Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, Andreea
Colacelul a fost 50 lei. L-am luat de la fata care vinde aici pe forum, a intrat si la noi o data. Si Maya mancase la 8, a adormit, a plans o secunda pe la 9 si in 2 minute a scos guritele alea de laptic. Acum o las sa doarma pe mine, macar e mai ridicata in caz de ceva.
Si ei ii mai apar bubite dar ii trec. Eu nu o dau cu nimic. La ea tind sa cred ca e de la transpiratie. Acum cateva seri a dormit pe mine si mi se udase tricoul unde tinuse capul. Dupa aia era plina de bubite. A doua zi nu le mai avea. Cand am mers la dra avea vreo 2 cu varf alb si a zis sa o dau cu baneocin. Nu am dat-o, ca nu vreau sa-i pun baneocin pe fata, mai ales ca erau pe barbie si cum se molfaie ea la supt exista riscul sa linga si pudra aia. i-au trecut de la sine.

Ii bolboroseste stomacul in dimineata asta mama-mama! Zici ca e om mare. I-am dat niste Infacol si a adormit cu burta pe mine.

Azi ne riscam sa iesim si noi afara ca vad ca nu mai bate vantul. N-am mai iesit de o saptamana. Mi-e parca si frica sa o scot pe frigul asta, dar vreau sa o invat si cu aerul rece. Daca aude ta'su ca vreau sa o scotMa tot bate la cap sa o tin in casa sa nu raceasca. Pai si ce fac? O tin in casa pana la vara?

Iar a reusit mandra sa-si faca o zgarietura pe nas. De-abia ii trecuse cea de saptamana trecuta! Si s-a zgariat zdravan, i-a dat si sangele. Nu va inchipuiti ca siroaie, se vede acolo rosu putin.

Ma gandeam sa iau un umidificator pt camera, poate o ajuta cu fornaitul asta, ca ii pun ser, aspir manual si nu scot decat serul, nu are muci.
A luat tati aseara un aparat micut care masoara temperatura si umiditatea (20 lei de la Primii Pasi). Pe net am gasit ca umiditatea tre sa fie 60-65%. toata noaptea am avut 61-63. Deci super. Acum vad ca e 54. Am si dat caloriferul mai tare ca erau 22 grade si mi-era frig. Acum imi arata 23 grade. Cred ca in curand cand or da drumul la caldura sigur scade umiditatea, ca eu tot timpul am avut pb cu aerul uscat din casa. Si prosoape ude si oale cu apa pe mine nu m-au ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, la noi reflexul ala dureaza 1 secunda. La tine asa mult a tinut de a tipat si cand ai ajuns la el era tot in pozitia aia? Te cred si eu ca te-ai speriat. La mine si acum la supt a sarit de 2 ori. Si cu tzitzi in gura, careia nu-i da drumul, e de vis!

Bobuletz, ma bucur ca a fost frumos botezul. Si eu am dambla cu pupatul pe maini. Faza tare: vine sotul saptamana trecuta cu ea de afara si imi zice: da-mi un servetel umed sa o sterg pe fata ca m-am intalnit cu vecina de sus. Eu ingrozita (ca nici maica-mea nu o pupa pe fata): nu-mi spune ca a pupat-o pe fata!! El: nu, dar s-a aplecat spre ea si mirosea toata a parfum! :))) Am ajuns la concluzia ca e mai rau ca mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olivia,sunteti belea cu pupatul Mi se pare sau o cam corcoliti.??? Hihihi la o asa splendoare de fata va cred ca suflati si in iaurt.

Nu vreau sa ma bag sub nici o forma,dar ca sfat prietenesc ti-as putea sugera sa tii temperatura la maxim 23 grade in camera.Mai bine ia tu o bluza pe tine.Bebelusii se simt bine la 22 grade,chiar daca noua ne este frig.Se si odihnesc mai bine.
Iar cu scosul afara,eu zic sa nu te uiti la sotul tau.Asa racesc copii....tinuti in casa cu saptamanile si cand sunt scosi afara....poc...racesc.
Eu am stat ieri cu brotacul 1 ora si jumatate la 9 garde.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bob, si Maya tot numai in brate vrea. Cel mai bine doarme cand o culcam pe noi. In patut si leagan mai mult de 2 minute nu sta, doar daca face kk. Deja cand vad ca au trecut 2 minute si nu plange o banuiesc ca face ceva. Eu o mai pun sprijinita si pe perna de alaptat si stau langa ea si mai vorbim. Altfel, ar sta numai la tzitzi daca ar fi dupa ea.
Andreea, apropo de dormit, si pe a mea daca o las ziua, doar ar dormi si suge. Doarme, plange, o pun la san, suge cu ochii inchisi, iar doarme si tot asa. Eu o mai trezesc: o schimb, o spal, o pun pe perna si vorbim. Eeee, dar seara pana la 12-1 sta fata cu ochii cascati si atunci nu mai are somn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

La mine vorbaraia e dimineata si seara de pe la 7-8 pana la baita....apoi dupa baita se inchide becul,se canta de leagan si nu se mai vorbeste ...vreau si incerc sa ii fac un programel...
Baita la aceeasi ora,na ca aseara am sarit-o :)) , dar incerc cat de cat sa respect .... si nani la cel tarziu 10.As prefera la 9,dar nu putem deocamdata.

Ce vroiam sa va intreb de mult timp...va spalati sanii la fiecare alaptare?Dar noaptea?

Uitam sa va zic ca la mine doarme asa mult de cand il infas...Incercati si voi,poate ,poate....mai ales kytana,ca ai nascut recent...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, la 22 chiar nu as tine-o ca am incercat si are mainile sloi si incepe sa stranute. Stiu ca bbii stranuta, dar acum am observat ca stranuta daca ii e racoare (cand o dezbrac stranuta de fiecare data). Acum de exemplu in camera unde o tin si am caloriferul am 2 termometre care imi arata unul 22 sinunul 23 si mi-e bine. In cealalta camera unde nu e calorifer, imi arata 22 si mi se pare groaznic de frig. Nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

E oky si 23 , ce e peste 23 mi se pare mult prea cald.Dar cum am zis dau si eu cu parerea...ca si cu invasatul...
Stii cum,fiecare mama stie ce e mai bine pentru puiul ei.
Eu de exemplu in locul tau as fi renuntat de mult la alaptat,deci esti de admirat si trebuiesti data exemplu.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Nu ai vrea sa stii ca acum la mine sunt 21 grade :)) ...dar asta fiindca e geamul deschis la bucatarie de pe la 10 ....

Acus cand se trezeste inchid geamul si se fac imediat 22 grade :D

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, eu nu mi-i spal dupa alaptat. O fi bine, n-o fi bine, nu stiu, dar asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mai Bobuletz, vrei sa mi se rupa operatia? Tu si gajicuta ta ma omorati cu zile! Ma bucu ca sunteti binec si ca a decurs cu bine botezul Nici eu nu ii inteleg pe cei care fumeaza langa bebii mici

Andreiuta, eu pap crede-ma numai ciorbita, carnita la cuptor sau gratar,orez,spanac,paste si lactate. Singura chestie care imi sare in minte ar fi o bucatica de placinta de mere si vreo 10migdale crude.

Carmen, mami.ilinca, cred ca noi vom fi primii zombi din lume Dar clar cei mai fericiti zombilai!

Si eu vreau sa ies astazi, macar 15 min. Altfel innebunesc in casa.

Dom'ne daca vrodata in trecut m-am plans ca as fi vrut sni mai mari,iata ca mi s-a indeplinit dorinta! numai ca acu', colac peste pupaza ii vreau mici! Am probat jacheta si paltonul de iarna. Credeti ca ma mai cuprind la piept? Viiiise!!!

Citisem undeva ca nu se recomanda sa se spele sanii dupa fiecare alaptat pentru ca ei se hidrateaza cand piticu e la san iar noi spalam emolientul acela.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput