Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Felicitari Loryd pentru vestile bune de la doftor!!

Andreiuta, poate, dar uite ca tot are colici... Azi am mancat un mar, sa vad ce face mai incolo



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salut gagici !
noi iesim dintr-o perioada ciuadata tare ... dupa cum va spuneam , sufeream de lipsa cuiva cunocut ; intamplarea a facut sa ma intalnesc pe strada cu o fata ( cu sotul si cei doi baietei ) din buhusi , orasul meu natal . era venita la un curs de formare si era dornica sa cunoasca bruxelul . asa ca aproape timp de o saptamana ne-am dat intaniri si ne-am plimbat ... toate bune si frumoase - pana au plecat ... atunci , mai rau ca niciodata m-am simtit a nimanui ... as fi dat orice sa vad fete cunoscute ... va zic ca nu e deloc usor sa fii a nimanui !!!

v-am citit zilnic , dar nu am avut energia si spiritul sa scriu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corinuka, bine ai revenit. Imi pare tare rau ca esti asa de necajita, ai trecut draga de tine prin multe si esti deja foarte obosita. Iti doresc sa te linisitesti si tu si bebe si sa va acomodati unul cu altul.
Lulutza, eu te inteleg ca ai nevoie de socializare, chiar nu ai pe nimeni cunoscut pe acolo? Iesi macar tu la plimbari, la o cafea, la un mall ceva, chiar daca numai tu cu Teo. Sunt sigura ca ti-ar face bine sa te conversezi si cu noi.
Daniela, ce mai face Emma, mai este ragusita?
Kytana, sa dea Domnul sa fie descoperirea care sa iti aduca linistea.
La noi functioneaza unele chestii dar doar o singura data: culcatul pe burta, infasatul, leganatul, plimbatul si altele. Toto timpul trebuie sa fim in cautare de noi metode de linistire. La ce noapte am avut el saracul e obosit si le-a cam dormit, pe cand noi.... Dar sper sa fie mult mai bine la noapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna seara!!

Felicitari Moro, Ilaria transmite multi pupici si imbrstisari de bebelus pentru Giorgios, sa fie sanatos, papacios si pufacios!

Sa ne ajute Dumnezeu sa avem parte de bebelusii sanatosi si poate intr-o zi sa ne intalnim toti sa se cunoasca si boboceii frumosi si noi mamicile, fara de voi nu stiu cum rezistam singura aici fara sa schimb o vorba pe limba mea. Va pup si imi sunteti tare dragi!

Eu m-am mai linistit, am avut o discutie lunga, obositoare si emotionala cu mama si am reusit sa rezolvam unele dintre probleme. Nu imi vrea raul dar e greu si pentru ea sa ma stie departe, sa vorbeasca aici in franceza sau in engleza, obiceiuri diferite, deh alta cultura. Avem si noi pace in casa! Nici sotul nu a scapat de sedinta de vorbit, toti 3 am avut asa ceva pentru ca era nevoie si necesar.

Ilaria e o bebelusa super cuminte, ma bucur din suflet ca nu am avut deloc probleme, cacuta nu face zilnic dar nu e ceva sa o chinuie. isi tine capul fix ca un cetatean turmentat, gangureste, zambareste si urla doar de foame. Colicii ne-au ocolit sau sunt foarte delicati.

Citind cum va descurcati sincer va admir, eu cu mama aici tot imi e greu.Avem program o noapte doarme ea cu bebe celalta eu si ne impartim treburile in casa.Tare greu o sa-mi fie cand pleaca si nu vreau deloc sa aduc menajera sa ma ajute, adica sa stea tot timpul cu noi, poate doar cateva ore pe zi pentru curat si calcat cu conditia sa se intelega bine cu catelul Tomas. O sa vad mai avem timp pana atunci.
Despre linsitti bebe am luat sfat de la mama, daca eu nu sunt linsita atunci nici bebe nu o sa reuseasca. Numai tin minte cine spunea despre suprastimulare, e foarte adevarat, citti nitel pe net sa vedeti care sunt semnele si cand sa stiti sa spuneti gata pana ici si de acum liniste, nu vorbim, stam doar la mami in brate si incercam sa adormim. bebelusii intra intr-o stare de agitatie din care singurei nu pot sa iasa si au nevoie de ajutor, incerc sa o tin stransa la piept si sa ii limitez miscarile din manute, nu ii fac rau sau sa o doara pur si simnplu incerc sa o calmez> de asta e bun si sarmalitul ala dar nu prea starns. Uneori dureaza si 15 minute pana trece starea aia de agitatie si apoi adorme subit.

Caruselul nu e ceva foarte interesant, adica se uita la el, zambeste si zice ceva pe limba ei dar nu sa stea prea mult. Sta pe burtica in schimb in coate dar nu mult ca se enerveaza ca nu ii ies miscarile si incepe sa protesteze. Nopatea doarme de la 9 pana la 4 dimineata snur, pe zi papa din 4 in 4 ore cate 120 de ml.

Nu am fost foarte coerenta, laptopul meu a capitulat iar de pe telefon tare imi e greu sa va citesc.
Daniela sa stii ca am recitti cartiile de care iti spuneam si chiar au efect, nu iti mai trebuie sotul macar cat le citesti.
Pupici multi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Fetelor am si eu o alta dilema acum - cam de vreo saptamana ma lupt sa scap de o "galma" aparuta la sanul stang. Am pus comprese reci, am facut masaj la dus dar nu se duce deloc. Am sunat medicul de familie si mi-a zis sa mai fac tot ceea ce facusem deja si sa ma dau cu Diclofenac pe zona tare in strat subtire. Mi-a luat sotul crema dar pe ea scrie ca e contraindicat daca alaptam asa ca nu m-am dat.
Stiti altceva care ar da rezultate? Mi-e frica sa nu fac altceva pe acolo ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

L-a cusut pe David, i-a facut antitetanos, e ok acum. Multumim!

Andreea si al meu a dormit f mult insa era de la icter. Si acum are zile cand ii e somn toata ziua insa mult mai rar.

Kytana cu David am avut asa probleme cu bubitele, era dermatita atopica, pana la 2 ani ne-am chinuit. Acuma nu stiu ce aveti voi dar poate fi si de la ceva din alimentatia ta, mie imi spuneau de la e-ri.

Olivia noi iesim pe orice vreme, am iesit cand era si cu nasucul infundat si ceva mucisori dar era mai cald afara. In legatura cu dormitul tarziu, noi tre sa-i invatam cu programul de noapte, eu pe la 9 seara sting lumina si las tv-ul sau lampa de veghe si de atunci nu mai vb cu el, nu-l mai spal daca face kk, folosesc servetele si f scurt schimbatul. Incet incet ei se invata cu programul de noapte. Poate doarme ziua mai mult ca asa facea David, stateam mult pe afara si dormea toata ziua iar noaptea era alba.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Andreea in prima luna ma spalam dupa fiecare alaptare, acum nu mai reusesc, ma spal dimineata si seara, mai des dar cand apuc.

Eu am 20/21 gr in casa si ne simtim ok, si eu si el, la baie mai pun caloriferul si se fac 22/23.

Fetelor, eu cred ca si mersul cu carutul ajuta la colici pt ca-i zguduie si ies gazutele, cand iesim afara se simte mai bine, cand ajungem in casa si face kk.

Lory al meu mananca doar LM si face o data pe zi acum,aproape 2 luni a facut de 8 ori pe zi, trecerea a fost brusca dar el se simte bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Salutari si multi pupici
Va citesc mereu printre picaturi si nu inteleg cum mai aveti putere si energie sa scrieti (mai ales Oli care sta cu Maya lipita de ea si Kyt care e singura).
Noi suntem bine, dupa ce am fost raciti si am luat eurespal pentru o tuse urata. Maine imi astept copilul cel mare care a fost plecata cu bunicii la Govora noua zile. Niciodata nu am fost despartite atat si mi-e un dor de ea de mor.
Eu am o problema cu bebe. La una din mesele de azi mi-a regurgitat cu niste puncte maronii. Si mi s-a mai intamplat o data saptamana trecuta. Ati patit asa ceva?
Mi-e groaza de iarna asta. De faptul ca cea mare va aduce mereu virusi de la gradi. Dar vad ca si bebeii fara frati sunt raciti.
Apropo de colacei pentru bebe, am inteles ca sunt pe okazii la 35 lei dar nu am cautat.
Fug la mancare.Sper sa revin curand

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Tocmai am gasit ceva, poate va intereseaza
http://www.comenzi.ro/pernuta-anticolici-samburi-visine-100-p-3976.html
http://www.comenzi.ro/pernuta-colici-seminte-struguri-ursulet-180-p-3979.html

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Arianadana, explicatia e simpla: Maya sta toata ziua lipita de mine, pe perna de alaptat daca suge sau pe mine daca doarme, dar mainile le am libere si scriu de pe telefon

Nu stiu ce sa-ti zic de punctulete ca nu am patit. Perna cu samburi mai ieftina, la Farmacia Tei https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10026754

Mirabela, ma bucur ca e bine David!

Loryd, poate nu ar strica sa mergi la ginecolog cu galma, sa vezi ce zice.

Mergi la inceput