Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Lali - tu nu esti cu noi pe FB, deci voi spune si aici ... Ma intorc la serv in februarie, dar nu asta e motivul pentru care vreau sa o intzarc.

Principalul motiv e faptul ca de pe la 6 luni Eva se trezeste extrem de des noaptea... A avut o mica pauza de vreo sapt acuma de curand inainte sa venim la Zalau la mama. Zic pauza ca se trezea doar o data-de 2 ori si nu de n-spe. Trezirile cica se datorau dintilor, dar eu nu prea cred pentru ca abia acuma ies, la aproape 9 luni si nu cred ca sufera din cauza lor de 3 luni incoace. Vrea numa' cu tzitzi sa adoarma in cond in care ea seara bea LP, dar tot nu se culca fara ea ... Noaptea nu se linisteste decat cu tzitzi si treaba asta a devenit un stres pentru mine ... Asata e noaptea.

Somnul de amiaza la fel, a avut o perioada cand dormea doar cu tzitzi in gura, fapt pt care sunt nevoita sa stau cu ea in pat la somnu' de amiaz zilnic, fie ca dorm fie ca nu... Acuma o mai lasa din gura, dar se trezeste si o cauta si dc nu e ... adio somn...Dc nu doarme e maraita toata ziua si uite asa...

In concluzie nu pot face nimic toata ziua ca sau ma ocup de ea, sau stau pe post de suzeta ... Noaptea o cauta disperata si dc nu o gaseste e scandal, ziua la fel...

Sunt obosita si nu mai pot si nici nu mai vreau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Desi sunt sigura ca imi va parea rau, ca voi avea mustrari de constiinta si va fi greu o vreme (asa e firea mea) trebuie sa o intzarc. Dupa ce ne inbtoarcem acasa voi incerca sa ii dau LP dupa fiecare masa si poate in 1-2 sapt nu va mai cere asa des tzitzi. Asta e planul A. Dc nu iese, voi incerca sa ii scot tzitzi pe rand, intai pe cele de zi si voi incerca sa o culc leganata sau cumva, tot va trebui sa adoarma intr-un fel pana la urma...

astea is planurile, sa vedem cum va fi cruda realitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Anca, nu stiu daca Eva accepta suzeta, dar eu asa o pacalesc si acum: se culca numai cu biberon si, cand simt c-adoarme, i-l scot si bag suzeta. asa procedam si cand alaptam: lipeam suzeta de san si i-o varam cu maare grija. evident c-o pierde noaptea, dar dorm iepureste si, cum tresare, cum sar cu suzeta. daca apuca sa se trezeasca, ne distram 2 ore.

Edit, ca mi-adusei aminte: laptele praf i-l dai simplu sau cu ceva cereale? ma gandeam ca 2-3 cupe de cereale poate ar fi mai satios. si masa de dinainte sa fie ori mai consistenta, ori mai aproape de ora de culcare (Elina papa pe la 19:00-20:00, iar culcarea e pe la 21:30-21:45).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Draga Olgutza cerealele nu le vrea decat cu lingurita, in lapte nu le bea. Ultima masa o are chiar inainte de somn. Suzeta nu o ia in nici un caz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

Anca.cls sunt curioasa foc sa vad cum va merge saptamanile astea pt ca si noi sungem aprox in aceeasi situatie (doar ca noi papam doar tzitzi si avem 4 dinti ). m-am enervat de multe ori si am spus ca o intarc, insa ma gandesc la raceli si mai aman pana la primavara. aseara am stat cu ea o ora la san si cum o puneam jos, cum se trezea. si noi tot la san adormim si va fi o veselie pana gasim alta metoda de adormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Olgutzza, asta cred ca e, nu?
http://www.amazon.de/ALFARE-Spezialnahrung-Pulver-400-Gramm/dp/B003OEKSJW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1352154483&sr=8-1
Daca vrei, intreb si la farmacii care e pretul, in supermarketurile pe care le frecventam noi, nu l-am vazut.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare dragi mamici!!!

Primiti o oaie ratacita?

Noi suntem bine. Sunt in vacanta la soacra de 1 saptamana. Maine plecam acasa. Am un pic de emotii caci sunt singura cu cei 3 copilasi. Sper sa ajungem cu bine.

Ileana am ramas tablou cand ai povestit de soacra. Sper sa-si mai revina cu timpul.

Olguta multa sanatate bebelinei tale. Doamne ajuta sa va reveniti cat mai repede si sa inrati pe fagasul normal.

Fug la somn caci maine am o zi cam grea.

Va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Amelia, daca mi s-ar alimenta cardul cu o suma rezonabila cat sa traim decent, asa...de niciunde, nu m-as mai duce deloc la serviciu si as ramane lipita pe veci de copilasul meu. As renunta la cariera pt care am muncit, la meseria pe care am iubit-o, pt ca nimic nu se compara cu iubirea si grija fata de copilul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

'neata!
Alexandra, da, asta e laptele, stiu ca nu se gaseste in supermarketuri, ci doar in farmacii, e un fel de..."medicament" foooarte scump pe Amazon!! pls, cand ai vreme, arunca un ochi in farmacii

Olga, drum bun sa ai! (ador numele asta!!)

Ileana

Anca, ceva schimbari?

io's trista, bebElinei i s-a reactivat dermatita, in tratament fiind, si nu stiu de la ce de ieri dimineata are 2 pete rosii, marisoare, chiar sub buza de jos, aproape de colturile gurii, care-am sperat ca-i ceva iritatie si dispare in 24 h, da' uite ca nu-i! dupa ce ca ieri a fost prima zi (dupa niste luni bune!) fara nicio durere, cu copil vesel si vorbaret, azi am revenit la starea "normala" sambata i-am dat morcov fiert si dupa cateva ore a facut diaree (cu dureri, logic) si mancarea nedigerata; duminica a molfait vreo 5 minute un mar si seara iar scaun f moale, cu mucus si cateva firisoare de sange, de-am bocit cateva ore... iar ieri dimineata petele astea...nu stiu incotro s-o mai apuc, abia luni mergem la dr, cand va si termina tratamentul cu cortizon...

Bulinutza, sper ca voi sunteti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Neatza si de la noi!

azi dau eu cafelutza si o felie de tort!!

Olguttza poate ai noroc in germania sa-l gasesti la liber. Aici costa 15 euro cutia dar se da pe reteta si se face comanda. Nu i-l gasesti in farmacie/supermaket la liber. A fost unul din laptele de tranzitie a lui Sven. A avut o cadere in spital si au suspectat ceva alergii la lapte. L-au trecut intai pe Neocate care e 43 de euro cutia si nu contine decat vitamine si elementele necesare cresterii, apoi pe Alfare, apoi pe normalul hipoalergic si in final am revenit la laptele normal ca nu s-a gasit nimic.

Ileana, rau asa cu soacra ta! am ramas masca la ce ai scris! pacat! sper sa rezolvati cumva!

Olishka, ma bucut sa te revad si ca sunteti bine!

Anca, si Sven tot numai din castron vrea cereale si tot fara suzeta! Eu inca mai incerc sa i-o dau dar nu si nu! Mult succes cu intarcarea!

fug ca se trezi sven

Mergi la inceput