Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Sigur e o legatura stransa intre atitudinea mamei si felul copilului. La Iulia eram si eu stresata, terminata, obosita, cand o auzeam plangand la infinit si nu puteam sa o ajut, ma simteam neputincioasa si ma apuca plansul. Acum sunt relaxata, iau totul firesc, iar micutza Simona e asa cuminte, ca nu imi vine sa cred. Azi am avut program normal, i-am dat Iuliei sa manance mesele ca inainte de a veni Simona, am mancat si eu micul dejun, boierie! Iar ea a dormit, s-a trezit, a supt si iar nani! Pe burtica, asa ii place in ultima vreme la nebunie. Adoarme pe umar, dupa ce scoate aerul si o pun pe burtica si doarme la greu. Acum tocmai s-a trezit, a simtit ca vorbesc de ea, ma duc sa o mufez. Va pup, revin, cat o alaptez mai citesc si eu din urma!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

si de Simona-Ioana, nascuta pe 18.10.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ce bobocica cuminte ai tu acolo mai, Elfica!
Vezi ca la anul nasterii ai pus 2010, cu gandul la Iulia probabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Gata, ma pregatesc sa inchid calculatorul, sa ii dau Iuliei urmatoarea masa. Doua vorbe, in urma lecturii.

La mamele cu copii nascuti inainte de termen laptele este cu mult mai bogat in proteine decat la cele cu copii nascuti la termen, natura ajuta pur si simplu organismul sa ii ofere puiului tot ce ii trebuie sa recupereze. Parca e mai bogat cu 25%, deci semnificativ! Asa ca de aceea cei nascuti prematur recupereaza mai repede greutatea decat ceilalti.


Despre iesitul pe vreme urata, cauta pe net, Olivette, si da-i sotului sa citeasca, sa nu se mai opuna sa scoti puiul afara. Aerul e foarte important, copii racesc daca nu sunt scosi la aer, contactul cu mediul exterior le creste imunitatea. Si al meu are astfel de teorii si tot zic ca voi cauta, dar am uitat. De fapt, al meu e atat de obosit de serviciu si de alte alea ca ar vrea si el sa stea pur si simplu, sa se odihneasca si de asta cred ca gaseste motive aiurea. Am zis ca o intreb si pe pediatra in prezenta lui, sa nu il mai aud alta data. In week-endul acesta a fost tare bine, sambata am iesit in parcul Carol, i-am mai facut niste poze Iuliei, ca era vreme frumoasa, iar duminica in Herastrau, insa aici Simona a cam scancit, nu dormea mult, am alaptat-o in nenumarate momente si tot maraita era. Cred ca de la colici, dar sigur am contribuit si eu cu alimentatia, ca am mancat piure de mazare, 3 castraveciori murati, niste bomboane, o rosie, un mar crud si mai stiu eu ce nu i-o fi placut. Azi pare mult mai linistita, o sa incerc sa fiu mai atenta la ce mananc, de data asta nu am tinut cont deloc, fata de la primul copil, unde eram foarte atenta.

Mirabela: legat de alimentatia mea, incerc sa mananc cat mai sanatos si destul de mult, mi se face foame si mananc, sa produc lapte si sa fie cat mai bogat in nutrienti. Pe cea mare nu o alaptez asa mult, dar sigur are forta si suge in prezent mai mult decat micutza. Mai mult ma ajuta sa imi golesc sanii, ca noaptea se trezeste de vreo 2-3 ori si ma striga sa ii dau. Dar uneori am sanii atat de tari, incat abia astept eu sa ma cheme :) Sper sa se regleze in curand productia, sa fie numai bine cat am.

Va pup pentru moment, pupici tuturor. Ma duc sa arunc olita, ca a facut pisu si sa inchid geamul in dormitor, ca am aerisit mult si poate o fi cam frig. Ma bucur mult ca Iulia s-a cumintit, nu mai are niciun acces de gelozie cu sora'sa, acum are momente de tandrete pe care trebuie sa i le domolesc :) Vrea sa o ia in brate, sa o pupe si i-am spus ca o poate face doar daca ii dau eu voie, nu cand vrea ea. S-au dus grijile de inceput, acum sotul imi sugereaza sa incerc sa dorm cu ambele in camera, ca e de parere ca e mai bine pentru toti. Poate incerc, mie mi-e ca se vor trezi una pe cealalata si apoi urla, ca pe amandoua nu le impac noaptea. Ziua am gasit o pozitie de le pot alapta pe amandoua, cat sa le adorm, dar noaptea e mai complicat, mai ales ca daca una se trezeste si nu e bagata in seama, urla necontrolat, nu ca ziua... Vedem, facem planuri, testam, gasim solutii! Optimiste sa ramanem, ca asa merge treaba!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

si de Simona-Ioana, nascuta pe 18.10.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !!
Avem si noi bobocica tare cuminte, un model, zau!
Azi dimineata a fost o minunatie. A tras niste parturi fabuloase si m-am simtit obligata s-o schimb, dupa ce alaltaieri a murdarit de kiki salopeta si paturica. Si imediat ce i-am dat pampersul jos, mi-a tras o rafala (ca alt nume n-am), de-a propulsat kiki la un metru jumate distanta. Eu am reusit sa ma feresc din calea urgiei, singura care a suferit a fost podeaua de parchet, pe care tati a sters-o foaarte incantat. Ce ziceti de bobocica noastra dulce si suava? O minunatie, nu-i asa?!!

Am ajuns s-o tin treaza seara, ca sa poata dormi noaptea, ca ea fura o repriza pe la 7-8-9 seara si apoi imi recita urlete pana pe la 4-5 dimineata. Acum s-a trezit si se holbeaza pe pereti. Uneori mai sta asa cate o ora, poate chiar 2, super cuminte. Dar de cele mai multe ori, imediat ce ma pun la birou si incerc sa lucrez, se aud racnete infioratoare dinspre patut, semn ca miss e plicti Ea nu stie sa scartaie indignata, ea baga direct ragete turbate.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olivette

Ce bobocica cuminte ai tu acolo mai, Elfica!
Vezi ca la anul nasterii ai pus 2010, cu gandul la Iulia probabil

Mami de Maya Cristina (06.09.2012)


Merci, am modificat, nu am realizat greseala, asa e, sunt obisnuita sa ii spun data nasterii Iuliei, pana m-oi obisnui si cu a Simonei, mai dureaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

I-am dat puiutului sa pape,a adormit p mine si m-am gandit sa merg si eu sa pap,am apucat sa gust cand a inceput piticotul sa planga de foame,i-am dat sa pape,iar acum imi doarme in brate.
Pana o-i ajunge la bucatarie,ciugulesc dintr-o punga de pufuleti pe care o am langa mine in pat.
Acum a papat linistit fara plans
A adormit cu obrajiorul pe tzitzi
Mirabela nici lui Roli nu-i place sanul drept
Bob esti tare haioasa
Multumesc pt raspunsuri fetelor
O sa-i dau mai des espumissan ca inseamna ca-l doare burtica,saracutul de el
Am reusit sa merg sa pap cu puiutul la mine pe burta,acum am venit inapoi pe pat si stau si ma uit la tv,iar piticotul doarme


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la fete si bebici!

olivette si elfica, tarziu si cu scuzele de rigoare, vreau sa va zic la multi ani si multa sanatate!
kytanutz felicitari pentru micul crestin!
bob e superba iris! toti sunt frumosi, dar poza cu iris e noua..
nu nominalizez, dar pup pe toate!

noi am fost sambata seara la urgenta la pedi...a plans de la 7 seara pana la 11, a urlat pana s-a invinetit...cand mi-a zis o vecina si 2 prietene la telefon sa vad un dr ca plange prea mult si prea tare m-am panicat..a dormit in masina dar dupa ce-am intrat in spital au reinceput urletele...era plin de gaze puiul meu si nici o sansa sa se linisteasca..i-a bagat in fundic o sondita subtire si a inceput sa scoata gaze, la metru! instant s-a linistit si in secunda 2 dormea..dar tot nu stiu de unde naiba gazele astea, sa schimb laptele praf? de mancat, am grija ce mananc..ii dau tot felul, colief, bonnisan, espumisan...si azi mi-a fost marait si cu crampe si plangacios..doarme cate 10 minute si apoi are concert..ma doare sufletul cand il vad cum se chinuie si ce tare-l doare burtica..

ieri am avut botezul, a fost tare cuminte si la biserica si la restaurant...celor care le povesteam cat urla si ca nu doarme, se uitau la noi neincezatori..sigur ziceau ca suntem cu capul...aseara insa a continuat seria de urlete si s-a reluat si azi...

pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Fetele, va rog mult sa nu va suparati pe mine...intentia mea e dintre cele mai bune.
Fiti atente ce poze puneti public cu copiii vostri. Sunt superbi toti si toate suntem mandri de ei. Dar nu mai puneti publice poze cu ei goluti sau in ipostaze mai ciudate.E plin internetul de oameni dusi cu capul si am citit recent un articol despre anumite forumuri de pedofili si cum isi gasesc ei 'material' de mi s-a intors stomacul pe dos.
Asa ca va rog eu sa va puneti privat pozele de genul acesta. E mai sigur!
Sper ca nu am ofensat pe nimeni

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce ma bucur ca ne-ai scris Corinuka! Felicitari pt botez Sarmanul de el, cred ca si pingu mic tot acolo se situeaza, de aceea tot plange mititelul.

Vesti bune de la pedi: nu e racit, sunt secretii pe care nu le elimina si va mai dura pana sa le elimine. Deci fara stresssss. Alta veste buna: a trecut de pragul de 4000g mai exact 4150g si 57 cm la 3 sapt si 3 zile Dam parteeeeh!!

Bobisor, ce bine ca da aerul afara, mai conteaza cum? pupam fetili!

Oana, nici nu vreau sa ma gandesc Sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de oameni!

Pofta buna la pufu Paula

Pati, ce mai faci? A plecat mama ta?





Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Gajici sunteti bine?

Va

PS Maine dimi sper sa fac un nou capitol



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput