Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

neatza fete dragi

Sunt cu prichindelul pe mine,doarme,dupa un episod de plans la san.am incercat sa-l linistesc,l-am leganat,l-am masat pe burtica,l-am pus la ambii sani si culcata pe o parte si stand pe pat in fund,lua putin sanul,sugea dupa care il lasa si se apuca de plans,l-a plimbat si sotul prin casa,l-am infasat,dar nimic.m-am pus pe pat,l-am pus pe burta la mine si l-am leganat si a adormit.
Si am mai incercat de vreo doua ori sa-l pun pe burta,ca am stiut ca functioneaza,dar nu a vrut.na bine ca a vrut si acum si s-a linistit.
Ma tem sa-l pun jos ca sa nu se trezeasca.
Si lui Roli ii tremura barbita cateodata.
As lua si eu niste vitamine ca sunt cam nervoasa.care-s bune pt alaptat?

Va pup
Sa aveti o zii faina si usoara

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Doamne ajuta fetelor care au botezul astazi

Paula, poti lua Femibion 2. Sunt recomandate si in sarcina.

Fetelor, va rog, spuneti-mi ce sa fac? Azi noapte am clacat. Ieri nu a prins decat 1h de somn in taxi ca am avut ceva treaba cu el, apoi 1h cat am fost afr. In rest nu a vrut sa doarma. In schimb a plans pana s-a invinetit, mai fetelor, il puneam la san se linistea, in secunda noi, incepea sa planga, dar nu sa planga un pic, sa URLE!

Azi noapte a dormit doar 2h iar, evident in patut, la urmatoarele nu a mai vrut deloc sa adoarma, nici in patut, nici cu mine nici leganat nici cu foen, efecti zbiera. San nu mai vroia darzbiera. Nu era plansul de colici, ala a inceput pe la 4 dimineata odata cu parturile si arcuitul.


Sunt terminata psihic. O fi bolnav? Sunt eu de vina? Ce gresesc? L-au vazut 3 pediatrii si consultantul in lactatie, toti zic ca e bine, creste si e activ, nu are febra. Dar in afara de dna Musat careia mi=am amintit sa ii spun ca plange incontinuu,nu neaparat ca nu doarme, restul doctorilor am uitat sa le zic. Nu mai am creierul cu mine, le-am zis doar ca nu doarme. Vi s-a mai intamplat? E normal? O iau pe aratura, imi vine sa fac vreo prostie, credeti-ma! [panica]



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Acu va citeam in timp cwe-mi faceam unghiile

Kytanutz, asa mi s-a itnampalt si mie cu somnul si cu plansul! Nu doarmea, statea trez si plangea. Doar la san se potolea. Luca e mititel, are 4 saptamani. Al meu a implinit ieri 8 saptamani si de vreo sapt pot sa zic ca e mai bine cu somnicul si e mai linistit, sta treaz fara crize. Iti trebuie o radbare de fier in perioada asta! Stiu ca poti sa te mobilizezi, sa respiri adanc si sa vezi ca timpul va trece iar aceste episoade urate se vor amelioara pana vor dispare cu totul! Haide, mai ai putintica rabdare. Eu aproape ca am uitat cum era sa-l mufez tot timpul la san. O sa vezi ca o sa fie bine. Acuma e perioada de foc, dar trece ea.

Andreiutza , uff, ma bucur ca e cineva care ma intelege. Mi se parea ca-s tare sensibila, dar era asa rtumefiat de plans saracutul. Sa stii ca eu tot pe terasa il scot, cand nu pot iesi afara, mama soacra are terasa la apartament :))

Olivia, Mami-ilinca sper sa le treaca fetelor voastre problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Paula, asa e si la mine, cu greu il calmez, nu functioneaza din prima metoda care stiu ca functioneaza in general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Stelutz Cel mai mult ma chinuie gandul ca poate are ceva sinu au depistat ei! Dumnezeu sa ma ajute sa mai rezist o luna!

Apropo de Vigantol: mie mi-a dat de la farmacie o sticlita de 10ml pe care am dat 6 lei de la Merck si pe care scrie ca expira in 6 luni. Ale voastre sunt maiscumpe si sticle mai mari?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Si lui Calin ii tremura barbitza si uneori cate un piciorush, cred ca e normal.

Anka te cred, e greu cu 2 copii, tre sa fim calme si sa avem rabdare, atlfel ii bulversam si pe ei. Si al meu ma solicita, parca mai mult in ultimul timp de cand e gelos, uneori imi pierd si eu cumpatul dar imi revin si ma calmez. O sa treaca perioada asta, o sa vina alta cand ala mic fuge prin casa, nu-l lasa pe al' mare sa faca nik, atunci distractie...

Kytana of, ce mi-e mila de tine si de pingu, chiar nu stiu ce sa-ti spun, doar sa te linistesti tu si sa tratezi cu calm problema. Poate fetele care au avut asa probleme te mai sfatuiesc. Multa putere si rabdare iti doresc.

Si Frichinescu meu mai fornaie, am observat mai tare cand dau drumul la caldura, se usuca nasucul.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella am patit si eu sa-l gasesc urland tare, cred ca tuturor ni se va intampla asta daca nu s-a intamplat deja, n-ai ce face, mai avem si treaba uneori, eu mai am o vorba: viata e grea si copilu tre sa fie pregatit s-o infrunte, n-o sa putem sa-i ferim de tot ce-i rau din jurul nostru, din pacate... o sa se invete cu de toate, ce sa facem. Nu tre sa te simti vinovata, se mai intampla. Ma bucur ca ti-a revenit lapticul, asa e si la mine, perioade si perioade, multumesc lui Dzeu ca este.

Am vazut ieri la tv o emisiune despre alaptat si spunea ca in mod normal, natura a facut ca fiecare mamica sa aiba lapte pt puiul ei dar, din pacate, dusmanul nr 1 al alaptatului este STRESUL, de asta tot mai multe femei nu reusesc sa alapteze. Eu zic sa incercam sa ne protejam cat putem in perioada alaptatului, sa ne ferim de oameni si situatii care ne deranjeaza, ne streseaza, etc. trebuie sa ne axam in primul rand pe alaptat si copil, e destul stresul cu copilul, nu ne mai trebuie si altceva in plus. La fel in relatia cu sotul, sa incercam sa evitam tot ce ne poate afecta si face rau. Eu asa fac si ma ajuta sa nu ma stresez prea tare. Inainte ma enervam mai des, pe strada, la cumparaturi, etc, acum ma gandesc sa-mi protejez laptele si nici nu mai bag in seama rautatile altora.

Oana sper ca esti bine, te asteptam cu drag sa ne spui ce faci, cum sunt copiii, te pupam! Te-am visat azi noapte, m-am tot gandit la tine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Paula eu iau Calciu, magneziu, D3 efervescent, mi se pare f bun. Magneziu e antistress si recomandat in alaptare. Imi pare rau ca tot plange la san, dr ce zice?



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Iuli a avut si Bogdan o perioada asa, urla si cateodata aveam impresia ca eu i am facut rau pentru ca daca incercam sa l consolez cumva, cum il atingeam urla si mai tare, te inteleg, eu de oboseala uitam daca i am dat sa manance, daca l am schimbat, cand adormea uitam la ce ora a adormit si ma ingrozeam ca nu se mai trezea, trece si perioada asta. B la 7 saptamani s a schimbat radical, de atunci nu mai plange niciodata, scanceste cand vrea atentie sa ii e foame. Prima zi in care a deschis ochii din somn si nu a urlat ci gangurea si zambea ma gandeam ca e bolnav, eram obisnuita sa inceapa sa urle, apoi sa deschida ochii. Rezista, trece si asta. Si mie toti dri imi spuneau ca e sanatos tun , ca daca ia in greutate copilul e ok. Si eu imi faceam ganduri ca o fi bolnav, desi mama si sora mea imi spuneau ca dupa 6 saptamani se linisteste,dar cum eu eram singura cu el si el urla era greu de crezut. Las o pe mama ta cateva ore cu el si culca te, chiar daca el plange, e important pentru amandoi sa dormi putin, ca sa poti rezista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Oana a plecat acasa. O asteptam cu drag, cand poate sa intre.

B a facut temperatura si diaree de la vaccin, in dimineata asta. I-am dat 2 ml eferalgan, acum doarme, sper sa fie ok, aveam in plan o plimbare, dar nu as mai iesi cu el daca a facut temperatura.


Mergi la inceput