Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici si bebici!
ma mai tineti minte??

emotionante mesajele de predare a stafetei si de casuta noua..inca un motiv sa trag un plans azi..
de o saptamana citesc din urma si inca n-am ajuns la zi..cateva minute pe zi doar apc sa ma pun la calc..
nu stiu ce sa fac fetelor, voi cum va descurcati??? din cate vad toate va loviti de tot felul, dar faceti fata, aveti si timp de forum...eu n-apuc sa merg nici la baie
a fost pediatrul, medicul de fam, l-am dus la terapie bowen, mi-a facut hernie de la atata urlat...sunt nebuna, nu stiu ce sa mai fac..
doarme foarte putin, in timpul asta maraiee, isi drege vocea, scoate tot felul de sunete, da din maini...apoi urla si iar urla..il pun la san, uneori vrea, alteori cu nici un chip..apoi ii dau lp..daca-i dau si lm si lp nu mai avem nici un program, totul se da peste cap...dr mi-a zis sa-l culc in patut, el doarme doar cu mine in pat..vorba vine, azi-noapte n-a dormit de la 2 la 6...sunt habauca de cap..
ce naiba gresesc?? de ce copilul asta nu doarme? de ce nu ma pot linisti??? cum sa fac sa-mi intru si eu in ritm?
duminica avem botezul, habar n-am ce va face..
va pup pe toate, si pe cele care va descurcati admirabil si pe cele cu problemute de colici, mucisori sau nesomn..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

apropos, a nascut si irene, bebe Ema Antonia, 3430 gr, 52 cm, in 23 oct ...am vazut acuma pe topicul de FIV..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Salutare la amiaza!

Am reusit si eu sa ajung la zi cu cititul. Teo doarme de la 12 asa ca am avut timp de stat un pic la calculator.

Ramona, sa va traiasca micuta crestina, Ma bucur ca totul a mers bine la botez. Asteptam remediile pentru muci.

Kytana, imi pare rau ca va luptati cu colicii si acum si cu bubitele. Spunea cineva de saculetii aceia cu samburi care se incalzesc la microunde. Se gaseau la DM. La noi au trecut repede bubitele date cu violet. A aratat cam ciudat 3-4 zile dar important e ca s-au uscat. Mie mi-a zis doctoral sa sparg bubitele care au capat alb cu un betisor inmuiat in spirt si apoi sa dau cu violet. Sper sa scapati si voi repede de bubite.

Raluca, imi pare tare rau de vestile aflate la doctor. Multa sanatate si Doamne ajuta sa nu fie nimic major si sa aflati de bine la urmatoarea investigatie. Stiu, acum dupa ce am tras si noi sperietura cu buricul, cum te poate da peste cap orice.

Mirabela , si Teo doarme bine noaptea, de pe la 10 pana dimineata la 7 cu o trezire pentru masa pe la 3-4. N-am trezit-o niciodata ca sa manance. Ce mai face David? Ce sperietura ati tras cu el!

Stella, off si voi cu colicii… Pupam un bebe frumusel sa scape repede de nesuferitii de colici. Mersul cu masina calmeaza instantaneu bebelusii. Cea mare si acum daca plecam cu masina la drum mai lung de jumatate de ora ea adoarme iar mica , cum vedeam ca nu se linisteste si nu exista nici un alt motiv de ingrijorare ne urcam in masina si ne plimbam prin oras.

La multi ani Olivette! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi si sa va bucurati de printesa voastra!

Bob, sa va traiasca micuta crestina. Multa sanatate sis a scapati si voi cat mai repede de raceala si toti virusii care dau tarcoale.


Noi am fost dimineta la control sa vedem cum se prezinta buricul. S-a uscat bucatica aceea pe care a legat-o si incepe sa se desprinda. Ne-a schimbat bandajul si acum mergem sambata sa vedem daca a picat de tot si eventual sa mai nitrateze daca mai e cazul. Ma bucur asa tare ca s-a putut rezolva astfel si n-am ajuns la operatie. Incet, incet mai taiem cate o problema de pe lista. Ne-a ascultat si la plamani, nu se aude nimic, in gat nimic, ne-a zis sa punem in continuare ser si sa aspiram. Tot se aude fornaitul ala.

Voiam sa va intreb - credeti ca de la mancatul mixt poate sa faca asa rar kk ( 1 data pe zi sau mai rar). Cand face nu e constipata dar o vad cum se chinuie cateodata sa faca si nu iese nimic. Se inroseste toata si degeaba.

Pupici tuturor!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Am iesit si noi la 1 afara.Am intrat in casa la 3.Micutul Andrei a topit un biberon de 120 ml,iar acum e la tzatza.Afara e frig rau,dar totodata un aer atat de fresh...

Kytana,migdalele chiar sunt recomandate.Fac lapticul gras.Eu mananc zilnic.Tu mananci bine...eu mananc numai prostii :(

Corinuk,evident ca te tinem minte.Imi pare rau sa aud ca nu v-ati acomodat.Nu sunt eu marea credincioasa,dar poate dupa botez se va linisti?Nu stiu...zic si eu ... Iti doresc multa rabdare !


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

La multi ani Olivete! Sa fii o mamica fericita!
Despre ce colacel vorbest? poate ai spus, dar am ratat eu...ne arati si o poza?

nu_mai_stiu, eu m-as spala non stop pe sani, dar o fac doar cand este apa calda la baie. Nu stiu daca voi aveti problema asta in Bucuresti, eu stau la etajul 10 si am apa calda din joi in pasti. noaptea niciodata!

noi am fost luni la dr si a recuperat bebelina greutatea, de cand mananca la biberon a pus 450 g.

pup
bye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Sandy,felicitari pentru recuperare.Vezi ca Olivia a pus poze cu bubulina si colacelul pe facebook.E bestiala pustoaica.

Cu apa n-am probleme ca avem centrala proprie.Insa nu-mi spal sanii tot timpul.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetelor,

Ptiu, da multi colicosi (-oase) avem in grupul nostru. Noi nu mai avem daca ne tinem de siropuri iar seara ajutam cu termometru sa scoatem spuma aia din burtica , ase se bucura . Prbl. e ca doarme pana la 21:30 si apoi la 23:30 mai inchide ochii , ce mai conteaza daca nu face galagie prea mare (eh, mai tipa ea din cand in cand)...

Loryd - avem si noi bubitze cu cap alb, am vrut sa iau solutie din aia dar am uitat , am o crema cu catina, vit.e si o sa incerc azi poate dam ceva rezultate

Copilul meu nu doarme decat legat sarmalutza altfel nu stie sa adoarma (la fel a fost si cu Stefan, pana la 6 luni legat la ambele maini apoi i-am scos una iar la 10 luni pe a doua) . Cica ei trebuie sa doarma strans asa cum au fost invatati in burtica (mi se pare logic)

Un remediu testat de mine impotriva muci este o ceapa taiata in 4 si asezata in apropierea copilului . E drept, dimineata miroase in camera de mori

Azi am stat afara 4 ore bebelina a scancit la jumatea intervalului dar i-am bagat tzitzi un pic si s-a linistit la aer - nu mai iesisem din casa de 4 zile si aratam cam anemica

Ma duc la un somn scurt !!!

Va pupacesc chiar daca nu reusesc sa nominalizez dar raspund daca stiu la intebarile voastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Sandy si Loryd, merci de urari!
Uite de aici am luat colacelul http://colaceibebe.m.webs.com

Corinuk Stiu ca e greu. Majoritatea trecem prin ce treci si tu. Ne consolam ca or sa treaca toate si la un moment dat o sa avem si noi un bb care sa doarma in patut sau sa nu mai planga de dureri de burtica:)) O sa treaca toate si nici nu o sa ne dam seama. Eu inca nu realizez ca au trecut 2 luni deja de cand o am pe scumpa mea. Nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul asa de repede. Cand ma gamdesc ca mai am doar 10 luni de stat cu ea. De fapt 9 ca una trebuie sa o stea si tatal. Parca vad ca imi mai iau fara plata apoi sa nu o las :)) Acum cand o vad nici nu concep sa nu stau non stop cu ea. Poate atunci va fi altfel, va creste si ea, va intelege, nu va mai fi chiar asa dependenta de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Nu s-a afisat bine linkul. Bagati pe google colacei bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cred ca am facut o ditamai descoperirea! Adoarme pe GREY NOISE. I-am pus pe telefon, direct de pe youtube, 10 minute de grey noise si a adormit instant, singurel desi era destul de agitat. Auzisem eu ceva de WHITE NOISE - GREY NOISE dar nu credeam.

Corinuka, astazi ma gandeam la tine, stiu ca este foarte greu, tuturor ne este, dar vor trece toate! Curaj, noi suntem alaturi de tine si usor - usor vom trece peste toate!

Gajici e momentul sa prind niste somn!

P.S Stie cineva pe cineva serios sau vreo firma care transporta colete Bucuresti - Anglia? Mercic!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput