Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

buna fetili
Astazi o sa mai avem 2 ingerasi increstinati printre noi.

Vreau sa va spun ca al meu a inceput sa refuze sanul drept si plange cand il pun la el.Stangul il inhata fara sa riposetze :(

Si lui Andrei ii tremura uneori piciorusul.Barbita nu am observat.
Kytana fii tare.O sa fie bine.Temperatura in casa cred ca e oky.Nu te vad genul sa tii copilul la 25 grade.Nu stiu ce sa-ti spun.Incearca sa tratezi cu calm problema.Poate esti tu foarte agitata si ii transmiti.Nu stiu...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am ajuns acasa.
Nu stiu cand si daca mai apuc sa recuperez tot ce ati scris, dar va multumesc mult pentru gandurile voastre.Sper sa fie bine de acum inainte!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Heiiiiiiiii bine ai revenit printre noi ! Felicitari pentru puterea de care dai dovada si mai treci pe aici sa ne imbarbatezi si pe unele dintre noi ! Recuperare rapida si usoara !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Intru si eu scurt, ca am adormit fetele si vreau sa profit de ocazie si sa mananc si eu.

Tzitziri: Doamne ajuta sa fie bine, sanatate multa! Ce au zis medicii in urma operatiei, ce au gasit pe acolo? Sau abia acum au luat tesut pentru a fi expertizat, sa vada de ce natura sunt celulele, maligne sau benigne? Oricum ar fi, suntem alaturi de tine cu gandul!

Kytana: Sunt momente grele, dar vor trece si vor aparea altele. Tot ce trebuie sa faci e sa gasesti sprijin in jurul tau si sa te odihnesti si tu. Daca puiul a prins doua ore de nani, tu cum esti? Banuiesc ca nu ai dormit si tu in taxi, iar acasa nu stiu cat reusesti sa adormi. Impune-ti sa te culci, ca si cu tine si fara tine, el tot plange. Daca nu te odihnesti corespunzator, risti sa pierzi laptele. La fel trebuie sa ai grija si de hrana. Sper ca macar pe mama o ai langa tine, daca nu, lasa jena la o parte si apeleaza la cine poti, ai multi prieteni, roaga-i sa iti dea o mana de ajutor, chiar daca nu se ofera singuri. Sau vorbeste cu nasii, gasiti o solutie! Si fii increzatoare, ai vazut ce spun unele fete (de ex. Adriana77), ca si ele au trecut prin asa ceva. Doamne ajuta sa se linisteasca repede!

Vigantol se dadea odinioara si nu era indicatia sa ii dai doar o luna, ci pana terminai sticla. Apoi au venit cu precizarea ca dupa o luna devine inactiva substanta. Nu stiu cat e marketing si cat adevar, oricum, fiecare medic are teoria lui, unii ca sa ii dai doar 20 de zile si apoi arunci sticla, altii ca 30, 45... Eu am tinut la prima fata o luna si apoi aruncam, dar nu stiu daca chiar trebuia, nu am vrut totusi sa risc. Ei fac sticle mai mari ca in alte afectiuni ai nevoie de cantitate mai mare, nu sunt doar pentru bebei si si bebeilor le trebuie nr. diferit de picaturi, la Iulia am pus variat, de la o picatura la patru, ca nu i se inchidea fontanela desi avansase in varsta destul. In Anglia nici nu se da asa ceva, se considera ca iesitul afara, la soare, e suficient, ca practic asta face Vigantolul/D3-ul, fixeaza calciul in oase, ceea ce face si soarele. Unele fete care locuiau la mare au renuntat insa sa le dea copiilor si chiar daca aveau soare din plin, au iesit la analize cu deficit de Ca. Asa ca eu zic ca e bine sa le dati, mai conteaza apoi si cat si cum asimileaza copilul. Eu i-am facut Iuliei analize la un an si acum la doi. La un an avea calciu mult, la doi inca nu i-am luat rezultatul, in functie de asta a zis pediatra ca ne recomanda sa ii dam diverse vitamine/medicamente. Zicea Mirabela de Vigantol pentru baiatul cel mare, intreaba medicii ca sigur ii poti da si daca tot il ai in casa pentru cel mic, e pacat sa nu ii dai si celui mare, ca pana tarziu se recomanda copiilor pentru fixarea Ca in oase. Daca nu stie pediatra, intreaba in alta parte pana gasesti un raspuns, chiar daca pentru moment ziceai ca ai luat altceva pentru cel mare.

Eu ma descurc foarte bine cu fetele, am noroc ca micutza mananca si doarme bine, nu imi da de furca mult nici ziua nici noaptea. Alterneaza perioade de somn de 30-45 de minute cu perioade de 2-3-4 ore. Asa ca am timp de cea mare. Am gasit si pozitie in care le pot alapta simultan pe amandoua, dar pe cat posibil incerc sa le culc separat, e mai usor. Azi am reusit sa imi fac si o omleta si sa matur in bucatarie si pe hol, sa spal vasele, ceea ce inainte nu reuseam. Doar fetele si papa eu, ma rezumam la atat, cu papa si curatenie ma ajuta sotul. Bine, in ultima vreme e terminat cu serviciul, dar isi face timp si face de mancare, mi-o pregateste incat sa pierd putin timp cu incalzit si mancat, adica imi pune din oala mare de ciorba in oala mica, doar cat sa incalzesc, din cratita cu felul doi, direct in farfuria de inox, sa o pun direct la cuptor, asa ca scutesc mult timp. Fructele pentru cea mare le am taiate cubulete, doar sa i le dau. Cu timpul devenim tot mai experti :) Sper sa se pastreze cuminte micuta, ca e de aur, cu Iulia am tras tare cat a fost mica, doar cu ea in brate stateam, altfel urla, regurgita masiv, isi uda hainele si trebuia sa o schimb si tot asa. Acum e parfum, cum se spune :) Cred ca Dumnezeu mi-a auzit rugaciunile, ca tare ingrijorata am fost ca nu ma voi descurca cu amandoua.

Gata, s-a trezit pitica. O readorm si ma duc la papa. Botez minunat si sa ne auzim cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Hai ca am luat-o in brate si scriu doar cu o mana. Daca tot nu pot manca, macar sa va povestesc una-alta. Iulia a facut o prostie, s-a jucat cu scaunul de bucataie si l-a tras peste ea, lovindu-se cu fata de gresie. Acum are o ditamai lovitura la nas, sper sa nu fi patit nimic nasul pe interior, sa se aleaga cu o deviatie de sept sau cu cine stie ce altceva... M-am speriat tare cand am ridicat scaunul de bucatarie si am gasit-o cu fata in jos, complet intinsa , iar spatarul scaunului ii venea direct pe cap, deci a apasat-o bine... si cand ma gandesc ca e doar inceputul, cine stie cate lovituri o incasa, ca e nazdravana rau, nu e copil cuminte, inactiv... plus ca are si cu cine semana, sotul a fost zdruncinat rau si mi-a spus ca si-a rupt totul in copilarie, era maica-sa ingrozita, pana si limba si-a taiat-o si a venit cu gura plina de sange acasa! Eu, la fel, am fost mai baietoasa, cu genunchii mereu plini de "semne de buna purtare", cum se spunea, cu rani si coji continuu, asa ca aschia nu sare departe de trunchi!

Botezul cred ca il vom face in ianuarie, in jur de sf. Ion, ca tot i-am pus numele de Ioana. Acum e prea mica, apoi incepe postul si e mai dificil la restaurant, lumea nu ar intelege postul, sigur si-ar lua de dulce (nu vrem sa fie cu meniu, ca nu e cu multa lume, fiecare sa isi comande ce vrea) si ar fi cumva pacatul nostru daca la botez se mananca de dulce. Atunci mai bine amanam, se mai inzdraveneste si micutza, sa fie mai dolofana putin. Abia astept sa vad cat a mai luat in greutate, o voi cantari eu, cum pot, ca nu am cantar de bebelusi. Am vorbit cu pediatra si spunea ca daca am fost la doua saptamani nu e obligatoriu sa venim si la o luna, putem veni direct la doua luni, dac a nu apar alte probleme. Si sper sa nu apara, desi o tzatza e mai mare decat alta si a devenit vizibil mai de curand, plus ca e tare la pipait. Am auzit ca ar fi normal, voi ati patit, stiti ceva? Am zis sa caut si eu intai pe net, o prietena mi-a spus ca se intampla frecvent la copii si ca se rezolva in timp... Sper sa fie asa. Plus ca buricul tot mai sangereaza, chiar daca foarte putin si au trecut doua saptamani de cand i-a cazut, l-am ingrijit in fiecare zi, dar nu stiu ce are...E dintr-acela bagat in interior si sterg cu batul de urechi de adulti inmuiat in alcool de 70 grade de doua trei ori pe zi, iar seara, dupa baie, dupa ce sterg cu spirt, pun si baneocin. Am incercat diverse, i-am dat si cu betadina, betadina cu baneocin, spirt cu baneocin de fiecare data. Acum pediatra asa m-a invatat, sper sa se rezolve, sa nu ajungem la probleme cu nitrat de argint sau cine mai stie ce.

Va pup, s-a desprins mandra de mine, incerc sa mananc pana nu se trezeste cea mare. Ca la un moment dat ma cauta si ma duc langa ea sa mai suga si ma tine acolo, nu imi mai da drumul. Atunci bag si eu nani si imi revin cu somnul. Desi acum chiar nu sunt obosita, am avut o noapte superba, nu am pierdut prea mult timp de somn. Dar, ca si Adriana, nu prea stiu cand ma trezesc si cand ma culc, nu retin, desi ma uit la ceas, dar sunt zombie... Am doar o idee vaga!

Gata pe ziua de azi, am scris iar o gramada... ca inainte de nastere. Joi implineste o luna, nu imi vine sa cred cat de repede a trecut! Asta ca a fost ea cuminte si ca m-am descurcat, sa vezi ce greu ar fi trecut daca as fi fost in pielea Kytanei, spre ex.

Ganduri numai de bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Am si eu o problemuta si as vrea sa va intreb daca atu patit si voi asa. Ziceam la un moment dat ca mi s-au terminat lohiile. Apoi mi-a reaparut sangerarea cateva zile si iar s-a oprit pe la 6 saptamani, ca mai apoi peste vreo 2 zile sa reinceapa cu sange rosu (asta pe la 7 saptamani). Si asta dureaza deja de vreo 5 zile. Nu e foarte abundenta dar trebuie sa folosesc tampoane. Miercuri am fost la control si doctorita a zis ca nu e problema ca mai sangerez. Dar eu am uitat sa precizez ca e sange rosu, si a zis ca mai poate dura 2-3 zile. La mine mai tine si ma sperie. La voi cum a fost?

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Elfica, Andreea, multumesc de incurajari si sfaturi

Am reusit de dormim de la 14.00 pana mai adineauri. M-am pus langa el in pat si cum se inrosea la fata si se trezea plangand, i-am dat tzitzi si s-a calmat. Acum e schimbat baiatul si papa de zor.

Oana, bine ai venit acasa! Cat ma bucur ca esti asa increzatoare si curajoasa! Estiun exemplu pentru mine Doamne ajuta si de acum inainte



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Adriana77 Doamne ajuta sa avem putere sa trecem peste toate!

Carina eu inca nu am ajuns la 6 sapt. Mi-e acum la 4 sapt imi curge un pic, de regula noaptea, inca rosu sau rosu inchis la culoare.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Recuperare rapida Oana !!!sa dea Domnul totul sa fie bine de acum inainte!
Felicitari pt toti bbi botezati !
Eu va citesc, mai mult de pe mbil,nu prea reusesc sa ajung la pc...si eu sunt cu bb mai mult agatat de san,nopti cam albe ,are 16 zile si avem doar vreo trei nopti dormite(adica trezit la interval de trei ore...adica parfum:D )si ne rugam sa ne facem si noi un programel.
Fetelor cand imi vor trece durerile de mameloane?ma dor amandoua dar unul ...ufff imi vine sa musc din pereti!!ma dau cu lanolina...da nu simt diferenta...
Puuup si incerc sa intru mai des :)
de bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

salutare tuturor

bine ai revenit oana, multa sanatate si numai vesti buna

moro_k si eu am avut sfarcurile varza efectiv plangeam de durere cu emma la san si imi venea sa ma urc pe pereti, iar moasa m-a sfatuit sa ma mulg cu pompa 2-3 zile sa mi se mai refaca sfarcurile si apoi pot continua cu san direct, asa am si facut m-am muls vreo 3 zile si mi s-au vindecat ranile super repede doar cu putina crema de musetel pt sani, inceraca daca vrei poate e ok si la tine

iuli si mie imi e foarte greu is singurica cu emma mai tot timpul , sotul sta cu noi cateva ore pe seara 3-4 depinde knd vine de la munca si cat de obosit e si pe langa asta knd vine acasa isi face repede un dush si sta cu fata sa fac eu repede de mancare sau ce mai trebe prin casa si nu apuc knd sunt singura cu fata
si emma e foarte agitata in ultimul timp si eu am de multe ori sentimentul k nu e ceva in regula cu ea knd o vad asa nelinistita , knd recurgiteaza foarte mult, knd se ineaca din senin,knd se screme in continuu si nu o pot linisti nicicum, si noi avem aproape 2 luni , intr-adevar e mai bn decat in prima luna , dar grijile is mereu si e greu singura sau doar cu sot si fara nimeni altcineva, eu uneori noaptea nu mai am somn de griji am ajuns zombii, fac treaba prin casa noaptea k sa pot ziua sa stau cu emma cat trebe si cand trebe.
acum nu mi-a facut caca de 2 zile si se chinuie mult sa faca si nu reuseste, e pt prima data knd se intampla imi vine sa plang cu ea knd se chinuie simt k nu mai rezist uneori si k daca as putea pleca din casa afara o ora fara ea , fara sot , fara nici o grija ar fi k o sapt de concediu, dar incerc sa ma linistesc singura si sa continui asa
eu o mai calmez cu pusul pe picoare si leganata, suzeta la noi e f importanta numai cu ea adorme de cele mai multe ori pt k incerc sa o ragai dupa san si mereu se trez de tot, se mai linisteste knd o tin pe burta mea si o sasai pana adoarme, sau o tin cu spatele pe burta mea k intr-un scaunel cun fata la tv si asa imi mai adoarme, sau uneori adoarme pur si simplu daca ma intind langa ea si ma vede, ma aude , ma simte ea aproape k se baga cu nasucul in mine si adoarme instant , fara nici o tzatza atunci mor de dragul ei cum se linisteste ea k o simte pe mami langa

am si eu o intrebare cam knd li se intareste capusorul?
si eu vreo reteta pt ai ajuta sa faca caca dar fara supozitoare k aici nu am cum fara reteta

pupici la toata lumea, distractie la botez fetele si felicitari micutilor increstinati

npt buna tuturor

lulutza tu cum te mai descurci singurica
stiu k marikaki e destul de bn are ajutor prin vecini si un bebe tare cuminte, dar tu cum esti singurica

INTREBARE DE BARAJ VOI CUM LE FACETI BAIE COPIILOR SINGURE K EU NU REUSESC FARA SOTZ SI UNEORI E ASA OBOSIT K SARIM PESTE BAIE FARA SA VREM K IL GASESC ADORMIT LANGA FATA DACA IES 5 MIN DIN CAMERA



Mergi la inceput