Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana si al tau are hidrocel? Am fost si noi azi la pediatru, va spusesem ca nu are un testicol coborat, de fapt e altceva, are hidrocel si m-a trimis la chirurgie pt confirmare si sa ne spuna ce sa facem.
Abia pe la 2 luni va incepe si el sa inteleaga cate ceva si va sta cumintel, cand or trece si colicile astea, ai sa vezi, rabdare si calm.
Calin a inceput sa regurciteze pe la o luna, pana atunci nimic si chiar ma bucuram ca nu o face. Si acum regurciteaza des, trebuie sa ragaie, altfel asa o tine.
Eu am avut un singur fir din ala lung pe toata operatia, e mult mai ok decat copcile, cum am avut prima data, practic a ramas doar o taietura simpla.

Olivia si al meu a plans putin, n-a vrut nici suzeta, nici ceai la bibe, a luat-o tzatza dupa slujba si a adormit, insa n-a plans tare. Asta e, nu te stresa ca faci mai rau, ii transmiti si ei.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Paula poate vrea sa ragaie, asa face al meu, dupa aia se intoarce la supt. Calin plange cel mai tare cand ii e somn. Asa a facut si David o perioada, din cauza burticii plangea la san, voia sa pape si nu putea, acum numai tu iti poti da seama ce are. Calin clar ca nu plange de foame, lapte este din belsug si papa destul. Am mai citit ca e frustrant pt ei inecatul sau faptul ca unele mame ii forteaza la san sa mai pape, desi ei nu mai vor. La noi a fost o perioada f grea cand nu reusea sa apuce si-l cam impingeam eu la san, nush ce sa zic... alaptatul tre sa fie calm si linistitor pt el, nu trebuie bruscat sau fortat. Daca nu vrea trebuie luat de la san chiar daca noua ni se pare ca n-a mancat destul.

Madan Calin se ineaca f des si trage un plans de cateva min ca nu-i mai trebuie pana il calmez.

Ramona da, il iau cu mine la scoala, nu am cu cine sa-l las, pana la 16 sunt singura, asta e. Mai merg cu masina dimineata sau cand e frig si ploua, in rest cu carutul, sunt vreo 2 statii de autobuz.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stela molifta ti-o citeste preotul ca sa poti intra in biserica la botez. Eu daca strang nu iese nik din san dar lapte este din belsug, asa ca nu m-as lua dupa asta. Daca el plange nu stiu daca e doar de foame, se poate de la burtik dar tu iti dai seama exact.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bafta tuturor celor care au botezul week-endul asta! Sa aveti vreme buna si bebei cuminti!

Azi am fost la ceva cumparaturi cu carutul si e asa frig, ii iesea piticului abur din guritza. M-am miscat repede si m-am intors, a dormit dus, a mancat si a adormit iar.

Ieri mi-au aparut in dormitor niste firicele de mucegai, probabil de la abur si temperatura nu e constanta, astfel aseara am dormit toti in sufragerie pt ca am dat cu solutie, pe Calin l-am pus in patul mare, a dormit el bine pana pe la 2, apoi a inceput o frichineala, parturi, nas infundat, foaiala mare... n-am mai putut dormi calumea, am stat cu ochii pe el ca era langa mine, voi cum dormiti cu ei in pat, nu stati cu ochii pe ei ca pe butelie?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, nu stiu daca va mai aduceti aminte de mine...am fost si eu pe listuta de gravidute, iar acum figurez pe cea de mamici cu bebe Ioan-Alexandru nascut pe 17.09.2012.Imi cer scuze ca nu am mai scris, desi seara mai imi aruncam un ochi pe forum, insa nu puteam sa tin pasul cu voi sa citesc tot.Oricum, ma bucur ca v-am gasit in casuta noua, ca nu au fost probleme si toti bebeii sunt bine.

Sa va spun despre noi cate ceva...Desi credeam ca o sa am mai multa experienta si o sa fiu mai relaxata fiind al doilea copil(mai am o fetita de un an si 3 luni), ei bine, ma coplesesc problemutele lui bebe si uneori imi e extrem de greu.Pediatra mi-a spus ca se pare ca sunt in depresia postnatala...

Bebele meu s-a nascut cu 3400kg a mancat lm si o masa seara de lp, iar la o luna luase deja 1.400, insa de vreo 10 zile nu mai vrea sa pape nici la san nici biberon.Mai exact cand il pun la san suge putin de tot si il apuca burtica, se inconvoaie, da parturi si plange si nu mai vrea sa pape...la fel face si dc ii dau biberon...din biberon bea f putin max 60 ml.LA o luna jumatate cand am fst la dr avea 5500, iar ieri dupa o saptamana avea 5300...nemancand nu mi-a luat deloc in greutate.Sunt extrem de necajita, plang si ma consum cand il vad cat de putin mananca si apoi se lupta cu dureri mari de burtica si adoarme in cele din urma cu burtica goala.Pt colici i-am dat infacol, espumisan, bonisan...si de doua zile ii dau Debridat la recomandarea medicului, insa tot asa il doare burtica si nu mananca.
Daca este cineva care se confrunta cu o situatie asemanatoare sau s-a confruntat, sa-mi spuna si mie ce sa mai incerc...

Maine avem botezul, dar eu sunt f trista si nu-mi arde de nimic...
Ma doare sufletul cand stiu ca nu mananca si adoarme cu burtica goala...Eram asa de fericita ca aveam un bebe grasunel care papa cu pofta si acum nu stiu ce sa mai fac sa manance...Avea si in prima luna dureri de burtica, dar papa, si parca nu erau asa mari.

Am vazut ca au scris mamici despre fornaita si al meu fornaie de 3 saptamani(mai ales spre dimineata) si cand aspir un iese nimic.Am consultat 3 medici pt acest formait si mi s-a dat pivalone, cargol si tantum protect, dar nicio imbunatatire.

Ii mai dau si calciu, deoarece inca din maternitate am observat ca destul de des, atunci cand este luat in brate ii tremura barbita pt cateva secunde 3-5sec.Am intrebat doi pediatri de acest aspect...unul mi-a zis ca nu e nicio problema, iar altul ne-a dat calciu 10 zile, insa mai avem cateva zile de luat, dar nu se simpte nicio ameliorare.Este vreun bebel din odiseea caruia ii tremura barbita(nu de frig)?


Va pupp pe toate si imbratisez cu drag!

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

voi cum faceti cu VIGANTOLUL? Am inteles ca e valabil o luna de la data deschiderii. atunci de ce fac astia sticlute asa mari?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Anda nush ce sa-ti zic, daca e flamand nu cred ca ar putea sa doarma, niste analize cred ca ar trebui facute, poate are ceva in gat, urechi, vreo ciuperca in gura. Noaptea prin somn nu-l poti pacali sa pape? Fruntea sus si nu te lasa prada depresiei, o sa treaca, eu zic ca e o perioada, si al meu a avut perioade cand manca f putin dar per total a luat in greutate bine.

Carmen asa este, Vigantolul e valabil o luna, eu ma gandisem sa-i dau si lui David dar nu m-a lamurit nimeni ce doza se da la 6 ani ai apoi i-am luat un preparat special cu D3. Noroc ca nu e scump.

Ma duc sa fac mancare, o mazare cu pui si o tarta cu visine. Piticu a doarmit si papat azi, activitate zero, sper la noapte sa nu stau de straja.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oana e ok,plina de speranta.
sa dea Dumnezeu sa fie bine.

luati D3 de la biofarm si e valabil un an de la deschidere.costa 5 lei.lasati-l incolo de vigantol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Anda, si la baietelul meu ii tremura barbita, mai ales cand plange. La inceput si noi am crezut ca de frig ii tremura, pana ne-am dat seama ca totusi se intampla prea des sa fie de la frig. Noua un doctor ne-a recomandat B complex pentru barbita (si pentru un stridor laringian - care la fel trece de la sine pana la 1 an), altul ne-a zis sa nu ne mai stresam ca barbita trece pana la 3-4 luni si stridorul pana la 1 an. De la sine. Asa ca nu i-am mai dat nimic. Si intr-adevar, tremurul si stridorul s-au rarit cu timpul.
Carmen, si eu ii dau copilului tot D3 de la biofarm. Asta am primit de la neonatoloaga la iesirea din maternitate si asta ii dam. Histamina, pe-al meu scrie ca e valabil 180 de zile de la deschidere, dar tot e bine.
Mie mi se pare si putin marketing toate chestiile astea cu valabilitatile la produsele de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

VA PUP DIN MERS FETELOR,NU AM TIMP NICI SA MERG LA BAIE CA TOT OMU...FIECARE VREA CEVA,UNA PLANGE ,SCHIMBATA ,HRANITA,RAGAITA,ALINTATA,SOMN MA IA CELALALT IN FOCURI:MAMA VREAU MANCARE,VREAU AFARA SAU INVITA VREUN PRIETEN,CALARE PE CALC DE EU NU MAI APUC SA-I ATING TASTATURA DECAT SA-I PUN JOCURI.......SUNT DEJA CA UN ZOMBI......... MACAR V-AM MAI CITIT PE NERASUFLATE ,DAR DIN ULTIMUL CAPITOL NU AM APUCAT DECAT ULTIMA PAGINA.DE ACEEA TINEAM SA VA SPUN CA LA SFATUL DR AM LUAT VITAMINA D3 PRODUSA DE BIOFARM IN LOC DE VIGANTOL,COSTA NUMAI 5 LEI SI E VALABILA 180 ZILE DE LA DATA DESCHIDERII
IN REST AM TRECUT DE LA NAN LA MILUMIL,MI SE PARE MAI OK,SI LA GUST SI LA KK FACUT MAI REPEDE SI FARA MULTE FRECARI DE PICIORUSE,POATE FIINDCA E MAI GRAS SI ARE FIBRE NU STIU...MA DISPERA REGURGITATUL,DE ABIA ASTEPT SA SCAPAM.
ALTCEVA,AM LUAT GALAFOR,DUPA O CUTIE POT SA VA SPUN CA DA CEVA REZULTATE DAR NU NOTABILE,MA ASTEPTAM LA O PRODUCTIE MAMA MAMA.............
VA PUPACESC SI PROMIT SA INTRU SI MAINE CA ASTA MARE PLEACA LA BUNICA SI IMI MAI TRAG SI EU SUFLETUL NUMAI CU ASTA MICA,IN AFARA DE TREBALUITUL PRIN CASA

Mergi la inceput