Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Matzo, multumesc, insa oricare dintre voi ati fi fost la fel. sigur!
ce pot sa spun eu acum, ca Stan patzitu', si dupa ce am si rememorat pas cu pas copilaria timpurie a Olgai (care-a avut reflux, dermatita atopica, prima "enterocolita" la 5 luni jumate, urmate de inca vreo 10 pana la 3 ani, cam tot atatea bronsiolite de la 1,5 ani pana la 5 ani, se umple de bube in prima ora cand mergem la tzara, face blande de la ciupiturile de insecte), este ca niciun semn/simptom nu trebuie neglijat. imi vine sa strig in gura mare tuturor mamicilor sa faca analize de imunologie si alergologi, plus hemoleucograma la cel mai mic semn al lor de intrebare. instinctu' matern nu face cat 10 doctori! alergiile astea sunt pacatoase rau, fie ca-s alimentare, din mediul extern sau la medicamente, si "erodeaza" pe toate partile: cutanat, respirator, ORL, digestiv. tratamentele cu corticosteroizi/cortizon elimina efectele si nu cauza, e un fel de a ascunde prafu' sub presh. trebuie identificat alergenu' si inlaturat, altfel lucrurile se complica, e ca un bulgare de zapada.
mie-mi vine sa ma dau cu capu' de pereti acu' ca nu m-am prins de la primu' copil ce se-ntampla si ce ar fi trebuit sa fac, oricum nu m-a-ndrumat nimeni nici atunci (avea dermatita de la 3 luni, pediatra imi spunea ca e de la saliva si de la molfait suzeta, dupa cateva luni i-a aparut pe picioare si m-a trimis la Babes ca e contagioasa, apoi m-au trimis la Bals, si tot bou m-am intors si de-acolo! abia la 1,5 ani am gasit un dermatolog care-a diagnosticat-o si care mi-a zis ca-i de la aditivii alimentari (!!), pt ca probabil nu stia ce sa-mi spuna). dermatita atopica este confirmarea ca exista un teren atopic, alergic adica.
Iarta-ma ca m-am ambalat asa, da-s furioasa rau pe medici!!

cu mancarea la noi e mai greu, nu stiu inca toate alimentele alergice pt ea, are si colonu' iritabil, mi s-a recomandat sa-ncerc din nou, încet, clasic, cu morcovi si albitura, dintre fructe doar mere..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Olgutza, bine ai revenit! Imi pare rau de problemele Elinei dar cum ai zis si tu, e bine ca stii ce are si de unde s-o apuci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

olguttza,sa le bagi pe gat doctorilor , toate analizele fetei ...offf ..cand mi-a vomat anastasia , in jet prima data ,si am ajuns la celebrul dr stanciu , mi-a zis ca nu are dom'le fata nika ,ca o tin nemancata ,io care m-am chinuit 4 ani sa am copilul asta ..am zis ca pic din picioare ..
si pt ca tot intrebai , si pt ca da instincul matern face cat 100 de medici , eu am banuit ca are reflux si am mers la dr stamate si i-am facut eco abdominala ,cu de la mine putere , normal ca s-a confirmat refluxul ,care pot spune ca a fost chinuitor ,dar nici pe departe ce traiesti tu cu fata cea mica
acum mai nou imi facea scaune verzi (la inceput mai rar apoi din ce ince mai des,ba combinatii de culori ,ba numai verde) , fara mucus , ceva nu mi se parea cum trebuie , si tot eu am decis sa scot laptele de vaca din care ii faceam branzica in casa, am cumparat lapte fara lactoza (lapte normal nu praf ,caci ea inca e pe titi) si uite ca au disparut scaunele verzi;cum f bine ziceai , sunt pacatoase alergiile astea ,ca daca nu sunt cumva stopate la timp ,erodeaza tot organismul
eu toate tratamentele pe care i le-am dat anastasiei au fost homeopate , n-am bagat in ea decat 1 data 2ml de panadol

sanatate multa piticutei si nervi de otel tie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Georgia, spre Stanciu fusesem si io indrumata la un moment dat, dar apucasem sa citesc (,) ca i s-a urcat celebritatea la cap, ca-n chestii "de finete" e depasit, desi la cab. lui cica-i mereu lume ca la Maglavit. m-a batut si gandu', in ultima vreme, sa-ncerc homeopatia, insa nu prea stiu incotro sa ma-ndrept, ca la cate "bube" are bebElina mea mi-as dori totusi pe cineva cu cazuistica. as avea nevoie, in viitoru' apropiat, si de un alergolog pediatru, sper insa ca ma va indruma pediatrul actual cand va fi momentul.

ce-am uitat sa spun, un lucru pe care l-am citit la alte mamici zilele astea pe forumuri, ca nu mi l-a zis nimeni, evident, este ca cica alergia alimentara se poate manifesta si prin consumul excesiv, dependenta ca sa zic asa, al respectivului aliment alergen! ambii mei copii au fost/sunt devoratori de lapte, cea mare manca 170 ml/masa cand avea 1 luna, nici acu' nu se culca fara lapte decat la gradi. singura recomandare a pediatrei a fost sa-ncep diversificarea la 3 luni jumate , ca laptele praf ingrasa! insa Olga nu de la lapte se-ngrasa (lua constant 1,5 kg/luna, nascuta cu 3,5 si iesita cu 3,2 kg din spital, avea la 1 an 15kg, acum are 24 la 5 ani jumate), ci pt ca asa a fost naturelu' ei. Elina, cu toate problemele ei, avea 11,3 kg la 7 luni (dovada ca sunt surori ), iar acum la 9 are 10,530, a luat 10 gr in 2 sapt...

Alice, ce ziceai dimineata de prajitura aia?? mi-e o pohta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Multumim de prajitura si cafea Alice
Fetelor Olguttza,Matzaila -se pot face telenovele dupa povestirile voastre....pacat insa ca ptr prostia,indolenta si nepasarea unora au de suferit suflete nevinovate.
Lexi- esti bine a trecut problema?N-am mai plecat nicaieri....ploua de cateva zile de ne-am saturat
Lady- cum esti tu, fetele ?sanatate multa si putere sa treceti cu bine.
Suziq-cam asa are programul si Andrei, cand ploya e tragedie mare si la noi...ce spuneai de mama denaturata-si Duck tv? Andrei e inebunit dupa"cei trei purcelusi si cip &dale"e asul meu din maneca cand nu mai stiu ce sa ii fac....asa ca intru si eu in club.
Aerlilian- bafta maine ca-i sambata - poate se razgandeste si nu mai gateste ciorba de vacutza
Noi mai aspiram nasucul din cand in cand,ne-am imprietenit f bine cu batistutainca un pic si o sa o tina singurel.Official merge cu premergatorul si cu fata asta dupa de timp de doua sapt a exersat numai mersul cu spatele.E f incantat trece dintr-o camera in alta ia curbe jucam ascunsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

Olgut... prin cate ai trecut si tu... si noi ne plangem ca,vai, nu-mi mananca fata legume sau peste. trebuie sa ai credinta si incredere ca in timp se atenueaza alergiile. voi, parintii, aveti la randul vostru alergii? sa inteleg ca episoadele de bronsiolita au legatura cu terenul atopic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna seara!
La multe lunite frumoase bulgarasilor sarbatoriti zilele acestea!


Mady domnul dr stomatolog merita tratat cu indiferenta,.... asta doare cel mai tare...
si daca zici ca e o fire prapastioasa mai bine te lipsesti de ajutorul lui decat sa iti scoata ochii
ori de cate ori are ocazia ca te-a ajutat.
Georgia .. cam tarziu raspund... Alex mananca sfecla rosie de pe la 6 luni daca nu ma insel... si ii place foarte mult
simpla, combinata, fiarta coapta... ca si finger food sa roada la ea.. etc.
Ileana tare faza cu ciorba de vitel... daca are pui in ograda de ce nu incearca si o supa de pui sau chiar ciorba? Ma alatur lalitzuzei si iti tin pumnii.. poate poate....
Bulinuta voi cum mai sunteti?
Matza grea poveste cum a zis Ileana.... toata stima.. se vede ca esti o femeie puternica.
Olgutza bun venit! Multa sanatate piticei.... m-am ingrozit citind.... revoltator....
Beatrix multumesc... pentru detalii... Din pacate eu nu detin o sursa ok de lapte de vaca si pana la 1,5 ani voi merge pe formula....
M-am hotarat sa las copilul in ritmul lui... daca vrea sa manance legumele / iaurtul sau ce am ptr el pregatit e ok.. daca nu papa lapte. In ultimile doua zile adormit foarte bine peste zi.. si atunci a sarit singur peste o masa.. (2 sau chiar trei reprize de cate 1/ 2 ore de somn).

Despre noi pot sa va zic ca petrecem o jumatate de ora minunata in fiecare seara dupa baita cand il las sa faca ce vrea fara orteze.... in doua zile a invatat singur sa se ridice de pe burta in fundulet (intinde un picior in lateral.. se impinge in bratesi trage celalat picior de sub el)... face ceva de genul podul (dar cu burta in jos. Poate nu sunt lucruri foarte interesante pentru voi, dar noi ne bucuram de primele saptamani fara gips...
A inceput sa aiba incredere si in genunchi si da sa mearga de-a busilea.. dar e la stadiu de rama momentan..

Va pup si multa sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Raluca, eu sunt alergica la penicilina, cu 2 socuri anafilactice la activ, ultimul in clasa a V-a, sora'mea la tetraciclina, desi niciunul din parintii nostri nu avea vreo alergie. despre consort nu stiu decat ca "tusea des cand era mic si se umplea de bube la tzara". sincer, habar nu am avut ca alergia se mosteneste, cu-atat mai mult nu stiam ca cea la antibiotice e cea mai pacatoasa, in sensu' ca poate genera alergii multiple descendentilor - lucru pe care mi l-a spus pediatru'.
in ceea ce priveste bronsiolitele, mi s-a spus asa: un copil sanatos face max. 2 episoade/an, iar copiii sub 2 ani 1/an (considerandu-se ca majoritatea nu merg in colectivitate pana la varsta aia, probabil), cel ce depaseste trebuie monitorizat atent. fii'mea a facut 3 in 4 luni! legatura intre bronsiolite si alergia la lapte (despre altele nu stiu) este urmatoarea: organismul unui alergic produce anticorpi in exces la consumul de lapte, reactie ce are ca efect producerea unei cant. f. mari de mucus, care se rasfrange pe toate partile: muci garla si/sau otite fara numar la nivel ORL, scaune cu mucus la nivel digestiv, iar la nivel respirator mucus ce ajunge in bronhii (bronsiolita) si le inunda, impingandu-l spre plamani (astm). in general vorbind insa, cred ca un teren atopic este un organism sensibil (nu neaparat cu un sistem imunitar deficitar, imunograma noastra e ok!), si-atunci orice "eveniment" viral capata o alta amploare...

Lali, viata bate filmul!
si noi intram in clubu' desenelor animate, cre'ca bebElina o sa zica-ntai "misca, musca, Mickey Mouse" si p-orma "mama"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Alexa, mereu te-am urmarit din umbra si cu sufletul la gura, ma bucur tare mult pt Piscotelul tau, cred ca stiu cum e sa traiesti evenimente d-astea...dar voi v-ati chinuit mult si aveti tot respectul si toata admiratia mea!
pe langa voi, Beatrix cu Sven si Toni cu printesa ei!



se vede ca-s nevorbita, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Of Olguta! Multa putere ai avut sa induri atatea! Va doresc numai bine si sanatate micutei!

Alexa ma bucur tare tare pentru voi! si ce spui tu acolo ca face Alex nu e deloc lucru putin! Bravo puiutz luptator!

Beatrix - de fiecare data cand postez uit, din graba, sa te felicit pentr progresele lui Sven si pentru puterea si daruirea ta! Am vazut pozele si e super bebe!

Mergi la inceput