Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Subiectul asta ar trebui inclus la "cine nu are probleme le inventeaza".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu nu cred ca e vorba de delasare, ci pur si simplu adaptarea unui alt stil de viata, unul mai comod in aparenta, insa in realitate la fel de

Desigur nu-ti cunosc stilul de viata, insa uite cum arata o zi full a mea: trezit de dimineata, trec pe la bucatarie facut sandvisurile lui fii-mio, luat o cafea si ma asez in pijama la calculator pina pe la orele dupa-amiezii, daca e mult de lucru. Si nu, nu exagerez.

Ma trezesc ca e ora 3 si intr-o juma de ora trebuie sa zbor sa-l iau pe fii-mio de la scoala. Clar ca nu mai ramane timp de make-up, oricat de mult m-as sforta.
In jumate asta de ora ma fac fresh cu un dush, iau jeansii, un pulover si clar adidasi sau ceva foarte comod in picioare pentru zburatul printre rafturi la cel mai apropiat supermarket la intoarcere.Apoi pregatit masa de seara, eventual o mana de ajutor la lectii si daca mai ramane timp o ora la calculator.

Nu am toate zilele asa, insa atunci cand am de lucru, cam asa stau lucrurile si din pacate nu am timp pentru cochetariile de odata, oricat mi-as dori. Si da, am fost si eu o tipa cocheta, inca am acele deux piece-uri, unele mai imi vin, altele nu, insa viata mea de acuma este alta, iar eu trebuie sa ma adaptez la asa cum este ea acum.

Am renuntat la make up dimineata, din lipsa de timp sau de chef, insa nu am renuntat la cosmetica, coafor si ingrijirea unghiilor

Si mai am "zvacuri" sa fiu ca odinioara, insa dupa doua zile imi trece
fara sa vreau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Eu una nu ma machiez aproape deloc, decat rar, la vreo ocazie mai speciala (nunta, petrecere, eveniment important in viata profesionala, chestii din astea). Asta si de lene (recunosc cinstit ca sunt foarte comoda :)), si pentru ca am un ten extrem de sensibil si daca il tot machiez/demachiez ma irit de numa.

Dar m-am gandit acum, de curand, ca ar trebui totusi sa fac un efort, ca, vorba aceea, I'm not getting any younger, si dupa 30 de ani parca arata mai bine o fata fresh, dar cu un pic de ajutor pe ici-pe colo, prin punctele esentiale. Asa ca de cateva zile am inceput sa folosesc anticearcan (ma rog, fond de ten pe post de anticearcan), rimel si ruj. Dureaza cam 10 minute marele "machiaj" (si asta pentru ca eu nu sunt deloc o persoana rapida dimineata) si rezultatul e cat se poate de natural si de ok.

Oricum, eu cred ca e mai importanta ingrijirea decat machiajul, adica trebuie sa avem pielea hidratata si bine "intretinuta", machiajul vine abia dupa aceea. De-asta indiferent ce se intampla si cat de obosita sunt, demachierea si cremuirea sunt sfinte! Iar la par, cred ca e important sa fie curat, sanatos si stralucitor, poate arata bine si cu bentita sau in coada de cal.

In ceea ce priveste hainele, eu niciodata n-am fost o fana a stilului office/elegant, prefer ceva mai casual, mai modern, mai fistichiu chiar :). Si am o adevarata obsesie pentru accesorii, in special pentru genti, esarfe si bijuterii (de fapt trebuie sa fac mari eforturi sa ma retin de la cumparaturi, pentru ca efectiv e plina casa de lucruri si nu mai am loc). La mine e semn de depresie cand nu am chef de accesorii, inseamna clar ca ceva nu e in regula :) (ori sunt extrem de obosita, ori chiar deprimata).

Pentru inspiratie urmaresc site-urile revistelor si diverse bloguri de moda (de ex. theglamourai.com, cupcakesandcashmere.com, theblondesalad.com si multe altele; de la noi imi plac highstreetcardigans.com, thrilloftheheel.blogspot.com si stylediary.ro pentru articole interesante).

Week-end fain in continuare tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Saskia, e normal sa ai anumite perioade cand te simnti trista, melancolica si mai ales in aceasta perioada - toamna, cum spun chinezii tomana corespunde melancolie si tristetii. Vestea ce buna este ca ti-ai dat seama si ai tras un semnal de alarma. Gandestete la Craciunul care se apropie, la Revelion, la sotul tau si poate usor, usor iti va reveni 'la joie de vivre' cum spunea Allure. Un articol care mi-a placut si care sper sa te ajute:http://www.eva.ro/dragoste/relatii/sotia-perfecta-din-mintea-barbatului-8-calitati-pe-care-sa-le-aiba-articol-46464.html

Mult curaj fetele de pe forum suntem cu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia



Ceva idei?



Intoarce-te in Ro si iti va reveni cheful de viata :)
Pentru mine tinuta office si machiajul ar fi adevarate torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Pe mine un singur lucru ma face sa ma "delas"...cateva kile in plus, de ajuns si 1-2, cand slabesc sunt cea mai ingrijita si cu chef de viata.

O fi asta si la tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Inspirata de subiect, am cautat pensule de machiaj MAC. Am gasit setul asta pe okazii http://www.okazii.ro/make-up/pensule-machiaj/trusa-machiaj-8-pensule-mac-pensule-fard-farduri-pudra-blush-concealer-fond-de-ten-ruj-rujuri-gloss-borseta-de-culoare-neagra-inclusa-a119031374 . Fetele care folosesc pensule, credeti ca sunt originale? Ma asteptam sa fie mult mai sscumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Inspirata de subiect, am cautat pensule de machiaj MAC. Am gasit setul asta pe okazii http://www.okazii.ro/make-up/pensule-machiaj/trusa-machiaj-8-pensule-mac-pensule-fard-farduri-pudra-blush-concealer-fond-de-ten-ruj-rujuri-gloss-borseta-de-culoare-neagra-inclusa-a119031374 . Fetele care folosesc pensule, credeti ca sunt originale? Ma asteptam sa fie mult mai sscumpe.

Ani de Stefana (23.01.2008)

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii



e fake; le-am vazut pe ebay si lumea se plinge ca le pica parul repede si ca nu sint originale; MAC original e scump

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cat stai acasa, stai acasa. Nu vad cum sa te imbraci elegant. Dar blugii oricum arunca-i (eu nu am blugi, nici pantaloni, mai am colanti...ah, mint, am o pereche de blugi skinny dar o port foarte rar).

In rest, daca si asa financiar nu e o problema pentru tine, o data pe saptamana, mergi la manichiura si coafor. Iti garantez ca te vei simti altfel cand iesi de acolo.

Renunta la hainele terne. Fa-ti un stil al tau, ceva smart casual, poate si elegant (desi in Olanda...nu e chiar cazul). Trebuie sa te simti si tu bine.

Machiaza-te in fiecare dimineata, chiar daca stai acasa. Nu trebuie sa fii machiata strident, dar cu un machiaj de zi vei arata cu totul altfel decat complet nemachiata. Orice iti faci, fie ca iti dai cu un creion la ochi, fie ca iti pui un fond de ten pe fata, fa ceva, orice si oricat de nesemnificativ.

Fa-ti timp pentru tine. Iesi la restaurant cel putin o data pe saptamana, daca nu se poate mai des, cu sotul, copiii, cu prietenele, cu cine vrei tu.

Mergi la un eveniment pe saptamana. fie el teatru, lansare de carte, film, orice.

Invita-ti prietenele la tine. Asta cat se poate de des. O cafea, un pahar de vin, orice. O sa-ti treaca depresia rapid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

puisorul, sigur nu sunt originale insa e posibil sa fie ok. Exista si copii reusite

Insa n-as risca, mai bine de la o firma gen ELF
O pensula MAC originala e in jur de 60 - 100 lei / bucata.

Mergi la inceput