Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Ramona, vreau si eu sa slabesc asa! Si 65 sa am si sunt multumita. Tu cum ai facut? Ai tinut regim sau asa ti-e felul? Poate la tine merge faza cu alaptatul si slabitul, ca la noi, restul, nu.
Eu am avut un episod de plans cu printesa, se inrosea, se enerva la san si nu reuseam s-o calmez. Ma gandeam ca au inceput si la noi colicii, dar dupa ce i-am facut 60 lp s-a calmat. Deci plangea de foame!!
Va pup, noapte buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor!

La 10 mi-a adormit si mie brotacul si pana acum v-am citit din urma Sunt cam zombi, asa ca va scriu din amintiri.

Kytanutz, sa nu disperi cu bebe Luca pt ca ai sa vezi ca lucrurile se vor mai indrepta. Unele zile sunt mai solictante, altele mai putin. Am ajuns la concluzia ca nu ne dau bebeii mai mult decat putem duce :))

Olivia, ma bucur ca ai reusit sa iti acorzi si tie putina atentie. Eu imi cam fac griji ca n-am cum sa ajuns sa-mi tund varfurile pana sambaa viitoare cand avem botezul.

Ca tot vorbeati de kg, eu am acumulat 24 de kg in timpul sarcinii, 7 le-am dat jos imediat dupa operatie si inca 5 in prima saptamana. De atunci am ramas la 57 de kg, cu 12 mai mult decat aveam inainte. Nu mai intru in hainele de dinainte, dar noroc ca am fost inspirata si mi-am luat hainute mai mari in sarcina, dar nu de gravida, pe care le port acum. Sunt fericita ca intru in blugii pe care-i purtam la inceputul trim 2. Mai am ceva burtica, dar nu ma plang. O sa incep sa fac sport, dar tre sa treaca 3 luni de la operatie.

Si eu ma feresc de legume si fructe crude. Consum multe lactate, ciorbica, carnita, dar am ramas cu pofta de dulce si bag zilnic napolitane. Mai am un fix, sa beau dimineata lapte cu o lingurita de cacao. Dar ma bucur ca am scapat de dependenta de cafea

Ah, ultima oara va ziceam ca incerc sa-l infas pe bebe Matei. A dormit 3 ore dupa baita si ieri si alaltaieri, cam cat doarme de obicei, intre 2,3 ore dupa baita. Deci asta seara l-am lasat neinfasat. Daca nu exista imbunatatiri n-are sens sa-l mai invat infasat, ca sa trebuiasca sa-l dezvat dupa. Mie mi se pare oricum ca bebe a inceput sa doarma mai multicel. Doar ca o face langa mine, altfel plange, deci nu-mi pot face mai deloc treburile casnice. Eram demult moarta de foame daca nu exista mama soacra Asta seara a dormit de la 7 la 9 pe burta pt prima oara Isi muta capul dintr-o parte in alta si trebuia sa fiu atenta ca mai ramanea blocat. Am onbservat in ultimele zile ca-si tine bine capul cand sta oe umarul meu. Si-l sustine cateva secunde dupa care isi asaza singur barbita pe umarul meu Si-mi zambeste asa des cand sta pe umar. Si el se mai hlizeste noaptea, dar si eu am aceeasi strategie, noaptea nu vorbim, nu pierdem vremea. Papam si adormim repede!

Eu sunt mai linistita si abia astept sa-si formeze ziua un orar de somn, nu doar sa motaie cate un sfert de ora, ca sa pot face si eu tot felul de treburi.

Mai devreme bebe dadea din maini si era cu ochii deschisi.. dar dormea, ca avea respiratie sacadata. I-am strans manutele si am facut shhhh si s-a linistit. Voua vi se intampla sa doarma asa cu ochii deschisi?

Tot in carticica scrie ca sunetul asta shhh trebuie facut cu putere, sa acopere plansul bebelusului ca sa functioneze. Pe mine ma salveaza de fiecare data, oricat de isteric ar plange.

Am observat ca bebe face pe obrajori bubite rosii. Aveti idee cu ce le pot trata? Pe restul corpului e curat. Cred ca o fi de la laptic, frecusul de bratul meu...

Eu fug la somn. Va si sper sa dormim cu toatele cat mai multe ore legate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetelor, buna dimineata!

Cum-necum a dormit baiatul meu de la 22.00 pana azi dimineata cu doar 2 treziri, la 01.00 cand mai mult a papat prin somn si la 04.30 cand l-am si schimbat ca era momentul, sarmanul umpluse scutecul! Multumesc lui Dumnezeu!

Acum vine problema mea, noaptea fornaitul ala ma innebuneste! parca ar fi un mosneag racit care tot isi drege vocea si se chinuie sa scoata secretii. Da, adoarme si el cu ochisorii deschisi si ii mai inchid. Dar voua si se intampla sa crasneasca in somn fara sa se trezeasca? De undeva de pe la 3 dimi, a scasnit si scarnit, strangea piciorusele, tragea partzuri apoi se calma 10-15 min apoi iar. Dar toate astea in somn.Pt mine care dorm la 20 cm de el, eram mai mult cu ochii la el decat sa dorm.

Anaomaria, mult curaj, va fi extrem de greu dar ai doua comori langa tine care vor face ca timpul sa treaca mai repede!

Oli ce zi ai avut tu acolo Si eu culmea, tot inainte sa nasc am mancat pizza quattro formaggi Felicitari pentru iesitul la cumparaturi

Luni ma voi cantari si eu, am ajuns la 54 de la 65 (15kg luate in sarcina) dar mai am pana la 49 cat aveam sau 47 cat mi-as dori. (la 1.56 ai mei, orice peste 50 arata cam disproportionat) Si eu am trecut de la 80B, la 85C Oli, cum de ti-ai gasit hainuta care sa se cuprinda la piept? Banuiesc ca oricum tu esti mai inalta ca mine

Bubitele de pe fata despre care va spuneam, nu le-am dat cu violet de Gentiana si au inceput sa dispara de la sine. De fapt asa gasisem pe net dar na am zis sa fac si ca pediatrul doar ca nu am mai ajuns la farmacie si bine am facut.

Pup fetele! Rugati-va pentru noi sa mearga lucrurile bine la botez, Doamne ajuta



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, eu nu am boxe si m-ati facut curioasa cu "cele 5 cuvinte", cine imi explica si mie? E cumva cu interpretatul sunetelor care le scoate bb? Citisem si eu mai demult dar am uitat. Please!

Kytana da, sanii mi-au revenit la forma initiala insa din pacate au ramas mai moi si flescaiti ca inainte. Asta e, bine ca am laptic pt bb.

Carina nu te speria, asa am avut si eu lohiile cu intreruperi, e normal. Si noi cu poftele, eu mai tare ca in timpul sarcinii, asta e, ce sa facem, bbii sa fie bine. Eu am muschii de la burtik destul de intinsi asa ca m-am apucat sa fac abdomene seara, usoare.

Mamiilinca si eu am pus pe saltelutza pilota de la lenjerie, e mai molcutz si se simte mai bine, se si incalzeste. Uneori imi e mila de el ca sta singurel acolo in patut si noi dormim in pat. mi-e sa nu-i fie frig noaptea dar e ok. De ar sta cat mai mult in patut.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Dupa baita a dormit 3 ore jumate, apoi treziri la 1-2 ore.

Stela, si pe Maya am prins-o dormind cu ochii deschisi. A fost freaky!

Kytana, si a mea se screme si partzuieste in somn. Mai nasol e cand durerea o trezeste!
Acum adormise si vad ca din partzuri a dat-o in kk.

La haine aveau niste marimi ciudate rau. La un model am zis sa probez un 42 (eu purtam 38-40). Era mare, pana la urma 38 imi venea bine, dar modelul era croit mai larg la burta si nu prea mi-a placut!
Am luat un alt model care era pe marimi M, L, XL. M-am repezit la M si am ajuns sa cumpar XL, ca doar ala ma cuprindea si la piept si nu simteam ca am mainile legate in el.
Imi mai placuse un model de raiat, dar era groaznic de greu, parca avea pietre de moara in el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Anamaria sa stii ca eu am slabit pana in 8 luni aveam kg ca inainte, fara sa fac nimic deosebit, deci se poate.

Kytana eu din prima zi cand am nascut beau cate o cafea pe zi, adica juma ceasca de cafea si juma de lapte, Calin doarme f bine, uneori prea mult. Te dai dupa client. Sincer, as muri fara cafea, imi place tare mult. Of, imi pare rau ca nu dormi, macar ia si mananca bine sa nu pierzi lapticul, de la oboseala si nemancat nu se stie cat rezisti asa. Ti-ar prinde bine un ajutor, mama ta sa-l mai tina cat tu ai grija de tine.

Andreea am luat Poligynax in sarcina pt candida, sunt ok.

Revin ca s-a trezit.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, da, e vorba de interpretatul sunetelor pe care le scoate bebe. De ex la Maya cand face oaaa-oaaa ii e somn, cand face neaaaa-neaaa ii e foame, cand face eh-eh trebuie sa ragaie si mai e un sunet pe care nu stiu sa-l reproduc pt dureri de burta, ca un icnet eaah-eaah ceva de genul. In film mai e unul pt disconfort pe care nu l-am identificat.
Nu stiu daca ai inteles mare lucru din explicatiile mele. Dar eu le-am identificat pe cele 4 la ea. Uneori cel de foame si somn se combina la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana eu as zice sa-l vada maine un dr sau macar sa vb cu el. Daca asa a fost plangacios dintotdeauna nu cred ca a aparut ceva dar daca dintr-o data a inceput, sa nu aiba ceva totusi. La reflux regurciteaza f mult si chiar vomita in jet, are asa ceva? Mie mi se pare f ok ce ai mancat, cred ca nu conteaza ce ai mancat. Eu am batistute care le folosesc in casa iar cand plec tampoane de sani. Eu insa am perioade cand curg, zilele astea, desi am mancat/baut bine nu au mai curs, din contra, mi se pareau cam goi. Calin n-a protestat.

Andreea fornaiala am avut si noi vreo 2 sapt, de la 2 sapt. la o luna dar a trecut. Acum mai suiera cate un muc uscat care i-l scot. In rest nu stiu ce sa zic.

Eu ma tot gandesc la Daniela si la Emma sper sa fie ok.

Ramona te inteleg perfect, am si eu momente din astea cand nu stiu cum sa ma impart cand ambii ma solicita, eu il mai las pe mezin sa planga putin si-i pregatesc la ast' mare sa pape, asta e. Cred ca va fi mai greu torusi cand o sa mai creasca micu'.

Stella eu dau cu crema de galbenele, spalat cu ceai de galbenele sau musetel.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana si al meu face ca un mosneag, toata noaptea asa face prin somn, ma trezesc sa vad daca-i treaz sa pape, faza e ca eu dorm cu David in pat si nu vreau sa-l trezeasca si pe el. Calin doarme in patut care e destul de departe de patul mare pt ca nu incape atasat, desi are o margine scoasa nu-l pot folosi asa. Noroc ca nu se trezeste des pt papa, ii cam stiu ora de acuma.

Acum de ex s-a frichinit in patut pana a adormit, a scancit putin dar l-am lasat asa, il iau doar cand plange mai tare si nu reuseste singur, max 5 min ii ia sa adoarma.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Merci pt raspuns Olivia, ala cu ehh la-m identificat si eu pt ragait, in rest nu le mai stiam. O sa fiu atenta.

Eu am o problema, Calin plange mai des si e agitat la sanul drept, nu stiu care o fi cauza, poate e o intamplare dar l-am urmarit mai demult. Lapte am in ambii, nu vad vreo diferenta, tot timpul tin cont din care san i-am dat ultima data, el papa de obicei din ambii la o masa. Am testat ieri si l-am lasat pe perna ca si cum i-as da din stangul si i l-am dat pe dreptul si a supt linistit... nu stiu care o fi cauza, ati mai patit asa?
Editez: sanul drept parca il scapa uneori din guritza, trage o gura doua si apoi il scapa sau trage aer, ceea ce se intampla mai rar la stangul, poate de asta se enerveaza?

Si mai e ceva, ieri am observat ca un testicol nu e coborat, maine o sa sun pediatrul sa vad ce zice, mamici de baieti, ce stiti despre asta?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput