Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreeeeeeea! Te-am auzit!

Scuze de lipsa dar am fost cu pitica la pediatra. Klebsiella e inca acolo, n-a trecut. Dra a zis sa o lasam in pace, ca bb e ok, a crescut bine (2kg in 2 luni, tinand cont ca in prima luna a luat doar 500g, are 58,5cm). A zis ca daca incepe sa vomite, febra, diaree, atunci ii da un antibiotic din lista, unul mai usor, Biseptol. Pana atunci a zis sa nu-i dam, sa nu-i distrugem flora. Continuam cu Protectis si Bifido Baby.

La multi ani Elfica si tuturor mamicilor si bbilor sarbatoriti azi!!!

Ieri am fost cam deprimata, ca simt ca o sa pierd si putinul lapte pe care il am
Pana acum pitica mea nu comenta la san, ii dadeam eu lp de 3 ori/zi, ca sa ia in greutate. Acum a inceput sa faca figuri la san. Parca stie canf sunt orele de bibe si plange la san, se enerveaza si nu se calmeaza decat cu bibe, pe care il rade imediat. In ultimul timp nici nu mi-am mai simtit sanii plini (noaptea ii simteam). Aseara i-am facut baie la 8.30, a supt, apoi bibe si nu adormea nici cum! M-am certat si cu ta'su, am ajuns sa-i zic ca o sa pierd laptele din cauza lui, in fine, aveam niste draci pana la cer!
La 1.30 a adormit in sfarsit, dupa inca 100 de lp. Si la 7 cand m-am trezit ea scancea in somn. E prima data cand doarme atat. Am pus-o la san, mai mult ca sa stimuleze ceva pe-acolo, nu stiu daca s-ar fi trezit daca n-o puneam.

Apoi pt ca am plecat la dr si eu am condus, deci nu puteam sa-i dau sa suga in masina, i-am dat bibe de lp la 9.30. De obicei il dadeam la 12.30 pe primul, dar de 2 zile i-l dau de la 11.30 ca tipa rau. Urmatorul ar fi pe la 16.30, dar sa vad daca o pacalesc eu cu sanul pana atunci. Momentan a adormit la san, o las acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pediatra mi-a spus sa nu fac o tragedie din asta, ca si ea primul copil l-a alaptat pana la 1 an jumate, iar pe al doilea doar pana la 3 luni si la fel era si ea suparata, ca isi inchipuia ca o sa fie la fel ca la primul. A zis ca anticorpii si i-a luat deja in prima luna, si mai ales din colostru. Acum e doar cu functie de hranire, confort (la indemana, nu tre sterilizat, etc). Mi-a luat ceva sa ma impac cu ideea ca nu o sa alaptez exclusiv, acum m-a luat iar depresia ca nici macar cu putinul asta nu o sa o mai alaptez. Pe langa laptele efectiv, cel mai frica imi e ca ea la san adoarme, se linisteste cand o doare burta sau e agitata... ce ma dac eu fara asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oana a iesit din operatie.
e ametita de la anestezie si de la calmante,dar e bine.nu are alte informatii momentan.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella si eu in preajma botezului cu agitatie si stress, musafiri, am avut probleme cu lapticul, noroc ca la mine de obicei se satura si dint-unul, atunci ii lua pe amandoi pe rand si iesea totusi lapte, sau papa mai des. Curatenie eu n-am facut insa eram stresata, poti pierde laptele si de la stress. Problema la san este ca-l scapa din guritza si se enerveaza, al meu si daca se ineaca incepe un plans jalnic, tre sa-l ridic sa-l calmez si apoi il mufez iar. O sa incerc pozitia cum spui tu. Odata se uita pe pereti in timp ce sugea si era in alta pozitie in care a supt f bine. Am observat totusi ca la sanul drept am o galmitza in zona mamelonului dar e f moale, abia se observa, nu ma deranjeaza. La sanul asta am avut ceva probleme pe la o luna, ma durea f tare si facusem un punct alb, dr zicea ceva de glanda... n-am inteles eu bine, in final a trecut de la sine.

Of Kytana saraca de tine, te cred... stiu ca sunt bebei care nu dorm ziua, da chiar deloc? Nush ce sa-ti zic, mai plange asa tare sau doar sta treaz? Eu am zis de mai multe ori cum fac cu somnul, daca n-ai retinut pot sa ma repet, poate iti mai spun fetele alte retete. Ma gandesc sa-l scoti afara, stiu ca nu ai carut dar un cosh ceva, pe balcon... eu nu-l ragai noaptea pt ca stau si juma de ora si nik, asa ca m-am lasat, asta e, nu-l supara nik. Vreau sa-ti spun ca noaptea nici nu-l mai ung la fund, il schimb o data, 1 min dureaza schimbatul cand e inca semiadormit, kk nu mai face noaptea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu ies peste tot cu bb, si la cumparaturi, peste tot. La mine a stat mama vreo 2 sapt si apoi nimeni n-a mai calcat, am stat mult timp cu parintii asa ca nu mai vreau sa vad pe nimeni la mine in casa, desi mi-e greu dar nu ma plang, imi face placere si am o energie... eu tre sa-l duc pe David si la scoala zilnic, cu bb dupa mine, sa-l iau si nu e chiar aproape, ma descurc cu toate, fac si mancare, ce-i drept ma ajuta mult si sotul. Insa la David nu eram asa, stateam cu parintii si tot imi era greu, nu dormeam, nu mancam calumea, d-apoi sa mai fac si altceva.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Acum hai sa vad ce imi mai aduc aminte

Irimell, stiu prin ce ai trecut legat de faptul ca nu poti alapta exclusiv. Si eu tind sa cred ca problema mea tine tot de tiroida, mai ales ca mama si sora au probleme cu tiroida (soea destul de mari, tratament toata viata de cand era bb de 2 saptamani, operatii). Inainte de sarcina imi faceam analize anual la tiroida sa vad daca la mine apate ceva, ca m-am prins eu ca e cam genetica treaba (bunica, mama, sora mamei, sora mea). Eu n-am avut niciodata pb, analizele imi ieseau bine, exceptand cate 2-3 noduli in fiecare parte. In sarcina si de cand am nascut n-am mai facut, dar e posibil sa se fi dereglat ceva pe-acolo si de asta sa nu fi avut lapte suficient cu toate eforturile mele. Eu inca zilnic beau o oala de ceai pe zi si iau 6 pastile de Galafor zilnic.

Si eu dorm cu Maya in pat. Am zis ca dupa 3 luni, cand i-or mai trece colicii si n-o sa se mai trezeasca asa des din cauza durerii de burtica, atunci o sa o culc in patut.
Noaptea cand se trezeste ma ridic in fund si o pun pe perna de alaptat, incerc la ambii sani. Daca ii dau intinsa trage ff putin apoi se trezeste f des. Culcata ii dau cand stiu ca a mancat, si doar asa sa se linisteasca. De cand cu colicii, o ridic si noaptea sa ragaie dupa ce suge pe perna. Cand apoi ma molfaie in pat n-o mai ridic, sa n-o trezesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Continui ca am fost solicitata... am noroc si de un bb cuminte si un copil mai marishor care intelege multe.

Insa mai nou, David a devenit gelos, cu cat creste asta micu, il vede lumea, il alinta, a vazut ca si bunicii ii dau alta atentie astuia mic si cam sufera. A inceput sa se planga ca eu nu-l mai iubesc, il apuca plansul uneori, noaptea nici n-am voie sa ma intorc in partea cealalta ca ma simte si tre sa ma intorc la el sa-l strang in brate. Asa ca aveti grija ca gelozia vine si ea pana la urma.

Olivia asta e riscul cu bibe, cu cat cresc ei se invata cu bibe si cam refuza sanul, poate o fi trecator totusi la voi, e pacat sa nu mai alaptezi. Daca-i dai lp mai des vezi ce faci cu sanii ca scade lactatia. Important e sa nu te stresezi, asta e, macar sa nu pierzi ce mai ai.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aaaa, mi-am adus aminte ce mai vroiam sa zic: eu nu o dau cu crema la gundulet. am eu asa o retinere cu atatea creme in exces. O singura data s-a iritat putin la pasa, in ziua cand nu a vrut bibe, m-am gandit eu ca cine stie, de foame o fi fost urina mai acida. Atunci am dat-o cu crema si dimineata nu mai avea nimic. In rest nu o dau si vad ca nu se irita, asa ca nu vad rostul sa-i incarc pielea degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu il dau cu galbenele sa nu stea kk sau pipi pe pielicica, e grasa si tine lichidul la distanta. In caz de iritatie dau cu altceva. Eu nu-s de acord cu bepanthenul de ex pt intretinere, dau doar daca e iritat, pana la urma e o substanta si aia.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumim pentru vesti, Histamina! Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput