INSEMINARE 94 - Felicitari Betty200

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza am fost si la Dr Avram ( este in. Cluj la Regina Maria ) si dansa mi-a spus Clexane 0,4 mg de la test pozitiv sau din ziua 1de IA. Azi la 15:20 am programare la alt medic ( sunt curioasa el ce o sa imi spuna)

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

neata fetele....va multumesc pt incurajari.
am inceput la 3 zile dupa IA sa iau utrogestan si acid folic.
eu vineri pe 16 am facut IA si doar atunci mi-a curs sange,doctorul mia explicat ca asa se intampla de la col si trece....intradevar luni pe 19 m-am speriat ca in jur de 11 noaptea imi patasem tamponul cu sange maro ( nu foarte mult cantitativ)si am inceput la recomandariile doctorului sa iau utrogestan si nu mi-a mai curs de loc asta pt ca endometrul meu e un pic mai mic.
va urez bafta la toate si sa reusim sa ne implinim visul.
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Elena te asteptam cu II la 14 zile de la IA.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Betty eu am vomat o singura data pe toata perioada sarcinii, si bebe a crescut ca Fat Frumos. Greturi nu aveam dimineata, doar ca uneori imi venea sa vomit de la anumite mirosuri (in Turcia ma inverzeam la fata daca treceam pe langa o taraba cu obiecte din piele, cum venise deja vara ma deranjeau maxim mirosurile din mijloacele de transport). Mai bine sa nu ai greturi. Nu sunt de dorit. Sora-mea isi vomita si sufletul din ea pana la 4 luni. Ii era ffff rau.

Andreea iti scrie Stan Patitul. Eu eram gravi, vazusem asta pe test. AM facut BHCG si am gasit valoarea 103. Eram undeva prin ziua 20 si ceva, parca (nu-mi mai amintesc chiar f bine de acum 3 ani). Ma duc dupa 48 h. Cat crezi ca aveam valoarea? 106. Era sambata si a doua zi venea Pastele. Asa ca am stat si am fost trista de sarbatori si am plans de m-am uscat ca pierd si sarcina asta. Si pana la urma, am mai facut o beta dupa vreo 8 zile ca m-a trimis asistentul medical si beta crescuse la 888. Bebe se dezvolta si am dus sarcina la termen. Asa ca eu, la sracina asta am facut o singura beta ca m-am lecuit. AM plans degeaba si m-am chinuit degeaba.
Asa ca, felicitari pt sarcina!
LA 5 saptamani se vede "o pata neagra" in uter. LA 6 saptamani, se poate vedea o umbra de embrion in sacul gestational, plus vezicula vitelina. Daca esti aproape de 7 saptamani si dr are un aparat mai perfomant, poti auzi si inimioara lui bebe.

Maria nu mai astepta. Baga in lucru testele alea. E mult pana in mai. Daca ai reusit natural de 2 ori, mai reusesti cel putin o data natural.
Aha! Deci madam Avram a zis 0,4. Nu mai tin minte. Ce a spus Uschi? 0,6, parca? Eu tind sa o cred pe USchi. Vine lumea la ea ca la urs. E foarte curatata sa plece in afara si sa lucreze acolo, dar nu vrea. E o femeie tare simpla si bun simt si tine mult la pacienti.

Ana la a doua sarcina mi-a iesit abia a cincea inseminare. Asa ca nu dispera. Sigur o sa reusesti.

cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza Avram a zis 0,4 mg, Uschi 0,6 mg , Dr Surcel 0,4-0,6 mai vedem .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

mi-am mai revenit sunt mai optimista azi
de maine incep lupta pt a 4 inseminare si cea norocoasa zic eu
mi-am scos si concediu de boala sa stau linistita fara stresul de la munca.asa ca Mos Craciun vine cu II
Maria daca ai obtinut 2 sarcini natural nu mai astepta punete la munca.multa bafta

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Dancutza Avram a zis 0,4 mg, Uschi 0,6 mg , Dr Surcel 0,4-0,6 mai vedem .



Imi dau si eu cu parerea, daca imi permiti. Incepe cu 0.4. Dupa o luna, fa analiza Anti-FXa (activitate reziduala Factor Xa). Asta ii va spune dr daca doza pe care ti-a dat-o e buna sau nu, in functie de rezultat. Aici mai multe info:
http://www.synevo.ro/anti-fxa-activitate-reziduala-factor-xa/
DE ex, eu am avut 0,16, ceea ce i-a indicat lui Uschi ca nu e suficient. Asa ca am crescut la 0.4 de Clexane. Peste 4 saptamani ma duc iar sa vedem si imi repeta analiza asta.
Multa bafta!


cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Va salut si va pup pe toate!
Eu ieri am mai facut un beta ca n-am avut ce lucra si sa am ce cauta pe net despre cresterea beta la valori mai mari despre care bineinteles ca am gasit foarte putine informatii ca nu sunt multe ca mine care-si fac beta de 10 ori. Deci ideea e ca pana vineri beta mea se dubla la 1,2 -1,6 zile iar de vineri pana marti a crescut doar de la 11900 la 26200 deci s-a dublat abia la 3,5 zile (80 ore) si chiar daca se pare ca-i ok la valoarea asta sa se dubleze la 96 ore sau mai mult pe mine ma intriga faptul ca dintr-o data a schimbat macazul beta meu ca daca se diminua treptat cresterea n-aveam nici o prtoblema dar asa dintr-o data m-a pus usor pe ganduri, nu foarte mult ca si asa nu am ce face dar orisicat ...

Simptome tot asa ioc, azi parca m-a incercat ceva greata dar foarte firava si foarte posibil autoindusa asa ca nu o pun la socoteala, acum astept cuminte sa se faca saptamana viitoare sa merg la eco, mi-am facut programare miercuri dar poate n-am rabdare si vizitez un alt eco mai devreme, azi as avea 6 saptamani si 1 zi dupa calculele mele, vineri dupa masuratorile eco aveam 5 saptamani fix se vedea saculetul de 9,6 mm si vezicula vitelina de 2,4 mm. Medicul zicea ca la varsta asta calculatorul poate avea eroare de max 3 zile deci eu dupa calculul meu aveam 5 sapt si 2-3 zile iar el zicea 5 sapt fix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Dancutza, foarte interesant ce spui tu, analiza asta se pare ca-i foarte potrivita pentru dozarea corecta a Clexane, eu de ex daca o fac acum ce ar trebui sa obtin? Odata cu beta de ieri am facut si homocisteina ca am tot citit ca in caz de trombofilii astea au efect doar daca homocisteina este crescuta asa ca am zis sa vad cum stau si cu ea. Tu de ka cat timp ai luat Clexane si oare ti-a masurat presiunea pe arterele uterine inainte de decizie?

Elena hai sa speram ca ti-a iesit din prima, abia astept sa ne dai vestea cea mare.

Maria, draga mea, pune-te pe treaba si abia astept sa dai vestea si tu, hai ca tu ai sanse bune natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Am fost azi la alt Dr . Nu mai am polipul. Nu imi recomanda IA pt ca suntem ok amandoi. Mi-a recomandat Utrogestan 100 mg dimineata si seara din ziua 16 - 25 , Aspenter si Acid folic . El zice ca Clexane este discutabil, dar sa raman gravi , facem analize si vedem atunci cu Clexane.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput