Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Cu acest burete http://www.makemehappy.ro/Mall/produs/111896/Suport-burete-baie-Maxi reusesc sa ii fac baie singura

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Daniela, si Rares are probleme cu caca de 5 zile. el facea de 4-5 ori pe zi, si dintr-o data nu mi-a facut 4 zile. la recomandarea medicului am inceput sa-i prepar suplimentul de lapte praf cu ceai babycalm (care contine musetel, fenicul, chimion si menta - bine, doctorita ne-a recomandat sa-i facem doar cu musetel, dar noi ne-am gandit sa impuscam doi iepuri cu babycalm-ul). Si, din proprie initiativa i-am schimbat infacolul cu colieful. La cati bani am dat pe colief, eu astept sa faca minuni. Ieri a facut prima data caca dupa 4 zile, o singura data, si azi a facut deja de 3 ori. Deci ma declar multumita de tratament. Si, intr-adevar, desi nu avea colici mari piciu` meu, acuma pare sa nu mai aiba deloc.

Cat despre baita, eu niciodata nu i-am facut singura, si nici nu-i facem zilnic. Ii facem la 2-3 zile, depinde si de dispozitia noastra. Tati fixeaza apa in cadita la temperatura optima si-o aduce in camera, in rest doar ma priveste, dar contribuie si el la masajul ce i-l facem dupa baita. Singura il spal doar la chiuveta la fundulet cand il schimb. Si asta nu o fac de cate ori il schimb, doar cand face un caca bomba si e mai murdarel. In rest il sterg cu servetele umede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Carina blanca, mie medicul mi-a zis cand am fost la controlul de 6 saptamani ca e posibil ca pe la 6-7 saptamani sa-mi apara o menstruatie mai redusa ca si consistenta, sa nu speriu, dar n-am avut-o. insa am o prietena careia la 6 saptamani de la nastere i-a venit menstruatia, si apoi pana la ora actuala (are 6 luni fetita) nu i-a mai venit. Nu stiu daca e si cazul tau, dar oricum nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Mie lichidul alb de la lohii mi-a curs pana la 7 saptamani. Cu un flux redus, foloseam doar absorbante zilnice, dar il aveam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Andreea, si eu tot burete de-ala am, dar pana am incercat sa-i pun mana sub caput in timpul baitei, plangea intr-una. De-atunci sta asa cumintel la baie si chiar ii place. Noi l-am bagat si-n cada noastra, impreuna cu mine si i-a placut tare mult. De-asta si vrem sa-i cumparam colacel de-ala pentru bebelusi. La noi in oras se face "bebe balaceala", unde poti merge cu bebe de la 3 luni. Deci dupa sarbatori vom fi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mihaela,eu nu ii pun mana sub cap deloc.Pun o pernuta mica sub cadita,acolo unde vine capul si cadita sta inclinata.Pun un scutec de finet peste burete si sta cu un domn.Ii place ca sta pe moale.Iar in cadita nu e apa multa.
Noi ii facem baie in fiecare seara in ceai de musetel Daca nu putem intr-o seara sa ii facem baie,de exemplu in week-end m ai plecam la parinti si ajungem pe la 10 acasa il schimb in haine curate,spalate,calcate ,sa faca si el nani bine.Asta se intampla foarte rar.Sau am mai patit sa il culc la 7 ca sa se trezeasca pana la baita adica la 8-9 si surpriza mi-a fost ca s-.a trezit direct la masa de la 1Ç30 noaptea.Atunci bineinteles ca nu l-am schimbat,nu i-am facut baie.L-am lasat sa faca nani,dar la fel se intampla foarte rar.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Si am uitat sa zic ca si mie mi-a dat ovule poligynax cand se termina sangerarea. Nu stiu pentru ce ca nu am intrebat si imi pare rau ca am uitat sa intreb daca se pot pune cand alaptezi. Parca nu as folosi nimic.

Adriana, tare ma bucur ca au sosit vaccinele gratuite de la stat.

Kytana, eu cred ca prichindelul tau e bine dar ca asa e felul lui. Probabil il deranjeaza si gazele. Nu dispera ca vor veni vremuri mai bune si pentru voi.

Oana, bine ai revenit si multa sanatate!

Moro, eu nu am avut dureri de mameloane deoarece m-am dat de la inceput cu crema si se pare ca am prevenit.

Daniela, eu nu ia-m facut niciodata baie singura. Mai bine zis eu nu le-am facut baie copiilor ca de acest aspect se ocupa sotul. cand sunt singura spun pas.

Mihaela si Kytana multumesc pentru raspunsuri. Sper sa nu fie nimic si sa ma stresez degeaba. Nu stiu daca v-am spus dar la mine sarcina a debutat cu un chist mare de 12 cm si am fost stresata pe tot parcursul ei de teama sa nu se sparga sau sa se torsioneze. Dupa nastere nu a mai fost de gasit, ceea ce m-a bucurat dar mie teama de alte minuni ce pot aparea.

Va pup si va urez o noapte cat mai linistita.

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata suratelor,

Puiul meu de durere plange, gata, am stabilit. Ieri de fiecare data cum scrancea l-am pus la san. De durere nici nu putea manca. Incepea sa planga cu sanul in gura si sa traga capul in toate directiile si sa se arcuiasca in timp ce se facea ca un rac (fiert) la fata. Azi noapte de durere nici nu a putut manca, mai mult printre arcuiri si partzuri. A dormit totusi nitelusi si a avut chiar si cateva momente in care a stat cu ochii larg deschisi, m-a studiat, a studiat peretii si tare cumintel a fost. Si cateva secunde pentru mine e mare lucru...

Dani, eu stiu ca abia dupa 3-4 zile de neiesit afara ar trebui sa te ingrijorezi. Pune-o cat mai mult la san,altceva nu stiu ce sa iti zic. Eu stiu ca menta constipa deci nu iti recomand.

Cum a fost botezul dragelor? Va pup si sper ca totul a fost in regula!

Moro, cum mai merge? Marikaki? Paula? Carina? Andreea, Stelutz? Oliiii ce faceti? Bobuletz? mami.ilinca, Elfica? Haideti ca sigur daca mai enumar sar pe cineva si nu vreau sa supar pe nimeni

Eu astazi as vrea sa ma duc sa il impartasesc pe pitic. Oricum iarasi am o saptamana plina, maine la scos firele, apoi la posta sa caut recomandata, sa ridic pasaportul, sa depun dosarul de alocatie si tot asa

Va cu drag si va invit pe picior de plecare la o cana de lapte cu o lingurita de cafeluta



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello, hello!
Ne facem si noi aparitia botezate!

Sa va povestesc deci.
Ziua a inceput cu niste mici colici asa ca de la 7 dimi am tot bagat in ea picaturi la fiecare masa si a fost ok. La 11.30 a venit fotograful la noi pt sedinta foto cam o ora si pitica a fost foarte ok. Am plecat apoi la biserica, i-am dat-o nasei, a inceput slujba si showul
S-a pus fata mea pe un urlat, mai da' urlat... De se invinetise! Preotul imi facea semn sa-i dau suzeta! Ce suzeta, ca o scuipa cat colo, i-am bagat si degetul meu mic, nimic! Am tot incercat s-o linistim, imi venea sa o iau din bratele nasei, dar deh, nasa trebuia sa o tina... Pana la urma cred ca i se luase si preotului de atata tipete si m-a intrebat daca o iau eu, daca se linisteste. Asa ca am luat-o eu in brate si s-a facut liniste. Audienta: ooooo, cat e de mica si ia uite ca stie de ma'sa. M-am simtit foarte mandra ca s-a calmat pitica cum am luat-o in brate

Dupa un timp am zis sa i-o dau din nou nasei. A stat cuminte 2-3 secunde apoi iar urlete A rasunat biseruca de glasciorul ei cam toata slujba. A bagat-o in apa pana la gat si i-a dat cu mana si pe caput, am fist super fericita ca n-a bagat-o cu capul in apa! Prima ei betie cu o dusca de vin a calmat-o instantaneu. A stat cuminte la pozele de grup, la nasa in brate, cu ochii mari... Ne-am urcat in masina, se uita la mine cu ochii mari, ii era foame, dar ametita cum era nu mai era in stare sa zica nimic. Statea nemiscata si se uita la mine. Zic, las' ca-i dau la reataurant in 5 minute si-i dau sa pape.,
Cand am coborat din masina a adormit pitica! Nici nu s-a clintit cand am dezbracat-o de costumul de cosmonaut... era cazuta la datorie! Toata lumea zicea: gata, s-o vezi ce doarme acum dupa botez.... Am pus-o in landou si a dormit fata mea... 3. Ce? Credeti ca 3 ore? Da' de unde! 3 sferturi de ora a fost marele somn. Am fost cu ea sa pape, am adormit-o si apoi a dormit pitica mea pe mine, pe ta'su, pe nasa, pe o prietena, pe o verisoara Toata lumea era incantata sa o tina in pozitia ei preferata de nani. Pe la 5 au venit ursitoarele, ea tot adormita. Si ce zic eu ca desteapta? Hai sa o intorc invers, cu spatele la mine si fata la public, sa i se vada si ei fatuca in poze. Proasta decizie S-a trezit si s-a pus pe urlat. Si n-am mai putut sa o impac, ca ii era foame! am strigat la ta'su sa-i faca repede un bibe, ea urla de acoperea ursitoarele alea, ta'su disperat si agitat nu mai gasea prin geanta termos, bibe, lp, lingurita... Apoi era prea fierbinte, l-a bagat in gheata sa-l raceasca...In fine, mi l-a adus pana la urma si i-am inchis gura urlatoarei!

Apoi a stat fetita mea cuminte, a stat chiar in landou vreo ora si gangurea si radea. Dupa vreo ora am luat-i s-o adorm ca nu vroiam sa devina prea obosita si maraita. La tortulet inca dormea, asa ca am avut un eveniment pe ziua respectiva nemarcat de urlete S-a trezit piticot de-abia dupa ce plecasera toti, mai ramasesem doar noi cu nasii. I-a dat mami sa pape, am mers acasa, am mai vb cu nasii si ne-am dat seama ca era 10.30. Ma simteam rupta de spate si picioare de la tocuri. Mandra mea si-a facut showul obisnuit de inchidere a programului artistic si a adormit ca de obicei, pe la 12.30, insa in zgomot de foehn, ca si cu o seara inainte. sper sa nu devina un obicei

La 11 astepram lumea pentru baita. M-astept sa se comporte bine ca ii place apa si in plus, e acasica, in mediul ei!

Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Asaaaa, acum sa vad ce-mi aduc aminte din ce am citit pe la 5 dimineata!

Oana, bine ai revenit acasa! Ma bucur ca esti cu moralul sus si sper sa primesti vesti bune de la dr in urma investigatiilor.

Kytanutz, imi pare rau ca-l chinuie colicii atat de rau pe pingu mic si ca te zapaceste si pe tine de cap!

Mie nu mi-a curs sange dupa 6-7 saptamani.

Cu Maya cand am vazut ca ii tot supura buricutul, am fost la dr, i-a pus putin nitrat, apoi in cateva zile s-a vindecat! Nu e nici o chestie tragica cu acel nitrat. A sters-o acolo ca si cum ar fi sters-o cu alcool.

Si ei ii tremura barbia si am vazut cand doarme pe mine si vrea sa-si intoarca capul, ii tremura si manuta. Dra a zis ca e ok, asa ca nu ma panichez.

Baita nu-i fac niciodata singura. Ei chiar daca ii facem baie la 8, chiar daca ii facem la 11, tot la 12 adoarme, asa ca nu ma cramponez de ora. In 99% din cazuri baie e intre 8 si 9. Dupa fiecare kk si chiar cand ii schimb pampersul de pipi o spal la chiuveta cu apa si sapun. Exceptie noaptea cand nu vreau sa se trezeasca de tot si daca face kk o sterg cu servetele umede.

Cam atat mi-am adus aminte.

Edit: baita e la 12, nu la 11.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Cam liniste astazi pe forum.Ma asteptam sa vin acasa si sa nu am timp sa citesc.Cand colo doar 2 mesaje de la Olivia ,care m-a distrat cu stilul ei de a povesti.
Felicitari pentru increstinarea ingerasului.Gata,acum e ingeras

Eu astazi am avut o zi foarte frumoasa.Am un grup de prietene,toate cu copii si una din ele gravida care sta sa nasca de azi pe maine.Miercuri implineste 40 de saptamani.Am fost toate la un restaurant,am mancat diverse,sucuri,ape,cafele,desert,etc...am stat acolo vreo 3 ore.Am vorbit...a fost foarte frumos si foarte relaxant.E un restaurant mai select,mai scump,dar printrre putinele locuri unde au o sala mare de nefumatori si sunt multi parinti cu pitici.
Andrei a fost un bebe exemplu.Am ajuns acolo,el dormea.Dupa vreo jumatate de ora i-am dat putina tzitzi ,apoi a dormit pana am plecat.De la restaurant am plecat spre casa,unde m-am intalnit cu sotiorul meu,am lasat o masina acasa si am plecat spre parintii mei (30km de oras).Si acolo am mancat,stat de vorba.Andreio din nou a fost cuminte....a dormit cand am ajuns,apoi s-a trezit,a ras,gangurit,tipat,veselie mare.Apoi i-am dat putina tzitzica si a adormit.L-am pus in scoica la plecare prin somn si s-a trezit cand am ajuns acasa.A mai ras putin cu tasu ,i-am facut baita si la 8:00 a adormit.

Aaa,Olivia,sa stii ca nu e nevoie sa o speli cu apa si sapun dupa pipi.Pipilica la bebelusi e steril.Niciodata nu se irita de la pipi ci de la kk.Stiu de la un doctor din Germania.
Citisem undeva ca baita la bebelusi niciodata dupa ora 22:00

Acum ma bag la nani,chiar daca e ora 9.Sunt obosita ca ma si culc foarte tarziu de vreo cateva seri.Pana la 1:30 am timp sa dorm cateva ore...ca cere bebica lapticul...

Va pup si va imbratisez cu drag

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput