Juniori de Iulie - August 2004 * (105)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

n-a mai avut timp si de lego..... ]
mai, e ok asa, are un tel in viata, sa il placa Oana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

oameni buni si priceputi ! stiu ca nu ma prea bagati voi in seama pe aici (vb lui Robi, de obicei nu ma deranjeaza dar azi chiar sufar de nebagare in seama acuta) ... dar tot va intreb: la Danu in clasa e focar de scarlatina, deja 3 copii au fost confirmati saptamana aceasta, mai sunt cativa din clasa care nu si-au mai facut nici un ecsudat ci iau direct antibiotic, nu e cert daca au si ei acelasi lucru sau nu. Saptamana asta, in clasa lui, de luni, au lipsit multi colegi, 7-8.

Intrebarile ce le am:

1. - in cat timp il pot duce si eu pe Danu la ecsudat ca sa-l controlez in gat (si pe buburuza mica evident ca ei limpaie din acelasi pahar de regula)

2. - cum actioneaza acest streptococ betahemolitic responsabil de scarlatina? daca il are cineva in gat in cat timp face scarlatina, sau nu e obligatoriu sa faca scarlatina? o fac numai unii? sau cum? ca toata lumea e in panica, nimeni nu stie, umbla copiii pe la infectioase, la inceputul scolii trebuie sa ducem certificate medicale cu ecsudate negative....

merci mult celor ce ma vor ajuta sa inteleg si eu ce si cum cu scarlatul asta ca daca pricepeam de pe google nu mai intrebam aici :)

o zi buna si sanatate, ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Lia, ca sa iti raspun io cum a fost la noi acum doi ani, cind Andrei a avut in grupa caz de scarlatina (era chiar fetita lui Rain) ... toti au trebuit sa faca exudate, imediat ce s-a confirmat cazul, si in functie de rezultat, au luat sau nu antibiotic - de regula stiu ca se da Ospen. Andrei a avut exudatul pozitiv la beta hemolitic, a luat Ospen 10 zile, am repetat exudatul si a fost ok. Din fericire, pentru ca era la gradi, am putut lipsi fara prea multe urmari, alea 10 zile a stat acasa, nu a avut nici un fel de reactie la penicilina (ca mi-era de vreo aleergie, ca lua penicilina in premiera ), nici un fel de alte simptome ... doar ca am luat si eu in paralel cu el Ospen, ca mie una mi-e groaza de scarlatina asta (desi Kimmy m-a tras de urechi atunci ca nu mai sintem in omienouasuteprimavara si scarlatina nu mai este bau-baul de pe vremi!!).
Cam asta a fost la noi ... daca mai e ceva ce nu am scris, intreaba-ma ! Sanatate multa la voi acolo !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Trebuie asteptat rezultatul la exudat , asta a fost si indicatia la noi acu 2 ani.

Multa, multa sanatate !



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Merci mult de raspunsuri, o sa mergem sapt viitoare la ecsudat si noi...

Eu tot nu pricep cum unii cu betahemolitic in gat fac scarlatina si altii tot cu aceeasi bacterie in gat, nu ! E o fetita purtatoare de streptococ din asta ce se trateaza numai cu bile homeopate si zice mama ei ca ASLO i-a revenit la normal dupa 3 luni de tratament. Nu inteleg cum unii se umplu de puroi in gat si mai dau si-n scarlatina si altii convietuiesc cu crocodilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Lia mergeti luni si faceti exudat faringina..in 3 zile ai rezultatul...NU lua preventiv Ospenul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Merci mult de raspunsuri, o sa mergem sapt viitoare la ecsudat si noi...

Eu tot nu pricep cum unii cu betahemolitic in gat fac scarlatina si altii tot cu aceeasi bacterie in gat, nu ! E o fetita purtatoare de streptococ din asta ce se trateaza numai cu bile homeopate si zice mama ei ca ASLO i-a revenit la normal dupa 3 luni de tratament. Nu inteleg cum unii se umplu de puroi in gat si mai dau si-n scarlatina si altii convietuiesc cu crocodilul


Eh... mama ei e un pic tra la la daca a tratat copilul 3 luni fara antibiotic. In mod normal copilul din momentul in care a fost depistat nu trebuia primit la gradi fara exudat ok.

Apoi, mai sunt unii care au sistemul imunitar ultra-sus si de aia nu se lipeste nici streptococ nici nimic. E cazul pustilor mei, astia mucesc maxim 2 zile cand e juma de grupa acasa 10 zile. Dar ei au sistem hiperimun dovada si alergiile multiple pe care le au.

Eu am facut la exudate din astea ... pe putin 20 in 3 ani de gradi (nu spun ce draci aveam cand marcam banu' la medlife cate 4 exudate la fiecare alarma de streptococ!! 2 la alarma, 2 peste 10 zile), ai mei niciodata nu l-au luat si-au avut si scarlatina in gradi. Victor cel putin...e de coma, prietenul lui cel mai bun si coleg de banca, pat si cana de apa a avut de vreo 3 ori pozitiv la streptococ si facut antibiotic, fi-miu ... ptiu sa nu-l deochi... nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Deci lasa copilul in pace, fa exudatul, in 3 zile ai rezultatul, o sa fie negativ, il duci la gradi si ai scapat.

Daca e pozitiv (si ai incredere in laborator), suni la medicul de familie care o sa-ti dea reteta, iei tratament si mai repeti exudatul dupa nu stiu cate zile.

Vaaaiii si gradi a noastra e foarte aproape de medlife grivitei, fratioare ... cand ne vedeau tantile de la receptie la 7 dimineata cate 20 - 25 de mame cu copiii de la gradinita T.B. ne intrebau daca iar aveam alarma de scarlatina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ba o data au fost de coma ... ca le blocasem parcarea cu atatea masini si a venit o tanti de la administratie sa ne bage in fata "pe copiii de la gradi cu exudate" ca nu mai au loc sa parcheze internarile ..noi eram organizate full options, fiecare plod cu ma-sa din dotare si cu masina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Lia, la noi Matei face parte din categoria copiilor purtatori. Cam o data pe an apare streptococul, primeste Ospen (ultima data i-am dat 14 zile!) si sper sa ne tina tura aceasta. Din pacate si ASLO este cam mare la Matei, dar scarlatina nu a facut niciodata. Iar Stefi, cu care sta "bot in bot" toata ziua nu a luat niciodata streptococul de la Matei (dar ea are imunitate foarte buna). Si sa stii ca incep sa ma satur sa tot bag antibiotic degeaba in Matei si ma gandesc sa trec pe homeopatie

Avem teme pentru vacanta. De citit Dumbrava Minunata, se scris sinonimele la vreo 15 cuvinte (eu i-am spus sa faca si propozitii cu ele, degeaba, daca nu a spus dna nu face) si vreo 8 pagini din caietul special la matematica. Nu e foarte mult, dar ma bucur ca le-a dat ceva, pentru ca ce spune dna e sfant.

Super Adela si Pat, sunt foarte ingeniosi.

Vacanta frumoasa!

Mergi la inceput