Muffins-retete foarte,foarte,foarte simple ?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

szivarvany - ce iaurt ai prin casa, la momentul respectiv am pus iaurt grecesc :) Spor la treaba !

P.S. - glazura am facut-o din suc de lamaie cu zahar pudra, delicioasa si racoritoare, merge f bine cu briosa

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

dana vio, astept reteta si alte idei daca aveti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Ups, am uitat. Mi-am innodat un neuron ptr maine.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Cosulete cu dulceata si nuci
Pentru cosulete:
- 550 g faina
-250 g unt/margarina
-4 galbenusuri
-4 linguri smantana
-5 linguri zahar
-1 plic zahar vanilat
-1 lingurita bicarbonat de sodiu
Pentru umplutura:
-6 albusuri
-6 linguri zahar
-1 lingura esenta de rom
-300 g nuca macinata

Mai intai amestecam faina cu untul taiat cubulete, adaugam zaharul, vanilia, galbenusurile, smantana, bicarbonatul de sodiu stins cu zeama de lamaie si framantam un aluat pe care il lasam o ora in frigider.
Albusurile se bat spuma, se adauga zaharul si se bat in continuare pana se topeste zaharul. Se adauga esenta de rom, apoi in final, amestecand usor cu o paleta, adaugam nucile macinate.
Cosuletele de tabla se ung cu ulei.
Aluatul se intinde pe planseta, se decupeaza cerculete care se pun in cosuletele de tabla. In fiecare cosulet se pune dulceata (de visine in cazul meu). Peste dulceata se pune umplutura din albusuri cu nuca. Se poate pune intr-un posh si sprita sau pur si simplu se poate pune cu o lingura. Se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coc cosuletele 35 minute la foc mic.
Dupa racire se pudreaza cu zahar. Sunt foarte fragede si foarte bune.


Sau
aluat de foetaj(copt in orb)+salata de ciuperci.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Sunt interesata si eu de retete, insa am rugamintea ca la fiecare reteta sa aproximati cam cate briose ies din cantitatile date.
Asta ca sa stiu cate tavi fac sau daca e cazul sa dublez cantitatile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Muffins (briose) cu branza si cascaval
Ingrediente
Pentru 10 bucati:

160 gr faina amestecata cu
1 varf cutit de praf de copt si un varf sare,
2 oua mici,
50 ml ulei,
100 ml lapte,
100 gr branza (ex. 70 grame branza de vaca si 30 gr cascaval ras).
Preparare
Se pun intr-un bol si se mixeaza toate ingredientele lichide - ouale, uleiul, laptele - si branza cu cascavalul. Apoi lasam mixerul deoparte si punem in functiune lingura de lemn. Incorporam cu grija faina, doar pana aceasta va absorbi lichidul. Va rezulta un amestec cu multe cocolase. Se pune totul in forme unse cu unt. Presaram deasupra cu susan. Se coc la cuptorul preincalzit - 175 grade C - 15-20 minute.

PS. Astea nu le-am gatit inca.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Danavio, la cel cu nuci, aluatul iese asa faramicios si buuun cum stiam eu pe vremuri ?



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Danavio, la cel cu nuci, aluatul iese asa faramicios si buuun cum stiam eu pe vremuri ?



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Da

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

RETETA CLASICA DE BRIOSE CU ORICE
250g faina
1 lingurita bicarbonat de sodiu
1 lingurita praf de copt
Un praf de sare
120g zahar, brun sau nu
2 oua, batute cu telul
150ml iaurt
100g unt topit sau 100ml ulei

140g fructe uscate, orice
Cam 100g ciocolata

Se incinge cuptorul la 180 grade. Se amesteca ingredientele uscate: faina, zahar, praf de copt, bicarbonate, sare. In alt castron se bat ouale cu untul topit sau uleiul si iaurtul. Se pun ingredientele umede peste cele uscate, se amesteca cu telul doar cat sa se omogenizeze. Nu trebuie batute cu mixerul!
Se incorporeaza fructele uscate sau fructe de padure congelate sau nu. Se poate incorpora ciocolata bucati sau se poate pune o lingura de cacao in compozitie.

Se umplu formele de briose pe 2/3 cu amestecul, se dau la cuptor cam 25 minute. Se incearca cu scobitoarea daca-s facute, se scot pe gratar, se lasa sa se raceasca


Acum am primit aceasta reteta :-) din site urile englezesti tradusa si ras-ras incercata :-) Multumesc Rox



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Eu fac mereu aceeasi reteta de briose, cu diverse umpluturi (nuttela, bucatele de cioco, fructe uscate/confiate, rahat, fructe de padure congelate, visine), sau chiar asa simple:

1 pahar de iaurt (150 gr)
2 pahare de zahar
1 pahar de ulei
3 pahare faina
1 zahar vanilat
3 oua
1 lingurita praf de copt

"Paharul" cu care masuram, e cutia de la iaurt.
Ies cam 20 de briose de marima normala.
Aluatul de face in maxim 5 minute.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput