Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumim Histamina de vesti! Doamne ajuta sa fie bine,te asteptam cu vesti

Oli, te rog nu te mai supara, ce inseamna asta? Tu esti puternica si poti face orice! Cat despre bibe,e normal sa prefere bibe, doar e mai usor decat sa traga de tzitzi,nu? Felicitari pt greutatea luata!! Tu oricumai facut tot ceea ce ti-a stat in putere,nu ai de ce sa te superi

Mirabela, da, ai doi baieti pe cinste! Am reusit sa il adorm, i-am dat de papa la san pana cand era aproape adormit si l-am pus in patut. Evident a ripostat dar i-am dat drumul la foen si a atipit. Dupa 1h am oprit foenul si a mai dormit 1h si ceva. Mai mult nu vrea sa doarma si pace. Dar macar atat.Acum ii dau san si il scot afara.

Multumesc din suflet de sprijin. Chiar nush ce m-as face fara voi



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Am intrat doar sa va pupam ca stau tare prost cu timpul. Asteptam musafiri si ma bag sa fac niste biscuiti de casa cu mandra cea mica care e mare ajutor la bucatarie.

Oana, te imbratisam cu mare drag si iti uram multa sanatate!

Olivia, in general asa se intampla in caz de supliment. Asa a fost si la noi la Maria. Eu acum ii dau la mandrul cel mic doar seara supliment si sa stii ca il asteapta in fiecare seara. Bine ca eu am constatat ca am lapte putin la ora aia si plange ca din gura de sarpe dupa san. De aceea i-am dat cu seringa mai bine de o luna sa fiu sigura ca nu refuza sanul. Oricum, nu e o tragedie doar ca iti cunosc sentimentele in caz de renuntare la san.

Pupici

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Carina, distractie placuta cu musafirii

Am fost cu pingu mic afara o ora, evident a dormit ca purcelul, dar cum am intrat in casa a inceput sa planga. Si ca sa va raspund la intrebarea de mai devreme, daca este treaz, plange. El nu stie sa stea fara sa planga, doar la san. Asta ma ingrijoreaza cel mai tare. Rareori are momente cand are foenul langa el cand sta si el si gangureste. De ce oare?! Hranit este, curat este, de vorba cu el stau... Deci... de ce nu sta si el treaz fara sa planga? Daca nu lua in greutate ma gandeam ca plange ca nu este satul, dar daca a luat asa de bine in greutate (810gr in 3 saptamani si 2 zile) clar nu asta e problema... Atunci care?!

Fug sa pap si eu ceva si daca ma lasa pungasul mic, mai revin



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olivia :( imi pare rau de vesti.Dar lasa ca maimutica ta e puternica si ai sa vezi ca nu trebuie nici un antibiotic.Vreau sa-ti felicit pediatra,e un dr bun.Un dr prost ti-ar fi dat din prima sacosica cu antibiotice.

Multi copii au crescut doar cu lp.Eu zic sa te calmezi ca ai facut cam tot ce era de facut pentru a alapta.Vorba dr ce a fost de folos a primit.Si chiar daca se incheie alaptarea de tot gasiti voi o modalitate de a face nanita....sunt sigura.

Nici eu nu dau crema la poponet.Doar daca simt eu ca e rosior...in rest dupa fiecare kk apa si sapun.Fara servetele umede si creme

Stela,eu cred ca noi suntem surioare Prea multe asemanari

Kytana,incearca dupa ce il alaptezi sa il pui in pat pe burtica si asa sa il bati pe spate sa ragaie.Poate merge....si nu se trezeste.Vad ca multe din noi nu ragaim copiii noaptea,incearca macar o seara sa vezi...nu stiu.Eu doar zic,tu decizi

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Of Andreiutza, noaptea ca noaptea, dar ziua de ce plange si nu doarme??

Nici eu nu il mai dau cu Bepanthen, crema de galbenele doar. Pediatra de ieri mi-a zis totusi sa folosesc o crema pe baza de oxid de zinc caci crema de galbenele si uleiul de masline pastreaza umezeala. Mi-a dat olistuta cu instructiuni pt bb tre sa ii fac poze si sa va arat. Este f utila!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Kytana,eu te astept de ieri si cu alte informatii de la dr,dar te las ca stiu ca e greu cu pingu.Cand ai timp atunci e bine.Si cu bb,uite si eu ieri l-am tinut doar la tzatza.Noi suntem la puseu si ieri cred ca 2 ore cap la cap din toata ziua a stat fara tzatza in gura.A luat foarte bine in greutate oricum.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pup fetele

Sunt cu maimutica adormita pe mine. Am pus-o in patut si intr-un minut a inceput sa planga, si iar ia-o la plimbat si cantat Asa ca acum nu o mai misc, o las asa pe mine. M-am tolanit si eu in pat cu ea pe mine, cana de ceai, un salam de biscuiti si telecomanda langa. Si cand am venit de la dr a supt ai apoi a dormit 2 ore jumate pe mine. Deci Kytana, a mea face 2 somnuri pe zi, dar pe mine. Daca o las jos se trezeste si plange. Si a mea la inceput cand nu dormea era la san, vorba ta, daca n-avea sanul, plangea, nu stia ce e aia stat degeaba. Dar la mine cum nu lua in greutate, probabil plansul era de foame si i-l potoleam cu sanul.

Andreiutz, asa e, si eu am ramas placut surprinsa de dra asta de cum abordeaza problemele si sunt foarte multumita de ea.

Maine sa nu ma dati disparuta, dar am de alergat toata ziua: dimineata merg la biserica sa-mi citeasca molifta de 40 zile ca sa intru si eu in biserica la botez, ca altfel nu concep, apoi manichiura, coafor, cumparaturi (fructe si bauturi), le ducem apoi la restaurant, discutam despre aranjarea persoanelor la mese si alte detalii....

Tare mi-e frica cu ea cu botezul asta. Ea urla ca din gura de sarpe cand o scoatem fin apa (suzeta nu vrea) si ma astept sa rasune biserica cu glasciorul ei, apoi la restaurant cu atata lume... Parca vad ca de dormit o sa doarma cand pe mine, cand pe ta'su ca n-are ea texte cu landoul! Plus ca nu stiu cum o sa reactioneze cu atata lume. Eu aveam impresia ca nu o deranjeaza persoanele straine. De ex mama vine o data la 2-3 zile si pitica rade la ea, la fel si la nepotel care vine o data pe saptamana. Eee, a venit ieri o matusa, care e moasa ei si care la inceput cand am adus-o acasa i-a facut baita cateva zile, o plimba... si n-a mai fost de vreo luna. Cand s-a apropiat de ea sa-i vorbeasca, s-a pus frate pe un urlat de abia am potolit-o!

Deja are o ora de cand doarme scumpa mea.

Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Inca o chestie pe care o face piticania ca sa ma enerveze. Va ziceam ca acum 2 sapt nu a vrut bibe si a inceput totul cu lm muls pus in bibe. Peste 2 zile la fel, lm in bibe nu l-a vrut. Asa ca nu m-am mai muls de atunci, ca ma saturasem sa-l arunc. Si aseara am muls vreo 30 ml ca ma panicasem ca pierd laptele si am zis sa mai stimulez putin. N-am putut sa mulg mai mult ca facea ea scandal si i-am dat ei tzitzi ca sa adoarma. Azi l-am scos de la frigider, l-am lasat sa se incalzeasca si am zis sa i-l dau inainte de bibe de la 16.30. Si nu l-a vrut! A inceput sa-l scuipe si sa urle! P-ala praf l-a vrut. Asa ca am facut ce mi-a zis dra azi, ca-i povestisem de ce am patit si anticipam ca si azi face la fel: l-am amestecat cu lp si l-a baut! Zici ca e setata fata asta: de la san lm, de la bibe lp! Sa nu cumva sa fie lm in bibe. Da' las' ca am pacalit-o eu! Ce? E dupa ea? Hmmm, figuranta mare! Imi mananca zilele de pe acum, s-o pupe mama de rasfatata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Doamne ajuta Oli ca maine sa rezolvi toate cele! iar cu plansul, nu te speria! Luca a plans in biserica de mama-mama, se uita nasul la mine speriat ca nu stia ce sa ii mai faca. La un moment dat mi l-a dat si m-am dus si i-am dat san. Apoi s-a pus iar pe urlat pana a luat Sfanta Impartasanie si a adormit pe loc.

De ar fi asa mereu, sa doarma cumintel! Acum il tin cu foenul sa nu planga. I-am pregatit baita si sper ca dupa baita si papa sa doarma si el nitel. Ouf! Cine sa ii mai inteleaga? Dar, vorba Andreiutei parca, trec toate si ei cresc!

Maine sper sa pun pozele Andreiutz, foarte faine scrie instructiunile! Ah, mi-a zis si de hidrocel, ca toti baietii se nasc cu hidrocel si se retrage intr-un an de zile, cam asa. So, no worries. Mi-a recomandat o dr f buna pentru ecografia de sold, pe care mi-a recomandat-o cu caldura. E voeba de dr Bradean tot de la Sanador care are nush ce program in pc si face cum trebuie, nu asa, hop-top, la aparat si gata cica sunt multe masuratori.

De calciu, mi-a zis sa nu ii dau nimic. Pentru mine mi-a spus sa mananc de toate, ca la el nu ajunge mare lucru. Mai putin evident, cafea/cola si alte excitante, varza, fasole, etc.

Daca imi mai amintesc ceva, va spun.

Cred ca va urez de acum o noapte linistita, caci deja il aud craonind, puiu mamii de cioara care este el

Irimell, bine ai revenit printre noi! Ma bucur ca puiul ti-e bine si te mai asteptam cu vesti



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Irimell, nasol cu lactatele in Japnia. La noi in spital in a treia zi dupa operatie ne-a dat voie sa mancam branza de vaci si ei ne-au dat o cana de lapte caldut (apropo, niciodata laptele si branza nu au avut gust asa bun ca atunci, la foamea pe care o avem). Eu sunt una dintre cele care au slabit cat trebuia si acum m-am ingrasat, dar si bag la greu, toata ziua ma ganesc ce sa mai mananc.
Kytana, eu cred ca pe masura ce va creste Luca se va mai linisti, ai sa vezi.
li, succes maine la shopping si la infrumusetari.
Oare ce o mai fi facand Adina?
Mirabela, si eu ies cu Paul des NOi de obicei vinerea mergem la cumparaturi, cred ca doar in primele 2 saptamani nu am iesit, in rest am fost si la Mall si in parc. Mie imi face bine sa ies, daca stau numai in casa sunt frustrata .

Ma duc la somn ca acusea se da desteptarea si vreau sa prind si eu ceva somn.
O noapte usoara si ne auzim dimineata!


Mergi la inceput