Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Faith, am ascuns-o pentru ca ai mei nu au primit vestea ca razvan mai are un copil foarte frumos, sau prietenii de o viata, mereu au ridicat din sprancene ca "numai tu puteai sa te inhami la asa ceva"

Pe langa asta al meu sot nu s-a apucat sa povesteasca nimanui ce a facut fosta sau de ce intenteaza divort, le-a zis doar ca nu mai merge. Cand am aparut eu varianta fostei a fost ca a fost parasita si ea si copilul pentru alta ca vai cat a suferit ea si atunci am fost aratati cu degetul multa vreme in mod nedrept. Am avut telefoane anonime si asa mai departe. Acum ca ne intelegem cat de cat ok o facem doar pentru copil, pentru linistea lui sufleteasca pentru ca ar suferi ingrozitor sa stie ca parintii pe care-i iubeste se urasc intre ei. Dar atfel ne-a facut viata un calvar cel putin in primul an.
Am vazut ca exista preconceptii si ca daca un barbat e inselat se spune imediat ca "a facut el ceva de a meritat asta". Mi-a lasat un gust amar toata povestea.
Dar noi suntem fericiti impreuna si asta e tot ce conteaza. Eu cred ca toate lucrurile se intampla cu un scop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lady se externeaza maine cu tot cu Alexa!!!
Matzule, stateam aseara si ma gandeam, cum poti frate sa ai o relatie extraconjugala cand ai copil mic? Eu nu mai pot sa fiu sotie pentru al meu, ca sunt doar mama pentru copil, d-apoi sa ma mai gandesc ca pot sa ma duc pe langa casa... Doamne fereste, ce femeie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Aerlilian, dar tu iti cresti copilul singura,Denis a fost crescut de bunica lui, mama ei. Avea tot timpul din lume sa faca asta. Nu avea de calcat/spalat sau supravegheat baiatul. Plus ca a facut asa ceva cand piticul avea un an jumate. Nu mai era chiar bebelus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

beatrix - tu ai fost acolo, insa toni a fost aici... mai stie cineva ceva despre tonirro si puiutza ei?
olgutza - bine ai revenit... cum ai sesizat ca ar avea intoleranta si alergie?
matza, bulinutz -
anca_cls - si eu am "calarit-o" la aspirat si tare vinovata m-am simtit dupa...
suzie - programul vostru pare super... succes cu adormitul singurel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata! Dau cafeaua si prajitura buna :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

' Neatza!

Suzy vroiam sa spun ca mult controversatul si nesanatosul biscuite ne scoate si pe noi de multe ori din necaz. Si Eva primeste dupa masa, in scaunul ei ca sa pot face cate ceva. mai primeste cand e cazul cand venim de la plimbare si incepe smiorcaiala in carutz. Ei la faza asta, dupa vreo 10 min se uita lumea la noi ca la urs ca Eva se murdareste de sus pana jos, tare tare si plin de faramituri si bale si pe haine si pe maini si pe gura...Sigur ca oamenii ne privesc ciudat si se mira cum pot purta copilu' asa murdar

dar cand ma gandesc ca dc nu ii dau ocupatie tre sa o iau in brate sau urla de trezeste tot cartieru' ....asta e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Alice, multumim de cafea! Ce praji buna ai facut?

Anca, noi afara folosim covrigii de Buzau, nu fac atata mizerie si cu un covrig dintr-ala il plimb o ora, contin intr-adevar sare si faina, dar primeste unul la cateva zile si nu-l mananca, il roade numai ca e foarte tare. Poti sa incerci asa. Noi acum avem biscuiti de la plasmon care se topesc in lapte si evident in gura/maini etc, nu iti imaginezi ce e pe el, astazi deja l-am schimbat o tura si i-am spalat vestuta ca era ca porcu efectiv. Prefer sa-l schimb de cateva ori pe zi si sa nu stau stresata ca se ineaca, eu am aragazul/chiuveta in alta incapere decat bucataria si atunci nu-l vad tot timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Suzy si mie imi era tare frica de innec, dar stii ce bine se descurca cu biscuitii?! de nu-mi bine sa cred, mai ales ca ea pap doar piureuri, nu suntem pe blw sau ceva... scoare bucatile mari din gura si le baga iar, iar le scoate si le studiaza si tot asha. Si pe langa asta, noi nu avem nici dintzi, deloc si tot se descurca! la inceput statea cu ochii lipiti de ea, dar acuma e foarte ok.

O sa incercam si noi cu covrigii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

neata!
noi iar ne luptam cu dureri de burtica...ooof, tare-i greu!

Raluca, povestea este lunga si sinuoasa, departe insa de a se fi sfarsit. intoleranta am sesizat-o din primele zile de viata, dar, cum nu m-a crezut nimeni, am ignorat-o oarecum pana mai acu' cateva zile. am alaptat-o exclusiv 2 luni, avea colici infioratoare indiferent de regimul meu alimentar, 8-10 scaune diareice si cu mucus/24 h, burtica ii era ca un balon din cauza gazelor pe care nu reusea niciodata sa le elimine in totalitate, plangea si se tavalea la propriu, nu stiu daca aduna 12 ore de somn/24 h, era lipita de mine non-stop (nu statea nici la taica'su in brate) si sugea intruna, pauzele erau de max. 30 min, mititica se simtea alinata la san dar intrasem amandoua intr-un cerc vicios. in prima luna a luat insa 1,9 kg (iesise cu 2,6 kg din maternitate), in a doua 1,7 kg si eram cumva mandra de mine, pt ca pe cea mare n-am alaptat-o (din comoditate, cred). pediatra imi spunea sa stau linistita, ca e vb de diareea sugarului si ca si fie'sa a fost "rea" cand era mica (ma-ncalzea profund! ). dupa 2 luni insa, eram stravezie si disperata, noptile erau crunte, dormea putin si numai pe mine (skin to skin), in rest sugea si urla chiar cu tzatza-n gura, asa ca am inceput sa-i bag seara supliment, Nestle Nativa, cum imi recomandase neonatoloaga. intr-adevar, de la 2 luni a-nceput sa doarma noaptea legat, se mai trezea pe la 4-5 dimineata, sugea si mai dormea pana la 8. am inceput s-o tin mai mult afara, in ideea ca doarme (fals) si ca face pauze mai mari intre supturi - si mai fals! incepea sa urle, de nu stiam cum sa gasesc mai repede o banca s-o pun la san. scaunele si durerile erau la fel insa, dupa 2 sapt am schimbat laptele, am trecut-o pe Aptamil; in afara de faptu' ca scaunele se redusesera ca nr (6-7), nicio schimbare. la 4 luni fara cateva zile a-nceput sa refuze sanul: urla ca din gura de sarpe, se zvarcolea si se-ncorda ca un arc. am incercat sa ma mulg si sa-i dau din biberon - nu voia. atunci am trecut-o exclusiv pe LP, nu mai aveam nervi. cantitatea de mucus insa in scaun se dublase...i-am facut analize (copro si coproparazitologic), din proprie initiativa, si n-a iesit nimic. in plus, a avut si muci foarte multi (fara sa fie racita), am aspirat-o zilnic, de 2 ori/zi, pana la 3 luni. la 4 luni a facut si prima bronsiolita, imediat dupa botez. a durat 2 sapt. apoi i-am schimbat iar laptele, am trecut-o pe Lactana (cu care-a crescut si sora'sa), pt ca are cea mai mica (,) cant. de lactoza dintre toate formulele "normale". asta a constipat-o, trecusem deja in extrema ailalta, dar cu tot cu mucus. la 6 luni i-am bagat cereale (orez simplu de la Topfer), cate 2 cupe dimineata si seara. de la 4 la 6 luni jumate, se mai linistise (nu mai plangea asa mult), adevarat, insa crescuse si incepuse sa fie interesata de ce era in jurul ei. crize avea insa cel putin 2/zi. la 6 luni jumate am incercat diversificarea cu morcov fiert, pe care mi-l scuipa cat colo, iar daca apuca sa inghita un varf de lingurita o durea burta f. rau; am facut pauza cateva zile si-am incercat pastarnac - aceeasi reactie. iar pauza, am incercat mar copt - p'ala nici n-a vrut sa puna gura. apoi am incercat borcanele, din alea manca cat de cat (2-3 lingurite), dar a doua zi nu mai deschidea gura. am incercat cu iaurt, bazandu-ma ca nu are lactoza mai deloc, insa au urmat niste dureri de burtica groaznice, urmate de diaree (cu mucus, evident). am lasat-o numai pe lapte. avea 7 luni cand am plecat la mare, unde dupa 2 zile mi-a racit, tusea ingrozitor si curgeau mucii siroaie. i-am dat acelasi tratament pe care i-l dadusem la primul episod, mai putin aerosolii care erau naturali. degeaba. cand ne-am intors, am incercat iar cu iaurt, dupa care mi-a vomat in jet de nu se mai oprea. am dus-o la urgenta la Budimex, diagnostic: bronsiolita si enterocolita acuta (!!). mi s-a recomandat, pe langa tratamentu' specific, lapte fara lactoza - care insa n-a schimbat nimic. atunci am inceput sa rascolesc internetul, nu mai puteam, ajunsesem la capatu' rabdarii. asa am descoperit ca ar putea fi vorba si de alergie la proteina din lapte, cazeina, si am trecut-o cu de la mine putere pe Aptamil Pepti (special pt copii alergici, dar cu lactoza - cantitate mica, adevarat). si-au disparut durerile, gazele, mucusul... am crezut ca visez! in plus, nesperat, copila s-a inzdravenit dupa doar 1 saptamana. si-am zis sa incepem si noi sa mancam: i-am facut orez simplu, fiert, cu o farama de carne de pui de tzara, facute piure; dupa ce ca a luat fix 2 guri, in juma' de ora era plina de spuzeala pe juma' de fata, am crezut ca mor! dermatita atopica. am trecut-o iar exclusiv pe lapte, bubitele au disparut in cateva zile, insa pielea ramasese aspra ca un shmirghel. numa' bine, la fix 10 zile de la bronsiolita nr. 2, a-nceput sa-i curga nasul: siroaie! fara nimic altceva. 8 zile am aspirat-o de 3-4 ori/zi, dupa care a-nceput sa tuseasca, ca si cum si-ar drege glasul. la 5 ore de la debutul tusei, a-nceput sa haraie (wheezing) si m-am dus iar cu ea la garda la Budimex, unde dupa 2 ore de asteptare mi s-a zis: "doamna, e un guturai, stati linistita! dati-i Septilin si ser fiziologic, aspirati-o si de 10 ori/zi daca e nevoie, ca trece!" si din momentu' ala, am inceput sa numaram saptamanile de "guturai". am numarat 5 si m-am oprit, c-as fi ucis pe cineva! am ajuns la dr actual, care a intuit din prima ce are copilu', i-am povestit si lui tot ce incercasem sa spun de fiecare data celorlalti medici care o vazusera, copilul avea bronsiolita (pt. a 3-a oara in 4 luni!), mi-a explicat ca este anormal si ca e semn de astm bronsic (sau wheezing recurent, cum se spune la sugari), mi-a dat de facut analize inclusiv de imunitate si alergologie, si un tratament cu care n-am avut succes, din pacate, intrucat s-a dovedit ca Elina mea are alergie si la corticosteroizii clasici (Ventolin/Salbutamol si Flixotide), de am fost la un pas de soc anafilactic. totodata, mi-a recomandat si un corticosteroid frantuzesc, de care ma-ndoiam ca pot face rost, dar pe care l-am avut in casa in 2 zile! analizele au confirmat terenul atopic (IgE total peste limita, adica are alergii multiple), alergie la cazeina, val. eozinofile f. mica, toate adunate confirmand atat diagnosticu' de astm (el in sine o alergie), cat si supozitiile mele. mi s-a recomandat sa schimb laptele cu Althera (o formula mai hidrolizata decat Aptamil Pepti, date fiind valorile de la analize), dar cu un continut mai mare de lactoza, insa dupa numai 2 mese a avut 4 scaune diareice si i-au aparut pete rosii de fata si in cap (petele dispar in juma' de ora, ea fiind in tratament cu cortizon si antihistaminice), asa ca iar am schimbat laptele cu Alfare - formula cea mai hidrolizata care se gaseste la noi pe piata care nu are nici lactoza. si e ok, deocamdata, mi-e si frica sa ma bucur...ieri insa am facut "greseala" sa-i dau sa roada un morcov, nu stiu cat a inghitit, dar dupa 10 min iar era plina de pete pe fata, care au disparut iar in juma' de ora. am ajuns sa-i fac poze atunci cand ii apare ceva pe corp, ca sa ma conving si pe mine, dar si pe altii ca nu-s nebuna... din pacate, restul analizelor pt depistarea altor alergii nu i le pot face mai devreme de 6 sapt., intrucat e in tratament inca. si, ca un corolar, toate belele astea digestive au dus la un colon iritabil - cand inca nici nu implinise 9 luni.

e chinuitor, trist si frustrant sa ai un copil alergic, traiesc insa cu speranta ca majoritatea alergiilor alimentare se atenueaza odata cu varsta si in 85% din cazuri chiar dispar dupa 3-4-5 ani. insa pana atunci...

ma iertati c-am scris un roman, nu'sh cine ar avea timp sa-l citeasca, dar e prima data cand "ma vars"...si sper sa ma intelegeti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Olgutta, am citit tot ce ai scris si m-am ingrozit. E infiorator prin ce ati trecut pentru ca nici un medic nu te-a bagat cu adevarat in seama.
Eu tin pumnii sa treceti de alrgiile astea.
tudor al meu are dermatita atopica si a fost suspect de asm dar mananca normal, absolut orice si de la flizotide i-a disparut suieratul ala pe care-l avea cand facea efort.

ce ti-a zis medicul, cand poti incepe cu diversificarea sau ce alimente nu i-ar face rau?

oricum, jos palaria, esti o mama extraordinar de puternica si rabdatoare.

Mergi la inceput