Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Lulutza, adorabila pozica. Haide, nu ne pui mai multe pe gmail?

P.S. Sper sa ajung sa fac un nou capitol astazi nitel mai incolo. Pupz



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Olivia, nu vine alocatia pentru luna in care e nascuta, dar se termina cu luna in care s-a nascut inclusiv.Adica ultima alocatie (ultima alocatie de asta 'mare')o sa fie in septembrie 2014, ca sa se reintregeasca cei 2 ani.

Andreea(nu_mai_stiu), eu pe David l-am alaptat pana la 3 ani.Exclus sa imi vina menstruatia la 3 ani.Teoretic se spune ca nu vine atata timp cat copilul e alaptat exclusiv.David nu prea a mancat cine stie ce diversificat pana la 1 an, deci sa zicem ca s-ar potrivi.


Kytana,de la Avent am suzetele alea de 0+. Cand face trei luni trecem la cele 3+ si tot asa. Le folosim oricum rar, dar cand e foarte agitata, chiar o linistesc.
Eu ma simt bine, ma incomodeaza drena pe care o car dupa mine si o sa o mai car vreo saptamana si ceva, ma deranjeaza putin mana dreapta, dar asta e.Maine raman iar singura cu Sophia acasa si ne descurcam noi cumva cat e tati la serviciu.
Rezultatele peste doua saptamani...

Anka, Cerazette se pot lua si in timpul alaptarii.Eu am luat la David, dar aveam oricum libido 0 si le-am intrerupt. Nu stiu daca din cauza lor eram asa lipsita de chef....




Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui nu_mai_stiu

TzitziriEu stiu ca menstruatia nu apare cat timp mama alapteaza.Asa stiu eu...


Da,cum spuneam si cu cateva pagini in urma...... asa stiam,nu eram sigura.Stiu ca si sora mea a alaptat 7 luni si a 8-a i-a aparut menstruatia.Acum daca se alapteaza 3 ani,Doamne ajuta sa fie atata lapte,nu mai stiu cand apare.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui nu_mai_stiu

Citat:
citat din mesajul lui nu_mai_stiu

TzitziriEu stiu ca menstruatia nu apare cat timp mama alapteaza.Asa stiu eu...


Da,cum spuneam si cu cateva pagini in urma...... asa stiam,nu eram sigura.Stiu ca si sora mea a alaptat 7 luni si a 8-a i-a aparut menstruatia.Acum daca se alapteaza 3 ani,Doamne ajuta sa fie atata lapte,nu mai stiu cand apare.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png


Atunci nu o fi fost o coincidenta ca a venit cand David a inceput sa manance mai bine si altceva in afara de lapte de la mine(la un an adica).Daca sora ta a alaptat 7 luni, ceea ce cam coincide cu diversificarea, o fi aceeasi motivatie...
Iti dai seama ca nu stiu cat lapte mai era la 3 ani, dar ne alintam si noi asa...el ditamai baiatul venit de la gradi, eu de la serviciu si ne mai intalneam la 'o dushca'


Si ca tot am alaptat atata...uite unde am ajuns..ca sa facem haz de necaz.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fete dragi!

Ce de activitate pe forum, am avut ce citi :D Corinuk, Lulutza, Anka, bine ati revenit! Dar mai ales, Oana, multumim de revenire. Iti tinem pumnii peste doua saptamani cu rezultatele Anidaz, te asteptam si pe tine cu mare drag oricand ai timp!

Eu nu v-am mai scris din dimineata cu botezul.

Sambata, asadar, am avut botez. Toate au mers bine. Bebe n-a plans atata cat ma asteptam eu la biserica, dar a urlat la apa si la mersul pe la altar. La partea cu mirul, bebe a facut pipi pe prosop :)) La restaurant, pana in ora 8 Matei nu dormise decat doua reprize de juma de ora si in rest a stat cu ochisorii deschisi, examinand pe toata lumea dar cu pauze de masa mai dese de 2 ore, cand mergeam sa alaptez la camera de hotel. A fost tinut in brate de mai multa lume, deci a avut ce analiza. Dupa 8, l-am urcat in camera de hotel, ca era saracutul extenuat si se facuse si fum de tigara. A papat si dormit. Deci toata petreecerea a fost fara plansete A fost frumos ca noaptea cand am ajuns acasa, mi-a zambit prima oara din initiativa lui, fara sa-l provoc eu cu alintaturi

A facut multe faze delicioase zilele astea, a zambit o gramada. Zambeste dimineata cand e trezirea finala, cand folosesc aspiratorul nazal, imediat dupa ce regurgiteaza si cand il pup pe obrajor Deci il adoooooorrrr! Intr-una din zile s-a trezit si a scancit, eu l-am intrebat ce vrea puiul, si i-am atins manuta cu degetul, el mi-a apucat degetul, l-a dus la gurita si la molfait. Evident ca i-am dat sa pape

Luni am fost si noi la doctor pt vaccinul de 2 luni. A tipat saracutul, iar ieri intre 4 si 8 juma a plans ingrozitor, il calmam pe moment, apoi o lua de la capat. Febra nu a facut, dar a plans mai rau ca niciodata. Cu masuratorile stam super bine. Are acum 6500 g, deci la luat 1,4 in a doua luna, cea in care l-am alaptat exclusiv, deci sunt in culmea fericirii Are si 61 cm, a luat 4 cm

De botez, a primit Matei si carusel, pe care l-am agatat de pat. Urmareste cu interes caruselul si s-a prins ca daca isi da manuta in sus, le loveste si le face sa se miste si mai tare. Azi a stat juma de ora testand cu manutele jucariile Niciodata n-a stat atata treaz fara sa inceapa sa planga

Uff, a inceput sa planga. Mai revin cu scrisul. Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ce baietel dulce si cuminte ai Stelutz! Si pitica mea azi a facut 2 intoarceri. Am pus-o pe burta si s-a intors pe spate A vazut-o si dra joi cand am fost cu ea si la fel s-a intors pitica. Dra zicea ca astea trebuie sa le faca pe la 3-4 luni. Precocea lu' mama!

Aseara ii dadea sotul bibe cu lp si a baut doar jumatate din el, a ragait si apoi cand a pus-o pe perna sa-i dea restul, ea s-a apucat sa rada si scuipa bibe.

Lumi, sora Mayei ce mai face? Cum a fost la botez? Si-a revenit cu mancatul si raceala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Salutare,

OLIVETTE,KYTANA:prezenta
o sa intru un pic mai tarziu sa scriu cate ceva,am trecut doar sa va salut un pic acum si sa o imbratisez pe OANA.
PUP TOATE

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mihaela, cam fost singura cu masina cu Paul l-am pus pe scaunul din spate. Cumnata mea tinea copiii in car seat
pe scaunul din fata in sens invers directiei de mers, nu stiu daca e legal sau nu.
Bob, pe PAPRIKA TV este o emisiune "toata familia in bucatarie" voi puteti face una "Toata familia in baie" haha. Si
lui Paul i-a copt vaccinul dar nu i-am pus alcool,nu a fost nevoie, a cazut cojita dar nu a curs nimic.
Lulutza, Paul vrea suzeta si nu prea, o accepta doar cand vrea el.Mie nu imi este deloc teama de ea, ambele fete au avsi nu
a fost nici greu sa renunt si nici nu au renuntat la san din cauza asta. Eu din contra stiu ca e bine sa aiba suzeta iarna
ca au gura ocupata si nu inghit aer rece.
la fel ca si unele dintre voi acum am si eu o scurgere galbuie, cam cat dureaza?
Si noi la fete faceam (pana la un mom dat) baie in apa cu ceai de musetel dar la Paul nu ne-am mai complicat.
Adrianadana, ai mai facut vreo investigatie pana la urma sau s-a mai intamplat sa regurgiteze cu sange? Mie mi s-a intamplat
la Daria, dar era de la ragadele mele.
Olivette, tu cum ai putut depune dosarul pentru alocatie? Mie printre actele cerute mi-a solicitat si copii dupa
concediile prenatal si postnatal, ori astea le am abia la sf lunii noiembrie. Voua nu v-a cerut asta?
Elfica, pe cand ma interesam si eu de o masina cu uscator mai multe persoane ne-au sfatuit sa luam masina separat si uscator
separat ca e mai eficient. Cica 2in 1 nu e o solutie chiar grozava. In orice caz e super fain sa nu mai stai la intins haine
si iar adunat. Nu stiu la consumul de curent cum se prezinta solutia asta.
Kytana, dintre 3 modele de suzeta pe care le am in casa doar pe astea le accepta Paul
http://www.avent.ro/philips-avent/igiena-orala-si-gingivala/suzete-0-3-luni-de-noapte-x-2-buc
Dintotdeauna de baie s-a ocupat sotul meu, eu ma ocupa dupa, de masaj imbracat si restul. Chiar de la prima baie el a fost seful
Deocamdata nu fost nevoie sa ii fac singura.
Kytana,[red] multam de aprecierea pozelor. Da, la nastere avea chiar mai mult par. E asa simpatic ca are par si pe picioare

si pe umeri, pe urechiuse avea puf, arata ca un barbatel adevarat. O fi de la tratamentul meu de mentinere !?!? Ma uitai si
eu la pozele cu Luca, hai mai ca e un ingeras, sigur face asa figuri la somn? hahaha, cand te uiti la el nu pare.
Olivette,[/red] deja face flic flacuri? Super acrobata aveti voi in casa.
Am fost si eu ieri la medicul de familie doar sa il cantareasca, erau doar asistentele. Din pacate a luat putin in greutate.
Nascut cu 3720, iesit din spital cu 3550. La fix o luna avea 4300 si acum la 7 saptamani doar 4700 :(. Il alaptez exclusiv
si lapte este, nu e problema. Noaptea ma trezeste din 2 in 2 ore, deci greva foamei nu face. Cand citesc la voi ca ati trecut si
6 kg .....
Merg sa ii fac baita si daca mai apuc mai intru. Scuze ca am scris telegrafic, daca ma insiram sa scriu mai mult sigur
nu terminam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Nu mai am rabdare sa editez raspunsul, scuze pentu rosul masiv .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor si multumesc pentru raspunsuri. M-am linistit citind ca nu sunt singura in situatia cu lohii dupa 6 saptamani. In sfarsit pare ca o sa imi treaca si mie. Azi avem 8 saptamani.

Felicitari puitilor crestinati!!!!!!!!!!!

Noi suntem bine si am avut o noapte foarte buna dupa 2 mai proaste. Se pare ca mandrul meu are colici daca mami mananca mere asa ca se pare ca nu pot sa imi fac pofta asta. Cel putin nu inca.

Maine mergem, daca reusesc sa obtin programare, la oftalmolog. Ochiul lui Alex tot curge asa ca eu cred ca ne va spune ca are canalul infundat.

SI ca sa raspund si eu Kytanei, folosim suzete din acelea +0 care nu sunt curbate pe fata. Fetita a facut dermatita la contactul cu sezeta de la NUK care era model curbat pe fata si de aceea am ales asa.
Alex, accepta suzeta doar daca ii e somn. Daca e infometat sau plange din alte motive nu o accepta.

Va pup si noapte buna!


Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput