Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multumesc de confirmare. Ma gandeam eu ca sunt mult prea ieftine. Am vazut si pe ebay, mai scumpe e drept dar tot nu stiu daca sunt originale :(. Scuze de offtopic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

tbh eu pt pensule fix pe astea s-ar putea sa le iau. sau ma rog, la bucata doar pt pudra / fond de ten. la cat sunt de ...delasatoare, ca sa fiu oin topic, s-ar putea sa ma plictisesc de ele sau sa revin la buretei sau mai stiu eu ce si atun ci ce fac cu un set de 7 piese x 60 lei bucata folosite deja?

fond de ten m-am uitat ici colo. Nu-mi prea place consistenta. Pfff. nici macar nu stiu ce caut.

Alea solide sunt prea lipicioase parca si prea ...pamantii ca textura. Alea lichide nu mi se pare ca acopera bine. Am testat Revlon. Nush ce sa zic. Poate il voi incerca.

Mi se pare mie sau fondul de ten se oxideaza / inchide la culoare cu minim 1 ton dupa ce il cumperi? mereu imi cumpar cat mai deschis, apropiat de pielea ea si as putea sa jur ca se ...inchide! se face galben, cacaniu etc. O fi oxidand in contact cu areul. Adevarul e ca pierd capacele mereu.

Si pudra. Imi place efectul ala de "porcelain", nu stiu cu ce se dau dar arata f fain, ok, poate putin cam fortat la unele domnisorici mai mici, dar parca nu faceam si eu la fel cand aveam 17 ani. Insa ma intreb daca nu cumva e propriul lor ten, mai degraba decat produsul in sine.



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Am limbarita in seara asta... si am avut un weekend in care am lucrat aproape non stop si acum cu un pahar de vin rosu in fata am chef de spus adevaruri care dor (sunt pregatita sa imi iau ciomage pe spinare, dar asta e soarta celui care rupe coaja bubei):
- situatia 1: vezi pe strada cupluri cu copil mic, abia nascut. Domnul dragut, chipes, cu copilul in brate arata ca in reclame. Doamna langa el obosita, cu cearcane si doar spalata pe fata, cu parul prins in coada si niste haine aruncate lalau - urmaresc asta de ani de zile si le spun de la obraz prietenelor mele care abia au nascut -ca o constatare e sezonul in care se nasc cel mai usor idile la birou sau in afara relatiei (a se vedea statistici pe subforumul "in 1 sau in 2")
- situatia 2 - relatia abuziva in care ea renunta sa se mai aranjeze sau se imbrace ca sa nu atraga atentia asupra ei si in consecinta discutii ulterioare acasa. Discutiile nu dispar nici daca ai un sac pe cap, TRUST ME! deci macar imbraca-te pentru tine si pentru respectul tau fata de tine
- situatia 3 - casniciile comfortabile pe termen lung atrag haine comfortabile. Dar in timp ce doamnele se relaxeaza in zona de comfort, domnii se uita in continuare.
In zona unde lucrez (organizez printre altele evenimente de tot felul, de seara, de zi, de weekend, corporatiste sau private) am ocazia ca invartindu-ma printre oameni (multi oameni) sa aud ce vorbesc intre ei, sa le vad privirile, sa le stiu comportamentele (nu mai zic de cate focus-grupuri am facut pentru clientii mei sa invat din comportamentele publicului tinta pe diverse produse).
Deci natural, femeile sunt defavorizate. O data prin faptul ca doar spalata o femeie nu arata cum arata un barbat. Asteptarile fata de ei sunt mai mici, trebuie sa fie eminamente curati, restul se cladeste. O femeie trebuie sa arate dragut/feminin/cumva. Doart curat nu e suficient. Sorry, dar asta e adevarul.
Culcatul pe o ureche iarasi e o apucatura feminina. Putini barbati se lasa pe tanjala, de obicei astea sunt apucaturile femeilor care au evident motivatii suficiente: menaj, copil, servici, etc.... Sorry, nu e suficient. Daca il deranjeaza ca nu e menajul facut, sa puna mana sa faca. Si sa ai si tu doamna draga timp de o manichiura.
De ce primele sfaturi cand ti se pare ca te insala sotul sau ca s-a racit sunt: schimba-ti coafura, fa-ti unghiile, schimba ceva la tine? De ce nu faci asta din vreme?
Am in jurul meu niste situatii apropiate (una imi este un om tare drag sufletului meu care s-a sleampatit in ultimul hal). LKe zic in fiecare zi (o sa-l gasesti pe X cu alta si o sa te intrebi de ce)... nici nu ma aude. Problema e la cap. Si din punctul meu de vedere are legatura cu stima de sine. Deci prioritizati-va. Ca dupa aia umplem subforumul de la 1-2 si nu mai am loc sa ma vaicaresc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Mi se pare mie sau fondul de ten se oxideaza / inchide la culoare cu minim 1 ton dupa ce il cumperi? mereu imi cumpar cat mai deschis, apropiat de pielea ea si as putea sa jur ca se ...inchide!


Da, se inchide putin. Eu am vazut ca multe romance (inclusiv eu) folosesc nuanta Buff la Revlon. Mie mi se potriveste perfect, efectiv nu se vede ca il am pe piele. Poti sa incerci direct asta (cand testezi in magazin)...

Eu una am incercat multe fonduri de ten, Colorstay mi se pare ca acopera cel mai ok si are si rezistenta. Mai sunt cateva comparative, dar la +200 lei. Mai bun nu am gasit

Legat de pensule, si eu zic ca mai bine 2-3 (fond de ten / pudra / ochi) care iti trebuie si sa fie bune decat un set intreg dar mai proaste.

Edit: am atasat o fotografie cu Cassandra Bankson (o tipa de pe youtube), inainte si dupa aplicarea a fond de ten + pudra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Eleni, nu sunt de acord ca barbatii nu se lasa pe tanjala, multi dintre ei nu fac niciodata nimic sa arate mai ok, deci tanjala e... innascuta, ca sa zic asa (a propos de ce ziceai si tu, ca nu li se cere decat sa fie curati; multi nici cerinta asta minima n-o indeplinesc). Dupa o anumita varsta cati nu au un mic (sau mare) inceput de chelie si burtica nelipsita (de bere, cum o numesc ei plini de duiosie)? Ca sa nu mai vorbim de haine urate sau nepotrivite (bine, asta la unii e o chestie permanenta, nu tine de varsta).

Eu in general daca ma uit pe strada vad mai multe fete/femei care arata ok sau bine decat barbati (parerea si perceptia mea). Doar ca femeilor li se cere sa fie si Miss Universe, si experte in fizica nucleara, si sotii/mame perfecte, si gospodine desavarsite, si cu manichiura vesnic impecabila, parul mereu coafat, hainele ca din reviste etc. E o presiune enorma asupra femeilor, pe cand barbatii trebuie sa fie doar, asa cum zice si traditia, "un pic mai frumosi ca dracul".

Pe mine una chiar ma enerveaza teribil tipul bine raspandit de barbat roman "un pic mai frumos ca dracul", lalau (si balcaz, vorba lui Creanga :)), neingrijit, cu inteligenta (mult) submediocra, comportament din ala de genul "dupa blocurile gri", care-si inchipuie ca merita cea mai cea femeie si e extrem de critic cu toate cele care ajung in preajma lui. Dar deh, barbatului i se iarta foarte multe, femeii mai nimic...

Cat despre inselat, cred ca depinde de om, de cel care inseala, si nu de cat de "apretat" e celalalt. Sigur ca e bine sa ai grija de tine (na ca fac si versuri fara sa vreau), dar asta pentru tine insati, altfel, daca e genul care sa insele, o va face si daca sotia are manichiura perfecta in orice ocazie, si daca nu. Cate cazuri nu au fost de barbati care si-au inselat sotiile frumoase, destepte si devreme acasa cu niste femei care stateau mult mai prost la toate capitolele (spre suprinderea tuturor)?! Nimic nu-ti garanteaza o viata/relatie lunga si fericita, din pacate. Vorba aceea, life's a bitch and then you die (ca sa incheiem intr-o nota vesela :))...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

P.S.: mai voiam sa zic ceva (ca m-a apucat si pe mine limbarita, si asta fara vin :)), strict legat de ingrijire - cred ca o importanta foarte mare trebuie acordata dintilor, un zambet frumos intinereste mult si lumineaza toata fata. Zambet frumos inseamna dinti sanatosi, ingrijiti, drepti si albi. Mi se pare ca sunt destule persoane care ignora aspectul asta, inclusiv in viata publica.

Dupa parerea mea, daca ai o silueta armonioasa, o piele ingrijita, par curat si sanatos si dinti frumosi, povestea e in mare parte rezolvata. Peste acest "basic" se mai pot adauga un pic de machiaj, de parfum, de oja, niste haine care sa vina bine, cateva accesorii bine alese si gata! Cel putin asta e viziunea mea, de om care apreciaza mai mult o prezenta naturala, "funky-fresh", decat una super-apretata, permanent "scoasa din cutie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

+1 pt faza cu dintii. de acord 150%.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

A, si vroiam de mult sa zic ceva. Rall, nu stiu daca mutricica din avatar iti apartine. Daca da, felicitari. Esti frumoasa foc.
I'd kill for your nose. De fapt, nu chiar.
I'd pay for your nose.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

ina, ziceai intr-un post de aspectul incarcat pe care il are fata dupa ce pui pudra / fond de ten, sau de faptul ca iti reliefeaza ridurile (nu mai caut in urma, acum cateva pagini). Poti incerca dupa ce termini machiajul sa pulverizezi pe toata fata niste apa termala / apa minerala, o lasi 15-20 de secunde (nu o lasi sa se usuce!) apoi tamponezi usor cu un servetel cosmetic, fara sa intinzi (doar tamponat). Asta fixeaza machiajul si nu mai pare deloc incarcat (aspectul de pudra in exces dispare).

O alternativa este sa pui putina apa minerala direct pe servetelul cosmetic si sa tamponezi fata usor peste tot. Rezultatul e similar, minus costul spray-ului de apa termala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag
Poti incerca dupa ce termini machiajul sa pulverizezi pe toata fata niste apa termala / apa minerala, o lasi 15-20 de secunde (nu o lasi sa se usuce!) apoi tamponezi usor cu un servetel cosmetic, fara sa intinzi (doar tamponat).




de curiozitate: ce se intampla daca o lasi sa se usuce? nu de alta, da' sa stiu dupa ce sa ma uit, ca eu de obicei asa fac.

Mergi la inceput