Bobocei de sept-oct 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata in goana calului,

MIRABELA:multumesc pt cuvintele tale. abia astept sa imi zambeasca si mie Ana, e asa de frumos sentimentul . Voinicul tau cel mic e un scump si un CUMINTE.
kytana:fiica-mea scoate niste suneteparca maraie un pui de pisicasau catel.Cred ca fiind prea multi stimuli pt ei, nu se pot linisti si nu adorm, a explicat o mamica de aici f bine.
STELLA:ce citesti tu despre bb?
ELFICA:la multi ani, o zi senina azi, liniste si bucurii in casa alaturi de dragii tai!

atat am putut, capritele chitaie

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
La multi ani, Elfica! Sa ai numai zile bune si usoare ca cea de ieri !!

Am facut si noi vaccinul Infarix Hexa ieri. Bebe vad ca e bine, n-a facut febra, nici foarte maraita nu e. A Avut noapte grea alaltaieri si zi aglomerata ieri si inca e obosita si doarme. Noi facem kineto si dna doc ne-a sfatuit s-o punem tot mai des pe burtica. Azi era ciufi dupa ce-am schimbat-o (mi-a tras un pirtz vulcanic si m-a stropit ) si i-am dat papa, asa ca am pus-o pe burtica si s-a potolit. O pazesc acum, in timp ce-i curg balutele si trage pirtzi.

Azi n-o scot la plimbare, chiar daca e frumusel afara. Ma plangeam odata ca n-are fata niciun dres, acum are vreo 6. I-am cumparat eu din piata cu nesimtitul pret 15 lei si apoi m-am desteptat si am gasit la Miniprix dresuri cu 9 lei, inclusiv pentru sugari. I-am luat de 3 luni si-i vine perfect, chiar daca are 2 luni, 4.400 g si deci e micuta.

Kytanutz, offff, fir-ar ei de colici. Stiu prin ce treceti, cand nimic nu functioneaza si bebe se frichine si plange mereu. Dar eu zic ca noi am inceput sa scapam de ele si abia am atins pragul de 2 luni. Deci poate nu trebuie sa ajungeti la alea 3-4 luni care se vehiculeaza.

aaa, pentru mamicile cu bebei raciti. Mie 2 pedi mi-au zis s-o tin pe brat, cu capsorul in jos si sa doarma pe burtica, cica pozitiile astea ajuta bebeii sa respire mai bine cand au nasul infundat.

ahh, mi-am adus aminte sa-i tai unghiutele, ma duc cat inca doarme

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

neatza !

vroiam sa precizez ca infasatul eu il aplic doar noaptea ; ziua nu sta nici cum . asa ca atunci cand simt ca a venit "momentul" sa doarma o infas , ii dau tzitzi si adoarme in mai putin de 5 minute - si sa nu credeti ca termina de papat ... aaa , nu ... continua pana goleste sanul de tot ... apoi doarme linistita pana simt eu ca face niste sunete specifice si ii dau din nou sa manance . asa ca nici nu se trezeste bine ca doarme din nou !!!
spre exemplu aseara a dormit n bratele sotului pana la 11-12 noaptea ; pe la 12 am incercat sa o adorm infasata , dar nu a fost chip ... am mai stat cu ea , i-am curatat nasul , am mai plimbat-o prin casa si pe la 1 fara un sfert am infasat-o si la somn ... la 1 noaptea dormea dusa ... s-a trezit pentru papa la 6,30 ... nu am mai dormit asa mult de cand eram insarcinata !!!
de aceea spun , incecati ! poate tine figura !!!

nu_mai_stiu din cauza starii ciudate pe care am avut-o , nu m-am simtit in cea mai buna forma de a comunica ... de aceea nu am deranjat-o pe Simona . dar acum , ca mi-am revenit si nu exista riscul sa o demoralizez cu "cheful" meu de viata , sigur ca am sa o caut zilele astea !!!

eu tot doar in body si pantalonas o tin .
in casa am o medie de 22-23 grade si aproape de fiecare data cand o schimb de pampers verific temperatura . daca are pana in 37 , atunci ii pun peste body o pijamalutza ; daca are peste 37 , cu pantalonas . de cateva zile vad ca are 37 cu 6 - 37 cu 7 / atunci o las doar in body , cu bulanasele goale si mereu atenta sa nu se raceasca prea tare piciorusele .

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Hello mamicilor!
Eu de 3 zile am inceput sa imi notez cand se trezeste,cand mananca si cand face caca.Vreau sa va spun ca are aceleasi ore aproximativ +- jumatate de ora...

Stela,mai povesteste si pe aici ce citesti din cartea aia ...Te rog mai spune cum se cheama.Vreau sa mi-o caut si eu.Pare tare interesanta.

Of of of Olivia,ieri ai fost somnorici,azi vrem activitate de la tine.Tare mult imi place cum povestesti tu de domnisorica.

Elfica la cat mai multe saptamani pentru micuta.
Sa dea Domnul sa fie asa in fiecare zi.Pentru ca o mama linistita ,are un copil linistit.

Mirabela,scutecelea astea de finet din comert sunt cam micute.De asta nu stau bebeii infasati si imediat is cu zgaibele afara.Eu am 5 scutece de finet de pe vremea cand s-a nascut fratele meu (acum 33 de ani).Mama a avut material pentru copiii ei si i-a mai ramas si pentru nepoti :D In scutecele facute de mine nu se desface,iar finetul e mult mai bun si mai calitativ.
Exact asa patesc si eu cu Andrei noaptea.Se hlizeste la mine chiar daca eu nu vb cu el.Si al meu face control in casa si isi suge pumnii.Cate asemanari cu bebelusii astia.
Si eu toata ziua sunt cu capul in frigider Rontai intr-una si nu tot timpul de foame.Bag asa ca prostoiu Si eu am ramas la greutatea de dupa nastere.Nici mai mult nici mai putin.

Kytana multe saptamani si lunite in continuare.Inca putin si face 1 luna.De dormit noaptea iti doarme bine.Cam asa se trezeste si al meu.Mie si pediatra mi-a zis ca fructe crude cam mar si banana am voie.Fa-ti compot din struguri.Eu am zis ca evit legumele si fructele crude.Legume gen rosi,castraveti...nu mananc deloc usturoi si ceapa in stare cruda.

Lulutza,tie ti-a zis pediatrul sa ii iei temperatura?Eu i-am luat doar de 3 ori pana acum si tot timpul a avut 37.0
Cu infasatule eu tot asa procedez...cand e vremea somnului il fac sarmaluta.In rest il las liber.El acum probabil si asociaza infasatul cu nani...iar dupa baita e musai tzitzi :))) chit ca e satul.Asa stie el ordinea.Baitza,tzitzi,nani...

Olivia? Si azi esti somnorici?

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Cartea se cheama "Cel mai fericit bebelus din lume", scrisa de dr Harvey Karp.

Nu pot sa mai scriu ca plange bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, aici sunt! Ma lupt cu pitica sa adoarma!

Am fost azi cu ea pe afara. Eram in mare dubiu daca sa iau carutul sau nu- ea plange in carut. Si e destul de complicat la noi cu carutul: o pun in landou, cobor 3 etaje, o las jos, descui usa de la spalatorie care are 2 lacate, scot carutul, ma chinui sa fixez landoul pe el (cu ea in landou), blochez usa blocului sa stea deschisa, ridic carutul cu ea in el pe sus si msi cobor vreo 5 trepte si ajungem in sfarsit afara. Cel msi frumos e cand ajung in parc si pe pune pe urlat si nu se potoleste decat in brate. Si chiar daca adoarme, daca o las jos se trezeste si iar urla. Si sa ma vedeti pe mine cu ea in brate, impingand carutul cu burta pana acasa de ma trec toate apele. Si cand ajung in fata blocului o iau de la capat cu cele povestite la inceput

Si deci ma tot gandeam daca sa o scot afara in carut sau sa o iau in brate. Ii dau lp sa fiu sigura ca nu urla de foame, o imbrac. Zic hai sa fac o incercare! O pun in landou si incepe urlatul. Incerc sa o potolesc, nici o sansa! O iau si o pun la san sa se calmeze. Iar incerc cu landoul, iar urlete isterice. Si a fost de ajuns. Am luat-o in brate si am mers la 2 blocuri distanta unde e un loc de joaca cu banci. Am srat o ora, ea a dormit si am intrat in casa ca era cam inorat si imi inghetase fundul pe banca, care cred ca era si umeda, ca asa simteam stinghiile alea

Ajung acasa, o pun in patut ca sa mananc si eu repede ceva.
Evident ca se trezeste si o apuca scremutul. Cand face kk sta linistita si se concentreaza asa ca ma misc repede sa-mi incalzesc niste supa si ceai pe care mi le aduc langa pat. O spal, o pun pe perna de alaptat, in ideea ca suge putin si adoarme, ca era rupta de somn. Eu intre timp mananc supa pe deasupra ei. Nu adoarme, tot molfaie, se chiraie. Incerc sa o adorm in brate plimbandu-ma cu ea. Nu merge! Ne intindem amandoua in pat. Ma molfaie intruna, nu-mi ajung mainile sa-i tin si mainile ei, si picioarele din care da intruna, sa-i mai tin si tzatza in gura ca o tot scapa si chiraie! Mai incerc o data cu plimbatul si cantatul. Sunt si eu somnoroasa de n-o mai vad bine! Si ne chinuim asa o ora, amandoua rupte de somn. Ma duc si iau un scutec, o infas si o pun din nou pe perna la san. Macar nu mai da atata din maini si picioare! Dupa 20 minute de molfaiala, trage cateva partzuri si a adormit in sfarsit!!!

Incerc sa o pun jos fara sa se trezeasca si sa ma culc si eu langa ea. Urati-mi noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna, fetelor. Oli, mult succes! Ilinca mea a dormit non stop de dimineata; papa si nani, atat a facut. Acum s-a trezit si vad ca are chef de vorba
Va pup.

P.S. Mi-am pus poza la profil, dar nu se vede!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca a dormit numai in reprize de cate o ora, cu supt intre ele.
Eu am dormit 30 min apoi a sunat telefonul si mi-a pierit tot somnul

Fetelor, as vrea sa ma duc la un epilat cu ceara. Ce stiti? Afecteaza alaptatul? Trece ceva din ceara aia in lapte?

Kytanutz, parca maine ai botezul, nu? Vremea o sa fie super. Iti doresc ca Luca sa fie cumintel la botez si cine stie, poate se mai linisteste si el dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

stella87 de cand am descoperit "cuvintele" , fiica-mea a plans adunat 5 minute . si alea cand eram pe la baie si nu ajungeam in timp ! eu le recunosc pe toate si se pare ca mai bine de atat nu poate fi !!!

eu il las in body cu maneca lunga si il infas . am un cearceaf micuz si reusesc sa o infas perfect ; nu e gros , e chiar subtirel ... si de fiecare data ii las picioarele libere ; adica nu radic coltul de la picioruse ... asa poate lua pozitia "broastei" - cu genunchii larg deschisi . si o invelesc cu plapuma pana la brau . cum va spuneam , luand temperatura dimineata , vad ca nu i-a fost frig si nici nu s-a fiert de cald .

andreea pe noi ne-a "obligat" in spital sa ii masuram temperatura la fiecare schimbare de scutec si cred ca mi-a ramas ticul asta - care e chiar constructiv , ca asa o simt si stiu cum sa o imbrac .

LA MULTI ANI ELFICA !!!
LA MULTI ANI OLIVETTE !!! (chiar daca e cu intarziere )

fetelor eu va spun ca nu am tinut cont niciodata ce mananc . am mancat struguri si banane cat cuprinde . cateodata nu mai puteam manca alceva de plina ce eram de la fructe ... NU A FACUT COLICI DELOC !!!
sper sa nu faca de acum inainte . cand nu stiam de ce plange , am crezut ca sunt colici si am cumparat infacol . i l-am dat si acum imi dau seama ca o ajuta sa dea gazele muuuult mai usor ; deci dimineata si seara inainte de culcare dau infacol ...

revin




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hei, acum am revenit eu si ati disparut voi? Pe unde sunteti?

Maya e iar somnorici. Papa si doarme. Iar n-am reusit sa-i dau al doilea bibe de lp ca dupa ce suge san, adoarme.
Sa vedem diseara pana la ce ora ne distram Daca iar face figuri, o infas.

Mergi la inceput