Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Olaaa mamici si burtici :D

Am revenit acum ca ne mai linistim si noi. Pliina perioada asta, frate!
Pe scurt:
- Am reusit sa trecem de la 8-9h de plans continuu colicos noaptea (???!!!) la 3-4h iar aseara a fost primul somn lin :) Ma mai astept la cateva recidive scurte, dar ce a fost mai greu cred ca a trecut. Mai aveam putin si imi legam o perna de cap in caz ca picam instant de somn. Cred a am avut super-colici in astea 2 saptamani, inclusiv colici de zi (eu ma amageam ca doar noaptea se intampla).

- Am reusit sa ies si eu la petrecerea de Craciunde la firma, un dans de 2h pe muzica buna langa niste colegi pusi pe distractie. Trebuia sa fiu mai obo ca oricand, dar am venit acasa cu bateriile incarcate si am mufat pruncii imediat ca dadeau semne de pofta mare la haleu :D

- Azi am reusit sa luam cateva cadouri pentru o surpriza pe care o pregatesc pentru ai mei (cum e primul an in care nu mergem acasa, nu se asteapta la nimic dar trimit eu un spiridush cu ceva mici pachetele)

- Brad - maine, abia asteeept! Dragos de azi de la 5 dimi ganguretse in continuu si in mall s-a holbat non-stop la luminitele de brad. Cred ca va prefera asa eva in locul oricarei alte jucarii :)))


@Anne
- esti mare figuraa! :D Am notat treaba cu Catalina, o chemam cu 5 pulovere pe ea eventual.

@Catalina - bun venit, subscriu! Faina familie aveti, bine ati revenit in tara si sa va auzim cu vesti bune mereu!

@noile burtici - si bun-venit!

@Brigit - data viitoare anunt din vreme cand mai pleaca mandrutzu' pe partie ;) Poate ne sincronizam :D
@Brigit si Anne - iesirea la munte o planificam deci dupa Rev :D Noi poate mergem totusi intre sarbatori daca trecem cu liniste de Craciun. Pe la voi ce mai e nou? Ai mei boboci nu mai dorm ziua nici ei de vreo 2 zile incoace, sper sa trecem si la somn plin pe noapte in curand. Azi i-am obo afara in parc si putin in magazine si dupa o baie buna, acum sforaie dincolo de zor :))))))

@Adriana si Dianele - va pupcenkovices in mod special! Bat tobele la voi :))

Vine Moshu' cu bebici cu cateva zile decalaj, dar vine ;) Pe mine m-a adus pe 26, deci 27 e o zi tare buna :))))) numa' oameni modesti se nasc in perioada asta :D noooot!

Intrebare: pentru mamicile care ati infasat copiii, pana la ce luna ati facut asa? Noi ne gandim ca pe la 4 luni nu se vor mai trezi de la pumni si palme proprii. Adevarat? Sa sper?

Daca nu va mai cites pana de Sarbatori, un Craciun reusit, cu un strop de magie, cu sanatate si voiosie multa va doresc, langa mega-familiile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Ce mai faceti fetelor? Va pregatiti de sarbatori? Unele va pregatiti sa nasteti :) N-am mai scris de mult, dar m-am gandit la voi

Eu acum sunt in 12 saptamani, mai am un singur bebe cum spuneam cu ceva timp in urma, dar acesta e bine. Ieri am facut dublu test si m-a distrat dr. ecografist cum ii spunea "bravo bebelus!" :))

Va scriu tot voua pt. ca inca nu m-am acomodat in alta parte pe forum. Mai sfatuiti-ma si pe mine cum sa ma port cu mama asta a mea si cum sa mai vorbesc cu ea. Intentionez sa ma duc acasa in week-end, pe 24 sa fiu in Buc. pt ca vreau sa merg la biserica - la ai mei asa ceva ar fi cvasi-imposibil - iar pe 25 o sa fiu probabil singura. Nu ma deranjeaza, e ok, macar stau linistita. Eu cu bebe din burtica :))
Dar au reinceput discutiile. Mai nou si fratemiu e de partea lor. Au cu totii impresia ca o sa le aduc "plodu'" pe cap, sunt o nerealista si o egoista in general. N-am nici un plan concret - si adevarul ca nu prea am :D, sunt o inconstienta etc. Nu mi se mai vorbeste urat de-a dreptul, doar asa... pe un ton. Diverse vorbe care sa ma traga in jos.

Deci ma pregatesc de niste zile care vor fi neplacute. Iar referitor la planuri, chiar nu stiu ce planuri sa-mi fac. Eu vreau sa-mi cresc copilul aici, unde stau, ce sa fac daca n-am bani de o casa mai mare?? Mai pe termen scurt, am transmis la cateva mamici daca pot sa ma ajute cu hainute sau alte lucrusoare. Deci cam atat.

V-am plictisit? Ma trezesc asa uneori ca n-am cu cine vorbi, maine o sa-mi sun prietenele. De la prima ora cred ca incep cu telefoanele :D

Va pup!

Edit: Tonia, ce faci? Mi-a atras atentia mesajul tau si uitasem sa te intreb daca ai stabilit ceva cu ceza, inainte sau dupa revel. Oricum ar fi o sa fie bine, nu-ti face griji!

Sa ne tineti la curent cele care aveti nasterea in apropiere, va tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, nici in ianuarie nu stiu daca pot pleca din judet pt ca pe 26 avem botezul si nu am facut nimic. O sa fim aglomerati in ianuarie pt un botez care este mai mult pt rudele sotului decat pt baieti . Dar de ce nu ne vedem in bucuresti? voi + catalina sunteti din bucuresti iar eu ajung des in capitala.
Ma bucur ca ati scapat de colici. Noi inca ne mai chinuim dar sper sa fim si noi pe ultima suta de metri.

Ade, sfaturi iti putem da cu duiumu....conteaza f mult ce vrei tu. Daca vrei sa te lasi batjocorita de ei, atunci nu ii zici si nu faci nimic. dar eu cred un lucru: nu ai nimic de demonstrat nimanui, copilul este al tau, nu ai de ce sa te justifici in fata unor oameni care mi se pare ca te subapreciaza. Adica eu nu inteleg: eu fac un copil cand primesc unda verde de la maica-mea? Am nevoie de aprobarea lui frati-miu? Daca nu esti debila mintal, atunci esti perfect capabila sa decizi singura daca vrei, faci un copil. Mie dificila nu mi se pare partea cu cresterea/educarea unui copil singura. Dificila o sa mi se para perioada aia in care copilul este constient ca nu are tata si o sa inceapa cu intrebarile. Dar asta nu mi se pare un motiv sa renunti la sarcina. Daca stai 2 ani acasa, poti sa stai cu bb si sa-l cresti ccum vrei tu. Dupa 2 ani poti cauta o cresa. Iar un alt motiv halucinant pt a renunta la sarcina ar fi ala ca stai in garsoniera :)). Asa si? Eu am trait intr-un apartament de 2 camere cu 2 frati + parintii + un catel. Mult mai important este: ai sa-i cumperi hainute? Ai sa-i cumperi mancare? Il poti tine in scoala? Ii poti oferi o copilarie frumoasa? Eu raman la parerea ca daca vrei, poti creste copilul singura. Eu ma incapatanez sa nu aduc pe nimeni pt ca vreau sa ii cresc cum vreau eu si uite ca avem 2 luni jumate, sunt activi iar eu ma descurc singura. Cat? Nu stiu.

as mai sta la vorba, dar dl cel mare s-a plictisit in leagan si cere prezenta mea :))

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Adde felicitari pentru cele 12 saptamani sa fi sanatoasa si sa ai o sarcina usoara.In legatura cu familia ta eu zic sa-i ignori pe toti,ignoranta doare cel mai tare,si sa nu mai zici niciodata ca esti singura,daca il ai pe Dumnezeu in suflet si pe bebe in burtica ai tot.
Noi nu am stabilit cezariana,mergem pe 27 la control si in functie de cum suntem luam o decizie.
Diancic ce faci?dai un semn de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tonia, bineinteles ca sunt, imi sunteti tare dragi si nu scapati de mine usor, doar ca nu am reusit sa scriu, ieri am fost la consult, pe cod portocaliu am ajuns la timp la doctor si apoi acasa cu bine, copiii sunt bine, colul e peste 4 cm, IR-urile bune, lichid amniotic suficient, deci e pacat sa-i scoatem mai devreme, ca ei nu dau semn ca vor afara, motiv pt care mai amanam ceza, facem consult pe 27 si eventual stabilim ceza cand facem 38 s. Am semnat si contractul de nastere cu RM ieri, am vizitat si maternitatea, intr-adevar e ca un hotel nu spital, deja ma apuca frica cum voi face fata, doar experientele mamicilor de pe forum ma incurajeaza, totul pare foarte aproape si atat de real....si eu n-am habar cum se ingrijeste un copil d'apoi 2. Sper si ma rog sa fie bine si sa ma indrume DD cat mai bine posibil pt comorile care misuna in burtica.
Adde, sunt de acord cu Anne, chiar treb sa ceri parerea familiei cand vrei sa ai un copil? Mi se pare absurb, odata ce peste 18 ani, ai un job, cum pot sa-si permita ei sa-ti dicteze viata...? Intr-adevar, iti pasa de ce gandesc cei apropiati pt ca ii iubesti dar treb sa impui anumite limite, asta e parerea mea
Pup fetele si aveti grija de voi si bbs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

diancic ma bucur ca esti bine,sa dea Doamne -Doamne sa nasti la 38 sau dupa 38,speram si noi sa rezistam pana dupa revelion,mai greu cu sarbatorile ca mai fac una alta si mai am si o gramada de musafiri care se autoinvita ca sa ma vada.Nu ai scris cat de grasani sunt bebelusii.
Va pup,noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tonia, nu i-a "cantarit", ca oricum greutatea e variabila, nici eu nu am cerut sa fie masurati ca sa aflu greutatea. Sa inteleg ca tu vei lasa ceza dupa revelion? Sau depinde de consultul de pe 27?
Cunoastem subiectul cu autoinvitati, dar cred ca e mai bine cu ei, ca nu mai fac treaba prin casa, treb sa stam impreuna doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

diancic,depinde de controlul din 27 daca facem ceza,am un bebe mai mic si dr zice sa nu creasca mult diferenta intre ei si sa nu intre in suferinta fetala,in rest nu am nici un semn de nastere,nu am nici-o contractie sau nu le simt eu desi am terminat cu progesteronul,tu iei incontinoare?. Am emotii mari de tot si un sentiment de frica,cum o-sa ma descurc, cum o sa fac fata, dar ma incurajaza foarte mult experienta mamicilor de pe fotum care se descurca foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Fetelor mie mi sa rupt ieri apa la 35sap si2zile pe la 15.30 si la 9.35/9.36sau nascut alessia de2.300 gr si giulia 2.500gr.respira singure.pana acum nu leam vaz urmeaza.

Mergi la inceput