ten. Sau du-te la douglas si lasa-te sfatuita si machiata de doamnele de la machiaj .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mianna, eu daca folosesc apa termala si nu o sterg(tamponez) inainte sa se usuce complet, raman cu tenul uscat intr-un mod bizar.

Mergi la inceput