INSEMINARE 94 - Felicitari Betty200

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Vesti bune Maria, de acum va puteti pune pe treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety ne punem serios pe treaba.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Betty eu zic sa nu mai faci nici o beta. Ai vazut prin ce am trecut eu, de la o analiza de beta. Am plans si sufletul din mine. Te ingrijorezi ca ti se pare ca nu iese cum trebuie. Sa stii ca bebei au fiecare ritmul lui de crestre. LA mine, bebe al meu are "pusee de crestere". Sta cuminte si o data mi se mareste burta.
E super bine ca ai vazut in sacul gestational vezicula vitelina. Asta inseamna ca sarcina e viabila si are un embrion inauntru. Deci, ai scapat de grija unei extrauterine si a "oului clar". Saptamana viitoare, sigur auzi si o inimioara.

Nu uita sa te programezi de acum la bitest. Iti trebuie cateva saptamani bune ca sa faci o programare la un dr ami bazat. Intreaba de Metoda Nicholaides. Adica iti recolteaza sange cu 2-3 saptamani inainte de bitest si apoi faci eco. Mie mi-a recoltat in saptamana 10 si eco am facut-o la 13 saptamani si 1 zi. Apoi a introdus niste date in calculator si mi-a dat raportul de risc pt diferite boli.

De analiza AntiFXA am aflat si eu ieri. Se face la pacientii care au tratament cu Clexane sua heparina. Dupa fiecare luna de tratament se face analiza aceasta si astfel dr vede daca ti-a dat doza corecta sau nu. In functie de rezultat poate da o doza mai mica sau mai mare.
Nu stiu nimic despre hemcisteina.
La morfologia de trim 1, adic ala biest iti va masura indicele de reszitaenta pe areterele uterine, adica IR-urile. Dar nu sunt relevante, decat de pe la 24 de saptamani incolo.
Mai multe nu stiu.

Maria ce bine ca a disparut polipul. Avand in vedere ca ai 2 mutatii, si 2 sarcini pierdute si faptul ca 2 hematologi ti-au spus sa iei Clexane, eu nu as sta pe ganduri. Eu as face Clexane. Este doar o parere. Sa stii ca sunt si fete cu o singura mutatie usoara si tot fac Clexane. Si eu fac, si nu am nici o mutatie, doar un IR nebun care se incapataneaza sa ramana ridicat. Apenterul e f bun pana la inceput de trim 3. La mine a avut super efect.

cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

neata fetele cf?
eu m-am trezit si am bagat la spalat.
sunt fete printre voi care le-au iesit din prima IA?
pe mine ma mai jeneaza foarte un pic ovarul stang(pe el am avut ovulatia) dar in rest sunt bine,ma jeneaza si sanii dar pastia nui pun la socoteala momentan pt ca si inainte de cand aveam ovulatia si pana imi venea cm ma jenau.
va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza am sa fac cu siguranta Clexane , Dr la care am fost ieri e super ok , are 30 de ani de experienta, mi-a spus ca a mai avut paciente cu mutatii ca si ale mele si sarcinile au decurs perfect cu Aspenter ,. Acum stau si astept sa raman gravi si o sa vad atunci la cine ma hotarasc sa merg.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety homocisteina iti arata doar ca ai un deficit de B- uri ( vitamine ) in organism . Val normale intre 8-12 , . De ce iti fuge gandul asa departe? O grija in plus ii face rau la bebe, asa ca nu te mai gandi .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Elena sunt cazuri in care le-a reusit IA din prima . A fost o fata aici pe forum ( Alina Aurora) la care ia iesit din prima .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Fetele mai vechi , Cristal , Ella ce faceti?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

mc marian sper sa am noroc si voi la fel......
eu una mai am de asteptat pana pe 1.12.
eu cu mutatiile nu prea stiu si nu stiu ce sa zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui iancuelena

sunt fete printre voi care le-au iesit din prima IA?


Mie. Doar ca s-a oprit din evolutie. Oricum, tot se pune la socoteala. Ar fi putut merge pana la termen, dar nu a fost sa fie.

cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput