Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Aici inca o actiune :

Impreuna Craciun 2012 -60 de copii

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175238&whichpage=1

Am inteles ca sunt 60 de copii cu nevoi speciale (Gusta e fata care se ocupa).

Si in completare la ce am scris mai devreme, anuntul fetelor de la ajutor umanitar (cele care se ocupa cu tombola, licitatia si bazarul):

Prietenii lui Mos CRACIUN

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175574&nm=Prietenii-lui-Mos-CRACIUN

O zi buna in continuare !

CU drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Ce calendare de Advent recomandati pt copii?Am vazut o gramada de modele in magazine si nu stiu de care sa cumpar pt baietelul meu

Ah si inca o intrebare pt gospodine: se gaseste mascarpone in magazin??Dar smantana fermentata ca cea de la noi???




Mascarpone se gaseste si la Lidl, nu au tot timpul,dar in marea majoritate a timpului au.Ricotta in schimb nu au,dar se gasesc ambele in magazinele mai mari gen Real ,Rewe, Edeka, Hit.
Smantana fermentata cum e in tara este Sauer Sahne, Crème fraîche-ul aduce cu smantana Dorna rosie care eu o foloseam la papanasi, e mai grasa si putin dulceaga, adica nu pisca .Mai grasa decat Crème fraîche pt. cine vrea pentru prajituri este Creme double.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Am auzit si eu la stiri de dimineata (pe N-TV) re.la ciocolata din calendarele de Advent. As lua ceva cu jucarii inauntru (Playmobil sau pe-acolo). Pt fiica-mea (are 9 ani) am luat cu Barbie (cosmetice).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Eu nici nu as prea vrea sa ii iau cu dulciuri...cu jucarii pe unde gasesc??

Multumesc pt raspunsurile privitoare la mascarpone si smantana...o sa caut sa vad unde gasesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

in Elvetia se gaseste Mascarpone mai peste tot...smantana se cheama aici Creme fraiche....e ft buna, noi facem cu mamaliga si brinza luata de la turci...am gasit la Real (in Singen) o smantana ft buna (tot Creme fraiche)...acum depinde de gustul fiecaruia...asta de aici e ft grasa...Rahm sau Sahne folosesc doar la mancare (pt ca e ca si laptele)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hehe, exista aici multe tipuri de smintina: cele acrisoare: Saure Sahne, Schmand, Creme fraiche si cele dulci Sclagsahne si Konditorsahne. Cele cu peste 30% grasime le puteti folosi la gatit si pt sosuri si supe fierbinti. Mi-a luat o gramada de ani si citit de carte pt bucatari profesionisti ca sa le inteleg.

Sa va mai povestesc din saga Librarie.net? Azi mi-a venit pachetul ! Il trimisesera pe 21 nov. In schimb sta scris pe pachet taxe 159,4. S-or fii inselat la taxele postale si costa mai mult? Mistere si alte mistere . Cartea care a dat greutatea masiva a pachetului este Marele dictionar vizual in 5 limbi, pe care il recomand calduros tuturor care invata germana sau care au copii care invata romana (limbile sunt : romana, engleza, franceza, spaniola si germana). E f bine tiparit, scrisul e insa un pic cam mic. Eu l-am prins la reduceri si ma bucur ca l-am luat ca si acum mai am probleme sa aleg cuvintul exact in germana (sau in romana, hehe) la ce vreau sa zic iar in dictionar nu te lamuresti intodeauana desi ai imaginea in fata ochilor. Este si f educativ fiind si un pic de enciclopedie (arata partile corpului, ale unei masini, etc). Sunt incintata de el, dar aveam dinainte versionea germana-engleza-spaniola-franceza-italiana de la Pons asa ca stiam la ce sa ma astept. Puteti sa va uitati la citeva pagini pe Amazon (sunt aceleasi desene).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cum se numeste auf deutsch zaharul brun si de ce nu se gaseste prin supermarketuri, si cum se numeste piureul de castane?


Mascarpone am vazut efectiv in toate supermarketurile: Netto, Aldi, Lidl, Rewe, Edeka.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu iau de la Lidl "Brauner Rohr-Rohzucker", iar piure de castane e Maronenpiuree si am gasit numai la MixMarkt (piure de castane romanesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Despre zahar http://foodwatch.de/spenderunterstuetzer/ernaehrungsfragen/frage_des_monats_januar_2010/index_ger.html .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:

multumesc de raspunsuri. asteptam sa ne vina cardurile de la asigurator peste 2 zile apoi o sa mergem la doctor. Cristina poti pls sa-mi dai un tel si numele doctoritei de care ziceai ca o stii? am inca o intrebare stiti cumva pe unde sunt de obicei mai bune preturile pt pampers?

Mergi la inceput