Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

De cand v-am scris nu a vrut chip sa adoarma. Daca il pun la san tace, trage de 2 ori apoi nimic. Cum scot sanul, s-a rupt distractia. Acum i l-am pasat putin mamei mele, tot plange, f putin tace cand ii distrage ceva atentia, acum maraie cu intermitente si plange. Infasat nu sta, in sling as putea sa mai incerc, dar cum il scot din sling, se trezeste.

Of mami.ilinca, in burtica nu era asa agitat, decat dimineata, cand se trezeste si acum pe la 06.30 si in rest era destul de linistit. Ce-i drept noaptea nu il prea simteam in burtica iar acum doarme cat de cat noaptea. Ma duc sa ii dau san ca deja zbiara, mami nu ii mai face fata

La 14.00 ma duc cu el la pediatru (medicul de fam) care ma irita ca fiinta,dar vreau sa il vada pana miercuri cand ma duc la doctorita recomandata O sa ma risc sa intreb si de ce nu doarme zuia, desi din cate am cautat si gasit pe net, ar fi normal, mie totusi nu mi se pare normal

Somn usor, Oli
Fug, va tin la curent



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gata, ne-am trezit ca a facut fata kk. Acum e iar la san si poate-poate mai adoarme. Cel putin somnul meu s-a dus!
Da. MamiIlinca se fac si bobocitele noastre pufoase, manechinele mamii!
Kytana, daca in sling adoarme (ca zici ca se trezeste daca il scoti), atunci tine-l in sling. Stiu ca e greu, dar si Maya cateva saptamani nu adormea de exemplu decat pe noi. Si stateam cate 2-3 ore in fund pe fotoliu ca sa doarma fata. Nu mai incerca sa-l pui in patut cand adoarme, daca se trezeste, ca ii strici tot somnul. Eu am renuntat sa mai fac asa. Prefer sa stau cu ea pe mine, dar stiu ca doarme si ea. Legat de patut, stai linistita ca si al nostru are ace! Ea doarme acum fie pe noi, fie noaptea langa mine in pat. In patut a dormit ultima data acum vreo luna. Si mai mult de 4-5 ori in 2 luni n-a dormit in patut.
Eu ma consolez cu ideea ca poate mai incolo cand mai trec si colicii astia, o sa stea si ea in patut. Pana atunci, asta e, stau cu ea lipita de mine daca asta o face fericita!

MamiIlinca, pai daca punem si perioada racelii, ea e fornaita de 6 saptamani! Nu ii mai face vaccinul daca e asa? Ca ei nu pare sa-i treaca starea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata fete dragi

Dupa ce a plecat tati la 8 la serviciu,i-am dat puiutului sa pape si m-am pus si eu la somn langa el ca tare obosita eram.am dormit pana la 10.s-a trezit si el,i-am dat sa pape si acum doarme pe mine.si noi am renuntat deocamdata la a-l pune in patut.o sa incercam un pic mai incolo.ma bucur cand doarme oriunde,pe mine,in brate sau pe pat.
Fetelor,am o intrebare:cand il pun sa pape,plange la san,da din picioruse,se enerveaza,ii e foame,dar nu tine sanul in gurita,laptele curge din plin.or fii colici,il doare burtica cand face asa?
A facut asa si cand i-am dat sa pape mai inainte,i-am dat inainte de masa espumissan si acum doarme linistit pe mine,macar am mainile libere.abia astept salariul sa-mi i-au perna de alaptat,aia in forma de C si wrap

Ma pun si eu sa mananc .

Va pup
Sa aveti o zii faina si usoara


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna dimineata!
Indraznesc sa va intreb pt ca deja aveti experienta
Bebei c-am cind incep cu colicile imediat din sptal sau dupa citeva zile,eu deja mi-am cumparat 3 sticlutze de Colief,nu stiu cite i-mi ajung ca vad ca se da la fiecare masa inainte.
O zi buna sa aveti ,linistita cu


Looana 39Sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Looana

Buna dimineata!
Indraznesc sa va intreb pt ca deja aveti experienta
Bebei c-am cind incep cu colicile imediat din sptal sau dupa citeva zile,eu deja mi-am cumparat 3 sticlutze de Colief,nu stiu cite i-mi ajung ca vad ca se da la fiecare masa inainte.
O zi buna sa aveti ,linistita cu


Looana 39Sapt.

depinde de bb si de norocul parintilor
la prima fetita au inceput la 2 sapt , la a doua fetita ne-au ocolit, slava Domnului.





Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ma dispera calculatorul asta, se restarteaza cand mi-i lumea mai draga, scriu si eu ceva si pierd tot.

Kytana felicitari pt botezul lui Luca, sa fie sanatos! Aparat de aerosoli recomand la toata lumea cu bbei, e f util la raceli, de multe ori doar serul face minuni, eu am de la 2 ani a lui David ca el atunci a inceput sa mai raceasca, am de la firma Laica, a costat 300 lei acu 4 ani. Are masca si pt adulti, folosim si noi. De multe ori te duci in spital doar pt aerosoli ca alt tratament nu-ti face.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Marikaki si eu am zona amortita, parca mai putin ca la prima operatie. La prima am ramas cu amorteala totdeauna, probabil niste nervi atinsi pe acolo, acuma mi-a scos operatia veche si e mai bine. In schimb pe mine ma mananca f des zona.

Elfica asa a fost si la Calin, desi i-a cazut repede buricul, a supurat cu sange si ceva galbui mai mult, vreo sapt cred, dar a trecut, am bajidonat doar cu alcool.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Paula, la fel mi-a facut si mie Maya acum si credeam ca nu mai are ce suge, dar am stors sanul si a tasnit laptele. Eu i-am dat niste Infacol si apoi am leganat-o in dreptul geamului si a adormit pe mine. Asa o tin pana se trezeste.

Looana, depinde de copil. Pe Maya au luat-o din a treia zi. De asemenea, ti-as recomanda sa nu-ti faci provizii pt ca nu stii ce medicament va face minuni la ea si poate le cumperi degeaba. Din cate am auzit Colieful trebuie sa stea jumatate de ora in laptele din bibe ca sa-si faca efectul. Sunt altele pe care le poti da oricand, inainte de masa, dupa, cand vrei tu.

Si aparatul de aerosoli de la Lidl are mascuta pt adulti. Cand l-am luat eu era pe randul fin mijloc la promotie in acea saptamana. Acum nu stiu dacacil mai au si cat costa. Asa mi-a zis si mie pediatra ca sa-l iau ca o sa-l tot folosim cand raceste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Paula si noi am avut probleme cu plansul la san, cateodata de dureri de burtik, uneori nu facea kk si ii era foame dar nu putea manca din cauza de burta plina, alteori suge cat suge si urla sa dea aerul afara, il ridic pe umar, ragaie, apoi suge iar linistit, acum mai nou mi se pare ca plange mai des la sanul drept. Daca lapte este atunci am mai citit ca nu le place daca curge prea tare/incet fata de cat ar vrea ei. Al meu se ineaca des pt ca e mult lapte si incepe un urlet de nu-l mai poti opri. Motive sunt multe, acum tu iti poti da seama care e din astea.

Va-m spus ca al meu refuza sanul drept, l-am pus pe stanga si-i ofer sanul drept si nu mai urla, chiar nu stiu ce are, nu-i place sa stea pe stanga?



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Loana eu as fi luat doar un colief, nu se stie daca-i merge, probabil va trebui sa incerci mai multe. Se poate da si din spital daca are colici, unii dri spun sa-i dai preventiv sa-l ajute, parerile sunt impartite. Poate ai noroc si nu are colici.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput