Muffins-retete foarte,foarte,foarte simple ?!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Saptamana asta am facut briose cu branza de vaci, multa branza, mult iaurt, ca nu prea mananca copilul lactate:
2 oua
1oo g zahar
80 g unt (sau unt+ulei)
zahar vanilat sau alte arome, un praf de sare
400 g iaurt (al meu era grecesc, merge si gras)
250 g branza de vaci
220 g faina (depinde si de cat de gras e iaurtul, cat de uscata e branza)
1 plic praf de copt


Eu adaug ingredientele in ordinea in care le-am scris mai sus, mi-au iesit 18 briose.
Dupa ce s-au racit s-au lasat un pic, dar foarte putin. (cam ca la pasca)

Cred ca le fac pe post de pasca la Paste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Cand imi raman albusuri de la alte preparate fac briose cu nuca:
6 albusuri
125 - 150 g zahar
125 g unt
125 g fains
125 g nuca; macinata
esenta de vanilie, sare
un plic de praf de copt

Acelasi procedeu, ies cam 15 briose.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Clar am dat din nou in mania brioselor.

Dana vio, multumesc. Suna tare bine, as ac asigur le voi face.

Pana sa probez retete de aci, am facut azi Briose cu rodie si sirop de portocala. Aveam o rodie si cum nu stiam de unde sa o apuc, am dat o cautare pe net si m-am oprit la briose . Reteta e simpla, au iesti bunute, Maria si Vladimir s-au batut pe ele, Stefan nici nu a vrut sa le guste, dar la el daca nu au prajiturile ciocolata, e ca si cand nu ar fi.

Fac un copy-paste aici, cu reteta, e de pe blogul Bucataria portocalie (cu ocazia asta am gasit si alte retete de briose si am ajuns si pe un alt blog - Laura Sava - cu si mai multe retete de briose , sper sa nu fie nici o problema, ca le pomenesc pe aici, dar poate inspira si pe altcineva.

INGREDIENTE (pentru 24 briose):
4 oua
250ml lapte
500 gr faina
250 gr zahar
100 ml ulei
30 ml sirop de portocale (sau coaja de la o portocala)
o lingurita praf de copt
1 rodie
PREPARARE:
Intr-un castron mixam bine ouale cu zaharul. Ajutandu-ne de un tel incorporam treptat uleiul, laptele, siropul de portocale, faina amestecata cu praful de copt. Puteti vedea mai jos consistenta aluatului.
Ungem cu ulei tava pentru briose (asta daca nu folosim hartiute speciale) si punem compozitia in tava. Nu umpleti formele de tot pentru ca vor mai creste la copt. Presaram samburii de rodie si dam tava in cuptorul bine incins in prealabil, pentru 30 min, la foc mic (fara a deschide usa cuptorului).

Eu am pus doar 200 g de zahar, am folosit suc de portocale amestecat cu sirop de artar, le-am tinut mai putin in cuptor si mi-au iesit 30 de bucati .

Data viitoare voi incerca una dintre retetele cu iaurt (pe cea de la Roxana o faceam si eu o data), ca parca sunt mai bune totusi decat cele cu lapte.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

dar cum sa fac sa nu se mai duca la fund fructele de padure sau bucatle de rahat?.....ca tot timpul le gasesc lipite de tava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

L-eam comis pe cele cu reteta clasica + visine + bucatele de ciocolata
Ai iesit din protie dubla 36 de bucati, sunt buuune rrrau



am reusit sa pun pozele

cea din stanga este briosa de azi cu visine + cioco, cea din dreapta este cea de saptaman trecuta din reteta de negresa




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Ne-a lovit si pe noi mania muffinshilor.
Am si gasit tava ieftina + 100 forme de hartie, asa ca aseara, in premiera, le-am comis.

Reteta e "furata" de la negresa simpla (reteta Pocai dp culi):

1 ou
1 cana zahar
juam` cana ulei
1 cana lapte caldut
2 cani faina
1 lingura rasa bicarbonat nestins
3 linguri gem (nu ducleata)
3 linguri cacao
*** o cana = 250 ml ***
*Se ia mixerul si se bat oole intregi cu zaharul, apoi adaugi pe rand uleiul, laptele, gemul (va iesi o chestie lichida). Se mixeaza bine-bine, apoi se adauga bicarbonatul, faina si cacao.
**Se coc 30-35 minute, pe verificate cu scobitori.
***Eu am facut portie dubla si am copt 4 tavi x 12, dar ultima avea parca doar vreo 8 bucati. Am umplut formele de hartie aproape pana sus si mi-au iesit foarte frumoase




asta e si retzeta mea. probabil luata tot de pe culi de la poca







michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

In seara asta am incercat reteta de aici, portie dubla.
http://www.lauraadamache.ro/2011/06/muffins-cu-ciocolata.html

Doar ca am pus mai putina cacao si am folosit cioco alba. + un pic de scortisoara in aluat.
Mi-au iesit 40 bucati.

Sunt primele mele briose.
Aluatul nu mi se pare foarte aromat. Dar inca n-am pus zahar vanilat deasupra. Si de obicei, la orice pandispan, eu pun coaja de lamaie, pt aroma. Aici n-am pus.

Si m-am descurcat doar cu o tava. Pauza aproximativ de 3 minute intre doua ture la cuptor. Dar aveam pregatite briosele, doar sa le scot pe cele coapte si sa pun pe cele pregatite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Am vazut retetele postate de voi si abia astept sa-mi cumpar si eu tava de briose.
M-ar interesa mai multe retete pt briose sarate; ma gandesc ca ar fi bune pt copil la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Citat:
bonsai Publicat la - 09/11/2012 : 20:42:39
--------------------------------------------------------------------------------
dar cum sa fac sa nu se mai duca la fund fructele de padure sau bucatle de rahat?.....ca tot timpul le gasesc lipite de tava


nu ai incercat sa le treci prin pesmet (eu le mai trec prin gris sau chiar faina uenori) inainte de a le da drumul in aluat?

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am facut faza cu faina,dar tot le culeg de pe fundul tavii....trebuie sa incerc si cu gris sau pesmet.......

Mergi la inceput