Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Dupa parerea mea, cat o fi pipi de steril, cand ajunge afara intra in contact cu tot felul de bacterii de pe piele sau de pe scutec si tot poate cauza infectii, spalatul e sfant, eu asa zic.

Frichinel al meu nush ce are dar dupa baie e f agitat, in loc sa-l linisteasca. Am inceput sa-i fac baita mai devreme, pana la somnul de seara. Si uneori doarme si 7 ore legat, de pe la 7-8 seara pana pe la 2 noaptea.

Mihaela eu il tin pe scaunul din fata cand merg singura cu el, trebuie neaparat sa-l vad, ma simt eu mai bine.

Lulutza n-am avut nici un fel de probleme la vaccin, doar ca a plans cel mai tare de cand e el, ii curgeau lacrimile pe obraz, asta vreo 2-3 min, atat. Fara febra, agitatie, etc.

Si eu am avut pauza ca sa zic asa cu lohiile, cateva zile nu curgea nik si apoi revenea cate un sange rosu de ma speriam. Prima data nu a fost asa, cand am scapat de ele, duse au fost. E normal. La cine nu alapteaza e posibil sa vina deja menstruatia, daca alaptezi exclusiv vine mai tarziu, la David, a venit la 8 luni cand am rarit alaptatul.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anka, asa cum zice Adriana, eu tot Topfer ii dau. Ca si anticonceptionale si mie tot Cerazette mi-a dat, dar cand am vazut cat costa am zis ca le cumpar mai incolo, ca si asa acum activitatea e zero si daca o fi, mai avem niste prezervative prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia mie mi-a zis sa-i pun jumate supozitor paracetamol dar am uitat, n-a avut nimik. Febra e peste 38.5 la bebi mici. Frichi e nascut pe 25 aug si nu ne-a venit nici o alocatie, eu am dus extras de cont pt card, sper sa fie ok.

Adrianadana si eu in spital am tras cam tare de un san si curgea sange pe un canal, ranisem in interior, nu ma durea insa. I-am dat asa sa pape, mi-au dat voie.

Elfica eu dau stoarcere la masina la 1000 de rot si se usuca repede, cei drept, afara. Stiu ca sunt si uscatoare.

Al meu nu vrea suzeta si nici nu-i trebuie, e linistit. Eu am citit recent ca suzeta face copilul sa suga gresit la san si se recomanda dupa 3 luni, acum atatea pareri, cine le mai intelege. David a luat suzeta pe la 2-3 sapt pt ca ma sugea continuu si a renuntat singur la 7 luni.

Mari si Frichi al meu avea 6 kg la 2 luni, 61 cm, de la 3350 cu 49 cm. Tre sa-l pun la dieta daca mai ia asa mult, faza e ca el nu mananca des, la 2-3 ore cel putin, chiar si mai mult.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia eu zic ca e normal sa creasca putin temp dupa vaccin, in felul asta isi face anticorpii, eu nici nu i-am luat temp, probabil si la noi o fi crescut.

Kytana am vazut filmuletul, eu il misc asa pe genunchii mei si de multe ori ragaie. Insa noaptea nu ragaie si pace, orice i-as face, nush de ce.

Anka sunt pilule care merg pe alaptare. Intreaba la farmacie sau vb cu medicul. Eu am facut cezariana si mi-a zis sterilet la 1 an.

Adriana eu stiu ca Flixotide e un bronhodilalator antiastmatic, i-am facut de cateva ori lui David pt tuse. David a fornait vreo 3 luni, ii pusesem de toate in nas degeaba, stiu ca erau niste capsule care se spargeau si se puneau la capul lui in patut, miroseau placut si desfundau nasucul, nu mai stiu cum se numesc.

Si Frichi s-a linistit in ultimul timp, nu ca n-ar fi sot pana acum, zilele astea a adormit doar singur, fara nici un ajutor, doar in patutul lui, nu mai vrea nicaieri. Am fost la bunici si a urlat ca nu putea dormi nici in brate, nici pe pat...

Ma duc sa iau copilu mare de la scoala, ieri, cand alaptam, mi-a zis ca sunt o "vacutza imbracata".

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Anka mie tot Cezarette sau Exluton mi-a recomandat din saptamana 6 sa le iau,una pe zi doar pe timpul alaptarii. Cum dl Pinguin e departe si sincer eu am ramas nush de ce cu o teama de a mai face sexi time Ultima data a fost pe 28 ian

Oli,nu imi place ce aud legat de bani. Pai eu daca plec, ce pana mea fac daca mi i-or aduce la usa?? Ma intorc in tara pt banuti?? Sistemul lu' Peste Prajit!

Andreiuta, pt cateva secunde numi se pare f mult. Falcuta mea nu scoate altfel aerul. Ah, il mai scoate cand suge la san,asa culcal cum e.

Adriana77 heeei ma faci sa rosesc! Placerea a fost de partea mea Sper numai sa va ajute Colargolul si sa scapati de fornait.

Pentru contul comun de pe gmail,va logati cu sept.oct2012,va trimit eu parola pe privat si undeva sus in dreapta e ooptiune de Mai Multe > Poze > Album si acolo puteti vizualiza sau crea un nou album.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici si bebici!

felicitari pentru boboceii crestinati! multa sanatate!
oana ma bucur ca esti bine! Doamne-ajuta in continuare!
kytanutz si david urla! pana raguseste...uneori seara, alteori cand ii vine...sper si eu sa treaca aceasta perioada...asa ca, imi pare rau ca te contrazic bobisor, dar vocea romaniei e la mine in casa! noi asa ii zicem demult, de la preselectii, nu ne lasa sa acultam nici o melodie...
apropos de menstra..eu pe la 6 saptamani am avut vreo 2 zile de ceva rosu, m-am gandit ca-i ciclu..apoi mi-a zis o prietena ca ciclu nu vine daca alaptezi..asa ca, cand vine ciclu??

noi inca avem colici, in special seara...papam cate 120ml la o masa, noaptea avem 3 mese, iar ziua cat de multe :)...sta mult la san in ultimele zile, uneori papa, alteori doarme...macar e liniste, ca ne-njura tot blocul...
am schimbat laptele praf, la indicatia pediatrului, ca regurgita mult si des si era foarte agitat...din pacate cred ca nu-l tolereaza...face kk foarte mult si des si spumos...si n-a luat in greutate de vineri...azi am vb cu dr si a zis sa revenim la milupa...ala il tolereaza foarte bine si mananca cu pofta si se ingrasa...nu-i bai daca regurgiteaza, e normal la bebei, cica...
cu somnul stam asa si asa, tot putin doarme...ziua are multe perioade cand sta la povesti :)...noaptea e ok, doarme cate 3 ore...

pupici, mai vin..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

elfica si noi avem apartament fara balcon . aproape un an am uscat rufele pe suport special , dar cand era f frig si umed nu reuseau sa se usuce si cateodata capatau si miros urat , de inchis - asa ca ne-am decis sa cumparam masina de uscat . nu stiu sa-ti spun preturi , dar pot sa-ti spun ca e o super investitie . dupa ce ai spalat rufele pui toate rufele in uscator si pui la programul ales ( asta depinde de tesatura si alegerile tale ) , in maxim o ora ai totul uscat si poate fi folost . asa am facut eu o luna jumate cu doar 5 body-uri si vreo patru pijamalute ; nu pentru ca nu aveam altele ( ma refer la hainele Theodorei )ci pentru ca-mi erau dragi alea si le vroiam mereu . si oricum o data la doua zile fac masina de spalat speciala cu hainele ei .
pentru mine e mai mult decat ok , dar daca mai alte dubii intreaba si-ti raspund .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lulutza, ce ursulet dulce ai tu acolo in poza de la avatar Numai buna de pupacit

Corina, dra mi-a zis ca ciclul poate veni sau nu. La majoritatea femeilor care alapteaza nu le vine, dar nu e regula. De asta mi-a zis sa iau si pastile, ca nemaiavand ciclu regulat acum nu stim cand e ovulatia, si sa nu raman. Mie inca nu mi-a venit si sper sa nici nu vina prea curand ca e bine fara. Sunt curioasa cum o sa fie durerile acum ca inainte sa raman ma terminau.
Cat despre partea cealalta, de la 4 luni pauza, ca se simtea sotul aiurea, ii era frica sa nu deranjeze pe bb si de atunci....
De cand am nascut nici n-am vb de asta, probabil ma vede ca pe vacuta Milka. Nici la mine cheful nu prea e, si nici timp, toata ziua stau cu ea, noaptea dorm cu ea, daca ma misc, se trezeste... Cand sa avem timp de huta-huta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Kytanutza,nu m-am uitat f atenta la clip.L-am vazut si de pe telefon

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Carmen, moaaa ce pozici ai pus tu pe grup! Acum le-am vazut si eu, adorabileeeee! Si ce perisor aveeeem, sunt invidioasa

Corinuka, ma bucur ca ai apucat sa ne mai scrii, cum mai esti tu, tu personal, esti bine?

Cu Adinutza am vb eu un pic prin mesaje pe FB. Ii este destul de greu, cucu e paralizat, socrul nu este f bine. Eu zic sa o incurajati sa revina, pentru ca poate ii e greu sa revina dupa atata timp. Deci Adinutza, te asteptam cu bratele deschise!!

Andreiuta, nu e bai

Am mai postat si eu pe grup cateva pozici cu dl Falcuta si am pus (intr-un sfarsit glorios) si instructiunile pozate cu telefonul. Sper sa se vada bine



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput