Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da...tot spun ca trebuie,trebuie sa incerc...ins auite ca nu-mi iau inima-n dintzi.

A propros,Lady stii ca crema BB a fost descoperita d eo nemtzoaica,cosmeticiana?

Rall,dar acelasi efect (de protectzie adica)il are si o crema d ezi,protectzie solara,hidratare...deci de ce fond de ten?

Am intzeles asta cu acneea si mi-e clar ca asta e unul dintre motivele principale si probabil ca eu nesuferind niciodata de asa ceva...nu am fost interesata,insa la un ten curat...nu stiu...nu-s circotasa,insa eu nu preaii vad rostul.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dap, stiam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Rall,dar acelasi efect (de protectzie adica)il are si o crema d ezi,protectzie solara,hidratare...deci de ce fond de ten?


Pentru ca e f probabil ca o crema SPF sa iti faca tenul sa luceasca, sa aiba o culoare ciudata. De ce sa pui doar o crema SPF care sa iti faca tenul sa arate mai rau, in loc sa pui o crema SPF + colorant (adica fond de ten) care sa iti si acopere imperfectiunile, sa iti matifieze tenul, sa iti uniformizeze culoarea si sa dea acel aspect frumos?

Pentru mine are sens. Pentru altii sigur nu. De asta nu e fondul de ten obligatoriu prin lege si fiecare alege pentru el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Salcia, nu am apucat sa iti raspund. Ai dreptate ca sunt si barbati neglijenti, dar la femei se vede rau. Asta si pentru ca asteptarile sunt pe masura. Si pentru ca oferta e mai mare la "femei", piata e supra-saturata si in consecinta ambalajul face diferenta la "luatul din raft". Mai departe, da, conteaza spiritul... dar pana te dai jos din raft, imi pun capul pe ghilotina ca ambalajul conteaza.
Si cred in continuare ca hainele de casa ne fac cel mai rau... adica hainele de casa facute de casa din niste carpe fara forma si fara culori, ciupite si care iti trag in subsol starea de spirit.
O seara faina in pijamale faine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni


O seara faina in pijamale faine va doresc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ok

mi-am luat set de pensule no-name. call me scrooge, da chia nu vreau sa imi iau pensule de 40-60 ron bucata. daca imi chelesc pensulele in cateva luni aia e, iau altele.

mi-am mai luat asa:
Pudra asta: http://www.amazon.com/Loreal-Balance-Pressed-Combination-Translucent/dp/B000RPEWRK
Fondul asta de ten: http://www.makeupalley.com/product/showreview.asp/ItemId=72770/Pure-Makeup-[DISCONTINUED]/Maybelline/Liquid

Nu sunt foarte sigura daca nu cumva de data asta mi-am luat prea deschise nuantele. Ivory ambele. Am folosit astazi si arata foarte fain dar parca-s cam prea....ivorie. You know?
Am intrebat ici colo niste colege daca arat ca data cu var, m-au asigurat ca deloc, ba mai mult, ca am nimerit fix nuanta pielii mele. Iau asta ca pe-un compliment

MAINE, plan de bataie. Saskia, ia-te dupa mine, poate ne tinem macar una de el:
1. ma scol mai devreme cu juma de ora
2. Pe langa spalat uscat par sa mai bag si niste fixativ spuma ceva in el, sauvage sauvage da nici asa.
3. Bagam setul de pensulici si noile machiaje la inaintare
4. Rochie + cizme musai. Nu cu toc , ca am de carat 11 kile de copil in Manduca prin tot sectorul de la cresa spre casa.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

saskia cum esti?
totul e ok? asteptam vesti de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

io o inteleg pe saskia. cand am venit aici in satucul meu in cartierul de stay at home moms cu medie de greutate 100 kg si tinuta unica pe sezon (slapi tricou sleampat si pantaloni scurti tight/ blugi geaca ghete) am trecut prin niste stari tare contradictorii.

de la rezistat curentului pana la integrare care m-a dat peste cap rau de tot. dupa un an si jumatate de blugi si redus universul la casa am crezut ca-mi iau lumea in cap. de mamicile de la mine din cartier fugeam ca de drac, ca imi ajunsese de conversatii de vreme, cumparaturi gospodaresti, economii si lunch bag, terminate in eternul so... serviciul a venit la timp sa n-o iau razna si s-a si nimerit intr-un loc in care lumea are grija cat de cat de cum arata si cum vorbeste fiindca mediul e de asa natura.

asa ca io zic ca-i musai sa iesi din casa, saskia. sa poti lucra intre oameni, nu doar intre patru pereti. si o sa-ti gasesti si stilul propriu "local", care o sa imbine si relaxarea de-acolo si obiceiurile de acasa.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Domle, azi sunt ravisanta si rachitoare. Pacat ca n-am pe cine "rachi" (rapi pe moldoveneste :P) pentru ca bietul sot doarme tun dupa schimbul 3.

Rall si Saskia, multumesc pentru topic si pentru sfaturi. Pensulicile alea au facut minuni.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

io cu machiajul sunt in plop rrrrau :))
am avut mereu o figura de copil, fond de ten am folosit doar cand m-au machiat alea la o aparitie tv, si mi-au facut ca o masca :D p#259;t exterior, ca in rest se vedea misto pe sticla etc etc.
dar azi mi-am facut programare la spalat si coafat pt ca am un concert diseara. Am si slabit vreo 3 kg, ar mai fi, dar pica altfel hainele pe mine, si ma simt bine cu mine.
Si lunea viitoare ma duc sa asist la unul si ma fac iar frumoasa,
multumesc de impuls,
e adevarat ca eu am si prins gustul in ultima vreme:P

Saskia, eu am avut indelungi perioade de stat in casa din cauza bolii. Plus fata umflata de la medimcamente si complexe pe masura.
Starea actuala de sanatate (da Doamne sa tina!) m-a impulsionat sa ma arat frumusica asa cum trebui sa fiu, poate asta sa te motiveze?

ca esti in putere si iti merge bine si ar fi pacat sa nu o arati.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput