Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata!
Georgia, eu nu i-as da Panadol/Nurofen doar pt tuse. Astea sunt pt febra si dureri. Eu pt tuse le dau Stodal, iar pt mucozitati ii dadeam Mariei cand era bebe Sinupret picaturi (i le dadeam in bibele cu lapte) Dupa Sinupret incepea sa elimine mucozitatile la greu, de ne speriam, dar intr-o zi doua scapa de toti mucii...
Alice, da, ai dreptate, toata lumea asteapta, mai ales copiii. Nepoteii mei, de 8 si 13 ani, ne asteapta toata noaptea cand stiu ca venim (ajungem noaptea, de fiecare data, in jur de 2-3). Vin cu o zi inainte la bunici (socrii mei) si stau treji pana ajungem. Cum ar fi sa vin cu mana goala la ei? Adevarul e ca-mi si face placere sa iau cadouri. Acum mi-am dat seama ca nu l-am trecut pe lista pe finutul meu de 2 ani. Lui ii iau o masinuta teleghidata de la Chicco, un puzzle de lemn si, evident, dulciuri. De fiecare data cand vorbim pe skype, zice "nasa, adu boboane". E un scump si jumatate.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Georgia, daca tusea e doar din gat, poti incerca niste comprese cu cartofi cruzi: taiati felii de cca 1 cm grosime, insirati pe o basmaluta mai groasa infasurata la gat (de preferat, la somn, sa nu si-o smulga); mai e si varianta compreselor cu spirt (care nu-s acceptate de toata lumea): uzi cu apa calda o basmaluta si stropesti un pic de spirt, pusa tot la gatutz. daca simti secretii, ii poti pune ser sau apa de mare in nasuc, sa i le fluidizeze si apoi incerci sa aspiri. incearca s-o culci cam la 45 gr, sa nu se inece. nu cred ca-i caz de panadol/nurofen...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ce ii dai homeopat? Stodal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lexi,olguta ,alice pt raspunsuri
olguta ,e testat pe mine tratamentul cu carotf,care e f bun ,dar uitasem coplet,iar de sinupret am inteles ca e din plante si e bun
alice,ii dau nux vomica ch30 3ori/zi timp de 3 zile



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Nux vomica e pt tuse?
Eu stiam de stodal. Sirop. Iar pt dureri in gat homeogene. Poti sa le folosesti pe amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

olga, suzieq, anangel, alexa,olguta, miahaela, mady, beatrix, georgia, kraluca, lady, multumesc mult pentru urari!

se pare ca e a fost o enterocolita cauzata de un virus puternic...probabil rota, rares cu perfuzii azi e mai bine...eu sunt inca pilaf: ametesc rau de tot, burta ma doare etc

olga imi pare rau pentru pisica...eu te inteleg perfect

mihaela, faith ce experiente..eu cred ca o strangeam de gat!

adc sanatate multa puiului!

anangel si eu vreau sa fiu nepoata ta

georgia pune-i si ser in nasuc...mult si incearca sa tragi dupa! sanatate multa1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

olgutza, alice acum am observat ca noi avem cate o piersicuta, in anii diferiti e drept, si cate un bulgaras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Tot in ani diferiti :)) la mara a fost "delfinasi de iulie august", dar la cate piersici mananca, merge si piersicuta
Tu ce iei pentru ca sa te faci bine? :)
Eu am culcat copiii si ma apuc sa ma tunez ca diseara mergrm la un botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

nu stiu ce sa iau pentru ameteala asta...sunt zombi, in pat...daca ma riddic mi se rupe filmul
am ratat si un botez aseara la niste prieteni buni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Niste calciu, fiole?

Mergi la inceput