Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Anda, il inscriu si pe pingu mic in lista boboceilor carora le tremura barbita. Mai ales cand plange de foame, mama-mama ce mai tremura! E normal, e din reflexele ramase din burtica,in cateva luni trece. Asa mi-au spus si mie pediatrii la care am fost. Evident, am cautat si pe net si mi s-a confirmat ca este in regula. Te rog, Anda, capul sus, du-te cu el la un dr bun, nu mai stiu de unde esti tu, daca esti din BUcuresti, ti-o recomand cu caldura pe dr pediatru la care am fost eu cu pingu mic. Pentru fornait eu nu ii mai fac nimic, cand se vor curata secretiile de la sine, va inceta si fornaitul. Si eu i-am pus Colargol insa daca sarmanul nu are nimic, evident ca nu iese nimic asa ca nu ii mai dau. Cred ca putin ser fiziologic daca ii pui e suficient.

Mirabela, vreau si eu tarta cu visine

Fetelor, nu mai stiu ce sa fac, astazi iarasi printre plansele si urlete a dormit rautatea mea mica. Vrea doar san. Intr-adevar, astazi se implinesc 4 sapt de la nastere, o trece prin alt puseu?! Sa ma ajute Dumnezeu sa rezist caci o iau razna! Cand a terminat cu sanul il apuca colicile. Era sa ard si foenul de la cat il folosesc. Maine incerc si cu epilatorul si asa mai rezolv o buba.

Alta tampenie acum: la dosarul de alocatie imi cere CI-ul Dlui Pinguin, cum eu am doar o copie, i-am zis sa imi trimita prin posta originalul. De o saptamana lui ii apare ca e ajuns la posta din RO si eu nu am primit niciun aviz Si pentru ca o tampenie nu vine niciodata singura, am sunat-o pe dna dr cu care am nascut si mi-a zis ca firele alea de la tubul de dren despre care va intrebam si pe voi, ar fi trebuit sa mi le scoata asistenta cand mi-a taiat nodurile. Au inceput sa supureze si ma doare zona, o mai mare placerea. Nici nu vreau sa ma gandesc cum mi le va scoate luni.

Stiti vorba aia? Toate-n poponetu' babii mele? Iete, eu is baba din poveste



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Maine sper sa pun si eu niste pozici pe Picassa, odata cu instructiunile pe care nici astazi nu am ajuns sa le pun si sa ma uit si eu la boboceii nostri ca nici asta nu am ajuns sa fac. Si da, mai puneti si voi poze, va rog! Sa ne mai delectam si noi nitelus



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Am reusit in sfarsit sa ajung la zi, astazi am fost la vaccinul de 2 luni si de cand am venit Bogdan s-a trezit doar de 2 ori sa manance si doarme de nici nu zici ca e copil in casa. Sper sa nu stea treaz la noapte.
Oana maine pleaca acasa. E bine si optimista cum o stiti.

Anda fornaiala e normala si eu ii pun doar Tantum protect, din moment ce nu e racit altceva nici nu i as pune, la mine merge in schimb umidificatorul aproape mereu, dr neonatoloaga mi a spus sa fie intre 60-65 umiditate in camera lui si 22 de grade(la mine sunt 23,5 ca eu inghet la 22) si se pare ca si temperatura si umiditatea conteaza la fornaiala asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,succes pe maine la botez.Sa aveti copii de dat ca exemplu si petrecere frumoasa !
Pentru mamici

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Andreea, Mirela, multumim de urari. Si eu, fetelor, va urez botez fericit cu bebei zambitori si somnorosi, nu de alta, dar sa avem timp de petrecut

Kytanutz, asa e, nicio problema nu vine niciodata singura, dar stai sa vezi ce bine o sa fie cand se schimba foaia si ni se intampla numai lucruri bune Cu firele, mie mi le-a scos la controlul de 6 saptamani, ca n-am avut cum sa ajung mai repede in buc, si n-au fost pb. Doctorita mi-a zis ca se resorb si sa nu-mi fac griji si asa a fost. M-am dus la ea cu un nod in dreapta, atat, de care a tras doar cu mana si s-a rupt imediat.

Legat de fornaiala am sunat si eu doctorul pt ca problema nu mai e doar noaptea, e si ziua. Dimineata se ineaca cu mucisorii si horcaie in toate felurile. Cica dat cu ser si aspirat, atata tre sa fac. si fac deja asta. Mi-a explicat la fel despre umezeala din camera si mi-a mai zis ca fornaiala apare si cand e prea cald in camera. Eu tin intre 21 si 22 si mi-a zis ca-i ok si sa nu fac mai cald. A mai zis sa urmaresc sa nu faca febra, cica e normal fenomenul si sa nu-mi fac griji

Si lui al meu ii tremura barbita mai ales cand plange disperat de foame, iar acu ca am ajuns la subiectul plans sa va zic ce boacana am facut azi L-am pus sa doarma in dormitor, eu eram in bucatarie manacam si efetiv nu l-am auzit plangand Am stat vreo 10 min in bucatatire si cand am ajuns in dormitor sa verific ca e bine (eram ferm convinsa ca doarme linistit) l-am gasit urland si mai rosu ca niciodata. I-am dat nitel san si l-am bagat la baita, ca era trecut de 7. Ei bine, dupa ce a iesit din cada s-a pus pe un urlat. I-am dat san asa infasurat in prosop, s-a enervat, l-am imbracat cat de repede am putut si l-am pus pe umar tinandu-l strans si vorbindu-i. A adormit in maxim un minut saracutul de el, nu i-a mai trebuit mancare. Voia doar lipit de mama sa se simta protejat. Mi s-a rupt inima-n doua, saracutul, cum isi framanta gurita de tristete Nu stiu daca sunt eu foarte sensibila si miloasa cu el, dar m-a marcat rau momentul. I-am cerut iertare ca l-a lasat mami singurel... el nu e obisnuit sa planga decat de foame si burtica, nu de stat singurel.

Mirabela, ca tu imi zicea, ii stiu plansul de burtica, ca se incordeaza intr-un anume fel si are asa un tipat ascutit, mai are plansul de kk si plansul de foame, care a fost aseara si alaltaseara. In seara asta i-am aflat si plansul de disperare ca e singur Cred ca atunci a plans de fomica, nu i-as fi dat bibe decat daca eram singura. In seara asta saracutul nici san n-a papat. Din fericire, eu simt ca mi-am revenit cu sanii si din nou ii vad gurita plina cu laptic cand papa la san si inghite ca lumea. La mine astea sunt indiciile

Histamina, multumim frumos ca ne tii la curent Oana este o luptatoare, sa dea Domnul sa treaca cu bine peste aceasta grea incercare!

Fetelor, va si ne auzim cel mai probabil dupa botez S-aveti un week-end minunat impreuna cu comorile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Off Stela.Am patit si eu ce ai patit tu.Nu mai tin minte daca v-am povestit.Cand nu am chef sa ies in oras la plimbare il pun in scoica si il invelesc intr-o padurica si cobor la etajul unu (eu fiind la 2) la soacra mea pe terasa si isi ia el aerul curat de care are nevoie.Si stau acolo o ora o ora si,pana da el semne ca se trezeste.

Zilele trecute tot intram in casa si ma duceam si il verificam.Dormea bine mersi fara probleme...am tinut-o asa vreo ora cu verificatul,dar ultima data l-am gasit urland si era rosu,grena,verziu la fata.Mi-a fost atat de mile de el ca nici noaptea nu am dormit cum trebuie si m-am tot gandit.Si acum ma simt vinovata si ma gandesc intr-una la ce-am patit Mi s-a rupt sufletul efectiv.Asa ca te inteleg perfect.
Off mai Stela,noi suntem fi un fel de gemene :)) Prea ne asemanam.

Sa ai bb cuminte maine si te asteptam sa ne povestesti cum a fost.


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna seara,

Am citit tot , am retinut asa:
ANDA:bine ai revenit.Ce mai face Nectaria ta? LA MULTI ANI, azi e sf NEctarie! Cavalerului mic,sa fie cuminte maine si sa-i revina pofta de laptic.
KYTANA:doar fir pt operatie am avut, l-a scos la 7 zile. Sa te duci neaparat cu firele ramase , of.Doamne ajuta sa se mai termine din grijile tale, poate asa se linisteste si Luca.

O sa mai citesc dc am timp, duminica avem botezul. Ana e bineinteles racita a 2 a oara, mucoasa toata.

va pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna seara,

Intru si eu putin in asteptarea somnului la piticul cel mic. L-am pus in pat si ma cheama cand pierde suzeta sa i-o dau. Si apoi adoarme singur, ceea ce e super bine.

Adriana, noi am scapat de fornaiala aia nasoala, care a tinut vreo 3 saptamani cu spray nazal Physiomer se numea, parca. SI noua ne-a recomandat Tantum, dar doctorita a spus sau am inteles eu gresit ca e apa de mare si cand a mers sotul la farmacie i-au spus ca nu au apa de mare Tantum dar i-au oferit alta varianta. Sprayul asta care i l-am luat a inmuiat toate mucozitatile si am reusit sa le scoatem cu aspiratorul. ALtfel si la el parea ca nu sunt muci deloc.
Crema Trixera am folosit si noi cu succes la dermatita atopica a fetitei mai mari. Este foarte buna.

Kytana, felicitari pentru noaptea cea buna!

Paula, si noi mai avem episoade de urlat la san. Mie mi se pare ca sunt fie cand il doare burtica si se strange si se chinuie sa faca part, fie cand a supt putin si laptele nu mai curge ca la inceput si trebuie sa depuna efort mai mare.

Referitor la program de alaptat eu pot sa spun din experienta mea ca depinde si asta foarte tare de copil. La fetita, care nu era asa de disperata cu mancatul si care oricum avea supliment la fiecare masa am reusit sa ii fac cat de cat un program. La ALex nu am incercat s a ii fac pentru ca e tare mancacios si el e alaptat exclusiv, cu exceptia mesei de seara la care primeste supliment si degeaba vreau sa ii aman o masa ca e mare jale si pana la urma tot cedez. Oricum in caz de lm nu e necesara pauza pentru stomacel cum e recomandat in caz de lp.

Stella, mie molifta mi-a facut-o inainte de botez si am participat la slujba.

Referitor la supliment, stiu ca se mareste cantitatea prin pus copilul la san dar in cazul eu orice as face pe seara sanii nu mai fac fata. Mai ales ca are o tendita de a ma suge mai des in a doua parte a zilei. Mie mi se pare ok si sunt multumita ca reusesc sa il alaptez cu 1 singur supliment pe zi.

Carmen, Vigantolul e valabil 6 luni de la deschidere, vezi pe cutie. Vitamina D3, varianta romaneasca e valabila 1 luna.

Kytana, imi pare rau treci prin atatea, dar lasa ca va fi totul bine.
EU habar nu am unde sa punem poze pe picassa.

Adriana, ai facut vaccinul de la stat? Ca luna trecuta pediatra ne zicea ca nu au venit.

va pupam

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Carina da, cel de la stat, m-a sunat medicul de familie sa ma duc sa-i faca vaccinul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello!
Ati scris azi, de fapt ieri, nu gluma! Tinand cont de ora va rog sa ma scuzati ca am uitat tot.
Ieri am reusit sa rezilvam toate lucrurile. Seara am lasat-o pe pitica cu mama cat am fost noi la resraurant. O adormisem, i-am pasat-o in brate si am plecar. Cica in 2 minute s-a trezit si au tot stat la vorba. Cand am venit n-a mai vrut sa adoarma, si si-a stricat tot somnul ei pe care si-l facea decla 6 la 9. Apoi a dat in starea aia de oboseala, in care plangea, nu mai vroia nici san, nici lp, a venit nasa pe la ea si a vomitat pe ea. Asa m-am suparat, ca ea n-a vomitat niciodata! Si imi parea rau ca am lasat-o acasa cu mama. Mai bine o luam cu noi si sigur dormea si ea. Asa am dat-o peste cap.
I-am facut baita, lp a vrut doar 40ml, urlat necontrolat calmat cu foehnul, pana la urma n-a mai avut efect, iar a varsat putin. Am reusit s-o adorm cu cantat si leganat pe la 11. S-a trezit cred ca pe la 3 si a molfait putin, si apoi acum. Sper sa se fi linistit si sa fie ok azi. Oricum o sa am grija sa-i respect cat de cat orele ei de somn si sa n-o tin treaza prea mult timp sa nu o oboseasca totul. Doamne ajuta!

Stela si cine mai are botez azi, petrecere frum si bb cuminte!

Lumi, imi pare rau ca a racit Ana iar!

Ma bag la somn!

Pup fetele!

Mergi la inceput