Burtici de mai-iunie 2013 (7)

Burtici de mai-iunie 2013 (7) | Autor: MaiIunie2013

Link direct la acest mesaj

Asa a inceput odiseea noastra:
1, 2, 3, 4, 5, 6






Suntem un de cu


Mai


raluca1109
UM 25.07.2012,DPN 01.05.2013

De_ea
UM XX.XX.2012,DPN 01.05.2013

Irinukaaa
UM 26.07.2012,DPN 02.05.2013

mcoca
UM 28.07.2012,DPN 04.05.2013

Flafi
UM 30.07.2012,DPN 06.05.2013

VIOIKA76
UM 04.08.2012,DPN 11.05.2013

mony_omv
UM 05.08.2012,DPN 12.05.2013

Mycya
UM 06.08.2012,DPN 13.05.2013

Cocutza2011
UM 08.08.2012,DPN 14.05.2013

Paulinio
UM 13.08.2012,DPN 20.05.2013

duduta190578
UM 14.08.2012,DPN 21.05.2013

Miche
UM 17.08.2012,DPN 24.05.2013
DenyAnd
UM 23.08.2012,DPN 25.05.2013



Iunie


ankylya
UM 28.08.2012,DPN 02.06.2013

Kzm
UM 31.08.2012,DPN 07.06.2013

doina_1984
UM 31.08.2012,DPN 07.06.2013

Crina27
UM 02.09.2012,DPN 09.06.2013

simcri
UM 08.09.2012,DPN 20.06.2013

mrenescu
UM 11.09.2012,DPN 20.06.2013

Hellie
UM 11.09.2012,DPN 29.06.2013





Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt ----- luna 4= 14-18 sapt ----- luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt ----- luna 5= 19-22 sapt ----- luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt ----- luna 6= 23-27 sapt ----- luna 9= 37-40 sapt.



Email comun : maiiunie2013@gmail.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Bine ai venit capitol nou
Sa fii plin de vesti bune si numai veselie sa fie pe aici, burtici cu zambetele pe buze si pline de optimism.




P.S.
Eu plec la nanica



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

9+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Inca un P.S.
Maine implinim 10 saptamani

Doamne iti multumim! Si ajuta-ne in continuare pana la termen, toate sa avem sarcini usoare si bebeii sa creasca sanatosi



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

9+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Noapte buna fetele mele, somn usor!



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

9+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Deny, merci . Felicitari pentru cele 10s!!! HAi noroc si la mai mare pana la 40s si apoi un bebe papacios!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Dragele mele,
intradevar un capitol bun are nevoie de vesti bune: Mi-au venit rezultatele la analizele refacute, si de data asta bune , iar testul de aviditate zice ca as fi avut o infectie dar nu in ultimile 16 saptamani si acu's imuna
In concluzie pisica vecinului a scapat cu viata iar eu analize la Polisano nu mai fac in viata mea

Astept cu nerabdare vestile bune si de la voi !!
Si terminati cu intrecerea pt titlu de 'babe' ca tot eu sunt aia mai baba





Miche 10+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Miche, ma bucur enorm pentru vestile bune!!!!!!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

In alta ordine de idei, in seara asta am fost la Spitalul Regina Maria Baneasa , in vizita organizata de situl desprecopii
A fost interesant, ne-a vorbit directorul spitalului si am facut un tur unde am vazut bebelusi noi-nouti frumoooosi tare ! Mi-au dat lacrimile de emotie !
In luna noiembrie au gratuit gimnastica pentru gavide, asa ca zanelor , haideti !






Miche 10+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Mcoca eu am o pacienta cu aceeasi maladie, care doar ce a nascut acum cateva luni, fiind si destul de in varsta (acum are 41 de ani) si pentru ca in timpul sarcinii crizele s-au multiplicat, cardiologul a pus-o pe Isoptine 120, si totul a decurs bine pana la final si bebe e sanatos, dar cat se poate este de evitat orice fel de medicamente. La tine pulsul nu a fost chiar foarte mare, crizele sunt frecvente? Ai un tratament de fond? ai incercat ablation par radiofrequence sau crizele nu sunt chiar atat de dese?

Oricum ceea ce ai patit azi nu are legatura cu maladie de fond, incearca sa bei un pic mai mult si mai ales incearca sa nu te mai stresezi, stiu usor de zis greu de facut, dar trebuie sa incerci, si poate ar fi bine sa un faci un nou bilant si poate un consult cardio, si incearca si un eco, asa de control, chiar daca nu il faci la gygy, mergi la un centru de radiologie, pana una alta mult repos, si incearca sa te culci mai mult pe partea stanga, asta elibereaza presiunea de pe vena cava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Miche Felicitari pentru vestile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Buna, fetele! Am lipsit o zi si ce harnicute sunteti! Analizele mele nu sunt gata inca, si nu mai pot de nerabdare.
Referitor la testele pentru depistarea malformatiilor, daca fac ecografii periodice, mai dese, oare nu ar trebui sa se vada ceva? Iar in caz de cea mai mica suspiciune ecografica, merg mai departe cu analize, poate si amnio. De fapt, mi-e teama sa imi fac calculul riscului pentru ca acesta depinde de varsta. Asta inseamna ca la o urmatoare sarcina as avea risc si mai mare. Am deja blamul celor de la serviciu ca nu am inca copii, fara sa stie ca de fapt nu am putut avea. Abia astept sa aud vreun Deee, varsta(am 34)! de la vreun doctor/asistenta, ca ii sar in cap!
Am sa intreb doctorul daca e ok asa, sa raman cu ecografii repetate, cu morfologie. Daca lucrurile arata bine, as prefera sa ma limitez la atat.
La 6 sapt si 2 zile mi s-a vazut un trofoblast superb, asa ca DPN ar putea fi 21mai. Dupa UM, DPN ar putea fi 23mai, doar ca am luat in calcul CM de 28 zile, iar la mine era intre 21 si 35 zile. Asa ca pentru listuta mai astept pana sapt viitoare, cand merg la control.
Ca sa fiu in tema: beau cafea zilnic, dar o ceasca, fata de o cana cat beam inainte. N-a fost usor sa-mi conving sotul ca e ok nici cu atat.
E posibil sa fi pierdut o sarcina anul trecut, ca am mers la tenis si am facut ture de alergare chiar cand cam trebuia sa imi vina, si in loc de CM, a fost ceva extrem de dureros, de sangvinolent, cu varsaturi si diaree cum n-am avut in viata mea. Dupa mintea proprie, m-am dus la medic abia cand se terminase, mi-a zis doar ca nu poate exclude ca a fost o sarcina pierduta. Asa ca fara sport, chiar anti-sport, ca e mai bine! Oricum am auzit ca trebuie sa evitam sariturile si zdruncinaturi. In niciun caz aparat de vibromasaj; am si eu unul, primit cadou, iar in instructiuni scrie ca nu se foloseste pentru femei insarcinate. Evident nu se pune pe burta, dar mie imi e de ajuns ca sa nu folosesc deloc.
Azi am fugit (de fapt am grabit pasii)si eu catre autobuz, fara sa am vreo durere.
Am burtica de balonare, mi-a zis doctora ca e de la progesteron si n-am ce-i face. Mie imi zice lumea de acum o luna ca am 4 luni. Pe la 6 saptamani imi cumparam deja colanti de gravida, ca nu mai suportam sa ma stranga ceva pe burta. Am despicat vreo cateva dresuri cu foarfeca de sus in jos, ca ma strangeau si durea burta. (in ciuda temerilor mele, nu s-au desirat, a fost perfecta solutia asta) Acum ca mi-a trecut durerea, s-a mai dus si balonarea, s-a mai micsorat si burtica. Insa se vede asa un pic globuloasa jos, incepe sa creasca voinicelul!
M-au apucat feelinguri ca e baiat, asa sa le fac in necaz catorva care vor fetita (mama si soacra de ex). Periodic ma apuca ideea ca e fetita si ii caut nume.
Apropo de zone explorate, eu sunt nevoita sa bag ovule dimineata si seara, si tare ma mai tem de infectii! Ca ma apuca si capul daca ma spal chiar de fiecare data inainte de a le baga, mai ales ca dimineata trebuie sa merg si la serviciu. Trebuie sa vorbesc si de asta cu medicul, zice sa fac tratamentul pana pe la 16 saptamani!
Noapte buna, va pup.
Mami gravi 11 sapt!!

Mergi la inceput