Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara!
Eu va citesc si aici ,v-am urmarit si inainte de a va muta aici....am vazut ca vorbeati despre perinitza de alaptat,intreba Frida pe pagina 15.Foarte buna este dintre cele doua aceia mamo-tato pt.ca o puteti folosi si atunci cind bebele incepe sa stea in funduletz si trebuie putin sprijint cu perinte laterale .Deci atunci il asezati in fund in mijlocul decupat si sta foarte bine si are echilibru bun.
O noapte linistita sa aveti si bebei un somn dulce linisti.
Multa sanatate atit mamicutelor cit si bebeilor.

Looana 39Sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si bobocei!
Am revenit si noi dupa o mica pauza. Avem un picut de recuperat din urma.
Noi suntem foarte bine. Am crescut destul de bine in aceste zile. Avem 6 kg si 60 cm. Se pare ca LM ne prieste foarte bine si de asemenea si somnul.
Felicitari tuturor mamicilor care si-au crestinat boboceii!
Noi ne gandeam sa punem botezul, undeva dupa Craciun. Oare se poate? Parca nu mai am rabdare pana dupa Boboteaza.
Ieri, am mers si noi la biserica sa ni se citeasca. Am trecut de cele 40 de zile
Mamicile care au facut cezariana, cum va simtiti? Eu inca mai am amortita partea de sus. Este normal? Abia saptamana viitoare voi merge la control.
Va pupic dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am recuperat si eu, sunt in capitolul prezent, dar la pagina 4, oricum, am citit destul din urma, doar ca nu mai stiu ce vroiam sa raspund :(
Va spun mai intai ca s-au adunat si la noi o gramada de chestii naspa, dar am si o veste buna. Am fost vineri la pediatra si am constat ca de cand am iesit din spital pana la vizita la pediatru (cam 11 zile, dintr-o luni, pana intr-o vineri) a luat in greutate 500 g. Am nacut-o cu 2.910, am iesit din spital cu 2.760 si vinerea urmatoare avea 3.360, cantarita cu body cu maneca lunga si pampers. A scazut 100g pt body si pampers si a concluzionat ca are 3.260. Am scapat de griji, pentru ca va spuneam ca suge tare putin, 5, max. 10 min. si uneori doarme putin, 30 min, dar uneori doarme si 3 ore, iar dupa baie si mai mult. Probabil ca e asa cum mi-au spus in spital, ca alaptand-o pe Iulia am canalele deschise, iar debitul e foarte mare, ea saturandu-se repede. Insa acum are alte probleme: iritatie pe fata, asa cum povesteau Loryd si Kytana, doua zile a fost rosie, cu bubite mici, ca o acnee, azi s-au format si puncte albe in varful bubitelor. Vineri pediatra mi-a spus sa o sterg cu apa termala, dar nu vad o ameliorare. O sa o sun maine, daca tot nu dau inapoi si o intreb ce sa fac, ca ea le vazuse rosii, acum ca sunt albe, ma gandesc ca o fi o baza infectioasa si trebuie altceva, eventual violet de gentiana, cum spuneau fetele. La voi cum a fost, Kytana si Loryd? Pe ce zone? La Simona e pe frunte, pleoape, nas si sub ochi. Apoi, alta buba, buricul i-a cazut mult mai repede decat Iuliei, in a cincea zi, iar Iuliei in a 11-a, dar la Iulia s-a vindecat apoi imediat, la Simona tot sterg cu betadina, alcool de 70 de grade, dau cu Baneocin si nimic, tot gasesc urme ca de sange, nu se inchide. Pana vineri stergeam cu o compresa sterila, acum mi-a spus pediatra sa o sterg cu betisor de urechi de adult inmuiat in alcool, ca se va curata mai bine. Am inceput sa o curat astfel, astept rezultate. Alta buba ar fi ca a inceput sa se vaiete de colici, ii dau de ieri Infacol, care a functionat la Iulia, dar nu pare sa actioneze si la Simona. Bine, mai astept, abia de ieri i-am dat, mai astept rezultate, dar imi amintesc ca la Iulia imediat vedeam efecte, tragea partzuri in timpul mesei de dupa Infacol, acum nu e ceva notabil. Si ca sa inchei cu problemele, horcaie si ea, cum va plangeati unele dintre voi, desi pare ca are nasul liber, respira ok, dar totusi alterneaza cu horcait. Pediatra i-a bagat betisor de urechi in nas si a gasit niste particule mici, pe care le-a scos si m-a rugat sa fac la fel. Am facut si eu, doar ca la mine nu iese nimic :( Pun ser fiziologic, bag betisorul, rotesc si nimic. O sa incerc o data si batista bebelusului, desi mi se pare prea mica, narile abia daca permit punerea dispozitivului, dar sa ma conving ca are\nu are ceva muci mai in profunzime, care sa o afecteze si eu sa nu ii vad. A ascultat-o la plamani si nu are nimic, dar stau cu grija. Acum respira bine, acum o apuca horcaitul, de ce, nu stiu. Ce a scos pediatra erau niste particule albe si micute, sa nu fi fost bine curatata la nastere? Si Adriana77 zicea ceva similar si ca pediatra i-a spus ca pana la 6 luni se vor elimina. Cum oare, prin stranut, ca altfel cum sa iasa?

Cam atat, incerc sa revin dupa ce lecturez totul. Mai stie cineva ceva de Lalu, ca nu am mai vazut nicio postare de la ea. Va pup pe toate si va urez multa odihna!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

40 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Marikaki, botezul il poti face oricand, si in post daca vrei (mai nasol cu mancarea de post), dar la Craciun se termina postul, asa ca il poti face intre Craciun si revelion, noi asa vroiam initial.
Si eu mai am stanga jos amortita. Dra a zis ca dupa 6 luni o sa dispara amorteala, deci mai avem de asteptat.

Pitica mea a dormit 4 ore, apoi 2, acum e la masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata ,

o cafeluta cu laptic sau laptic cu cafeluta....?cafea sa fie
Sa mai raspund si eu din urma:

ANAOMARIA:m-am ingrasat 2 -3 kg si la prima fetita in timpul alaptarii si acum la fel...dupa ce se termina alaptarea , se dau jos repede, mai ales dc te intorci la serviciu.

STELLA:cum mai esti?bunica ta e bine? cum se inteleg toate (mama ta, mama lui si buni)?saru'mana pt titlul cartii. Dormitul pe burta a fost descoperirea secolului la prima fetita, Anei , in schimb, nu-i place.

KYTANA:dupa raceala, a ramas cu un fornait naspa noaptea doar, ii dau cu sprayul de apa de mare inainte sa pape noaptea si imediat nu se mai aude nimic.ziua f rar face asa.
Noi mergem la o biserica in zona Izvor, ne-am imprietenit cu cativa pitici de varsta Ilincai si am descoperit multi parinti tare frumosi sufleteste, pt mine a fost o mare surpriza pt lumea in care traim!

OLIVETTE:sa te bucuri de cumparaturile facute pt tine si pt Maya -Craciunita!
ce zici tu legat de cresterea parului, am patit in sarcina...ce bine a fost! acum mi-am revenit

ANDREEA:asa frumos ai zis..''se impart pijamalutele''

NORMA:m-ai luminat cu scoicile, chiar nu stiam, multumesc.

PAULA:bravo pt stabilirea btezului, sa n zici ce mai face Roli.Perna mea de alaptat e tot modelul semiluna, e fff utila.

MARIKAKI:ce barbatel ai tu acolo! voinicel, nu gluma, bravo.Parca sunt cateva zile intre Craciun si ANul nou cand se poate face botezul,numai un preot stie exact. botezul se face si in post.

LOOANA:tu esti graviduta cu bobocel?

BOB:cum mai este IRIS cu raceala?au mai trecut colicii?
DANIELA: bobocica ta e bine?
ADRIANA77, ANIDAZ, CORINUK,SIMONIX,MIHAELA,SLIMFITMADA, CARMEN,ANKA-IASI, VICKIY,SANDY, MOROK...asteptam vesti de la voi fetelor.






Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata dragi fete si bobocei,

Raportam o noapte cu 3 treziri (ne-am culcat in jur de 9) la 01.00 si la ~03.30. Acum am facut ochisori la 06.30 dupa ce s-a tot chircit in somn mititelul. Ziua nu stiu ce sa ii fac sa doarma. Voi cum ii adormiti? Pingu mic daca nu e la san vrea sa fie plimbat si parca patul are ace, cum il pun jos, cum tipa!

Elfica, lui Luca i-a picat in a 7 a zi si i-am mai dat cu Betadina pana sa se vindece complet. Deci, nu te ingrijora. ei, cu horcaitul sunt si eu ingrijorata.Vorba ta,mucisorinu are,cu batista bblusului scot dimineata trei lulele transparente sau albe. Astazima mai duc inca o data sa il asculte sa ma asigur ca nu are nimic. Cat despre bubite, i-au aparut pe frunte,pe obraji camsub ochisori si pe barbita. Inca nu au trecut definitiv dar au disparut capetele albe. Mie nu mi-a zis de apa termala dar aveam in casa si am zis sa il curat pe fatuca cu ea.I-am dat doar de vreo doua ori. Sper sa ne linistim cu horcaitul cat mai repede

marikaki, bine ai revenit. Ma bucur ca sunteti bine. Operatia nu o simt nicicum, ieri m-am trezit alergand si nici nu am realizat ca sunt operata

Oli, si ai vazut vreo imbunatatire de la aparatul cu aerosoli?

Asa faceam si eu Norma cu lapticul care curgea, doar ca foloseam un paharel.

mami.ilinca vreau si eu ca pingu mic sa doarma sau sa stea nitel singurel Cred ca i se trage de la mine, caci cine era Plimbareata cu el in burtica si il plimba de colo-colo? Culmea, cand il schimb in baie pe masina de spalat, sta, nu plange, in pat nu ar sta asa

Va doresc o saptamana usoara, doar cu vesti bune si bebei sanatosi!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata si de la noi! Servesc doar lapticul, MamiIlinca, cafeluta nu ne place.
Si la Maya cu buricul a durat mult. I-a cazut dupa 10 zile si apoi cred ca a mai durst inca 10 in care tot curatam dimineata si seara cu betisor cu alcool, apoi puneam betadina si baneocin.
K, nu stiu ce sa-ti zic de aparat. L-am folosit la raceala ca i-am facut 3 zile aerosoli cu ser si adrenalina. I-a trecut raceala, dar nu bag mana in foc ca de la el. Acum i -am mai facut cateva zile doar cu set dar nu am scapat de fornait. Si la ea azi noapte se auzea ca si cum avea nasul infundat, dsr ea doarme bine merci, pe mine ma enerveaza.

A trecut si pitica mea de 4,500 kg!
A dus tati dimineata proba de kk sa vedem cum iese analiza, ca trebuia sa o repetam. Dupa ce iese rezultatul merg cu ea la pediatra sa o si masoare de 2 luni. Vaccinul o sa i-l fac dupa botez, ca nu vreau sa risc vreo febra.
Medicul de familie (care n-are nici o treaba cu copiii oricum) imi ziceavsa nu fie racita sau fornaita la vaccin. Pai ea e fornaita mereu! O sa o intreb pe pediatra daca are vreo treaba una cu alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

KYTANA:te cred , pe mine ma capiaza cele 2-3 ore seara cand e maraita, nu vrea sa doarmae tc, nu stiu ce as face dc ar fi toata ziua asa
Aseara a fost super, incomparabil. dupa baita tot in sling am bagat-o , s-a foit nitel,i-am dat infacol, a adormit repede.
Ziua e copilul ideal, papa titi, adoarme la san sau o mai plimb un pic prin casa...am observat ca e fff somnoroasa in timpul zilei. Si in burtica era f cuminte in timpul zilei, imi amintesc ca ma apuca ingrijorarea , nu stiu daca are legatura sau nu , asa a fost la noi...
De azi suntem fara tati pana vineri.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Noi incercam sa mai furam niste somnic. Tinand cont ca noaptea noastra incepe la 11.30 .... Mai intra niste
Ce ceata e afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OLIVETTE: incepe si Maya sa fie o bobocica pufoasa! bravo mami, Doamne cat de hotarata ai fost si esti sa o alaptezi, eu renuntam de mult sincer.
Cred ca si Ana e mai pufi, i-au aparut gropite mici pe manuta, deasupra degetelelor, face gropite in obrajori cand zambeste involuntar si de ieri urmareste caruselul.
Hai ca am inceput cu bravo pt fata ta si am terminat mandra de fata mea
Nu trebuie sa fie racita , fornaita etc inainte de vaccin, oricum o controleaza inainte.
Tin pumnii sa iasa analiza kk foarte bine, sa nu fie nici urma de Klebsiella.
pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput