INSEMINARE 94 - Felicitari Betty200

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Maria nu e asa de rau sa faci Clexane. EU fac cam de o luna, dra sunt multe mamici care au facut Clexane de la ovulatie. Mie mi-a luat ceva timp pana sa ma prind cum se fac. Aveam picioarele pline de vanatai. De abia dupa vreo 2 cutii m-am mai desteptat. Se baga acul usor, se injecteaza usor si se scoate acul usor. Practic "usor" e cuvantul de ordine. Maine ajung iar la Fundeni cu eco de azi sa vedem ce mai fac cu tratamentul, daca imi mareste doza acum ca am intrat in trim 3 si nu mai iau Aspenter.
Mi-a spus cineva ca a ajuns si e ala USchi si i-a dat tratament cam la fel ca al meu. S-a dus si la madam Avram (parca lucreaza si in Cluj), i-a dat de facute niste analize in plus pe langa ce ii daduse USchi, si i-a taiata Clexanul de pe lista. DAr nu a pus-o s afaca mutatiile. Cred ca ar fi bine daca ai ajunge si la madam Avram sa vezi ce spune si ea.

Elena e posibil sa ai cateva pete de sange. Nu ceva nemai intalnit. Poate atunci cand a bagat cateterul a zgariat putin peretii, pe acolo. Multa bafta!
Eu nu stiam ca Rotaru face si el inseminari. Stiu ca e f bun ginecolog. E un mare domn si un mare profesionist. Poate s-a mai reprofilat omul.

Bety au inceput greturile? Mananci muraturi? Pe mine m-a ghicit bona ca sunt gravida, pt ca imi cumparasem multe borcane de castreveti murati. Era iunie si deja toate muraturile se treminasera demult.

cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Va salut si va pup pe toate

Dancutza, muraturi mananc si eu cu placere dar n-am neaparat o preferinta pentru ele, greturi n-am si asta ma ingrijoreaza putin ... barfele spun ca e bine cand ai greturi ca bebe se dezvolta ok, acum daca e sa compar ... in sarcina cu baiatul cel mare n-am avut greturi deloc si niciodata n-am vomitat dar daca asa se spune ... poate asa ar fi mai bine sa am greturi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Buna,

Scriu aici pentru ca luna aceasta trebuia sa fac inseminare dar, pentru ca a fost un singur folicul (ovare polichistice cu 40-50 foliculi antrali in z3, stimulare f usoara 50 UM cu Gonal F si Pregnyl pentru spargere) dna. dr. a spus ca mai bine apelam la varianta "obisnuita" caci sansele sunt cam aceleasi cu o spermograma normala.
Intrebarea mea catre oricine ma poate ajuta este:

Duminica, ziua 28 a CM: Beta HCG a fost 24.95
Marti, ziua 30 a CM: Beta HCG a fost 44.25

Pe langa faptul ca valorile mi se pare foarte mici (am ovulat dupa calculele mele in ziua 16 a CM) dar normale conform laboratoarelor, cum sa interpretez faptul ca nu s-a dublat valoarea?

Daca merg azi la o ecografie am sanse sa vad daca sarcina este in uter sau pe trompa? E posibil totusi sa fie totul in regula?

Multumesc frumos pentru ajutor si Dumnezeu sa ne ajute pe toate sa avem bebelusii pe care ni-i dorim atat de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Andreea felicitari, sarcina usoara sa aiIn sarcina extrauterina BETAHCG ESTE FOARTE MARE , LA TINE E NORMAL PT 4 SAPT

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

Buna fetelor!!

azi declar prima zi de CM.
ieri fiind ziua 12 dupa IA am avut o sangerare maronie ,putin de tot si s-a oprit pana azi dimineata
sunt foarte dezamagita.
Maria tu ce faci???

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Am rezolvat, trebuie sa mai astept o saptamana si putin pentru ecografie caci altfel nu s-ar vedea nimic dar teoretic totul este in regula. Medicul de la Promed cu care am facut stimularea mi-a zis ca daca este o crestere de minim 60% la 48 h teoretic totul este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Annairisana, de ce spui asta? Ziua 12 este ...foarte repede dupa IA...plus ca inca n-a inceput menstruatia propriu zisa...Bineinteles ca vei vedea clar in cateva zile dar incearca sa gandesti pozitiv, nu inseamna neaparat ca luna asta nu s-a intamplat ce va doreati. Pana nu ai confirmarea clara ca nu e sarcina, nu te lasa!

Multumesc pentru raspunsul referitor la intrebarea mea.Sper sa fie in regula iar daca nu...macar stiu ca daca ovulez cand trebuie sunt sanse sa aducem pe lume un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

ANA, luna aceasta cand a venit CM am cazut in butoi ,am zis ca nu mai fac nimic , ce o fi o fi, dar ieri mi-am luat teste de ovulatie , acum stau si ma gandeesc daca sa le fac sau nu.Eu mai am de asteptat pana in MAI cand o sa incep IA

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

pai de ce tocmai pana in mai????
poate pana in mai te ajuta DD si ramai fara IA.
maine merg la prima eco,azi cand am sunat la clinica sa le spun ca mi-au venit uratii mi-a zis doctorita ca mai am o incercare gratuita.
de data asta stau acasa ,chiar acum merg la med de fam sa imi iau concediu medical,e ultima incercare si nu vreau sa mai risc.


secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Ana eu ambele sarcini le-am obtinut natural. In Martie am facut IA , dar nu s-a prins. Dr mi-a spus sa mai asteptam ca poate DDne ajuta si se prinde natural.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput