Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !

Suntem prin zona si noi. De 2 zile mai mai s-o deochi pe dragonita, e blanda ca o mielusea. A dormit serile sub 12 noaptea, cu trezit pentru papica. Eu o adorm in patutul ei si apoi noaptea o aduc in pat la papa, adormim pe loc de 1 sau 2 ori, depinde cat de foame e. Abia dimineata o scot din patul nostru. Eeee, si aseara cine s-a pus pe urlat?!! Dragoanca fioroasa! Si-a urlaaaat si-a urlaaaat, de parca o omoram, n-o leganam. M-am certat cu tac-su si ne-am zis divesre, cam aprige... intr-un final ne-am impacat si am tabarat amandoi pe ea s-o potolim, asa cum ar fi trebuit sa facem din start ca parinti responsabili ! Ma rog, am izbutit s-o adorm pe la 12 si ceva, pe bratul meu si ne-am pus usurel in pat amandoua, am strans-o tare de pieptul meu si i-am cantat pana mi s-a rupt filmul. Saraca, sughita in somn de la plans, mi-a rupt inima...
Noi suntem inca exclusiv pe tzitzi, nici nu mai am lapte praf in casa, o sa cumpar, sa fiu sigura ca am. Noaptea, cand e adormita si cauta tzitzi prin somn, ii dau si-o culc fara sa-i mai scot aerul. Si d-aia inca are gazutze la stomac, care, desi nu mai fierb la burtica (nu se mai simt sub mana), o chinuie, ca aseara. Pana n-a tras o bomba la pampers, nu s-a potolit.
EU ii dau cu crema Klorane cu oxid de zinc la fiecare schimbat. Poate doar noaptea, daca o schimb, o sterg cu servetele, sa n-o trezesc la baie. Si e ok funduletul, pufos si bun de pupacit.
Olivia, n-ar fi exclus sa fie totusi cuminte la botez, ca poate ii trezeste atentia si interesul atata lume, schimbarea de decor etc., dar foarte posibil ca dupa, sa fie foarte agitata, de la oboseala. Eu am alaptat intr-un coltisor, de vreo 4-5 ori, cat mi-a cerut Iris si ii trecea supariciul.
Acum s-a trezit, i-am aspirat nasucul, ca fornaia si am pus-o in scoica si sta cuminte de 10 minute. Deja cam ridica glasul sa vin s-o distrez, deci ma duc. Aaa, urla, si eu care o laudam

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

kytanutz,Olivia ma bucur ca puiutii vostrii au dormit asa de bine si inca in patut

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

neata,

kytana, eu zic ca daca tu esti obosita si agitata, ii transmiti aceasta stare. eu i-am facut la bebelusa program la trei ore. a durat 2 zile. dupa ce papa din biberon cat vroia, atipea un pic si apoi iar isi baga manutele in gura...si eu saream cu biberonul...dar pediatra mi-a explicat ca tre sa digere, tre sa doarma si mesele aiurea date ii accentueaza colicii...asa ca am pacalit-o cu suzeta, pe care la inceput o scuipa, dar i-am tinut-o cu mana un pic, am mai plimbat-o...si i-am dat sa manance la trei ore. acum mananca din 3 in 3 ore, sau mai tarziu cand trage cate un somn de 4-5 ore.
si nici colici nu a avut pana acum...plange daor de foame cand se trezeste, pana incalzesc biberonul.

de adormit este musai sa fie leganata in brate 15-20 minute dupa care o pun in patut (pe burta sau pe o parte). cand scanceste o ridic in sus, e semn ca vrea sa ragaie sau ceva, dupa care o pun la loc si doarme mai departe.

in schimb, mananca doar din bibe, la tata parca nu stie ce sa ii faca...trage un pic apoi se enerveaza si tot asa pana incepe sa planga de-a binelea...

bye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, asa face si a mea. Urla de foame la san, cu ea in brate ma chinui sa-i pregatesc biberonul, o pun putin jos si se invineteste de plans. Cand sa-i dau bibe ea zambeste, se uita la mine, nu vrea sa-l ia, ii arde de ras. Dupa cateva minute insa isi aduce aminte ca ii e foame si il papa pe tot.
Noi am ajuns acum acasa, am rezolvat o parte din treburi: am fost labiserica sa-mi citeasca molifta, am scos banii de pe card si am platit niste rate, apoi am fost la o cofetarie sa luam artificii pt tort, apoi la DM sa-i iau pampersi nr 2, ca la nr 3 a udat patul si pijamaua de dimineata, si ne-am dus si prin Bucur sa-i caut ceva de incaltat ca ma enerva sa o scot doar in ciorapi pe frigul asta. Am gasit destul de greu, ca are piciorul mic, dar am gasit pana la urma niste botosei-cizmulite foarte haioase, imblanite si cu arici pe ambele parti sa nu ma chinui sa-i bag piciorul inauntru.
Acum suntem acasa papam, asteptam curierul sa ne aduca ceva si mai stam sa luam bibe de 11.30, apoi cu burta plina plecam iar.

Sa vad, poate am timp sa ajung si la o manichiura pana la 11.30- daca ma lasa ea sa plec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Si la mine Maria refuza sanul stang. Plange de foame la san si nu-l accepta nici in ruptul capului. La mine jetul de lapte vine pe mai multe canale si imediat i se umple gura cu lapte si se ineaca foarte des. Poate din cauza asta il refuza. Vi s-a mai intamplat asa ceva?

Dana mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bob, si eu sper sa fie cumintica maine. La restaurant m-am asigurat ca am o camera unde sa o pot alapta, culca daca o enerveaza zgomotul si mai ales daca e fum rau. Mi-au pus la dispozitie biroul patronului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mada, mie nu mi s-a intamplat, desi lapticul vine si la mine prin mai multe canale. In schimb cand papa de la sanul stang, canta. mmm, hmmm, ooo, asa face la san, parca se alinta.

Sandy, incerc sa ii fac un program, noaptea cam il are, de obicei se trzeste la 00.00, maxim 01.00, apoi la 03.00 sau la 04.00. Ziua este mai dificil, cand plange si nu sta nici treaz sa vorbesc cu el, nici nu vrea sa doarma Si stau si ma intreb de ce oare plange...

Oli, va fi maine bine, sunt sigura!

Bobuletz, ai o dragonita ca si voi doi, este fix oglinda voastra

Fug sa il plimb nitel si sa rezolv si cateva chestiute administrative. Pup suratele!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oana facea bine aseara.cu umorul ei inegalabil,cu pofta de viata.
sper sa fie si azi si de acum inainte numai bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Alaptatul la san se face la cerere nu la program.Mi-a spus si pediatra si am citit peste tot asa.Ei isi formeaza singuri un program.Acum sunt prea mici.Iar laptele de mama se digera foarte foarte repede.Deci alaptati ori de cate ori cere bebelusul !

Olivia so bob va felicit fetiscanele 2 frumoase cuminti ...

Si al meu a plans la san 3 zile,dar noi am fost la puseul de crestere.Lapte era,deci nu plangea de foame.Cand strangeam sanul curgea lapte.Foarte multe mamici renunta la tzitzi in perioada puseului si ii dau bebelusului lp crezand ca ele nu mai au lapte.E gresit acest pas deoarece bebelusii la puseu sug non stop si asa isi maresc productia de lapte si sanul produce dupa cererea plangaciosului.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buuna fetele!

A plecat sotul si am ramas singura cu puii mei care imi sunt dragi de morrr

De doua zile Natalia baga somn la greu, cate 4-5 ore ziua iar aseara a dormit fara colici . Tind sa cred ca Gripe Water dat toata ziua (nu in combinatie cu altele) si-a facut efectul, va tin la curent in zilele urmatoare.

Cum procedez eu la bombolina :
Adormit ziua :
- schimbat pampers
- aspirat (are ceva mucusori)
- alaptat (in pozitia http://depici.ro/copilul/ce-beneficii-are-alaptarea-dupa-varsta-de-1-an-vezi-raspunsul-medicului-video/ dar cu burta spre burta mea, cat mai vertical pt.ca asa regurgiteaza in max.2 minute). Noaptea stau in fotoliu iar daca nu regurgiteaza nu ma agit, o asez in patutz si adoarme...
- Cand pun pamers ii pun o hartie biodegradabila pe care o scot daca face kk (verific cu lanterna daca a facut kk, extrag pe o parte hartia, scutecul ramane curat doar cu pishu , sterg cu o bucatica de servetel umed si gata treaba) Nu s-a iritat nicioadata . Cu hartia aceea scutesc multi pampersi, folosesc apx.4 /zi(hartia se poate spala si refolosi)

Ziua - folosesc FOARTE DES CARUCIORUL, este mana mea dreapta, o adorm foarte repede iar daca scanceste misc putin si readoarme, folosesc si suzi (nu o voia dar am fortat putin nota cand era flamanda)

Colici - am incercat toate metodele de linistire si nu a mers nici unul, asa ca am lasato in plata ei, o asez pe pernutza pe picioarele mele sau in carucior si o las sa-si faca numarul de 40-50 min. Sunt foarte calma pentru ca stiu ca nu e bolnava... nu mai mai strezes. Ii mai pun suzeta cand nu mai plange si mai trage de ea dat tot urla (exceptie aseara ). Sper ca pe la 3 luni sa ne treaca colicii
- cand se screme pentru kk ii pun si apa calda (poate si asta a ajutato ieri). Am cumparat punga ser fiziologic, o tin in oala cu apa fierbinte cand am nevoie o aplic pe body copilului si se calmeaza.

O infash strans intr-un scutec altfel se agita, copii sunt invatati ca in burtica, mai ingramaditi (de asta ii si place caruciorul) . E mai dificil cu copii care au deja o luna, merita incercat macar cu o mana (pe care sa si doarma)

Bafta !



Mergi la inceput